Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Συμβουλή συμπεριφοράς για 5χρονο και 6χρονο παιδι

  1. #1
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495

    Συμβουλή συμπεριφοράς για 5χρονο και 6χρονο παιδι

    Γειά σας κύριοι αλλά και κυρίες, σε εσάς που έχετε παιδιά αλλά και σε εσάς που δεν έχετε παιδιά. Απευθύνομαι σε όλους.
    Το θέμα μου είναι οι κόρες μου5 και 6 χρονών . Και εξηγούμε
    Η μία δεν ξέρει πότε να σταματήσει την πλάκα, ποια θέματα δεν σηκώνουν πλακα, πότε η άλλη δεν θέλει άλλη πλάκα και γενικά έχει ένα πρόβλημα με τα όρια σε αυτο το θεμα.
    Η άλλη μου κόρη από την αντίθετη πλευρά δεν κατάλαβαινει ποτέ η αλλη κάνει πλακα, πόσο πλάκα τις κάνει και γενικά τσαντίζεται εύκολα με την πλάκα.
    Το πρόβλημα είναι πολύ έντονο, έχει αντίκτυπο στην κοινωνική μας ζωή.
    Όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι με τα παιδιά τους, τα παιδιά σε μια τέτοια κατάσταση χωρίζονται το καθένα υπέρ μιας και έχουμε δύο ομάδες να τσακώνονται. Μετά από λίγο τσακωμο οι κόρες μου τα βρίσκουν μεταξύ τους και μένουν τα υπόλοιπα να τρώγονται!
    Τελευταία οι φίλοι μου αποφεύγουν να έρθουν σπίτι αλλά και όσοι νέοι έχουν μπει φεύγουν με ελαφρά βηματάκια και δεν ξανάρχονται. Φοβάμαι ότι θα χάσω τους φίλους μου αλλά και ότι δεν θα μπορώ να κρατήσω τους νέους.

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω?
    Να τις απειλώ?
    Να τις κλειδώνω στα δωμάτια τους?
    Μεμονωμένα καμία δεν είναι "κακο" παιδί.

    Θα ακούσω όλων τις απόψεις με σεβασμό ακόμα και αυτών που ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα παιδια ειναι πολυ μικρα και ακομα διαπλαθονται
    η πλακατζου πρεπει να νιωσει στο πετσι της τις συνεπειες της πλακας χωρις ορια για να μαθει να σταματαει
    η αλλη πρεπει να μαθει να μαθει να κανει πλακα για να μπορει και να τη δεχεται
    οι φιλοι που χανονται επειδη τσακωνονται τα παιδακια ειναι χειροτεροι απο αυτα και πισω απο αυτο ψαξε τις μαμαδες

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αν αυτο δεν ειναι ενα ποστ με βαθυ νοημα, ειναι ενα ποστ χωρις νοημα!
    Π.Κ.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Οτι είπε ο toyar, ειδικά στην τελευταία παράγραφο, τέτοιους φίλους δεν αξίζει εξαρχής να τους έχεις.

    Είχα τον Μπατζανάκη μου πριν 20 τόσα χρόνια που μέναμε πόρτα με πόρτα που έκανε τέτοιες χονδροειδείς πλάκες (35άρης βεβαια τότε και όχι 5 και 6χρονο παιδάκι....) ενώ τον είχα πολλάκις προειδοποιήσει να σταματήσει αλλιώς θα υπήρχαν σοβαρές συνέπειες, αυτός με απόπαιρνε.....
    Αποκορύφωμα, μια τσικνοπέμπτη που είχα σπίτι μου καλεσμένο ένα ζευγάρι που είχαμε γνωρίσει πολύ πρόσφατα με την σύζυγο, για καφέ, "εισέβαλε" στο σπίτι μου (είπαμε πόρτα με πόρτα ήμασταν) και ενώ είχα βγάλει ξηροκάρπια ουίσκια και τα σχετικά, τους βλέπει (άγνωστοι σε αυτόν....) γυρνάει και λέει μεγαλόφωνα στην γυναίκα του, μπροστα τους ξένους ανθρώπους, "κοίτα ρε γυναίκα, ο Δημήτρης τσικνίζει...ξηροκάρπια ο γύφτος!!!!" Το αποτέλεσμα ήταν να τον στείλω στο νοσοκομείο με πολλαπλές εκχυμώσεις, εκδορές και τρια δόντια λιγότερα..... και μπροστά στους ξένους κιόλας....
    Και άλλη μια φορά πήρε και έκρυψε σε διπλανό στενό το παπί φίλου του (άνθρωπο καλό, που βασιζόταν στο παπι για το μεροκάματο) είδε ο άνθρωπος ότι έλειπε το παπί παθαίνει ένα μίνι εγκεφαλικό και βρέθηκε πάλι νοσοκομείο ο μπατζανάκης όταν του αποκάλυψε την πλάκα....
    Με τα πολλά, έφτασε 55 ετών, δεν έχει πλέον ούτε έναν φίλο, μηδενική κοινωνική ζωή ενώ και τα παιδιά του αποφεύγουν να του μιλάνε....
    Και φυσικά μυαλό δεν.....
    Με τούτο θέλω να πω, να προλάβεις τώρα καταστάσεις, που τα παιδιά είναι μικρά, ειδικά εκείνη που κάνει τις πλάκες πέραν του να νιώσει στο πετσί της τις πλάκες όπως είπε o toyar, μια επίσκεψη σε παιδοψυχολόγο νομίζω επιβάλλεται, επίσης χρήζει διερεύνησης το άμεσο περιβάλλον των παιδιών, (παιδικός σταθμός, σχολείο, λοιποί στενοί συγγενείς και γενικώς κόσμος που βρίσκεται σε συχνή επαφή με τα παιδιά.
    ο γιος μου που τώρα είναι πλέον 17 ετών, όσο ήταν μικρός πήγε να μιμηθεί τις πράξεις και συμπεριφορές του ως άνω μπατζανάκη....το πως του έκοψα τον "βήχα" δεν είναι της παρούσης.....
    Αυτά από μένα, ελπίζω να έπιασες το νόημα.....
    Και ξαναλέω, φίλοι που παύουν επαφές λόγω αυτού, είναι "φίλοι" και δεν αξίζει να ασχολείσαι με αυτούς. Οι σωστοί φίλοι θα καθόντουσαν μαζί σας και θα έψαχναν το τις πταίει.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ειναι ακομα παιδακια.Ειναι 5 κ 6 χρονων.Μιλαμε για νηπειο και προνηπειο.Δε μπορεις να κανεις κατι απο το να τα συμβουλευεις και να τα ελαφρομαλωνεις.Ουτε τιμωρια ουτε τπτ αλλο.Δε θα βγαλεις τπτ.
    Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ κοντα στην ηλικια και ισος υπαρχει θεμα ζηλειας που καμια φορα το δημιουργουμε οι γονοις χωρις να το καταλαβενουμε.

    Ειναι φυσιολογικοτατο.Ειναι αδελφια.


    Α.Και κοιτα λιγο ποιους βαζης μεσα στο σπητη σου.Η λεξη φιλος ειναι βαρια κουβεντα.

    Αυτα απο μενα.Πατερας 4 παιδιων.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Εγω θα διαλεγα την εξης λυση. Εναν παιδοψυχολογο για τα παιδια και εναν ψυχολογο για τους μεγαλους.

    Θα γλυτωσεις τα πειραματα και θα παρεις καποιες γενικες κατευθυντηριες γραμμες. Οι λυσεις που θα παρετε θαναι πιο στοχευμενες και θα λυθει το προβλημα νωρις και εγκαιρα.

    Σε τετοια ηλικια τα παιδια οχι μονο διαπλαθονται αλλα και μιμουνται γιαυτο θα διαλεγα αυτη τη λυση.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ειναι ακομα παιδακια.Ειναι 5 κ 6 χρονων.Μιλαμε για νηπειο και προνηπειο.Δε μπορεις να κανεις κατι απο το να τα συμβουλευεις και να τα ελαφρομαλωνεις.Ουτε τιμωρια ουτε τπτ αλλο.Δε θα βγαλεις τπτ.
    Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ κοντα στην ηλικια και ισος υπαρχει θεμα ζηλειας που καμια φορα το δημιουργουμε οι γονοις χωρις να το καταλαβενουμε.

    Ειναι φυσιολογικοτατο.Ειναι αδελφια.


    Α.Και κοιτα λιγο ποιους βαζης μεσα στο σπητη σου.Η λεξη φιλος ειναι βαρια κουβεντα.

    Αυτα απο μενα.Πατερας 4 παιδιων.
    4;;; πολύ πηδάς εσύ βρε παιδί μου

    Να τα χαίρεσαι όσο δεν παίρνει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλημέρα.
    Η λύση των παιδοψυχολόγων κράτα την σαν έσχατη.Αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή θα γίνει αλλά όχι όταν...παντρευτούν!
    Χαρείτε βασικά τα πιτσιρίκια σας με τις πλάκες τους και χωρίς και μην αγχώνεστε...Οι στιγμές αυτές είναι πολύ σημαντικές και όσο περισσότερο χρόνο αφιερώνετα τόσο καλύτερα!Άλλωστε έρχεται και το σχολείο που είναι μια μικρή κοινωνία και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.Ξύλο,περιορισμοί-και λοιπά ας αποφεύγονται-ειδικά το ξύλο! Μην πω ο περιορισμός είναι και αυτός ακραίος αλλά θα πρέπει να γίνεται όταν η κουβέντες τελειώσουν,και όταν φυσικά σμφωνούν και οι 2 γονείς...Αν ο ένας ακυρώνει τον άλλο το έχετε χάσει το παιχνίδι,και μάλλον θέλετε εσείς γιατρό....
    Τι έκανα εγώ; Όταν άρχιζαν οι σκανταλιές και χόντραιναν τηρούσα τη στάση του διαιτητή: Κίτρινη κάρτα: "Δημήτρη φρόνιμα ή φεύγουμε από το πάρκο".Κόκκινη κάρτα φεύγουμε ήδη...Αυστηρά με αυτή τη σειρά και timing γιατί δεν έχει νόημα να μαλώνεις ένα παιδί που έκανε κάτι στις 12:00 και να τιμωρείται στις 12:45...το έχει ήδη ξεχάσει,αλλά όχι αγνοήσει!Αυτό σημαίνει ότι "χτίζει"όρια με σας και τους γύρω του και ενεργεί όσο αυτά τα όρια σταματούν.
    Να θυμάστε: Τα παιδιά μας "μετράνε" κάθε ώρα και στιγμή-όπως και μεις τους άλλους γύρω μας άλλωστε-και κινούνται /κινούμαστε ανάλογα.Οπότε αν τους δείξετε που τους "παίρνει " και που όχι, θα υπάρχει η αρμονία που ζητάτε.
    Όσο για τους γονείς που ψάχνουν την τέλεια φιλία με τα παιδιά των άλλων αφήστε τους να κουρεύονται.Αμολήστε τα στο πάρκο/παιδότοπο/χωράφι/αλάνα να παίζουν όσο περισσότερο γίνεται και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

    edit: Η ζήλεια σε αυτές τις ηλικίες όχ μόνο είναι φυσιολογική αλλά πρέπει και να την εντοπίσετε και να τη χαρείτε....Είναι απόλυτα φυσιολογική και έχει την πλάκα της! Αλλιώς θα εμφανιστεί σε μεγάλη ηλικία και θα είναι κατάρα....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Καλημερα.
    Φιλε S705 μαλλον κανουν πλακα οι κορες σου σε ολους:" Μετά από λίγο τσακωμο οι κόρες μου τα βρίσκουν μεταξύ τους και μένουν τα υπόλοιπα να τρώγονται!"
    Aδελφε.ουτε ψυχολογους .ουτε τιποτα.
    Απλα αν γινετε,λιγο παραπανω ασχολησου εσυ και η γυναικα σου μαζι τους,παιξε μαζι τους και σε κανα δυο χρονια που θα εχουν γινει και οι δυο 7+ ,θα αλλαξει ετσι και αλλιως η συμπεριφορα τους.
    Πραγματικα στο λεω,παιξε οσο περισσοτερο μπορεις μαζι τους.Αυτο θελουν.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Απλα αν γινετε,λιγο παραπανω ασχολησου εσυ και η γυναικα σου μαζι τους,παιξε μαζι τους και σε κανα δυο χρονια που θα εχουν γινει και οι δυο 7+ ,θα αλλαξει ετσι και αλλιως η συμπεριφορα τους.
    Πραγματικα στο λεω,παιξε οσο περισσοτερο μπορεις μαζι τους.Αυτο θελουν.
    Το αυτό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    4;;; πολύ πηδάς εσύ βρε παιδί μου

    Να τα χαίρεσαι όσο δεν παίρνει
    Μια φορα πηδουσα.Τωρα μου το κανουν

    Να σαι καλλα.Και συ να χερεσε τα δικα σου και να τα δης οπος ποθεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Γειά σας κύριοι αλλά και κυρίες, σε εσάς που έχετε παιδιά αλλά και σε εσάς που δεν έχετε παιδιά. Απευθύνομαι σε όλους.
    Το θέμα μου είναι οι κόρες μου5 και 6 χρονών . Και εξηγούμε
    Η μία δεν ξέρει πότε να σταματήσει την πλάκα, ποια θέματα δεν σηκώνουν πλακα, πότε η άλλη δεν θέλει άλλη πλάκα και γενικά έχει ένα πρόβλημα με τα όρια σε αυτο το θεμα.
    Η άλλη μου κόρη από την αντίθετη πλευρά δεν κατάλαβαινει ποτέ η αλλη κάνει πλακα, πόσο πλάκα τις κάνει και γενικά τσαντίζεται εύκολα με την πλάκα.
    Το πρόβλημα είναι πολύ έντονο, έχει αντίκτυπο στην κοινωνική μας ζωή.
    Όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι με τα παιδιά τους, τα παιδιά σε μια τέτοια κατάσταση χωρίζονται το καθένα υπέρ μιας και έχουμε δύο ομάδες να τσακώνονται. Μετά από λίγο τσακωμο οι κόρες μου τα βρίσκουν μεταξύ τους και μένουν τα υπόλοιπα να τρώγονται!
    Τελευταία οι φίλοι μου αποφεύγουν να έρθουν σπίτι αλλά και όσοι νέοι έχουν μπει φεύγουν με ελαφρά βηματάκια και δεν ξανάρχονται. Φοβάμαι ότι θα χάσω τους φίλους μου αλλά και ότι δεν θα μπορώ να κρατήσω τους νέους.

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω?
    Να τις απειλώ?
    Να τις κλειδώνω στα δωμάτια τους?
    Μεμονωμένα καμία δεν είναι "κακο" παιδί.

    Θα ακούσω όλων τις απόψεις με σεβασμό ακόμα και αυτών που ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ.
    Φίλε μου, με όλο το σεβασμό, κάνε μια αξιολόγηση σε κάποιον παιδοψυχολόγο - το πιθανότερο είναι να χρειάζεστε
    εσείς μια συμβουλευτική γονέων παρά τα παιδιά οτιδήποτε.

    Υ.Γ.1. Κανείς δεν είναι κακός, αλλά όλοι μπορούμε να κάνουμε κακές πράξεις.

    Υ.Γ.2. Δεδομένου ότι είναι Παρασκευή, ίσως το modulation team να αφήσει να το φιλοσοφήσουμε...

    Υ.Γ.3. Και αυτό φυσικά. πολύ σωστά
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Πραγματικα στο λεω,παιξε οσο περισσοτερο μπορεις μαζι τους.Αυτο θελουν.
    Αφιέρωσε 1 ώρα την ημέρα στο καθένα αποκλειστικά να κάνετε κάτι. Ότι νάναι (όχι μαζί, στο καθένα). Θα δεις τρομερές διαφορές.
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_abel; 15/06/2018 στις 08:20.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μια φορα πηδουσα.Τωρα μου το κανουν

    Να σαι καλλα.Και συ να χερεσε τα δικα σου και να τα δης οπος ποθεις.
    Ένα έχω (ήμουν τύφλα εκείνο το βράδυ του Οκτώβρη 2000...... )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της AggelakasK
    Εγγραφή
    03/03/2015
    Μηνύματα
    69
    καλημερα ! αυτα που περιγραφεις ειναι η καθημερινοτητα μου τα τελευταια χρονια! Εχω 2 κορες επισης 11 και 4 ...Εδω να δεις τι γινεται!! Εχω συνηδητοποιησει πως για τα επομενα 6-7 χρονια θα γινεται της πουτ@ν@ς στο σπιτι ! Χαλαρωσε και απολαυσε το! σε 8+ χρονια , σπουδες ,κτλ... θα σου λειπει ολο αυτο το τζερτζελο! Οπλισου με υπομονη και γινε οσο περισσοτερο ζεν μπορεις ! Τελος για να σε παω λιγο πιο κατω .....φαντασου σε λιγα χρονια ....2 κορες γυναικες με τα ορμονολογικα τους , μια συζυγο σε καμια προκλιμακτηριο (δεν ξερω ποσο ετων ειναι ) και εσυ με καμια κρισαρα ηλικιας!!!! πυρηνικος πολεμος λεμε !!!!
    Οσο για τους “φιλους” .....Οσοι ειναι να μεινουν θα μεινουν ειτε ετσι ειτε αλλιως ....οι υπολοιποι ηταν για να φυγουν !
    Χαλαρα πραγματα ! Η ζωη με παιδια οσο ειναι μικρα μας κανουν και εμας παιδια
    Ευχαριστω

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    +1 @ thunder ace.

    Προσπαθεια να κερδισουν την προσοχη σου/σας ειναι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θελω καμια συμβουλη για κ1300s και για zzr1400 ποιο απο τα δυο.
    από kir στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 06:40
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:11
  3. Για νέους και μέλλοντες γονείς (οι άλλοι τα ξέρουν)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 21:16
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 10:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF