Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Μια ερώτηση για πυράκια

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210

    Μια ερώτηση για πυράκια

    Το μηχανάκι μου, κανει πυράκια στις ψηλές στροφές. Ο μηχανικός μου λέει, ζησε με αυτή την ιδέα και μην το ζορίσεις. Οπώτε και εγω το ψάχνω μόνος μου. Υπαρχει περίπτωση το φτωχο μίγμα να παρουσιάσει πυράκια στην λειτουργία του κινητήρα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    τι μηχανακι ειναι και αν ειναι βελτιωμενο καταρχην?
    δοκιμασες να το δουλεψεις μερικες μερες με 100σταρα να δεις αν σταματανε?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    τι ειναι τα πυρακια???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    τι μηχανακι ειναι και αν ειναι βελτιωμενο καταρχην?
    δοκιμασες να το δουλεψεις μερικες μερες με 100σταρα να δεις αν σταματανε?
    Kawasaki joy με 18.000 χλμ χωρις βελτιωσεις. Κατοσταρα εχω δοκιμασει καποιες φορες χωρις να δω αλλαγη. Δεν δοκιμασα να κανω σερι γεμισματα ομως.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι μου, κανει πυράκια στις ψηλές στροφές. Ο μηχανικός μου λέει, ζησε με αυτή την ιδέα και μην το ζορίσεις. Οπώτε και εγω το ψάχνω μόνος μου. Υπαρχει περίπτωση το φτωχο μίγμα να παρουσιάσει πυράκια στην λειτουργία του κινητήρα;
    ΆΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΩΡΑ!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Ψηλες στροφες και πυρακια δεν πανε μαζι

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Πιστεύω να μην πληρώθηκε ο μάστορας και να ζήσει με αυτή την ιδέα και να μην σε ζορισει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ΆΛΛΑΞΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΩΡΑ!!!
    Δυστηχως ειναι ο τριτος μηχανικος που μου λεει το ιδιο πραγμα, οτι δηλαδη ειναι στην λειτουργια του κινητηρα οταν ζοριζεται πολυ να βαραει πυρακια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Τα πυρακια ακουγονται οταν ζωριζεται. Για παραδειγμα αν ανοιξω αρκετα το γκαζι σε ευθεια ή στο ανεβασμα σε ανηφορα. Σε πρωτη δεν τα κανει, σε δευτερα τα κανει δυσκολα, σε τριτη και τεταρτη ειναι πιο συχνος ο ηχος. Να πω οτι ειμαι βαρυς και οτι με δευτερο ατομο τα ακουω περισσοτερο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Τα πυρακια ακουγονται οταν ζωριζεται. Για παραδειγμα αν ανοιξω αρκετα το γκαζι σε ευθεια ή στο ανεβασμα σε ανηφορα. Σε πρωτη δεν τα κανει, σε δευτερα τα κανει δυσκολα, σε τριτη και τεταρτη ειναι πιο συχνος ο ηχος. Να πω οτι ειμαι βαρυς και οτι με δευτερο ατομο τα ακουω περισσοτερο.
    αρα δεν δουλεύεις εσυ σωστα το μηχανακι και το ζορίζεις με ταχύτητα και στροφές που δεν πρέπει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αρα δεν δουλεύεις εσυ σωστα το μηχανακι και το ζορίζεις με ταχύτητα και στροφές που δεν πρέπει.
    Αρα οι μηχανικοι εχουν δικιο να λενε οτι ειναι φυσιολογικα τα πυρακια οταν ζοριζεται πολυ το μηχανακι; Οτι δεν το δουλευω σωστα το δεχομαι μονο στο πολυ βαρος που κουβαλαει, κατα τ' αλλα δεν το παω ποτε τερμα γκαζι και αν σε μια ανηφορα δεν ανεβαινει ευκολα παντα θα κατεβασω μια ταχυτητα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    τι ειναι τα πυρακια???
    Πολλες μικρες υποδιαιρεσεις του πυρ..!!
    (ενας μεταλλικος θορυβος - κατι σαν ντινγκντινγκντινγκντινγκγκραουυυυ αν επιμεινεις - που προκαλειται απο "χτυπηματα" στην κεφαλη του πιστονιού όταν το βρισκει το μετωπο καυσης σε ακαταλληλες στιγμες..)

    @JasonEV: Ο Τογιάριος ορθως ομίλησε..!!
    Είτε προκειται για λαθος προπορεία είτε για διάπυρα σωματιδια στον θαλαμο καυσης, τα πυρακια εκδηλώνονται στις χαμηλες στροφες..
    (στο ανοιγμα του γκαζιού με φορτίο στην πρωτη περίπτωση και ασχετως φορτίου στην δευτερη..)

    Πολυ ψυλλιάζομαι οτι βαρας μπιέλα και οι μηχανικοί σου εχουν ήδη καπνίσει όλη την φετινη σοδειά τους..

    Υ.Γ.
    Αφήστε τις 100σταρες βενζινες ησυχες αν η συμπίεση του μοτερ σας δεν το απαιτεί..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 31/05/2018 στις 13:46.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Δεκτο και αυτο το σεναριο αλλα δεν θα επρεπε εδω και 4.000 χλμ που εχω το μηχανακι(το πηρα μεταχειρισμενο) να εχει μεγαλωσει ο θορυβος, να εχει αλλαξει η εστω να το κανει και στο ρελαντι αν ειναι μπιελα; εγω ιδιο τον ακουω.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν αλλαζε με ρυθμό που θα μπορούσε να γινει αντιληπτος απο την μια μερα στην αλλη, μαλλον τωρα δεν θα ειχες μπιελα...

    Αν εχουν αρπαξει λιγο τα κουζινετα της μπιελας (ειτε στο κομβιο στροφαλου, είτε στον πειρο πιστονιου, ειτε και στα δυο) στις ψηλες στροφες το λαδι που (πρεπει να) υπαρχει στο κενο αναμεσα τους διωχνεται λογω πιεσης και δεν προλαβαινει να ξαναμπει λογω υψισυχνης επαναλειψης του φαινομενου..
    Το αποτελεσμα ειναι να υπαρχει μονιμα κενο αναμεσα στις τριβομενες επιφανειες που εκδηλώνεται σαν χτυπηματα στο ΑΝΣ και στο ΚΝΣ..


    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ: Αμα λεω λαλακιες, σχωρα με..
    (τοσο με κοβει - αυτα λεω..)
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 31/05/2018 στις 14:03.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Αρα οι μηχανικοι εχουν δικιο να λενε οτι ειναι φυσιολογικα τα πυρακια οταν ζοριζεται πολυ το μηχανακι; Οτι δεν το δουλευω σωστα το δεχομαι μονο στο πολυ βαρος που κουβαλαει, κατα τ' αλλα δεν το παω ποτε τερμα γκαζι και αν σε μια ανηφορα δεν ανεβαινει ευκολα παντα θα κατεβασω μια ταχυτητα.
    προσωπικά δεν εχω καταλάβει τπτ. το χ μηχανάκι παπάκι, ειναι σχεδιασμένο να ξεκινάει σε ευθια με 150κιλα (2 ατομα των 75κιλων) με πρωτη!!! εσυ λες οτι δεν ακούγετε κατι σε πρωτη και δεύτερα και εως εδω είμαστε καλα και δεν υπάρχει και πρόβλημα στο μοτο σου,
    με 3 και 4 πας να ξεκινήσεις? οχι φαντάζομαι.
    σε ποιο εύρος στροφών και σε ποια περίπτωση ακούγονται ?
    ναι ειναι φυσιολογικό οταν ζορίζουμε το μοτερ λάθος να κοπανανε διάφορα,
    πχ ανεβαίνεις μια ανηφόρα και εχεις τετάρτη αν δεν κατεβάσεις ταχύτητα και απλα τραβας το γκαζι ναι θα ακουστούν ολα οχι μονο πειρακια.

    σου ειπα να αλλάξεις μηχανικό γιατι δεν ειναι αποδεκτή απάντηση να ζήσεις με αυτο και να μην το ζορίζεις. να στο φτιάξει!!
    αν ομως εσυ οδηγας λαθος πχ περιμένεις απο ενα μοτερακι 110cc να ξεκινάει με 2ατομα 130κιλα ο καθένας με τρίτη σε ανηφόρα δεν σου φταίει ο μηχανικός.
    ή δεν κατεβάζεις ταχύτητα ωστε να ανεβούν οι στροφές τοτε ναι θα ακους πειρακια. φταις εσυ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια ερωτηση για δεικτη ρεζερβουαρ
    από Xrated στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2010, 18:52
  2. Μια ερώτηση για Aprilia rs50
    από OzimBa στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 22:14
  3. μια ερωτηση για κράνος
    από an8i στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 08:35
  4. μια ερώτηση για bugster
    από theodoremt στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 00:56
  5. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Cbr 954 Rr 2004.
    από CostasR1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2006, 17:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF