Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Λάστιχο SportTouring-Hypersport-Track

  1. #1

    Λάστιχο SportTouring-Hypersport-Track

    Μετά το γενικό σέρβις ήρθε η ώρα για καινούρια λάστιχα.

    Φέτος τα δεδομένα είναι λίγο διαφορετικά οπότε κατα 99% πάμε σε αλλαγή κατηγορίας ελαστικών (τώρα έχω D211 GP Racer).

    Τα δεδομένα της επιλογής:

    -χιλιάρι supersport
    -Κινουμαι μόνο ΣΚ σε επαρχιακά στροφιλίκια και πολεμικά ταξιδάκια 500χλμ (μαξ 3000-4000χλμ το χρόνο)
    -Πίστα Σέρρες 1 το πολύ 2 φορές τον χρόνο απο 40-50 lap την φορά σε ρυθμό 1:40+-
    -Θα πάω Μisano τον Σεπτέμβριο οπότε αναμένονται περίπου 2000χλμ "ευθείας"

    *Δεν κυκλοφορώ χειμώνα.
    *Δεν κυκλοφορώ με βροχή (εκτός και αν με πετύχει ενω είμαι ήδη έξω οπότε πηγαίνω συντηρητικά)
    *Δέν κυκλοφορώ εντός πόλης

    σκέφτομαι κατι μεταξύ:

    1) Metzeller M7RR (SportTouring)
    2) Dunlop SportSmart2 MAX (HyperSport)
    3) Sportsmart TT (Hypersport-Entry level Track)

    Χωρίς να περιορίζομαι αναγκαστικά σε ένα απο αυτά.

    Με ενδιαφέρει το κράτημα πολύ περισσότερο απο την χιλιομετρική απόδοση αλλά λόγω του οτι δεν είμαι τόσο γρήγορος νομίζω το D211-D212 πάει τζάμπα και προτιμώ κάτι πιο...στα μέτρα μου.
    The R is for Respect.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Oπως ειπα σε χτες σε αλλο θρεντ εβαλα τα ΤΤ και εκανα την πρωτη συντομη πολεμικη..μονο καλες εντυπώσεις σαν λαστιχο,αριστο κρατημα γρηγορο ζεσταμα.Το μονο που με προβλημάτισε λεμε τωρα ειναι η αργη κορωνα στο μπροστα σε σχεση με το RS10 που φορουσα πριν και οτι θα πρεπει να τα συνηθίσω μιας και δινουν αλλη πληροφόρηση..για την ωρα για μενα το rs10 ειναι 1 σκαλα πανω αλλα εχει γρηγορη φθορα(5000χλμ το πισω σε 600ss)τα ΤΤ δειχνουν οτι μαλλον θα βγάλουν παραπανω χλμ..περισσότερα θα μπορω να πω σε 3 με 4 βολτες ακομα..η χρηση που κανουμε αν βγαλεις την πιστα ειναι ιδια..νομιζω ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο γενικα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Αν δεν ήταν το ταξίδι στην μέση θα είχα βάλει το TT χωρίς πολλά πολλά. Εχω ομως την εντύπωση οτι δεν θα βγάλει τα χιλιόμετρα που θα κάνω και αν θα πάω Σέρρες θα πάω μετά το ταξίδι άρα δεν μοιάζει σωστή επιλογή
    The R is for Respect.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Δες τα Continental Sport Attack 3, αν θες κατι πιο οικονομικό μπορείς να πας και στα Sport Attack 2 (λιγο πιο απότομη κορώνα και λιγο χειρότερα σε βρεγμένο ) φοβερά λαστιχα και τα δυο , μου άρεσαν πολυ τα 2 αλλά δεν σου έδιναν την αισθηση ασφαλείας των 3 σε βρεγμένο χώρις όμως να γλυστραγαν. Για μενα τα καλυτερα λαστιχα που εχω βάλει ποτε! Στο στεγνό απλά δεν παίζονται.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  5. #5
    Τα Sport Attack 3 σε σχέση με τα 2 ειναι βελτιωμένα στο βρεγμένο. Οπως ειπα δεν οδηγάω στο βρεγμένο.

    Πιο σημαντικό για εμένα αυτήν την στιγμή είναι να πάρω γνώμες για την κατηγορία του ελαστικού και σε δευτερο χρόνο για την μάρκα.


    Αν βάλω Sport Touring θα μου βγάλει τα χιλιόμετρα άνετα, θα είναι αξιόπιστο στο δρόμο χωρίς υπερβολές ενώ θα είναι κακό για την πίστα. Χάνω δηλαδη ολη την διασκέδαση.

    Αν θα βάλω Road-Track δεν θα βγάλει με τίποτα τα χιλιόμετρα, θα θέλει σίγουρα ενα πισινό τελος του χρόνου, θα είναι ομως σουπερ για τις πολεμικές αλλά και στην πίστα με το μόνο μειονέκτημα οτι θα είναι αρκετά φθαρμένο στο κέντρο και πολύ πιθανόν να τετραγωνίσει απο το ταξίδι.

    Πιο λογική λυση μου φαίνεται το Hypersport το οποίο θα με καλύπτει 100% στο δρόμο, 150% στην πιστα, και θα αντέξει παραπάνω απο το Road-Track οπότε δεν θα χρειαστεί να αλλάζω μέσα στον χρόνο.

    Τα λεω καλα ή κάνω κάπου λάθος;
    Τελευταία τροποποίηση από Vice; 30/05/2018 στις 07:54.
    The R is for Respect.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    επιγραμματικά...
    Αν είσαι στο 1,40 ή κάπου εκεί κοντά τελοσπαντων (1,38-1,42) ΟΛΑ τα λάστιχα σου κάνουν στην πίστα...
    Δεν χάνεις καμία διασκέδαση και δεν είναι κανένα "κακό" όπως το θέτεις...
    Αφού θα κάνεις κάμποσα χλμ ευθείας πας για sport touring...εναλλακτικά βάλε το sportsmart2 και μπαλονιαζε το στον δρόμο με 40αρια για να αντέξει και να μην κάνει σκαλοπάτι...

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Οτι λεει ο Devil's...
    Αν δεν το λιωνεις εθνικη με 180+ για να του πετας τα ματια εξω του ελαστικου με πολεμικες βολτες δεν θα εχεις προβλημα με χιλιομετρικη αποδοση.
    Κ κανα 8αρι θα βγαλεις ανετα.
    Θεωρουμε πως ασκοπα μπαντιλικια κλπ κλπ δεν παιζουν αλλιως οτι κ να βαλεις θα το φας.
    Αν θες να ταξιδεψεις βαζε 40-42 πισω (αν εχεις κ δικαβαλο κ κρατησου μεχρι τα 170).

    Εγω θα εβαζα το ΤΤ...
    Dunlop κ ξερω ψωμι λεμε.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    διαβάζω πολύ καλα λογια για το ΤΤ. Κάπου ειδα οτι ειναι ιδιο με το 211 αλλα με σκληρο κεντρο για τις ευθειες. Πάλι βεβαια εχω ενδοιασμούς γιατι συνηθως αυτα τα λάστιχα βγαινουν πιο "ακριβα" απο τις γομες επειδη δεν μπορεις να παιξεις 1-2 και πας για αλλαγη ζευγάρι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Εγώ φοράω Diablo Rosso 3 και στα προταίνω αφού υπάρχει στα πλάνα ταξίδι με πιθανότητα βροχής, πολλά χλμ ευθεία κλπ.

    Τα λέμε στο Misano!

  10. #10
    Εθνικές τις αποφεύγω, προτιμώ να πηγαίνω απο επαρχιακούς. Παρόλα αυτά, οταν τύχει αναγκαστικά να παω απο την ευθεία δεν κοιτάω καν πόσα γράφει το κοντέρ.

    Η αλήθεια είναι οτι φέτος θα κάνω πιο Sport Touring χρήση και δεν είναι 100% βέβαιο οτι θα πάω πίστα. Το ταξίδι πανε έλα ειναι περίπου 2500 χιλιόμετρα απο τα οποία τα 2000 ειναι εντελώς ευθεία. Βέβαια η Ιταλία δεν ειναι Ελλάδα οπότε θα πηγαίνουμε με τα όρια του δρόμου και οχι της μηχανής, οπότε η φθορά θα ειναι ακόμη πιο χαμηλή.
    The R is for Respect.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	396057

    180/60..... ρε λές

  12. #12
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    τι μηχανακι εχεις?

    το TT ειναι ενα εξελιγμενο d211 με περισσοτερη χιλιομετρικη αποδοση (αντε να βγαλει 1κ χλμ παραπανω, μη φανταστεις).
    για hypersport σε κοβω, πχ michelin pilot power 3, bridgestone s21, dunlop qulifier 2.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    τι μηχανακι εχεις?
    YZF-R1
    The R is for Respect.

  14. #14
    Μετά απο μεγάλη ανάλυση κατέληξα στα Metzeler M7RR.

    Νομίζω είναι η απόλυτη μεση λυση για την περίπτωση μου. Έφτιαξα ένα πινακάκι με τις επιδόσεις των ελαστικων που με ενδιαφέρουν με βάσει τις δοκιμές και τις αξιολογήσεις χρηστων με κλίμακα απο το 1 εως το 10.

    Επειτα αφου συμπλήρωσα ολα τα δεδομένα καθησα και πολλαπλασίασα την βαθμολογία αυτή με ενα συντελεστή βαρύτητας κατα τα δικα μου ζητούμενα.

    Π.Χ το κρατημα στο βρεγμένο έχει συντελεστή βαρύτητας 1, ενώ το κράτημα στο στεγνό έχει συντελεστή βαρύτητας 2. Αυτό σημαίνει οτι με ενδιαφέρει 2 φορές περισσότερο το κράτημα στο στεγνό απότι στο βρεγμένο. Το ίδιο εκανα για την διάρκεια και την τιμή.

    Το αποτέλεσμα έδειξε νικητή τα Metzeler.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2018-06-01, 09.17.52.png 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	396118

    Αν πιστεύετε οτι αδίκησα κάποιο ελαστικό σε κάποιο τομέα σε σχέση με τα άλλα πείτε μου να το διορθώσω
    The R is for Respect.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Μετά απο μεγάλη ανάλυση κατέληξα στα Metzeler M7RR.

    Νομίζω είναι η απόλυτη μεση λυση για την περίπτωση μου. Έφτιαξα ένα πινακάκι με τις επιδόσεις των ελαστικων που με ενδιαφέρουν με βάσει τις δοκιμές και τις αξιολογήσεις χρηστων με κλίμακα απο το 1 εως το 10.

    Επειτα αφου συμπλήρωσα ολα τα δεδομένα καθησα και πολλαπλασίασα την βαθμολογία αυτή με ενα συντελεστή βαρύτητας κατα τα δικα μου ζητούμενα.

    Π.Χ το κρατημα στο βρεγμένο έχει συντελεστή βαρύτητας 1, ενώ το κράτημα στο στεγνό έχει συντελεστή βαρύτητας 2. Αυτό σημαίνει οτι με ενδιαφέρει 2 φορές περισσότερο το κράτημα στο στεγνό απότι στο βρεγμένο. Το ίδιο εκανα για την διάρκεια και την τιμή.

    Το αποτέλεσμα έδειξε νικητή τα Metzeler.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2018-06-01, 09.17.52.png 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	396118

    Αν πιστεύετε οτι αδίκησα κάποιο ελαστικό σε κάποιο τομέα σε σχέση με τα άλλα πείτε μου να το διορθώσω
    αληθεια το έκανες αυτο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί πίστας , μαθημάτων και MOTO DAY TRACK
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 07:36
  2. Track Day 19-20 Μαρτίου
    από Noela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 14:22
  3. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 19:26
  4. BMW SportTouring
    από Boxer στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:29
  5. Μπροστινο λαστιχο !
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 03:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF