Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 232

Θέμα: Αναζήτηση για μεταφορικό μέσο 250-400cc

  1. #1
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Αναζήτηση για μεταφορικό μέσο 250-400cc

    Αναζητείται μηχανάκι σε αυτά τα κυβικά....
    Θα κάνει συνολικά 400-500 κμ τη βδομάδα,συνεπώς δεν πρέπει να καίει τον άμπακο,να διατηρεί μια αξιοπρεπή ταχύτητα 110-120 κμ και να μη διαλύσει στον πρώτο χρόνο....Προτιμώ κάτι σε μονοκύλινδρο είτε τύπου νεορετρό κλάσικ όπως αυτά τα κινέζικα της Euromoters είτε κάτι σε πιο επώνυμο ον οφφ τύπου XLR-KLX με μίζα.

    Αξίζει να κοιτάξω σε κινέζικο καινούργιο ή χαμένος χρόνος;
    Μεταχείρω θα έχει πολύ ψάξιμο μετά γιατί τα αξιόπιστα θα είναι σπάνια ή πολύ παλιά και θα θέλουν και κάνα ανταλλακτικό να έχω σε καβάτζες-το βαρέθηκα αυτό όμως-είμαι αρκετά μεγάλος για να ξαναστοκάρω πράματα....
    Θέλω κάτι λοιπόν που να κάνει αυτό το πράγμα να τσουλάει ανθρώπινα αξιόπιστα με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος κίνησης.

    Δεκτές όλες οι προτάσεις από καινούργιο μέχρι μεταχείρω / χρέπι που να μαζεύεται...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    400-500 κμ τη βδομάδα
    ο χριστος και η μανα του.

    πες μας και λεφτα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Δεν μας λες το σημαντικότερο, τι χρήματα θες να διαθέσεις. Θα σου πρότεινα κάποιο street στα 250 κυβικά (ninja 250 ή cbr 250) αλλιώς καινούργιο πας σε versys 300αρι

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Με κίνδυνο να γίνω πλέον γραφικός , προσωπικά κ κάνοντας 300km την εβδομάδα- τα περισσότερα σε Αττική οδό- θα καταλήξω κατά 80% στο cb500x.

    Ενώ η καρδιά λέει (για την περίπτωσή μου) crf250l , η λογική λέει πως το μονοκυλινδρο δεν κάνει για ανοιχτό δρόμο κ σχετικά μεγάλες ταχύτητες σε καθημερινή βάση.

    Γενικά πάντως στην κατηγορία των 250 πιστεύω τα klx κ crf είναι ότι πρέπει για αστικό περιβάλλον κ για μικρές αποδράσεις χωρίς περιορισμούς. (Εκεί είσαι στα 2,5 με 3,5 για κάτι αξιοπρεπές και απροβλημάτιστο)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με κίνδυνο να γίνω πλέον γραφικός , προσωπικά κ κάνοντας 300km την εβδομάδα- τα περισσότερα σε Αττική οδό- θα καταλήξω κατά 80% στο cb500x.

    Ενώ η καρδιά λέει (για την περίπτωσή μου) crf250l , η λογική λέει πως το μονοκυλινδρο δεν κάνει για ανοιχτό δρόμο κ σχετικά μεγάλες ταχύτητες σε καθημερινή βάση.

    Γενικά πάντως στην κατηγορία των 250 πιστεύω τα klx κ crf είναι ότι πρέπει για αστικό περιβάλλον κ για μικρές αποδράσεις χωρίς περιορισμούς. (Εκεί είσαι στα 2,5 με 3,5 για κάτι αξιοπρεπές και απροβλημάτιστο)
    μια φορά πηρα το wr250r στη δουλεια (20χλμ αττικη και 10χλμ ποτάμι μόνο το πηγαινε) και το μετάνιωσα. Εχω βεβαια λίγο πιο κοντο γρανάζωμα. +3 πισω αν θυμαμαι καλα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    500 τη βδομαδα, 2000 το μηνα, 24000 το χρονο
    ...μονο καινουριο με εγγυηση
    οχι κινεζικο οχι σκουτερ
    για να κραταει ευκολα 110-120.....οχι μονοκυλινδρο οχι κατω απο 500cc

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    οτι εγραψε ο toyar...

    εναλλακτικα προτεινω ktm 390 duke, kawasaki ninja 400...Μια κατηγορια κατω απο τα 500cc αλλα ειναι ανετα (λογω αλογων) πανω απο τα 120χλμ/ωρα...

    δεν μας λες το budget, που ειναι πολυ σημαντικο...
    και γιατι θες ψευτοεντουρο...

    επισης θα βοηθουσε αν μας ανελυες λιγο τα χλμ που θα κανεις...δλδ αττικη οδο? καθαρα μεσα σε πολη με κινηση και πολλα σταματα - ξεκινα τυπου delivery? πολη και λιγες λεωφορους τυπου Συγγρου, Μαραθωνος, Κηφησιας?

    ολα αυτα παιζουν ρολο στην επιλογη κατηγοριας...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ο άνθρωπος κοιτάει (σε άλλο θρεντ) μηχανάκι 3 χιλιάδων, δεν βρίσκω το λόγο να του προτείνετε παραπάνω άλλο των 6 χιλιάδων ,άλλωστε και εδώ το γράφει για τα κινεζικής προέλευσης.
    Προφανώς και πρέπει να κάνει συμβιβασμούς ή σε τιμή ή σε αξιοπιστία ,πάντως τα χλμ που διαβάζω είναι όντως πολλά ιδιαίτερα για αερόψυκτο μονοκύλινδρο.

  10. #10
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Ευχαριστώ σας για τις απαντήσεις! Ας το κάνω λοιπόν λίγο πιο συγκεκριμένο:
    Ναι,τα χιλιόμετρα θα είναι αρκετά,η διαδρομή μου καθημερινά είναι Αθήνα -Πολυδένδρι,άρα κέντρο,Λ. Αθηνών-Λαμίας,και τα τελευταία 15 κμ από τον παράδρομο,που σημαίνει αρχικά Ομόνοια,εθνική οδό με μέσες ταχύτητες 100-110 τουλάχιστον,μετά πορεία στον παράδρομο (που έχει τα χάλια του...) και επιστροφή...Ζητάω λοιπόν κάτι που να έχει μια τελική κοντά στα 140,να έχω όσο το δυνατόν μικρή κατανάλωση και φυσικά μια καλή αξιοπιστία γιατί καθημερινά 80 κμ είναι υπολογίσιμο νούμερο....Το Hornet είναι μια χαρά στο κομμάτι της εθνικής,αλλά στο παράδρομο υποφέρει και είναι αμαρτία,η δε κατανάλωσή του κυμαίνεται από 4,7 μέχρι 6 -ανάλογα το στύψιμο-με πιο σταθερή κοντά στα 5-5,2 λίτρα/100κμ.Το μπάτζετ είναι μέχρι 3-3,5 χήνες ΠΟΛΥ βαριά,οπότε αναζητώ κάτι στα μοντέλα που προανέφερα.Μου έκανε κλίκ αυτό το κινέζικο 250άρι από πλευράς εμφάνισης/χρημάτων κλπ, αλλά δε ξέρω αν και πόσο θα αντέξει....
    Πρώτες σκέψεις λοιπόν:
    -Μεταχείρω κακά τα ψέμματα όσο καλοσυντηρημένο και νάναι όλο και κάτι θα βγάλει/ζητήσει εκτός αν μπει μέσα για γενικό τσεκάπ και ό,τι βγάλει που μπορεί να είναι από αναλώσιμα μέχρι ολική μοτέρ/περιφερειακών..Και θέλω μηχανάκι ετοιμοπόλεμο όχι να προσεύχομαι να πάρει και αύριο μπροστά,άρα πρέπει να πέσω ΣΤΗΝ περιπτωσάρα για να κάνω κίνηση.
    -Τα τύπου ον-οφφ τα καλοβλέπω α) από την πλευρά της ελαφριάς ονοφάδας αν και όποτε κάτσει.β) από πλευράς αντοχής στους καρόδρομους που έχουμε αλλά και συντήρησης/κατανάλωσης.Η αυτονομία τους είναι ένα θέμα,θέλω να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη,είναι σπαστικό ενδιάμεσα βδομάδας να ψάχνω βενζινάδικα.
    -Τα κυβικά τώρα....το όριο των 400cc είναι όχι απλά ταβάνι αλλά θα πρέπει να είναι τρίπτυχη περιπτωσάρα: να μην καίει,να μην σπάει,να βλέπεται....Γιατί αν είναι να βρω ένα σούπερ κουκλί 500άρι που να μου τρέχουν τα σάλια,να καίει σα το Hornet και λίγο πιο πάνω καλύτερα να μείνω όπως είμαι....Πιστεύω 250-300cc είναι καλά με έμφαση στα 250 σαν πιο δημοφιλές νούμερο...

    Υποψήφια μοτόρια που έχω υπό την υποψία μου:

    Honda CBF 250 Degree 250 -XLR 250
    Yamaha XT 250 SR 250-SRX 250
    Kawasaki KLX 250,Estrella 250 (δε μπάω καλά το ξέρω)
    Athensville 250 ή κάτι παραπλήσιο. Περιέργως ακούω καλά λόγια,αλλά ξαναπεριέργως δεν έχω δει ούτε ένα να κυκλοφορεί...
    Brixton 250 αναμένεται,έχω δει το 125 και είναι αρκετά συμπαθητικό.

    Αυτά και περιμένω απόψεις,ΔΕΝ βιάζομαι να αγοράσω,είμαι στην έρευνα,χαλαρά λοιπόν.

    υγ,αύριο πιθανόν έχει test ride με το Athensville...να πάρω μια γεύση.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    https://www.car.gr/12220364-yamaha-wr-250x

    Αμα στο δωσει 3.5κ. Ειναι φοβερο μηχανακι. Δεν το λεω επειδη το εχω, ειχα και μηχανακια που δεν τα προτεινω. Αντικειμενικά ειναι γαμω τα εργαλεια.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αφού δε θέτε κινέζικα θα σας παω αλλού
    http://www.bikeit.gr/test-bikes/nake...minar-400.html
    3980 τσάμπα πράμα
    το εναλλακιτκό κτμ duke390
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αφού δε θέτε κινέζικα θα σας παω αλλού
    http://www.bikeit.gr/test-bikes/nake...minar-400.html
    3980 τσάμπα πράμα
    το εναλλακιτκό κτμ duke390
    Χμ....πολύ και αδικαιολόγητα φλύαρο σαν σχεδίαση (γνώμη μου πάντα)
    Και την τιμή στα 4 χιλιάρικα δε τη λες και κελεπούρι...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Απο τα μηχανακια που προαναφερες νομιζω οτι το cbf 250 ειναι καλη περιπτωση γιαυτο που θες.Τα μειον σε αυτα που ζητας ειναι οτι δεν εχει καλη προστασια απο αερα δεν ειναι ον οφ και δεν ξερω αν πιανει τα 140.Τωρα αυτονομια μπορει να σου πη καποιος αλλος που το ειχε.Εγω απλα το χω βολταρει...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το cbf ειναι οικονομικο κα αξιοπιστο
    Θα κανει αυτα που ζητας αλλα με 90-100 στο χαλαρο του
    Τελικη 130
    Καταναλωση 3,5 στα 100
    Καινουριο δεν .......

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρχισα και ανησυχώ για το CBF-250...
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2018, 00:07
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Βοήθεια για λάστιχα CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 20:22
  4. Part Number για Aprilia RS 250
    από rc31 στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 13:40
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 21:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF