Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Γνώμες για αγορά μηχανής

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13

    Γνώμες για αγορά μηχανής

    Καλημέρα/ καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμιτες. Όπως άλλοι έτσι και εγώ θα ήθελα την βοήθεια/γνώμη σας για αγορά μηχανής όντας πιο έμπειροι και παλαιοί από εμένα. Οδηγάω 8 χρόνια ένα παπάκι 125 και νομίζω ήρθε και μενα η ώρα μου να πάρω επιτέλους μηχανή. Έχω περίπου 25000 χιλιόμετρα στους δρόμους από Αθήνα , χωριά, εθνικές οδούς , βουνά και λοιπά ( ναι με το παπάκι). Επειδή η χρήση που την θέλω είναι κατά κύριο λόγο να πηγαίνω τις εκδρομές μου / στην δουλειά μου και να ξεφεύγω γενικότερα αλλά και για να πηγαίνω εκτός Αττικής άνετα και ασφαλέστερα απ'ότι με το παπί. Είμαι σε μια κατάσταση όπου περιμένω το νέο δίπλωμα έχω πάρει καινούργιο κράνος μπουφάν γάντια λείπουν ( παντελόνι, μπότες) και φυσικά η μηχανή!!! Σκοπεύω να πάω προς tdm 900 (1.85 , 80 kg) μου αρέσει αρκετά την έχει ένας φίλος μοντέλο του 12' σε υπέρ άριστη κατάσταση και η σκέψη μου κατευθείαν για κάτι μεγάλο είναι ο λόγος ότι αν πάρω ένα μικρότερο σε κυβικά θα θέλω αλλαγή σε 2-3 χρόνια επειδή με ξέρω. Έτσι αποφάσισα κατευθείαν το μεγάλο. Αυτή την στιγμή μαζεύω λεφτά έχω βρει ένα μοντέλο του 07' 2ο χέρι σε πολύ καλή κατάσταση με κοντά στα 50-60 χιλιάδες χιλιόμετρα. Σκοπεύω αφού κάνω την αγορά επιτέλους (αμην και πότε) να πάω και στο css. Ελπίζω να μην κούρασα με τον πρόλογο...τι λέτε και εσείς ποια η γνώμη σας?? Καλές διαδρομές με προσοχή και πάντα όρθιοι!!!

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    E, αφού τα έχεις αποφασίσει και κατασταλάξει σε όλα, τι γνώμες θες;

    Καλές βόλτες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Έχω ένα πλάνο αλλά λείπει το βασικό τα λεφτά επομένως μέχρι να τα μαζέψω γι'αυτό ρώτησα και τις γνώμες σας μπορεί κάπου να ειμαι/κάνω λάθος είναι σωστή η επιλογή μου?

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    E, ας περιμένουμε πρώτα να τα μαζέψεις και το συζητάμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    E, ας περιμένουμε πρώτα να τα μαζέψεις και το συζητάμε.
    Μην παίζεις με τον πόνο μου..είμαι στα 2/4 όσον αφορά τα λεφτά εξού και το τοπικ αλλά και οι γνώμες σας

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    Μην παίζεις με τον πόνο μου..είμαι στα 2/4 όσον αφορά τα λεφτά εξού και το τοπικ αλλά και οι γνώμες σας
    Γιατί 2/4 κι όχι 1/2;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Γνώμες για τι πράγμα; Αφού σου αρέσει το tdm, πάρ'το. Εγώ πχ δε θα έπαιρνα tdm ούτε αν ήταν 1+1 δώρο. Για πόσα λεφτά μιλάμε;
    Life begins at 45°.

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γνώμες για τι πράγμα; Αφού σου αρέσει το tdm, πάρ'το. Εγώ πχ δε θα έπαιρνα tdm ούτε αν ήταν 1+1 δώρο.
    Εσύ να μην μιλάς, είχες μινι TDM.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γνώμες για τι πράγμα; Αφού σου αρέσει το tdm, πάρ'το. Εγώ πχ δε θα έπαιρνα tdm ούτε αν ήταν 1+1 δώρο. Για πόσα λεφτά μιλάμε;
    Το έχω βρει στα 3.5 χιλιάδες γιούρια νομίζω είναι καλά γιατί όμως το ακυρώνεις έτσι το τδμ μακάρι να ήμουν άνετος να πήγαινα σε ένα tracer είναι ξαδέρφια αν δεν κάνω λάθος.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Προσωπικά πιστεύω ότι πριν πάρεις οτιδήποτε καλό είναι να υπολογίσεις και τα πάγια έξοδα,ασφάλεια,τέλη,ελαστικά,λάδια,αλλά κ τυχόν έκτακτα έξοδα μιας κ πρόκειται για μια μηχανή πολύ περισσότερων κυβικών από το παπάκι!! Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις?πριν απ' όλα βέβαια είναι η χρήση που θες να κάνεις!είναι κατάλληλο το μηχανάκι αυτό για καθημερινή χρήση?

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    Το έχω βρει στα 3.5 χιλιάδες γιούρια νομίζω είναι καλά γιατί όμως το ακυρώνεις έτσι το τδμ μακάρι να ήμουν άνετος να πήγαινα σε ένα tracer είναι ξαδέρφια αν δεν κάνω λάθος.
    Δεν είναι κακό μηχανάκι, αλλά έχει κακούς αναβάτες και αυτό είναι αρκετό για να με απωθήσει. Νομίζω ότι με 3,5-4 χιλιάρικα μπορείς να βρεις κάτι πιο σύγχρονο κι όχι 10ετίας+, με περισσότερες ελπίδες να μην είναι καγκουρεμένο. Δε χρειάζεται καν να είναι 900 κυβικά για να κάνεις αυτά που θες. Αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη, όπως είπα. Αν σου αρέσει εσένα, δε χρειάζεσαι άλλες γνώμες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εσύ να μην μιλάς, είχες μινι TDM.
    Η μόνη ομοιότητα μεταξύ των δύο είναι η Ι2 διάταξη. Κατά τ'άλλα είναι εξαιρετικά μηχανάκια για πρωινό, μαζί με το τοστ. Ειδικά αυτά με θορυβώδεις ξεκράνωτους.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapetanios Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά πιστεύω ότι πριν πάρεις οτιδήποτε καλό είναι να υπολογίσεις και τα πάγια έξοδα,ασφάλεια,τέλη,ελαστικά,λάδια,αλλά κ τυχόν έκτακτα έξοδα μιας κ πρόκειται για μια μηχανή πολύ περισσότερων κυβικών από το παπάκι!! Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις?πριν απ' όλα βέβαια είναι η χρήση που θες να κάνεις!είναι κατάλληλο το μηχανάκι αυτό για καθημερινή χρήση?
    Τα έχω υπολογίσει αυτά και είμαι εντάξει αλλά σίγουρα για την δουλειά θα κρατήσω το παπί

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κακό μηχανάκι, αλλά έχει κακούς αναβάτες και αυτό είναι αρκετό για να με απωθήσει. Νομίζω ότι με 3,5-4 χιλιάρικα μπορείς να βρεις κάτι πιο σύγχρονο κι όχι 10ετίας+, με περισσότερες ελπίδες να μην είναι καγκουρεμένο. Δε χρειάζεται καν να είναι 900 κυβικά για να κάνεις αυτά που θες. Αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη, όπως είπα. Αν σου αρέσει εσένα, δε χρειάζεσαι άλλες γνώμες.



    Η μόνη ομοιότητα μεταξύ των δύο είναι η Ι2 διάταξη. Κατά τ'άλλα είναι εξαιρετικά μηχανάκια για πρωινό, μαζί με το τοστ. Ειδικά αυτά με θορυβώδεις ξεκράνωτους.
    Όπως?? Τι θα μπορούσε να είναι πχ σε ον/οφ κατηγορία τύπου τδμ? Όσο για τους οδηγούς δυστυχώς υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες είτε μηχανή είτε αμάξι δεν είμαι μέσα σε αυτούς όλοι έχουμε κάνει τις βλακείες μας όσον αφορά το δρόμο όμως δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Άλλωστε και την μηχανή την θέλω για να ξεφεύγει το κεφάλι μου καθώς επίσης μου αρέσουν και τα ταξίδια. ( Έχω σκεφτεί ήδη την πρώτη μου απόδραση...και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα!!)

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    ....



    Όπως?? Τι θα μπορούσε να είναι πχ σε ον/οφ κατηγορία τύπου τδμ? .....
    Θες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    ωραιο το TDM.. μια χαρα κινητηρας.. αναρτησεις απο μαμα, ειναι απο δυο διαφορετικα πανηγυρια... αλλα νομιζω θα σε καλυψει απολυτα για το τι θες... Αν στο μελλον σου μπει και το μικροβιο να το ζορισεις, τοτε με το σωστο χρημα θα γινει καλουτσικο και σε αυτο τον τομεα.. Εχει εδω κοσμο να σε κατευθυνει..

    Αντε καλες βολτες..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Για on/off κατηγορία κοιτάω μου ταιριάζει πιστεύω εξού και το tdm. Ρωτάω για άλλα μοντέλα πχ το tracer που είναι εξίσου πολύ ωραίο σε αυτό που ψάχνω δεν με καλύπτει το budget μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 15:41
  3. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF