Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Arai vs airoh μια γελοία ιστορία

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Arai vs airoh μια γελοία ιστορία

    Airoh μοντέλο 2016.

    https://i.pinimg.com/736x/d2/ac/ae/d...ar-casques.jpg

    Αξία 120 ευρώ. Ούτε που θυμάμαι μοντέλο. Ένα φθηνό κράνος για τη καθημερινή μου μετακίνηση χωρις να αγχώνομαι για μικροφθορες και κλοπή.

    Ένα φτηνιάρικο κράνος χωρις ζελατίνα (προφανώς) με γείσο και ένα κάρο αεραγωγούς (προφανώς) φτιαγμένο για τοπική εντουροβολτα (προφανώς)


    Arai tour X4, αξία 450 ευρώ. Ένα πολύ πλούσιο κράνος γεματο ετικετακια και βιβλιαράκια να σε ενημερώνουν για το πόσες χλδ μελέτες έχουν γίνει ώστε εσυ ο τυχερός να χαίρεσαι και να αισθάνεσαι ασφάλεια που το αγόρασες. Ένα κράνος που θεωρητικά έχει φτιαχτεί για το δικό μου μηχανάκι (990 Ktm adv). Ένα κράνος με τέλειες ζελατίνες και ειδικά εξελιγμένο γείσο για 50-50 χρήση

    http://www.floydpicx.de/images/pic/1hSJrRFH-740.jpg

    Το πρώτο το φτηνιάρικο μέχρι τα 200χλμ δε χαμπαριάζει τίποτα. Απο εκεί και πάνω καλο θα ήταν να σκύψεις. Υπόψην τα 200 τα πιάνεις με γυαλί ηλίου χωρις μάσκα

    Το δεύτερο το τιτανοτεραστιο και υπεργαματο σούπερ ντουπερ ουαου ναπουμε, μετά τα 140χλμ ταχυτητας αν δεν μπεις κάτω απο τη ζελατίνα της μηχανης τη γαμησες. Άσε που στο τέλος του ταξιδιού σε πονάει και σβέρκος απο το βάρος


    Συμπέρασμα: άντε γαμησου ρε φλωρε Σπύρο που ψαρωσες με τη Μαλακια

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Χμχμ... ποιον ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί ένα γείσο, σε ένα μηχανάκι που δεν κινείται αποκλειστικά στο χώμα;
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χμχμ... ποιον ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί ένα γείσο, σε ένα μηχανάκι που δεν κινείται αποκλειστικά στο χώμα;
    Ειναι βολικο στον κοντρα ηλιο και για τις ζεστές μέρες λόγω εξαερισμών και σχεδίασης αλλα σε συνδυασμό με μασκα αλλιως αφήνει απροστάτευτο το πρόσωπο.

  4. #4
    ως κατοχος Χ4 μπορω να καταθεσω την αποψη μου περι βαρους κ συμπεριφορας αλλα οχι ομως για το θεμα της αεροδυναμικης καθως διαφερει απο μοτο σε μοτο κ κατα συνεπεια επιρεαζει το κρανος.

    λοιπον...την πρωτη φορα που το φορεσα για κανενα 1/2ωρο ενιωσα οτι ναι, ισως τελικα ''φαινονται'' τα παρπαπανω γραμμαρια που εχει...
    ομως..ηταν μια εσφαλμενη εντυπωση διοτι την δευτερη φορα που το φορεσα ηταν για 8 ωρες ταξιδι σε καθε τεραιν,εθνικη,επαρχιακο κ χωμα. ειλικρινα το βραδυ που φτασαμε στον προορισμο μας ηταν σαν να μην ειχα φορεσει τπτ,ουτε καπελο που λενε...εκει βεβαιωθηκα οτι ακολουθει το απολυτο ζυγισμα που ξερω ως χρονια κατοχος κ εχουν ολα τα Αραι.
    τωρα για το αλλο που αναφερεις θα πω οσα λιγα εχω διαπιστωσει...
    στο ΤΑ650 με ψηλη ζελατινα το κρανος δεν ανεπνεε σωστα,δλδ οι αεραγωγοι (11....!!) δεν εμπαζαν/εβγαζαν αρκετο αερα κ ενιωθα ζεστη.
    αξιζει να σημειωθει οτι κανω χρονια χρηση μπαλακλαβας κατι που λειτουργει ανασταλτικα.

    ετσι αλλαξα την ωηλη ζελατινα στην μοτο με μια της MRA αυτη την κοντη με το ρυθμιζομενο φρυδακι κ πλεον εχω οση δροσια θελω.
    τα κρανη αυτα εχουν σχεδιστει με βαση την ΟΦΦ χρηση κ λειτουργουν σωστα χωρις πολλες πολλες ανεμοκαλυψεις.
    μεχρι τα 140-150 που το δοκιμασα δεν ειχα κανεναν στροβιλισμο,κανενα κουνημα η΄σπρωξιμο προς τα πανω λογω γεισου κτλ.
    στο κοιταγμα δεξια-αριστερα με 120 περιπου νιωθεις οτι υπαρχει πμια αντισταση λογω γεισου ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ κατα την στιγμη που κανεις την κινηση περιστροφης,οταν μεινεις εστω κ για 2 δευτερα εκει παλι δεν νιωθεις καμια ενοχληση.

    αυτα καταλαβα αυτα λεω...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #5
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Η τσαντίλα μου εμένα είναι ξεκάθαρη. Και τα 2 γείσο. Με το airoh των 120 ευρώ κάνω τα πάντα κανονικά λες και φοράω κανονικό κράνος, ακόμα και να κοιτάξω δεξιά αριστερά εν κίνηση με πολλά χλμ ενώ η άλλη η πλούσια παπάρια σε τιμωρεί έτσι και δε φυλαχτεις.

    Bottom line το γείσο δεν είναι πρόβλημα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    τζαμπα τσαντιζεσαι.. κανεις λαθος συγκριση.. το tourx4 δεν ειναι αντιστοιχο με το airoh.. το airoh δεν εχει ζελατινα, δεν ειναι dual.. και το συγκεκριμενο arai δεν ειναι μοτοκροσαδικο... οποτε αν συγκρινεις το αντιστοιχο arai με το αντιστοιχο airoh λογικα θα δεις διαφορα!!! και κατα 99% θα ειναι καλυτερο το arai..
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    το x4 ειναι βαρυ σχεδον 1,7κ. Πιο ελαφρυ απο το hornet μου αλλα δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει στα 140. βασικα μεχρι τα 170 δεν εχω κανένα θεμα, μετα απο εκει δεν ξερω, εχω vstrom. Αεροδυναμικά η αλήθεια ειναι οτι τα snell κράνη δεν ειναι και οτι καλύτερο ποσο μάλλον με τετοιο σχημα και γεισο. Περιεργο παντως γιατι δεν εχω διαβάσει τοσο κακή κριτικη ξανα για το x4.

    το airoh σου εναι το CR901... Weight 1270g + /- 50g. Μιλάμε για τεράστια διαφορά. επίσης η airoh δεν ειναι καμια εταιρια της πλακας. https://www.youtube.com/watch?v=zMIEHMU1kwo
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 04/06/2018 στις 01:33.

Παρόμοια θέματα

  1. Άλλη μία θλιβερή ιστορία...
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 19:04
  2. Μια πικρή ιστορία..
    από aetosa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 21:41
  3. Μεγαρα 3 Ιουνιου - Μια γνωστη ιστορια
    από road spirit στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 15:21
  4. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 11:00
  5. Caberg justissimo vs Airoh pr2000 Simeiwsate 2... :((
    από Traveller στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF