Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Βοήθεια αγοράς καινούργιας μηχανής και εφορία.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2018
    Μηνύματα
    1

    Βοήθεια αγοράς καινούργιας μηχανής και εφορία.

    Καλησπέρα σε όλους.

    Χρειάζομαι βοήθεια να καταλάβω κόπια πράγματα, γιατί είμαι τελείως ασχέτως με αυτά. Είμαι δηλωμένος άνεργος, με 0 εισοδήματα. Δουλεύω όμως αρκετά χρονιά αδήλωτος, και κατάφερα να μαζέψω τα 10 000 πού χρειάζομαι για αγορά καινούργιας μηχανής. Ένας λογιστής όμως μού είπε, ότι δεν μπορώ να την αγοράσω, γιατί δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτό το ποσό. (δεν θυμάμαι πιο ήταν το όριο πού μου είπε ότι μπορεί να δικαιολογήσει ένας άνεργος για έξοδα μέσα σε ένας χρόνο ?)

    -Ισχύ?
    -Πιες είναι οι επιπτώσεις?
    -Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις?
    -Οτιδήποτε άλλο μπορεί να σχετίζεται με το θέμα μου.

    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Πόθεν έσχες λέγεται και ο λογιστής σου έχει δίκιο.
    Σε απλά Ελληνικά,η εφορία θα σε χρεώσει το γεγονός ότι με μηδενικό εισόδημα βρέθηκαν τα χρήματα για την αγορά.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις σε συννενόηση με τον λογιστή σου για να σου βρει"εναλλακτικό" τρόπο αγοράς χωρίς να βρεθείς εκτεθειμένος.
    Υπάρχουν τρόποι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    δήλωσε το ποσοστό που σου ανήκει βάση πόθεν έσχες που σου προτείνει ο λογιστής και το υπόλοιπο ποσοστό(επι τοις εκατό) βάλτο στον πατέρα σου, όταν μπορέσεις και ορθοποδήσεις οικονομικά θα σου μεταβιβάσει το 100% της κυριότητας της μοτό σου

    όνειρα βέβαια είναι αυτά, αλλά εάν είσαι τσίμα τσίμα μη δώσεις όλα σου τα λεφτά στην αγορά άσε ένα 2χιλιαρο στην ακρη για διάφορα πραγματάκια που θα βγουν ή θα χρειαστείς και μη ανησυχείς είναι πολλά τα μοντέλα όποιο και να αγοράσεις θα το αγαπήσεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Αν την πάρεις καινούρια νομίζω θα πληρώσεις ένα ποσό σαν επιπλέον φόρο, διότι ξεπερνάς το αφορολόγητο όριο.
    3000 το διαβίωσης +10000= 13000, θα φορολογηθείς δηλαδή σαν να ήσουν για μια χρονιά ελεύθερος επαγγελματίας με αντίστοιχο εισόδημα.
    Αν η αγορά είναι όμως μέχρι 2650, λογικά δεν πληρώνεις, μιας κ θα εισαι μεσα στο αφορολογητο (5650)

  5. #5
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Αν την πάρεις καινούρια νομίζω θα πληρώσεις ένα ποσό σαν επιπλέον φόρο, διότι ξεπερνάς το αφορολόγητο όριο.
    3000 το διαβίωσης +10000= 13000, θα φορολογηθείς δηλαδή σαν να ήσουν για μια χρονιά ελεύθερος επαγγελματίας με αντίστοιχο εισόδημα.
    Αν η αγορά είναι όμως μέχρι 2650, λογικά δεν πληρώνεις, μιας κ θα εισαι μεσα στο αφορολογητο (5650)
    Σαν μισθωτος θα παει. Δλδ (13000-αφορολογητο όριο 2018)*0,22.
    Και αυτό εάν η μηχανή που θα πάρει έχει τεμκήριο 10.000. Αν έχει 5.000 θα παει 8.000-αφορολογητο όριο 2018 επί 22%.
    Νομίζω το τεμήριο ξεκινάει απο κάποια κυβικά και πάνω αλλα δεν είμαι σίγουρος. Όπως και να έχει αυτός είναι ο τρόπος υπολογισμού, όποιο είναι το τεκμήριο.

    Ο ελευθερος επαγγελματίας δεν έχει αφορολόγητο και έχει 100% προκαταβολή φόρου
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 29/05/2018 στις 21:04.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Αυτα τα λέγανε πάντα οι λογιστές !!
    Οταν τους ρωταγες βεβαια πως θα διασταυρωθεί η αγορα δεν ηξέραν να απαντήσουν.

    Εξηγώ: στην φορολογική δήλωση εχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια η δήλωση των δίτροχων, δεν ειδα να υπαρχει ούτε φέτος.
    ΑΡΑ δεν είσαι "υποχρεωμένος" (πρεπει αλλα δεν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας απο οσο ξέρω) να δηλώσεις την αγορά αφου ετσι και αλλιώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δηλώσεις την ιδιοκτήσια του οχήματος στην φορολογική δήλωση.

    Προσωπικά ΠΟΤΕ δεν δήλωσα την αγορά μηχανής στην φορολογική δήλωση και ας μην ειχα θεμα φορολογίας και τεκμηρίου.
    Ακομα και όταν ηταν υποχρεωτική η αναγραφή των μηχανων - οπως ειναι σημερα για τα αυτοκίνητα.
    Παντα αγοραζα και πουλούσα χωρίς να δηλώνω την εκταμίευση χρημάτων ή την εισροή απο πωλήσεις - ιδιώτικά εννοω ως ατομο.

    Αλλωστε αφου δεν δηλώνονται τα μοτοσακό δεν έχουν και τεκμήριο - μονο τα τουτου εχουν τεκμήριο.
    Για αυτό εχω τεκμήριο 2600€ για ενα skoda 1400 13 ετών που δεν πιάνει ούτε €1500 ενώ μια μηχανή €20.000 καινούργια δεν έχει τεμήριο.

    Στην εφορία το μηχανάκι θα ειναι στο όνομα σου αλλα δεν θα συνδέεται με το εισόδημα σου.

    Κατα 90%, αφηνω και ενα 10% ετσι να υπάρχει μιας και στο Ελλάντα ποτε δεν ξέρεις, το αγοράζεις και δεν το δηλώνεις και δεν τρέχει κάστανο.

    Οπότε κατ' εμε, το αγοράζεις, κανεις την δήλωση σου υπερήφανα όπως πάντα μη δηλώνωντας την αγορα - δηλαδη το έξοδο - και τρεχεις ανέμελα !

    αντε καλες βολτες

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα λέγανε πάντα οι λογιστές !!
    Οταν τους ρωταγες βεβαια πως θα διασταυρωθεί η αγορα δεν ηξέραν να απαντήσουν.

    Εξηγώ: στην φορολογική δήλωση εχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια η δήλωση των δίτροχων, δεν ειδα να υπαρχει ούτε φέτος.
    ΑΡΑ δεν είσαι "υποχρεωμένος" (πρεπει αλλα δεν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας απο οσο ξέρω) να δηλώσεις την αγορά αφου ετσι και αλλιώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δηλώσεις την ιδιοκτήσια του οχήματος στην φορολογική δήλωση.
    Κατά την αγορά/πώληση χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και απο τους 2 (αγωραστή/πωλητή) που να αναφερεται το ποσό της αγοραπωλησίας για τη μηχανή. Το ποσό αυτό το συμπληρώνεται στο Ε1 (τουλαχιστον μέχρι πέρσυ)
    για την αγορά:

    ΠΙΝΑΚΑΣ 5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ
    - Από τη δαπάνη που καταβάλατε:
    -- για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων (719)

    και για την Πώληση (αν δεν κάνω λάθος)
    ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ
    - Χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων (781)

    Συμβουλές που μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα τρίτους καλό είναι να μην δίνουμε αλλά να ρωτάμε άτομα που ξέρουν την δουλειά τους (όπως όλοι οι σοβαροί λογιστές
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    παει δωρο με την καινούργια μηχανή η εφορία? ή την αγοράζεις εχτρα?

    παλιο το κόλπο και κλασικό. δεν την αγοράζεις εσυ. την αγοράζει ο παππούς σου ειναι στο όνομα του και ολλα καλα, αμα εισαι και μάγκας αφήνεις τον παππου απο την πενιχρή σύνταξη να πληρώνει και οτι φόρο εχει (νομίζω η μηχανές δεν εχουν). ξέρεις ποσοι υπερήλικες εχουν αυτοκίνητα και μηχανές??? απλα να κάνουν μια διαθήκη να στην αφήνουν γιατι αμα πεθάνουν μην βγει ο ξάδερφος και την διεκδικεί!!!

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    σοβαροί λογιστές
    Χρωστας πληκτρολογιο, μαγκα...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Συμβουλές που μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα τρίτους καλό είναι να μην δίνουμε αλλά να ρωτάμε άτομα που ξέρουν την δουλειά τους (όπως όλοι οι σοβαροί λογιστές
    Μα δεν διαφωνώ μαζι σου ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ συμβουλες

    Αλλωστε επιβεβαίωσα οτι αυτο που λεει ο λογιστής ειναι αυτό που μου ελεγαν και εμένα !

    Δεν βλέπω να διαφωνούμε καπου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Κατά την αγορά/πώληση χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και απο τους 2 (αγωραστή/πωλητή) που να αναφερεται το ποσό της αγοραπωλησίας για τη μηχανή. Το ποσό αυτό το συμπληρώνεται στο Ε1 (τουλαχιστον μέχρι πέρσυ)
    για την αγορά:

    ΠΙΝΑΚΑΣ 5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ
    - Από τη δαπάνη που καταβάλατε:
    -- για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων (719)

    και για την Πώληση (αν δεν κάνω λάθος)
    ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ
    - Χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων (781)

    Εγω είπα απλα οτι υπάρχει μια τρύπα στο σύστημα αφου δεν μπορεις/υποχρεούσαι να το δηλώνεις στην δήλωση μιας και δεν συνοδεύεται απο τεκμήριο.
    Απο το 1995 που πήρα το πρώτο μηχανάκι μέχρι το 2015 που πούλησα τα 3 που ειχα τοτε στην κατοχή μου ΝΑΙ αντάλλασα υπευθυνες δηλώσεις αλλα ΠΟΤΕ δεν το εβαλα σαν αγορά.

    Το δήλωνα οταν ηταν υποχρεωτικό και στάματησα οταν δεν υπήρχε πια πεδίο στο Ε1 (οπως και φέτος) και ΠΟΤΕ δεν είχα προβλημα.

    Ειμαι σίγουρος οτι οι αγοραστες/πωλητές το έβαζαν αλλα επειδη είμαστε στο Ελλαντα δεν υπάρχει ελεγχος - διασταυρωση.
    Αλλωστε πως θα μπορούσε αφου στην δήλωση δεν εβαζες, τουλαχιστον στο παρελθόν, το ΑΦΜ του αγοραστη/πωλητη.
    Εβαζες απλα το ποσο - νομίζω το ίδιο ειναι και τωρα αλλα δεν παίρνω και όρκο.

    Επίσης για αυτο ειπα 90% δεν θα εχει προβλημα - δεν ειπα 100% !

    Εγω μετα απο πανω απο 7 μηχανακια δεν ειχα προβλημα, μπορεί να ημουν τυχερός - ποιος ξέρει ?

    ΥΓ ποτε δεν το εβαζα γιατι ετσι απλα - αλλωστε παντα το καλυπτα το τεκμήριο αγορας λογο εργασιακου δηλωμενου εισοδήματος οποτε ...................

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Χρωστας πληκτρολογιο, μαγκα...!!!
    Όσα θές αλλά τελικά υπάρχουν κ μερικοί απ'αυτούς (γίναν λογιστές κατα λάθος μάλλον)..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Μα δεν διαφωνώ μαζι σου ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ συμβουλες

    Αλλωστε επιβεβαίωσα οτι αυτο που λεει ο λογιστής ειναι αυτό που μου ελεγαν και εμένα !

    Δεν βλέπω να διαφωνούμε καπου




    Εγω είπα απλα οτι υπάρχει μια τρύπα στο σύστημα αφου δεν μπορεις/υποχρεούσαι να το δηλώνεις στην δήλωση μιας και δεν συνοδεύεται απο τεκμήριο.
    Απο το 1995 που πήρα το πρώτο μηχανάκι μέχρι το 2015 που πούλησα τα 3 που ειχα τοτε στην κατοχή μου ΝΑΙ αντάλλασα υπευθυνες δηλώσεις αλλα ΠΟΤΕ δεν το εβαλα σαν αγορά.

    Το δήλωνα οταν ηταν υποχρεωτικό και στάματησα οταν δεν υπήρχε πια πεδίο στο Ε1 (οπως και φέτος) και ΠΟΤΕ δεν είχα προβλημα.

    Ειμαι σίγουρος οτι οι αγοραστες/πωλητές το έβαζαν αλλα επειδη είμαστε στο Ελλαντα δεν υπάρχει ελεγχος - διασταυρωση.
    Αλλωστε πως θα μπορούσε αφου στην δήλωση δεν εβαζες, τουλαχιστον στο παρελθόν, το ΑΦΜ του αγοραστη/πωλητη.
    Εβαζες απλα το ποσο - νομίζω το ίδιο ειναι και τωρα αλλα δεν παίρνω και όρκο.

    Επίσης για αυτο ειπα 90% δεν θα εχει προβλημα - δεν ειπα 100% !

    Εγω μετα απο πανω απο 7 μηχανακια δεν ειχα προβλημα, μπορεί να ημουν τυχερός - ποιος ξέρει ?

    ΥΓ ποτε δεν το εβαζα γιατι ετσι απλα - αλλωστε παντα το καλυπτα το τεκμήριο αγορας λογο εργασιακου δηλωμενου εισοδήματος οποτε ...................
    Το 719 & 781 ακομα υπαρχουν. Και στην φετινη δηλωση...
    Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οτι δεν υπαρχει.
    Πρεπει να δηλωθει κ η αγορα κ η πωληση στα πεδια οπως αναφερεται.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Εννοεί ότι δε δηλώνεις το συγκεκριμένο όχημα, δε φαίνεται κάπου ο αριθμός κυκλοφορίας ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο του οχήματος, μόνο το ποσό αγοράς. Στο οποίο, προφανώς, μπορείς να δηλώσεις ό,τι γουστάρεις, αφού δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

    Κι εγώ δε δήλωσα τις πρώτες 5-6 μοτοσικλέτες μου, αλλά κάποια στιγμή άρχισα να εμφανίζω τις αγοραπωλησίες μου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ίσως κάποτε χρειαστούν.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εννοεί ότι δε δηλώνεις το συγκεκριμένο όχημα, δε φαίνεται κάπου ο αριθμός κυκλοφορίας ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο του οχήματος, μόνο το ποσό αγοράς. Στο οποίο, προφανώς, μπορείς να δηλώσεις ό,τι γουστάρεις, αφού δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

    Κι εγώ δε δήλωσα τις πρώτες 5-6 μοτοσικλέτες μου, αλλά κάποια στιγμή άρχισα να εμφανίζω τις αγοραπωλησίες μου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ίσως κάποτε χρειαστούν.
    Θεωρητικα και πρακτικα με μια απλη διασταυρωση μπορει να βρεθει ποιος ειναι ο κατοχος της Χ πινακιδας του ταδε μοτοσακο ασχετως αν δεν το δηλωσες οταν το αγορασες,
    Ασφαλειες, σηματα κλπ κλπ σε ακολουθουν.
    Εν τω μεταξυ μια φορα δηλωνεις την αγορα κ μια φορα την πωληση στα μοτο.
    Δεν ειναι σαν το αυτοκινητο που ειναι καθε χρονο στην δηλωση.

    Τελοσπαντων ο καθενας κανει ο,τι τον φωτισει ο Θεος κ αν μπλεξει εμπλεξε.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τελοσπαντων ο καθενας κανει ο,τι τον φωτισει ο Θεος κ αν μπλεξει εμπλεξε.
    +1000

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  2. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  3. αγορα μηχανης και εφορια
    από famicom86 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 13:41
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 23:35
  5. 125cc και εφορία
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF