Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Bmw G 310 GS '18 Αγορά

  1. #31
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

    Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS; Υπόψιν αυτό που έχω έχει 22 άλογα και δεν έχει ABS. Η χρήση θα είναι μικτή δηλαδή και για σχεδόν καθημερινή χρήση εντός πόλης αλλά και ταξιδάκια είτε κοντινά είτε ακόμα και εκτός Ελλάδος.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

    Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS; Υπόψιν αυτό που έχω έχει 22 άλογα και δεν έχει ABS. Η χρήση θα είναι μικτή δηλαδή και για σχεδόν καθημερινή χρήση εντός πόλης αλλά και ταξιδάκια είτε κοντινά είτε ακόμα και εκτός Ελλάδος.
    συνολικα ποσο θα σου παει συνυπολογιζοντας την αξια του σκουτερ που θα δωσεις?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #33
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    συνολικα ποσο θα σου παει συνυπολογιζοντας την αξια του σκουτερ που θα δωσεις?
    Υπολογίζω να δώσω αυτό που έχω 2000-2500€. Βλέπω στο car.gr ότι τα μεταχειρισμένα BMW είναι 4500-5500€.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε bmw φτιαγμένο στην Ινδία (g310gs),θα σου πρότεινα με τα ίδια χρήματα να πάρεις ένα ,νοge500ds,που και 500αρι είναι,και έχει 15 άλογα παραπάνω,και μηχανή κλώνο της Χόντα έχει.Μεγαλυτερη άνεση, χωράει 2ο άτομο, μεγαλύτερη ισχύς,και ροπή.Ομως αν γουστάρεις bmw πάρε bmw.Οτι πάρεις όμως ,αν μπορείς οδήγησε το πρώτα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Εφόσον δεν σε καλύπτει το σκούτερ σου πλέον, η μετάβαση σε μοτοσυκλέτα σίγουρα αξίζει. Τώρα αν θα είναι το bmw ή κάποιο άλλο, είναι θέμα γούστου. Σε αυτά τα κυβικά και χρήματα θα κοιτούσα τα ΚΤΜ 390 adv. Honda CB500, CF 450MT για ονοφάκια με έξτρα χώρο. Υπάρχουν και οι αντίστοιχες προτάσεις για street αν σε βολεύει καλύτερα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

    Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS;
    To gs που κοιτάζεις είναι του '18 ή του '21;

    Αφού θα κάνεις που θα κάνεις την αλλαγή κοίτα για κάτι μεταξύ 500 και 650.

    Το μπεμβεδάκι πάει βία 140 στα κόκκινα.

    Το 500 άρι πάει 140 ψιλοζορισμένο.

    Αργά ή γρήγορα θα το χρειαστείς το γκάζι και την αντοχή.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Το g310gs είναι σχετικά αδύναμο νομίζω για πολύ μεγάλα ταξίδια. Όχι ότι δεν θα σε πάει αλλά λογικά θα σε κουράσει αρκετά. Κατά τ'αλλα είναι πολύ όμορφη μηχανή και στην πόλη ή και σε κοντινές εκδρομές θα τη χαρείς πολύ νομίζω.

    Υγ: μια χαρά είναι οι μηχανές από Ινδία, είτε λέγονται Bajaj είτε λέγονται KTM duke είτε BMW g350gs και triumph speed. Just my 2 cents...

  8. #38
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Κάθε γνώμη και άποψη είναι τροφή για σκέψη.

    Η αλήθεια είναι έτσι όπως το έθεσα το ερώτημα μου δεν έγινα απόλυτα κατανοητός. Μέχρι τέλος του έτους αναμένω μια αλλαγή στα επαγγελματικά μου που μπορεί να είναι πολύ καλή αλλά και πολύ μέτρια. Αν συμβεί το αισιόδοξο σενάριο σκέφτομαι για κάτι μεγαλύτερο από το G310GS. Το ερώτημα μου ήταν αν τελικά δεν πάνε τα πράγματα όσο καλά το ελπίζω αν τελικά αξίζει το επιπλέον ποσό για κάτι που φαινομενικά δεν έχει τις τόσες διαφορές σε σχέση με αυτό που έχω.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε bmw φτιαγμένο στην Ινδία (g310gs),θα σου πρότεινα με τα ίδια χρήματα να πάρεις ένα ,νοge500ds,που και 500αρι είναι,και έχει 15 άλογα παραπάνω,και μηχανή κλώνο της Χόντα έχει.Μεγαλυτερη άνεση, χωράει 2ο άτομο, μεγαλύτερη ισχύς,και ροπή.Ομως αν γουστάρεις bmw πάρε bmw.Οτι πάρεις όμως ,αν μπορείς οδήγησε το πρώτα.
    Δεν αποκλείω και μια υπέρβαση όπως το Voge DS525X.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Εφόσον δεν σε καλύπτει το σκούτερ σου πλέον, η μετάβαση σε μοτοσυκλέτα σίγουρα αξίζει. Τώρα αν θα είναι το bmw ή κάποιο άλλο, είναι θέμα γούστου. Σε αυτά τα κυβικά και χρήματα θα κοιτούσα τα ΚΤΜ 390 adv. Honda CB500, CF 450MT για ονοφάκια με έξτρα χώρο. Υπάρχουν και οι αντίστοιχες προτάσεις για street αν σε βολεύει καλύτερα.
    Ανάμεσα στα υπόψιν μου είναι πολλά και διαφορετικά μοντέλα (από adv μέχρι sport). Μάλλον θα πρέπει να θέσω τις προτεραιότητες μου αφού δω πρώτα που θα είμαι οικονομικά. Παρεπιπτώντνως το KTM 390ADV το έκανα test ride αλλά δεν θα έλεγα ότι με βόλεψε (θέση οδηγησης και κιβώτιο).



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    To gs που κοιτάζεις είναι του '18 ή του '21;

    Αφού θα κάνεις που θα κάνεις την αλλαγή κοίτα για κάτι μεταξύ 500 και 650.

    Το μπεμβεδάκι πάει βία 140 στα κόκκινα.

    Το 500 άρι πάει 140 ψιλοζορισμένο.

    Αργά ή γρήγορα θα το χρειαστείς το γκάζι και την αντοχή.
    Κοιτάζω για 2021 και μετά. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι ότι σύντομα μπορεί να αναζητήσω περισσότερο γκάζι όπως λες. Αν είναι να έχω την δυνατότητα για περισσότερα χρήματα καλοβλέπω και ένα F700GS (μοντ. 2016 και μετά).



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Το g310gs είναι σχετικά αδύναμο νομίζω για πολύ μεγάλα ταξίδια. Όχι ότι δεν θα σε πάει αλλά λογικά θα σε κουράσει αρκετά. Κατά τ'αλλα είναι πολύ όμορφη μηχανή και στην πόλη ή και σε κοντινές εκδρομές θα τη χαρείς πολύ νομίζω.

    Υγ: μια χαρά είναι οι μηχανές από Ινδία, είτε λέγονται Bajaj είτε λέγονται KTM duke είτε BMW g350gs και triumph speed. Just my 2 cents...
    Εμφανησιακά μου αρέσει πολύ γι αυτό και η σκέψη. Παρεμπιπτόντως και το Triumph Speed 400 είναι στα υπόψιν.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Να ξέρεις ότι το σκούτερ είναι πιο γρήγορο μέχρι τα 80 λόγω μετάδοσης. Τα CVT δίνουν συνέχεια χωρίς το κρέμασμα που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στην αλλαγή σχέσης.

    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις κάτι σε 500+

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    25
    Προσοχή , το 310gs εχει 11,5 λίτρα ντεπόζιτο.

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις ότι το σκούτερ είναι πιο γρήγορο μέχρι τα 80 λόγω μετάδοσης. Τα CVT δίνουν συνέχεια χωρίς το κρέμασμα που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στην αλλαγή σχέσης.
    Δεν ισχύει. Ειδικα λογω του cvt.
    Μια μοτοσυκλέτα σε όλα είναι πιο γρηγορη λόγω του κιβωτίου που εκμεταλλεύεται πλήρως το αποδοτικότερο φάσμα στροφών.

    Παραδειγμα το δικο μου αργό μηχανάκι σχετικά με 25hp (gsx250r), πάει ρόδα-ροδα με μπεβερλυ 400στα φανάρια. Όλα τα βαριά σκούτερ κατω απο 350cc τα ρίχνω στα αυτιά.



    Το g310gs 2022 με την τελευταία του αναβάθμιση, το είχε φίλος μου, το οδήγησα. Είναι πολύ ωραίο οδηγικά το μόνο που θα ήθελα είναι ψηλότερα καβαλετα τιμονιού.
    Είναι το πιο ελαφρύ της κατηγορίας με 175κ γεμάτο και ευκολία παπίου στην μετακινήσεις στην πόλη.
    Οι αναρτήσεις είναι ενδοτικές και για αυτούς που δε ζητάν επιδόσεις θα απολαύσουν άνεση σε κάθε είδους κακοτεχνία αλλά και εκτός δρόμου θα πάει άνετα.
    Το μοτερ του είναι πολύ αποδοτικό 34hp και πόλυ εύστροφο.
    Στο ταξίδι επειδή είναι υψηλοροπο πάει άνετα με 120χαω ταξιδι, σκέψου ότι ένα crf300L (27hp) πάει άνετα 110χαω
    Στα μονοκυλινδρα ισχύει να βρεις το σημειο των κραδασμών και να πας είτε λίγο πριν είτε λίγο μετά.

    Το αντίτιμο της υψηλής απόδοσης είναι τα σκορτσαρισματα κατω από 2k σελ. Και αυτό είναι αναμενόμενο.

    Αν το βρήκες καλό ντιλ παρτο μια χαρά είναι.
    Αν θες να πας σε λίγο μεγαλύτερο αλλά στη κατηγορία του Α2(ανεξαρτήτως διπλωματος) , το cb500x είναι καλή εναλλακτική, πιο τουρινκ συγκριτικά

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parkaris Προβολή μηνύματος
    Προσοχή , το 310gs εχει 11,5 λίτρα ντεπόζιτο.
    Δε λέει κάτι, με μεση 3.8-4λ/100χλμ θα βγάλει άνετα πάνω από 250km χώρις στάση

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Ξεχνα το bmw
    ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς...απλα ανεκτη
    Μικρη σελα για 2 ατομα.
    Πισω αμορτισερ το οποιο τερματιζει ευκολα....και επισης ζεσταινεται απο την εξατμιση
    που ειναι παραλληλα με το αμορτισερ.
    Ετσι μετα αο καποια χλμ τρα γινεται επικυνδυνο στην οδηγηση
    ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ το voge DS 500

  14. #44
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Ξεχνα το bmw
    ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς...απλα ανεκτη
    Μικρη σελα για 2 ατομα.
    Πισω αμορτισερ το οποιο τερματιζει ευκολα....και επισης ζεσταινεται απο την εξατμιση
    που ειναι παραλληλα με το αμορτισερ.
    Ετσι μετα αο καποια χλμ τρα γινεται επικυνδυνο στην οδηγηση
    ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ το voge DS 500
    Φίλτατε συμπαθα με ειδα και το παλιότερο ποστ σου, ίδιο
    Υποκειμενικές είναι οι απόψεις ετσι δεν είναι;
    Το αν «κανει» το μηχανάκι το λένε οι πωλήσεις του.
    Ε, και τόσα χρόνια δε αναπτύχθηκε κάποια κακή φημολογία γύρω απο αυτά που περιγράφεις.

    Συνεπως εμεις εδώ μεταφέρουμε τις εμπειριες μας χωρίς να προτρέπουμε πάρε αυτό η εκείνο. Ο αποδέκτης θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε συμπαθα με ειδα και το παλιότερο ποστ σου, ίδιο
    Υποκειμενικές είναι οι απόψεις ετσι δεν είναι;
    Το αν «κανει» το μηχανάκι το λένε οι πωλήσεις του.
    Ε, και τόσα χρόνια δε αναπτύχθηκε κάποια κακή φημολογία γύρω απο αυτά που περιγράφεις.

    Συνεπως εμεις εδώ μεταφέρουμε τις εμπειριες μας χωρίς να προτρέπουμε πάρε αυτό η εκείνο. Ο αποδέκτης θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει.
    ο συγκεκριμμενος φιλος drakonet,εκφραζει σιγουρα υποκειμενικες αποψεις οπως ολοι μας,αλλα επειδη εκανε εκτεταμμενη ερευνα αγορας και οδηγησε λεπτομερως πολλα, μηχανακια οταν ηταν να αγορασει ,το versys 300 που τελικα αγορασε,ειχε οδηγησει και το bmw μαζι με τον γυιο του δευτερο ατομο,και το ειχε αναφερει και τοτε,καποια χρονια πριν.Οποτε εχει ιδίαν εμπειρίαν.Και φυσικα μπορει -οπως ολοι μας-να προτρεπει ή οχι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW F 650 GS manual
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2017, 08:14
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw R 1200 Gs
    από SDSS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 11:41
  3. Bmw R 100 Gs
    από george_636 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 09:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF