Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: Κράνος έως 120€

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Αν το κράνος έχει πιστοποίηση-αξιολόγηση ,ECE 22.05, SHARP ή SNELL ή όλα μαζί, δε βλέπω ποιο ρόλο θα παίξει η τιμή.

    Υπάρχουν 5άστερα κράνη στο SHARP με 80Ε , τα οποία όμως δεν έχουν τις ανέσεις, την αντοχή πέραν 5ετίας ή την αεροδυναμική ενός αντίστοιχου
    των 400Ε.
    Απο ασφάλεια όμως, εφόσον ταιριάζει άψογα στο κεφάλι, δεν έχουν/δεν θα πρέπει να έχουν καμία απολύτως διαφορά.

    Αλλιώς όλα αυτά τα τεστ/πιστοποιήσεις είναι της πλάκας.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Αν το κράνος έχει πιστοποίηση-αξιολόγηση ,ECE 22.05, SHARP ή SNELL ή όλα μαζί, δε βλέπω ποιο ρόλο θα παίξει η τιμή.

    Υπάρχουν 5άστερα κράνη στο SHARP με 80Ε , τα οποία όμως δεν έχουν τις ανέσεις, την αντοχή πέραν 5ετίας ή την αεροδυναμική ενός αντίστοιχου
    των 400Ε.
    Απο ασφάλεια όμως, εφόσον ταιριάζει άψογα στο κεφάλι, δεν έχουν/δεν θα πρέπει να έχουν καμία απολύτως διαφορά.

    Αλλιώς όλα αυτά τα τεστ/πιστοποιήσεις είναι της πλάκας.
    Έτσι πιστεύω και εγώ, εδώ κάποια στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις πιστοποιήσεις.

    Τέλος, αν πρέπει σώνει και ντε να έχουμε επώνυμο κράνος, ο σκρουτζ έχει σαρκ και νόλαν στα 100-120 ευρώ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    εχω 3 τροχαία στην ζωη μου. το σοβαρότερο ηταν με πολλα χλμ εξω απο τον βολο. το κράνος που φορούσα ηταν NOVA flip up αγορασμένο απο το πρακτικερ 65€ έφυγα με πολλά χλμ στο χωράφι και έσκασα κρανος/ ωμος σε πέτρες. το αποτέλεσμα ηταν εξαρθρωμένη κλειδα ΜΟΝΟ.. αν δεν φορούσα μπουφαν θα ειχα σπασμένο ωμο. και απο το φτηνό κρανος δεν ειχα ουτε πονοκέφαλο μιας και απορρόφησε ωραιότατα τον κραδασμό. δεν έσπασε ουτε ο μηχανισμός του σαγονιού και έφερναν κολοτουμπες 200 μετρα μεσα στο χωράφι.

    τις αλλες 2 ηταν παλι με LS2 η παλια σειρα των 75€ που δεν χτυπησα με το κεφάλι και συνέχισα να φοραω το ιδιο κρανος οπου στα 5χρονια έγινε το επόμενο τρακαρισμα κουτούλησα και έσπασα ενα παρμπρίζ. και παλι το κρανος δεν ειχε το παραμικρό. βεβαια τα μαξιλάρια χάλασαν στα 4 χρονια και ηταν χαλια και δεν υπήρχαν ανταλλακτικά ουτε ζελατίνα ..

    αυτη την στιγμη φοράω ενα ΖΕΝ για μεσα στην πολη και ειμαι να αγορασω το LS2 FF397 που ειναι HPFC (High Performance Fibre Composite).

    οποιος θελει μπορει να δινει οσα λεφτα θελει και γουσταρει για κρανος. ομως ειναι λαθος να βγενει σε φορουμ και να μηδενιζει τα παντα αποτρέποντας αυτους που δεν εχουν χρήματα να πάρουν ενα κρανος των 100€ κάνοντας ψυχολογικό εκβιασμό και να νιωθει ντροπη αυτος που δεν εχει πανω απο 100€ και οτι κατω απο 500€ ειναι σκουπιδια. καλυτερα των 100 ή των 50€ απο το τιποτα. και μεχρι να μαζεψει καποιος λεφτα ας φοραει κατι.

  4. #34
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εχω 3 τροχαία στην ζωη μου. το σοβαρότερο ηταν με πολλα χλμ εξω απο τον βολο. το κράνος που φορούσα ηταν NOVA flip up αγορασμένο απο το πρακτικερ 65€ έφυγα με πολλά χλμ στο χωράφι και έσκασα κρανος/ ωμος σε πέτρες. το αποτέλεσμα ηταν εξαρθρωμένη κλειδα ΜΟΝΟ.. αν δεν φορούσα μπουφαν θα ειχα σπασμένο ωμο. και απο το φτηνό κρανος δεν ειχα ουτε πονοκέφαλο μιας και απορρόφησε ωραιότατα τον κραδασμό. δεν έσπασε ουτε ο μηχανισμός του σαγονιού και έφερναν κολοτουμπες 200 μετρα μεσα στο χωράφι.

    τις αλλες 2 ηταν παλι με LS2 η παλια σειρα των 75€ που δεν χτυπησα με το κεφάλι και συνέχισα να φοραω το ιδιο κρανος οπου στα 5χρονια έγινε το επόμενο τρακαρισμα κουτούλησα και έσπασα ενα παρμπρίζ. και παλι το κρανος δεν ειχε το παραμικρό. βεβαια τα μαξιλάρια χάλασαν στα 4 χρονια και ηταν χαλια και δεν υπήρχαν ανταλλακτικά ουτε ζελατίνα ..

    αυτη την στιγμη φοράω ενα ΖΕΝ για μεσα στην πολη και ειμαι να αγορασω το LS2 FF397 που ειναι HPFC (High Performance Fibre Composite).

    οποιος θελει μπορει να δινει οσα λεφτα θελει και γουσταρει για κρανος. ομως ειναι λαθος να βγενει σε φορουμ και να μηδενιζει τα παντα αποτρέποντας αυτους που δεν εχουν χρήματα να πάρουν ενα κρανος των 100€ κάνοντας ψυχολογικό εκβιασμό και να νιωθει ντροπη αυτος που δεν εχει πανω απο 100€ και οτι κατω απο 500€ ειναι σκουπιδια. καλυτερα των 100 ή των 50€ απο το τιποτα. και μεχρι να μαζεψει καποιος λεφτα ας φοραει κατι.
    Εύχομαι να μην αποκτήσεις τόσο τεκμηριωμένη άποψη και για άλλα κράνη ρε φίλε...

    Κατά τα άλλα έχεις δίκιο πάντως.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Στα λεφτά που διαθέτεις, θα πήγαινα σε Nolan N60 ή 64 κ μόνο.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εχω 3 τροχαία στην ζωη μου. το σοβαρότερο ηταν με πολλα χλμ εξω απο τον βολο. το κράνος που φορούσα ηταν NOVA flip up αγορασμένο απο το πρακτικερ 65€ έφυγα με πολλά χλμ στο χωράφι και έσκασα κρανος/ ωμος σε πέτρες. το αποτέλεσμα ηταν εξαρθρωμένη κλειδα ΜΟΝΟ.. αν δεν φορούσα μπουφαν θα ειχα σπασμένο ωμο. και απο το φτηνό κρανος δεν ειχα ουτε πονοκέφαλο μιας και απορρόφησε ωραιότατα τον κραδασμό. δεν έσπασε ουτε ο μηχανισμός του σαγονιού και έφερναν κολοτουμπες 200 μετρα μεσα στο χωράφι.

    τις αλλες 2 ηταν παλι με LS2 η παλια σειρα των 75€ που δεν χτυπησα με το κεφάλι και συνέχισα να φοραω το ιδιο κρανος οπου στα 5χρονια έγινε το επόμενο τρακαρισμα κουτούλησα και έσπασα ενα παρμπρίζ. και παλι το κρανος δεν ειχε το παραμικρό. βεβαια τα μαξιλάρια χάλασαν στα 4 χρονια και ηταν χαλια και δεν υπήρχαν ανταλλακτικά ουτε ζελατίνα ..

    αυτη την στιγμη φοράω ενα ΖΕΝ για μεσα στην πολη και ειμαι να αγορασω το LS2 FF397 που ειναι HPFC (High Performance Fibre Composite).

    οποιος θελει μπορει να δινει οσα λεφτα θελει και γουσταρει για κρανος. ομως ειναι λαθος να βγενει σε φορουμ και να μηδενιζει τα παντα αποτρέποντας αυτους που δεν εχουν χρήματα να πάρουν ενα κρανος των 100€ κάνοντας ψυχολογικό εκβιασμό και να νιωθει ντροπη αυτος που δεν εχει πανω απο 100€ και οτι κατω απο 500€ ειναι σκουπιδια. καλυτερα των 100 ή των 50€ απο το τιποτα. και μεχρι να μαζεψει καποιος λεφτα ας φοραει κατι.
    Μαλακίες.

    Δεν μηδένισα τίποτα. Του πρότεινα να δανειστεί για να πάρει κάτι καλύτερο.

    Τα χωράφια δεν είναι πόλεις να έχουν γωνίες, πυροσβεστικούς κρουνούς και αυτοκίνητα με άσχετους οδηγούς.

    Οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    https://www.bestprice.gr/cat/3218/kr...0000&max=13000

    Ψάξει και πάρε, δε θα το κρατήσεις για πάντα, όταν έχεις και γουστάρεις δίνεις χρήματα για να πάρεις κάτι καλύτερο.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2018
    Μηνύματα
    9
    πολύ καλά είναι τα MT, τα "ακριβα" τους μοντέλα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Εγώ θα πρότεινα το Bell Qualifier , που έχω σαν πιστοποιημένο full face.
    Στο Revzilla.com, παίρνει 4,5/5 απο εκατοντάδες χρήστες, δείχνει ποιοτικό για τα χρήματα του , στο δρόμο δεν έχω
    θέματα, τα μαξιλαράκια του θα χρειαστούν καιρό να πέσουν.

    Σαν jet/ελαφρύ πιστοποιημένο κράνος για το καλοκαίρι , έχω πάρει το MT των 39.90 , των 950+- gr , με ζελατίνα 3/4 , εδώ και 3 μήνες και δηλώνω
    ευχαριστημένος επίσης.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος έως 150-200 ευρώ
    από makaros86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2013, 13:37
  2. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 00:38
  3. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  4. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF