Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 232

Θέμα: Αναζήτηση για μεταφορικό μέσο 250-400cc

  1. #31
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τρύπια τεπόζιτα είχαν μόνο τα δίλιτρα αρχηγέ μου.Δεν αρχίζεις να σκέφτεσαι να δώσεις το καρμπυρατεράτο Χόρνετ και να πάρεις κάτι allround στρογγυλοφάναρο 2κύλινδρο λέω γω...
    Αυτό το έσκορτ είχε κανονικότατα και κυριολεκτικότατα τρύπιο ντεπόζιτο (σκουριά) διορθώθηκε (ευτυχώς εύκολα) όταν η μέση του κατανάλωση έφτασε τα 16 λίτρα/100 κμ....

    Και όχι το Hornet δε πωλείται ... αρκετά πούλησα,καιρός να αγοράσω και κάτι
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Αυτό το έσκορτ είχε κανονικότατα και κυριολεκτικότατα τρύπιο ντεπόζιτο (σκουριά) διορθώθηκε (ευτυχώς εύκολα) όταν η μέση του κατανάλωση έφτασε τα 16 λίτρα/100 κμ....

    Και όχι το Hornet δε πωλείται ... αρκετά πούλησα,καιρός να αγοράσω και κάτι
    Ποια 16 ρε δικέ μου ,το δικό μου δίλιτρο έτρωγε εύκολα 40 λιτράκια για τα 200κάτι χλμ Χαλάνδρι-Ωρεούς πριν καμμιά 20ρια χρόνια, εντάξει πήγαινε όμως...
    Κατά τα άλλα ότι σου είπε ο Ντέβιλς .

  3. #33
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν θα συμφωνησω με τους υπολογισμους σου....
    αρχικα γιατι να συγκρινεις καρμπυρατερ 600 και 250? αν το hornet σου ειναι καρμπυρατερ, αυτο θα επρεπε να αλλαξεις...οχι να σκεφτεσαι να παρεις και ενα 2ο με καρμπ...

    επισης τα 3 λιτρα μεσος ορος διαφορας που εγραψες ειναι τελειως ακυρο...δλδ αν το 250 καιει μικτη καταναλωση γυρω στα 3,5 το hornet θελει 6,5? μα εσυ μας ειπες οτι ειναι στα 5 με 5,2 και βαση αυτου σου απαντησα να χρησιμοποιησεις το ιδιο...και οχι δεν νομιζω να υπαρχει 2,5αρι να καιει λιγοτερο απο 3,5 λιτρα στα 100...ειδικα οταν το εχεις και σε ψηλες στροφες...(2,2 εκαιγε το 125αρακι cbf που ηταν και injection)...

    μετα υπολογισες τις αλλαγες λαδιων, τα φιλτρα και τα τακακια που θα θελει το 600 αλλα δεν εβαλες και τις αλλαγες στο 2,5...που πιθανοτατα να ειναι και πιο συχνες...ειδικα στο ξαναλεω αν το πηγαινεις στο ανω οριο στροφων του...

    αν βεβαια απλα σου εχει μπει η ιδεα να δωσεις το παπι για να παρεις κινεζο 2,5 δεν μπορουμε να σου το βγαλουμε ευκολα απο το μυαλο...
    και μαλλον θες την συγκαταθεση μας για να εχεις ηρεμη την συνειδηση σου οτι "να ολοι αυτη την κινηση λενε να κανω"...

    Δυστυχώς ναι,δεν είναι καθόλου άκυρο, το έχω μετρήσει άπειρες φορές, τόσα θέλει αν κινήσαι σβέλτα προς υποφερτά σβέλτα....Τα 5 λίτρα τα βλέπω όταν ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΑ 100 κμ...Αν λοιπόν το Hornet το δουλεύω όπως πρέπει καίει σαν αμάξι...Τα 250άρια καίνε σαν παπιά και αν τα πιέσεις άντε να κάψουν σαν...250άρια....

    Το ρεκόρ οικονομίας του Hornet είναι τα 4,7 λίτρα/100 κμ αλλά σε περνάνε και τα παπιά (τα 50άρια) το μέγιστό του ήταν Αθήνα - Mc Donalds (προς Κόρινθο δηλαδή) που έφυγα φουλαριστός και χτύπησα ρεζέρβα....(12,5 λίτρα σε 95 κμ )

    Α, και 250άρι είχα... (XLR 250).Ακόμα και με συχνότατες αλλαγές λαδιών (2000κμ) το συνολικό κόστος χρήσης του (βενζίνες,σέρβις,αναλώσιμα κλπ) ήταν σχεδόν παπιού...Καμμία επαφή με του Hornet που είναι όπως προείπα σαν να συντηρείς ένα μικρό αμάξι.

    Δεν ψάχνω ούτε δικαιολογίες ούτε λόγους να πάρω μηχανή (που θα είναι η 4η τον αριθμό...).Πολύ απλά πάω και την αγοράζω. Ψάχνω απλώς έναν αντικαταστάτη του παπιού που λόγω τελικής και απόστασης με αναγκάζει να παίρνω το 600άρι και να το κάνω commuter...τη γνώμη σας ζήτησα για ένα κινέζικο ΑΝ το έχετε οδηγήσει λιώσει/δουλέψει κλπ όχι ψυχογράφημα.

    Καλημέρες σε όλους!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν θα συμφωνησω με τους υπολογισμους σου....
    αρχικα γιατι να συγκρινεις καρμπυρατερ 600 και 250? αν το hornet σου ειναι καρμπυρατερ, αυτο θα επρεπε να αλλαξεις...οχι να σκεφτεσαι να παρεις και ενα 2ο με καρμπ...

    επισης τα 3 λιτρα μεσος ορος διαφορας που εγραψες ειναι τελειως ακυρο...δλδ αν το 250 καιει μικτη καταναλωση γυρω στα 3,5 το hornet θελει 6,5? μα εσυ μας ειπες οτι ειναι στα 5 με 5,2 και βαση αυτου σου απαντησα να χρησιμοποιησεις το ιδιο...και οχι δεν νομιζω να υπαρχει 2,5αρι να καιει λιγοτερο απο 3,5 λιτρα στα 100...ειδικα οταν το εχεις και σε ψηλες στροφες...(2,2 εκαιγε το 125αρακι cbf που ηταν και injection)...

    μετα υπολογισες τις αλλαγες λαδιων, τα φιλτρα και τα τακακια που θα θελει το 600 αλλα δεν εβαλες και τις αλλαγες στο 2,5...που πιθανοτατα να ειναι και πιο συχνες...ειδικα στο ξαναλεω αν το πηγαινεις στο ανω οριο στροφων του...

    αν βεβαια απλα σου εχει μπει η ιδεα να δωσεις το παπι για να παρεις κινεζο 2,5 δεν μπορουμε να σου το βγαλουμε ευκολα απο το μυαλο...
    και μαλλον θες την συγκαταθεση μας για να εχεις ηρεμη την συνειδηση σου οτι "να ολοι αυτη την κινηση λενε να κανω"...
    +1 σε ολα.

    Εχω σκουτερ ψεκαστο 250αρι και εχει καταναλωση απο 3,6 μεχρι 4 λιτ/100 χλμ.

    Η πραγματικη σου διαφορα ειναι 1-1,5 λιτρο σε σχεση με το hornet που εχεις.

    Επισης στους υπολογισμους σου δεν υπολογιζεις την απαξιωση αν αγορασεις καινουριο, το ρισκο της αξιοπιστιας του κινεζικου για τοσα χιλιομετρα την ημερα, το κοστος χρησης του μικρου.

    Στην θεση σου θα εδινα το Hornet και ενα μερος απο την αγορα του μικρου και θα αγοραζα ενα πολυ πιο καινουριο με ABS μηχανακι.

    Ή θα χρησιμοποιουσα καθε μερα το Hornet και οσο αντεξει

  5. #35
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ποια 16 ρε δικέ μου ,το δικό μου δίλιτρο έτρωγε εύκολα 40 λιτράκια για τα 200κάτι χλμ Χαλάνδρι-Ωρεούς πριν καμμιά 20ρια χρόνια, εντάξει πήγαινε όμως...
    Κατά τα άλλα ότι σου είπε ο Ντέβιλς .
    Δε μίλησα για 2λιτρο εγώ...1300άρα GT φόραγα με 1 διπλό βέμπερ... (με το ζόρι 75 άλογα δηλαδή...)
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω απλώς έναν αντικαταστάτη του παπιού που λόγω τελικής και απόστασης με αναγκάζει να παίρνω το 600άρι και να το κάνω commuter...τη γνώμη σας ζήτησα για ένα κινέζικο ΑΝ το έχετε οδηγήσει λιώσει/δουλέψει κλπ όχι ψυχογράφημα.

    Καλημέρες σε όλους!
    μάλλον κανένας και οι περισσότεροι τα απεχθάνονται και προτιμούν μεταχειρισμένα γιαπωνεζικα, το πιθανότερο να βρεις κάποιον πιτσιρίκο νεο κάτοχο που ακόμη που μαζεύει εμπειρίες και δεν ξέρει πως να σου τις μεταφέρει

    εγώ όμως είμαι μαζί σου μαρέσουν τα κινέζικα νεορετρό και θα έδινα αν είχα την δυνατότητα 2-3χιλ για καινούργιο έτσι για την αλλαγή χωρίς να πουλήσω κάτι

    σήμερα εώς τώρα έχουν ωριμάσει τα 125ρια και υπάρχουν πολλά μοντέλα. Οσονούπω οι ίδιοι κατασεκυαστές θα παράγουν 250, παρατηρώντας την εξέλιξη νομίζω(μπορεί να πέφτω μακράν έξω) το μοτέρ απο 125 σε 250 αλλάζει κυλινδροκεφαλή για να ανεβάσει χωρητικότητα παραμένοντας τα κάρτερ τα ίδια, ενδεχομένως και η στροφαλομπιέλα εξού και μικρή διαφορά ιπποδύναμης απο 11hp σε 18hp
    θεωρητικά πάντα θεωρώ οτι τα μηχανάκια αυτά για να μπορούν να ζήσουν για πολλά χρόνια μονο αν απευθύνθούν σε ώριμο και έμπειρο μοτοσυκλετιστικά κοινό που θα το ψήνει και θα έχει την διάθεση να μαστορέψει, ή σε νέους με διάθεση(όπως γράφουν οι αγγελίες εργασίας ) διαφορετικά εάν κάτσει σε αμπαλο θα το πετάξει στην θάλασσα και βλαστημάει την ώρα και την στιγμή

    αν δεν σου αρκούν τα 125cc (που πάλι την κάνεις αισθητικά την διαφορά με το παπί αρκεί να μη βιάζεσαι στην μετακίνηση) δες το rockstar 400i που είναι πιο δοκιμασμένο μοτέρ το έχουν φορέσει ήδη 5-6 μοντέλα τα τελευταία 3-4 χρόνια πιο ροπάτο απο τα 250 σχετικά ελαφρύ στα 160kg και μπορεί να ανακτήσει τελική 140km/h, ενώ λόγο του μακριού βήματος κάνει cruising με 120 άνετα είναι και κανα 800ακριβότερο απο τα υπόλοιπα

    *τα οικονομοτεχνικά επιχειρήματα τι τα βάζετε? το πιο καλό επιχείρημα ανυπέρβλητο και παντελονάτο είναι θέλω την αλλαγή επειδή βαρέθηκα, τέλος. Τα του θα μου βγάνει λεφτά το εργαλείεέιο δεν παιζουν. Αν θέλαμε να είχαμε ήσυχη την συνείδηση μας θα είχαμε ένα κουτι για την οικογένεια και ένα οικονομικό δίκυκλο βαριά-βαριά
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μάλλον κανένας και οι περισσότεροι τα απεχθάνονται και προτιμούν μεταχειρισμένα γιαπωνεζικα, το πιθανότερο να βρεις κάποιον πιτσιρίκο νεο κάτοχο που ακόμη που μαζεύει εμπειρίες και δεν ξέρει πως να σου τις μεταφέρει

    εγώ όμως είμαι μαζί σου μαρέσουν τα κινέζικα νεορετρό και θα έδινα αν είχα την δυνατότητα 2-3χιλ για καινούργιο έτσι για την αλλαγή χωρίς να πουλήσω κάτι

    σήμερα εώς τώρα έχουν ωριμάσει τα 125ρια και υπάρχουν πολλά μοντέλα. Οσονούπω οι ίδιοι κατασεκυαστές θα παράγουν 250, παρατηρώντας την εξέλιξη νομίζω(μπορεί να πέφτω μακράν έξω) το μοτέρ απο 125 σε 250 αλλάζει κυλινδροκεφαλή για να ανεβάσει χωρητικότητα παραμένοντας τα κάρτερ τα ίδια, ενδεχομένως και η στροφαλομπιέλα εξού και μικρή διαφορά ιπποδύναμης απο 11hp σε 18hp
    θεωρητικά πάντα θεωρώ οτι τα μηχανάκια αυτά για να μπορούν να ζήσουν για πολλά χρόνια μονο αν απευθύνθούν σε ώριμο και έμπειρο μοτοσυκλετιστικά κοινό που θα το ψήνει και θα έχει την διάθεση να μαστορέψει, ή σε νέους με διάθεση(όπως γράφουν οι αγγελίες εργασίας ) διαφορετικά εάν κάτσει σε αμπαλο θα το πετάξει στην θάλασσα και βλαστημάει την ώρα και την στιγμή

    αν δεν σου αρκούν τα 125cc (που πάλι την κάνεις αισθητικά την διαφορά με το παπί αρκεί να μη βιάζεσαι στην μετακίνηση) δες το rockstar 400i που είναι πιο δοκιμασμένο μοτέρ το έχουν φορέσει ήδη 5-6 μοντέλα τα τελευταία 3-4 χρόνια πιο ροπάτο απο τα 250 σχετικά ελαφρύ στα 160kg και μπορεί να ανακτήσει τελική 140km/h, ενώ λόγο του μακριού βήματος κάνει cruising με 120 άνετα είναι και κανα 800ακριβότερο απο τα υπόλοιπα

    *τα οικονομοτεχνικά επιχειρήματα τι τα βάζετε? το πιο καλό επιχείρημα ανυπέρβλητο και παντελονάτο είναι θέλω την αλλαγή επειδή βαρέθηκα, τέλος. Τα του θα μου βγάνει λεφτά το εργαλείεέιο δεν παιζουν. Αν θέλαμε να είχαμε ήσυχη την συνείδηση μας θα είχαμε ένα κουτι για την οικογένεια και ένα οικονομικό δίκυκλο βαριά-βαριά
    Σε φουρτούνες τον έβαλες ,δεν πρέπει να το χε πάρει χαμπάρι αυτό...

  8. #38
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σε φουρτούνες τον έβαλες ,δεν πρέπει να το χε πάρει χαμπάρι αυτό...
    Ποιο αυτό; Έχω κλείσει test ride για σήμερα...

    Δεν είναι κακή σαν πρόταση.όμως στην παραπάνω κλίμακα (τα 400cc δηλαδής) τα κόστη και οι καταναλώσεις πλησιάζουν τυου Hornet....Και το Hornet γελάει...Γιατί το Hornet ξέρει....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    για να ξαναπάμε στις μικτές καταναλώσεις
    τα 125 ρετρό καίνε γύρο στα 3/lt
    τα μελλοντικά 250 ρετρό γύρω στα 3,5-4lt
    και το 400ρι επειδή είναι χαμηλής απόδοσης και αυτό καίει γύρω στα 4 επίσης
    τα υπόλοιπα όλα είναι ίδια τακάκια-λάστιχα-μπουζί-αλυσίδες
    διαλέγεις και παίρνεις

    και κάνε μας ριβιού μετά το rockstar
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ποιο αυτό; Έχω κλείσει test ride για σήμερα...

    Δεν είναι κακή σαν πρόταση.όμως στην παραπάνω κλίμακα (τα 400cc δηλαδής) τα κόστη και οι καταναλώσεις πλησιάζουν τυου Hornet....Και το Hornet γελάει...Γιατί το Hornet ξέρει....
    Καλοτάξιδο το 400 ,ποια κατανάλωση καημένε θα το πηγαίνεις στη ροπή του χαλαρά για ν' αντέξει κιόλας...

  11. #41
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    To 400 της Daytona πόσο θα αντέξει όμως άραγε?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To 400 της Daytona πόσο θα αντέξει όμως άραγε?
    Τι να σου πω τώρα ,με το νόμο των πιθανοτήτων ελπίζω πιο πολύ από το Αθενσβιλ 250...
    Αλήθεια τώρα, πιστεύει ο εισαγωγέας ακόμα σ' αυτό το όνομα ,τι να πω μπορεί εγώ να είμαι τελικά ο περίεργος.

  13. #43
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω τώρα ,με το νόμο των πιθανοτήτων ελπίζω πιο πολύ από το Αθενσβιλ 250...
    Αλήθεια τώρα, πιστεύει ο εισαγωγέας ακόμα σ' αυτό το όνομα ,τι να πω μπορεί εγώ να είμαι τελικά ο περίεργος.

    Τι να πω ρε παιδιά είναι και γείτονας....τον ρώτησα τι οως και γιατί ,σέρβις κλπ,και αν μπορώ για test ride κα μου λέει βεβαίως κύριε,ναι, ....
    .
    .
    .
    .
    .
    .........
    σαν συνεπιβάτης.... (τι να κάνω τώρα; να κλάψω ή να γελάσω ; )

    Μού'ρθε να του πω "ρε μεγάλε πόσα σας έχουν κλέψει και φοβάσαι;

    .....Ή φοβάσαι μη ξεμείνω πουθενά και με ψάχνει η Νικολούλη και το "αμπελαλέ" που λέει και ο γνωστός κύριος Αντεγειάς;

    Εμ γι αυτό δεν υπάρχει ψυχή να πει μια γνώμη...φέραν 10 μηχανάκια* και κοιτάνε να τα ξεφορτωθούν όσο πιο ανώδυνα γίνεται...Λέω τώρα εγώ με το καχύποπτο μυαλό μου....






    *η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας σε κινέζικο εργοστάσιο.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Τι να πω ρε παιδιά είναι και γείτονας....τον ρώτησα τι οως και γιατί ,σέρβις κλπ,και αν μπορώ για test ride κα μου λέει βεβαίως κύριε,ναι, ....
    .
    .
    .
    .
    .
    .........
    σαν συνεπιβάτης.... (τι να κάνω τώρα; να κλάψω ή να γελάσω ; )

    Μού'ρθε να του πω "ρε μεγάλε πόσα σας έχουν κλέψει και φοβάσαι;

    .....Ή φοβάσαι μη ξεμείνω πουθενά και με ψάχνει η Νικολούλη και το "αμπελαλέ" που λέει και ο γνωστός κύριος Αντεγειάς;

    Εμ γι αυτό δεν υπάρχει ψυχή να πει μια γνώμη...φέραν 10 μηχανάκια* και κοιτάνε να τα ξεφορτωθούν όσο πιο ανώδυνα γίνεται...Λέω τώρα εγώ με το καχύποπτο μυαλό μου....






    *η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας σε κινέζικο εργοστάσιο.
    Αθενσβιλ-Ντεητόνα ανεβλήθη λόγω μη προσεύλεσης κοινού...χαχαχαχα ζούμε μεγάλες στιγμές.
    Πάντως πλάκα πλάκα εδώ δεν στοκάρουν επώνυμες αντιπροσωπείες ανταλλακτικά ,ήθελες και βόλτα σόλο ρε πατρίδα εσύ, γμστα...

  15. #45
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Λοιπόοοον..

    Update των εξελίξεων στο θέμα 250άρι commuter retrosyle κι έτς γιατί είπαμε να τη βγάλουμε στο φτηνό,αλλά έχουμε και ένα πρόσωπο ναούμ΄...

    Athensville:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	athensville 250.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	396025
    Γείτονας είναι "ο Θεός και ο γείτονας" που λεν και στο χωριό μου,ε, είπα να πάω πρώτα από κει...
    Αν θα το περιέγραφα με μια λέξη μόνο;
    Κακοφτιαγμένο...
    Κρίμα γιατί οι φωτό το κολακεύουν...Το ανεβάζουν τουλάχιστον 3 κλάσεις πάνω από αυτό που βλέπεις live...κρίμα...Από που να ξεκινήσω; από το κακοτοποθετημένο μπροστινό φτερό που δεν ακολουθεί παράλληλα το τροχό,ή από το εμπρός δισκόφρενο που το τακάκι πατάει στο 70% της επιφάνειας;(δείτε τη φωτό με τα σημεία σε οβαλ που έχω σημειώσει)
    Την εξάτμιση που καλαίσθητη μεν,αλλά εξέχει σαν τσαπού απλά και μόνο για να υπάρχει πρόσβαση να λύνεις τον τροχό; έλεος δηλαδή...κοντύνετε το σωλήνα for Christ's sake!...
    Είπα να του πω πως θα κατασκεύαζα καλύτερο με το ένα χέρι δεμένο ή πρόσφατα κομμένο να τρέχει το αίμα και να σφαδάζω στον πόνο,αλλά δε μου πήγαινε καρδιά να του τη σπάσω...Πρόθυμο και συμπαθητικό άτομο,αλλά το μηχανάκι επιεικώς απαράδεκτο....Αν το έδινε κάνα 1500άρι ΜΠΟΡΕΙ και να σκεφτόμουνα να το κάνω test ride.....end of this chapter.

    To Daytona 400 τώρα....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0002.Daytona-RockStar-400.jpg 
Προβολές:	254 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	396024
    Καμμία σχέση...μακράν σε ποιότητα,φινίρισμα ή όπως αλλιώς το λένε,γενική εμφάνιση,σύνολο οπτικά, δέσιμο,συναρμολόγηση,κλπ,κλπ..
    Σα να βλέπεις σε βιτρίνα ένα απαστράπτον γιαπωνέζικο της δεκαετίας του 80-85!! -θυμήθηκα το "με θυμάσαι ρε πούστη" και τέτοια-πολύ ωραίο,με το μοτέρ του πρώτη μούρη,να γεμίζει σωστά το χώρο,το ABS διακριτικά πίσω από το μοτέρ κοντά στο πλαίσιο,εξάτμιση διπλή ωραία μπλεδιασμένη,εννοείται καταλύτης,euro4, ψεκαστό διακριτικά να μοιάζει καρμπυρατεράτο.
    Τι μου έκανε κλικ;
    -Το μοτέρ πρώτα φυσικά...χορταστικό στο μάτι,δεν άφηνε το πλαίσιο να χάσκει πουθενά,χωρίς ύποπτες διαρροές ή υποψίες υγρασίας. (το μηχανάκι φαινόταν δουλεμένο αρκετά,χωρίς σημάδια φθορών όμως)Αν ήταν και μαύρο βαμμένο θα ήταν σούπερ. -100% κόπια XR 400-μόνο το "RFVC" που δεν έγραφε στο γνωστό σημείο....
    -Πουθενά πλαστικούρες μα πουθενά λέμε...
    -Εντυπωσιακές οι αναρτήσεις πίσω (ρυθμζόμενες παρακαλώ),νομίζω λίιιγο σκληρή η πίσω,αλλά οκ ζω και με αυτό.
    -Τιμονάρα χορταστική,οι διακόπτες σε σωστή θέση και αίσθηση,και όργανα πρώτη μούρη! Ρετρό μεν αλλά με την απαραίτητη σύγχρονη πινελιά δε...Μια χαρά.Καμία παραφωνία και εδώ.
    -Σαν υπερκυβισμένο παπί,μανιτζέβελο και με ελαφριά αίσθηση.Δείχνει μηχανή πάντως όχι μινιατούρα.


    Στερόγραφο 1 :
    Προγραμμάτισα βόλτα για Σάββατο γιατί μου έτυχε δουλειά (και δε λέμε όχι τέτοιες εποχές...),όμως οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές.

    Στερόγραφο 2:
    Το μόνο μείον που βρήκα (προς το παρόν) είναι τα πλαινά καπάκια που βρίσκουν κάπως στους μηρούς και πρέπει να καθήσεις τέρμα μπροστά στη σέλλα.... Και δε με λες και εύσωμο στα 84 κιλά και 1,73...

    Στερόγραφο 3 και χαριστική βολή:
    Και εκεί που κανόνιζα τα του Σαββάτου,πέφτει το μάτι στο 250.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	daytona-250-caferacer.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	42,8 KB 
ID:	396023

    Καλά,νταξ....Με το ζόρι κρατήθηκα να μην πάω σε ΑΤΜ για προκαταβολή.....

    Το ψάξιμο συνεχίζεται,εάν κάποιος γνωστός σας έχει κάποια από αυτά ας ποστάρει να πει καμιά γνώμη.Στο εξωτερικό πάντως που κυκλοφορεί με άλλο όνομα (το 400) τα σχόλια είναι θετικά.
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 29/05/2018 στις 21:30.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2018, 23:07
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Βοήθεια για λάστιχα CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:22
  4. Part Number για Aprilia RS 250
    από rc31 στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 12:40
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF