Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 232

Θέμα: Αναζήτηση για μεταφορικό μέσο 250-400cc

  1. #121
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    είναι λογική σκέψη και εγώ έτσι θα σκεφτόμουν. Για μηχανάκι "χαμάλη" δεν πρέπει να αντικαταστήσεις το παπι καθότι το απόλυτο επαγγελματικό και οικονομικό δίκυκλο
    Όμως το θεμα πάει στην ανανέωση στους 2 τροχούς κατι να σε τραβήξει, το κίνητρο δηλαδή. Και το αισθητικό κομμάτι είναι το καλύτερο επιχείρημα να αγοράσει κάποιος, απο την άλλη οι ιάπωνες στα 250cc έχουν είτε λουκ SS είτε street fighter είτε on/off με τιμές απο 4k εως 5.5k.
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #122
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    έχει άλλη τρόμπα βενζίνης,άλλα πηνία;
    Πηνεία ναι.Τρόμπα βενζίνης το καρμπυρατερε δεν ηξερα οτι έχει ρε φίλε.

  3. #123
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zinc
    Εγγραφή
    05/05/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Πηνεία ναι.Τρόμπα βενζίνης το καρμπυρατερε δεν ηξερα οτι έχει ρε φίλε.
    Απλά βιαστικά είδα τον κωδικό για την τρόμπα που έγραφε μόνο 250 και δεν το σκέφτηκα παρακάτω...

  4. #124
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Doctor καλημέρα.
    Θεωρω αυτονόητο ότι όταν ψάχνω ένα μηχανάκι να κάνω 24.000 χιλιόμετρα τον χρόνο ο παράγοντας αξιοπιστία να έχει κάποιο βάρος στην απόφαση μου. Εκτος αν μου περισσεύουν....Τα 24Κ δεν είναι λιγα. Είναι σχεδόν όσα κανει ένας επαγγελματίας courier. Προσωπικά θα αγόραζα γιαπωνέζικο για τον ίδιο λόγο που ένας αλουμινας ξάδερφος μου αγοράζει εργαλεία από την wurt και την makita και δεν ψωνίζει εργαλεία από το lidl όπως εγω που κάνω περιστασιακά μαστορεματα.

    Οσον αφορά το γιαπωνέζικο και το κινέζικο θα σου πω κάτι. Ουσιαστικά όλα κινέζικα είναι. Όλα τα μικρά μηχανάκια των Ιαπώνων είναι από Ινδονησία και Ταϊλάνδη. Σε λίγο θα έχουμε και honda από Τουρκία. Τα ηλεκτρονικά pcx αν έχουν φτάσει ήδη από εκεί είναι. Την διαφορά δεν την κάνει τοσο η χώρα κατασκευής. Την διαφορά την κάνουν οι εκατοντάδες εκατομμύρια εργατοώρες που και τα απίστευτα χρήματα που έχουν ρίξει κάποιες εταιρείες στους αγώνες και στο RD. Είναι πολύ διαφορετικο να είσαι ο δημιουργός από το να είσαι ο αντιγραφέας.

    Για τον λόγο που προανέφερα ο κάθε Κινέζος και ταιβανεζος όπως η Sym (την οποία σέβομαι σαν εργοστάσιο) ποτέ δεν θα γίνει kawasaki. Η kawasaki δεν θα γίνει ποτέ Honda. Και η Honda ποτέ δεν θα γίνει Tesla στα ηλεκτροκινητα οχηματα...

    ΥΓ Μένω πάνω από μια αντιπροσωπεία ktm. Πρόσφατα φέρανε από την Ινδία τις bajaj (κάπως έτσι νομίζω τις λένε) Αυτη η εταιρεία αν και δεν την γνωρίζουμε στην Ελλάδα είναι πραγματικα κολοσσός στα μέρη της. Αν ήθελα κάτι ασιατικό θα έριχνα και εκεί μια ματιά.
    Με αυτό ακριβώς το σκεπτικό όπως προανέφερα προσανατολίζομαι σε κάτι κινέζικο μεν αλλά καλοφτιαγμένο δε,γιατί οκ μαζί σου στα γιαπωνέζικα (έχω και KAZE R) αλλά να φτιάχνονταν και...Ιαπωνία όχι Ινδονησία και να τα πληρώνω γιαπωνέζικα μόνο και μόνο επειδή είναι επώνυμα...Άλλωστε δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις απλά ένα μέσο να μην έχει λειτουργικά έξοδα λόγω πολλών χιλιομέτρων.Και προτιμώ καινούργιο κινέζικο-με 2 χρόνια εγγύηση που δίνει ο Γκοργκολης (δε ξέρω που πάει ο τόνος)παρά μεταχείρω ιαπωνίας 12-15 ετών και βάλε...και άντε να γυρεύεις ανταλλακτικά...Εδώ στη τεομότο σητάω ηλεκτρονική για το παπί που είναι εισαγωγής τους και δεν έχουνε!!!!Πόσο χειρότερο να είναι το κινέζικο ακόμα;

    Και Χμμμ....Η Honda ΑΝ θελήσει γίνεται Tesla εύκολα...Η Tesla δύσκολο να γίνει Honda...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #125
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν ειδα budget αλλα το πρώτο μηχανάκι που μου έρχεται στο μυαλό μετα το wolf....είναι το μικρό το στρώμα....το 250.Αν και λίγο άσχημο μια χαρά θα κανει την δουλειά του.Ενναλακτικά μπορείς να πάρεις και z300 αλλά είναι πιο πολύ για γούστα παρά να κάνεις την δουλειά σου.Πάς όμως σε 2 κυλίνδρους και στα 2 αν δεν κάνω λάθος.

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος

    Και Χμμμ....Η Honda ΑΝ θελήσει γίνεται Tesla εύκολα...Η Tesla δύσκολο να γίνει Honda...
    Νασσο εγώ θα ήμουν ποιο επιφυλακτικός. Και στο λέω αυτό γιατί εχω ζήσει την Honda την εποχή που ο Soichiro Honda ζούσε και μάλιστα ήταν και εν ενεργεία διευθύνων σύμβουλος. Οι μοτοσυκλέτες που παρουσίαζε τότε η honda (δεκαετία 80) ήταν εξαιρετικές. CBX 1050, XR, TRANSALP και πολλά άλλα. Η σημερινή Honda είναι κάτι διαφορετικό. Πιστεύεις αν ζούσε ο Soichiro ότι θα είχε αφήσει ποτε την BMW να πούλαγε τα GS που πουλάει τώρα;

    Για την Tesla θα σου πω τα εξής. Για μια μερίδα του ειδικού τύπου ο Elon Musk είναι ο Soichiro Honda του 21ου αιώνα και αντίστοιχα η Tesla είναι η νέα Honda. Οι ομοιότητες της σημερινής Tesla με την Honda του 60,70,80,90 είναι πολλές. Παθιασμένος και αφοσιωμένος στην λεπτομέρεια διευθύνων σύμβουλος .Φανατικο μέχρι αηδίας κοινό απέναντι στην έταιρεια και το ποιο σημαντικό τεράστιες επενδύσεις στο R&D. (Τα λεφτά που χώνει η Tesla στην έρευνα για την ηλεκτροκίνηση δεν τα χώνει κανείς άλλος στον κόσμο...)

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Μέχρι 400cc λόγω διπλώματος???? Δεν ξέρω πως έχουν γίνει ακριβώς τώρα τα πράγματα, κάτι έχω ακούσει... Μπέρδεμα.. Αν μπορείς πάρε v strom φίλε. Αλλιώς σε Scotter. Να έχει και αξία μεταπολησης.

  8. #128
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgr Προβολή μηνύματος
    Μέχρι 400cc λόγω διπλώματος???? Δεν ξέρω πως έχουν γίνει ακριβώς τώρα τα πράγματα, κάτι έχω ακούσει... Μπέρδεμα.. Αν μπορείς πάρε v strom φίλε. Αλλιώς σε Scotter. Να έχει και αξία μεταπολησης.
    Αν διαβάσεις μερικά ποστ πιο πίσω θα δεις για ποιο λόγο θέλω μέχρι 400
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Νασσο εγώ θα ήμουν ποιο επιφυλακτικός. Και στο λέω αυτό γιατί εχω ζήσει την Honda την εποχή που ο Soichiro Honda ζούσε και μάλιστα ήταν και εν ενεργεία διευθύνων σύμβουλος. Οι μοτοσυκλέτες που παρουσίαζε τότε η honda (δεκαετία 80) ήταν εξαιρετικές. CBX 1050, XR, TRANSALP και πολλά άλλα. Η σημερινή Honda είναι κάτι διαφορετικό. Πιστεύεις αν ζούσε ο Soichiro ότι θα είχε αφήσει ποτε την BMW να πούλαγε τα GS που πουλάει τώρα;

    Για την Tesla θα σου πω τα εξής. Για μια μερίδα του ειδικού τύπου ο Elon Musk είναι ο Soichiro Honda του 21ου αιώνα και αντίστοιχα η Tesla είναι η νέα Honda. Οι ομοιότητες της σημερινής Tesla με την Honda του 60,70,80,90 είναι πολλές. Παθιασμένος και αφοσιωμένος στην λεπτομέρεια διευθύνων σύμβουλος .Φανατικο μέχρι αηδίας κοινό απέναντι στην έταιρεια και το ποιο σημαντικό τεράστιες επενδύσεις στο R&D. (Τα λεφτά που χώνει η Tesla στην έρευνα για την ηλεκτροκίνηση δεν τα χώνει κανείς άλλος στον κόσμο...)

    Στο προηγούμενο ποστ σου συμφωνώ σε όλα όμως εδώ έχω μια σοβαρή ένσταση.Θεωρείς οτι ο ιδιοκτήτης ενός μεγέθους όπως η Honda θα σκεφτόταν ποτέ έτσι?Θα έλεγε ''α τους πουστηδες τους Γερμανούς πουλάνε πολλά GS κάτσε να ελαφρύνω το Crosstourer 60 κιλά,να του βάλω Ohlins και να το πουλάω και 5 χιλιάρικα κάτω απο οτι το πουλάω τώρα να μπαίνω και μέσα''?

    Δεν παίζουν εγωισμοί σε αυτες τις κατηγορίες.Η Honda πουλάει 17 εκατομμύρια μηχανάκια σε ένα χρόνο(ειναι πολύ πιο ισχυρή απο την εποχή του Σοιχίρο).Σιγά μην ασχολείται με το τι κάνει ο ανταγωνισμός,έχει το κοινό της.Το αν η Τέσλα είναι η νεα Honda θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο να κριθεί τώρα,πρεπει να περιμένουμε καμιά 30αριά-50αριά χρόνια.Η μεγάλη διαφορά είναι οτι οι συνθήκες είναι διαφορετικές τώρα απο οτι ήταν πριν 30 χρόνια.Το τι θα γίνει θα το δείξει η ιστορία.


    nassosxlvbros το ίδιο λάθος που κάνεις έκανα το 2009 όταν επέλεξα καινούργιο παπί για δουλειά(daytona 125).Ακριβώς τα ίδια σκεφτόμουν,οτι καλύτερα ένα καινούργιο κινέζικο παρά ένα μεταχειρισμένο modenas kriss 115 πχ.Εχουμε 2018 και σου λεω υπευθυνα οτι ήταν η χειρότερη αγορα της ζωής μου καθώς δεν άντεξε και ειναι τρισάθλιο σε οδική συμπεριφορά.Το πλήρωσα 1300 ευρω καινούργιο και εχω αλλάξει ήδη 2 μοτερ και είχα διάφορες βλάβες πχ τρόμπα φρένου.Συνολικά το μηχανάκι έχει κοστίσει 2000 ευρω και έχει κάνει το 1/3 των χιλιομέτρων που έχουν κάνει τα άλλα δυο μεταχεισμένα παπιά που πήρα μετα απο έναν χρόνο(ΖΧ130-kriss 115) τα οποία δε ζήτησαν τίποτα ουσιαστικά και αγοράστηκαν τότε 1300 ευρω το ΖΧ και 750 ευρώ το kriss.

    Θα μου πεις οκ μιλάω για παπιά.Η δική μου εμπειρία αυτη ειναι ομως και τα οικονομικά δεδομένα τα ανέλυσα πιο πάνω,ποιος μου λέει οτι δε θα σου συμβεί ακριβως το ίδιο και σε μεγαλύτερη κλίμακα μιας και δε μιλάμε για παπιά?Για μένα μακριά και στα σίγουρα μεταχειρισμένα Γιαπωνέζικα.
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 30/06/2018 στις 17:43.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #130
    Καλησπέρα παίδες, ψήνομαι άγρια για Daytona rock 250cc... Το χει βγάλει κανεις φωτογραφία στην έκθεση; Είναι ολόιδιο με το 125; Στην επίσημη σελίδα της ντεητόνα δεν το έχει...

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thessalos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες, ψήνομαι άγρια για Daytona rock 250cc... Το χει βγάλει κανεις φωτογραφία στην έκθεση; Είναι ολόιδιο με το 125; Στην επίσημη σελίδα της ντεητόνα δεν το έχει...
    Το έχει στο google

  12. #132
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Το έχει στο google
    ούτε στο γκουγκλ το εχει
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #133
    Στο γουγλ βρήκα μόνο αυτό: Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E0866CC1-526A-4D40-8BBF-FB5144F03CC2.jpeg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	397220

  14. #134
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    9-10 χρόνια πριν και γω δε θα το σκεφτόμουν καν για κινέζικο...Στα 2018 όμως η Κίνα έχει γίνει εξαιρετική στα προιόντα της και ποιοτικά δεν υπάρχουν πια αστοχίες αλλά εν γνώσει του καταναλωτή για το ποια ποιότητα πληρώνει....Αν λοιπόν είναι όπως τα λένε +τα 2 χρόνια εγγύηση δε χάνω τίποτα να το ρισκάρω!Δεν το έχω και σε τίποτα να το επιστρέψω στη δεύτερη ακινησία του,παίρνοντας κάτι πιο αξιόπιστο.

    Το 250άρι μοντέλο που ψάχνετε είναι στον Γκοργκόλη,έχω και φωτό ανεβάσει...
    Το μόνο κακό είναι πως έχει παράδοση Οκτώβρη....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων WP_20180609_007_1024x577.jpg‎   WP_20180609_010_1024x577.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 01/07/2018 στις 17:11. Αιτία: ασδφ
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #135
    Επειδή βλέπω ανέβασες το old town, αναφέρεσαι σ αυτό το μοντέλο για παράδοση Οκτώβριο; Ή και στο cafe racer 250?

Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2018, 23:07
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Βοήθεια για λάστιχα CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:22
  4. Part Number για Aprilia RS 250
    από rc31 στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 12:40
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF