Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ασφάλεια ΜΟΤΟ

  1. #1

    Ασφάλεια ΜΟΤΟ

    Καλησπέρα αγόρια και κορίτσια,

    Ελπίζω να βολτάρετε και να περνάτε σουπερ. Δουλεύω και ζω στο εξωτερικό, επιστρέφω στην Ελλάδα δύο φορές το χρόνο για περίπου δεκαπέντε μέρες. Πάντα πάω μηχανάδα με φίλους.Έως πέρυσι δεν έκανα ασφάλεια (μόνο όταν κυκλοφορούσα το μοτορι για λίγες μέρες μετά την ακύρωνα), αλλά ύστερα που μου ήρθε ΄ραβασάκι' από το taxis την έχω όλο το χρόνο. Μήπως να μην έχω ασφάλεια καθόλου και μόλις μου έρθει το 'ραβασάκι' να κάνω ασφάλεια μέσω στο χρονικό περιθώριο που σου δίνετε?

    Έχει κάποιος εδώ μέσα έγκυρη πληροφορία? Δεν είναι μόνο το μοτο είναι και το τουτούνι που πρέπει να είναι ασφαλισμένο....κρίμα είναι άμα μπορεί να παίξει πατέντα καλύτερα είναι να τα κάψω σε βενζίνη.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Πολύς κόσμος θα χαρεί να σε εξυπηρετήσει, ώστε να κυκλοφορείς ανασφάλιστος ανάμεσά μας. Λίγη υπομονή.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Να είσαι κιμπαρης Έλληνας του εξωτερικου.. μην γίνεσαι μίζερος σαν τους βορειοερωπαιους..

    τι έφυγες για τα Κογκα αν είναι να μην μπορείς να είσαι λίγο άνετος..

    Κάνε τρίμηνη (αν και νομίζω πλέον έχει και με το μήνα)..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Οσο εχεις πινακιδες πρεπει να εχεις και ασφαλεια
    Για 15 μερες μονο σε συμφερει να νοικιαζεις

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παραδίδεις πινακίδες όταν είναι να φύγεις και τις ξαναπαίρνεις όταν επιστρέψεις. Όπως σου είπε ο από πάνω μόνο έτσι είσαι νόμιμος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kakricas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα αγόρια και κορίτσια,

    Ελπίζω να βολτάρετε και να περνάτε σουπερ. Δουλεύω και ζω στο εξωτερικό, επιστρέφω στην Ελλάδα δύο φορές το χρόνο για περίπου δεκαπέντε μέρες. Πάντα πάω μηχανάδα με φίλους.Έως πέρυσι δεν έκανα ασφάλεια (μόνο όταν κυκλοφορούσα το μοτορι για λίγες μέρες μετά την ακύρωνα), αλλά ύστερα που μου ήρθε ΄ραβασάκι' από το taxis την έχω όλο το χρόνο. Μήπως να μην έχω ασφάλεια καθόλου και μόλις μου έρθει το 'ραβασάκι' να κάνω ασφάλεια μέσω στο χρονικό περιθώριο που σου δίνετε?

    Έχει κάποιος εδώ μέσα έγκυρη πληροφορία? Δεν είναι μόνο το μοτο είναι και το τουτούνι που πρέπει να είναι ασφαλισμένο....κρίμα είναι άμα μπορεί να παίξει πατέντα καλύτερα είναι να τα κάψω σε βενζίνη.

    Ευχαριστώ
    Την νόμιμη διαδικασία της προσωρινής ακινησίας του οχήματος στην εφορία όσο λείπεις, άρση ακινησίας όταν έρχεσαι, ούτε καν την αναφέρεις. Εύγε άνθρωπε του εξωτερικού,πήγες στο εξωτερικό και παρέμεινες νεοέλληνας από αυτά που κοροιδεύουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kakricas Προβολή μηνύματος
    Μήπως να μην έχω ασφάλεια καθόλου και μόλις μου έρθει το 'ραβασάκι' να κάνω ασφάλεια μέσω στο χρονικό περιθώριο που σου δίνετε?
    Κατι εχεις μπλεξει εσυ...

    Αν ερθει το ραβασακι, εχει ηδη εκδοθει e-παραβολο με το προστιμο (καμια 150αρα αν δεν απατώμαι..) το οποίο πρέπει πρώτα να πληρώσεις και μετα να κανεις την προβλεπόμενη ασφάλεια..

    Αν υποθέσουμε οτι ελεγχος γινεται μια φορα τον χρόνο, δεν σε σταματησουν χωρις ασφαλεια και η αξια της προσωρινης ασφαλειας είναι τετοια που το αρθοισμα αυτης συν το παραβολο ειναι μικροτερο μιας ετήσιας, feel free to try it...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Last year όταν ήρθε η ειδοποίηση από το taxis έκανα επιτόπου ασφάλεια και στα δύο οχήματα και γλίτωσα το πρόστιμο. Όταν ήρθα χρησιμοποίησα το μοτο και το τουτου ΠΑΝΤΑ ασφαλισμένο. Όταν έφυγα παρέδωσα πινακίδες και this year τις πήρα πίσω έκανα ασφάλεια τρίμηνη και τώρα λίγει. Θα ξαναέρθω τον Οκτώβρι και έλεγα να μην τις ανανεώσω.....Διάβασα (ή τα έχασα) πρόσφατα ότι όταν έρχεται ειδοποίηση για πρόστιμο έχεις χρονικό περιθώριο να ασφαλιστείς, αυτό ρωτάω.

    Απαντήσεις τύπου, νεοέλληνας κτλ ελληνάς του εξωτερικού, τα ακούω βερεσε. Είμαι Έλληνας και γουστάρω έτσι όπως ακριβώς είμαστε με την κουλτούρα μας και τα θετικοαρνητικά μας.

    Στο θέμα μας ρε.... για τα υπόλοιπα πάμε για τσίπουρα όταν ανέβω ελλάδα

    ευχαριστώ

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Μαζευτηκαν οι αναμαρτητοι με τις πετρες τους. 15 μερες ανασφαλιστη μοτοσυκλετα.... Ισοβια πρεπει να φάει ο αλήτης.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kakricas Προβολή μηνύματος
    Last year όταν ήρθε η ειδοποίηση από το taxis έκανα επιτόπου ασφάλεια και στα δύο οχήματα και γλίτωσα το πρόστιμο.
    Last year, μάλλον τη γλύτωσες όταν ανακλήθηκαν όλα τα πρόστιμα, λόγω σωρείας λαθών και όχι επειδή έκανες επιτόπου ασφάλεια.
    Απαξ και εκδοθεί δεν μπορείς ούτε να ασφαλιστείς, αν δεν το εξοφλήσεις πρώτα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΤΟ
    από banditgr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2012, 20:21
  2. ασφαλεια μοτο (οχι ενα ακομα συνηθισμενο θεμα)
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2012, 21:16
  3. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΤΟ ΓΙΑ 3ΜΗΝΟ
    από BUSA MAKIS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 22:11
  4. Ασφαλεια μοτο
    από toepoe στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 20:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF