Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Γνώμες για αγορά μηχανής

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Χμμμ ναι, αν βάλεις και την πραγματική πλειοψηφία,δηλ. τους ξεκράνωτους με Βαραντέρο ,Άφρικα ,κάγκουρες/ντελιβεράδες με παπιά διάφορα σε μαύρο χάλι,ΚαΤεΜάκηδες,Γιαμαχάκηδες με σαγιονάρα πήγασος, Ιχήδες ανασφάλιστους χωρίς ζώνη,ταρίφες κλπ το 99,999% των οδηγών στη χώρα είναι για κατάθεση διπλώματος....
    Είτε το Μπαγκλαντές περιγράφεις είτε την Αθήνα, το ένα και το αυτό.

    Παπιόβιοι / σκουτεράδες με κινητά στο αυτί, να περνούν διαβάσεις πεζών μαζί με τους πεζούς, πεζοδρόμια, ποδηλατόδρομους, τριπλοπαρκαρισμένα αμάξια, επάνω σε γωνίες, προσπεράσματα από δεξιά, ποδήλατα να πηγαίνουν όπου να 'ναι, σκεητάδες, ταξιτζίδες, επαρχιώτες μηχανόβιοι κλπ δείγματα νέο - ελληνέζου, συνθέτουν μία σύγχρονη αστική Guernica.

    ps: φέηζερ να πάρεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #32
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Είτε το Μπαγκλαντές περιγράφεις είτε την Αθήνα, το ένα και το αυτό.

    Παπιόβιοι / σκουτεράδες με κινητά στο αυτί, να περνούν διαβάσεις πεζών μαζί με τους πεζούς, πεζοδρόμια, ποδηλατόδρομους, τριπλοπαρκαρισμένα αμάξια, επάνω σε γωνίες, προσπεράσματα από δεξιά, ποδήλατα να πηγαίνουν όπου να 'ναι, σκεητάδες, ταξιτζίδες, επαρχιώτες μηχανόβιοι κλπ δείγματα νέο - ελληνέζου, συνθέτουν μία σύγχρονη αστική Guernica.

    ps: φέηζερ να πάρεις.
    Που βασιζεσαι και προτινεις φεηζερ? σαν πρωτη κοψια σαν πρωτη επαφη φεηζερ ελεγε ο νους. Μετα το ξανα σκεφτηκα και γερνει προς tdm η πλαστιγγα δεν εχω κατασταλαξει 100%

  3. #33
    Φέϊζερ απο τα αγαπημένα μηχανάκια. Απλό, φτηνό, γρήγορο στις ψηλές, ψόφιο στις χαμηλές, μπορείς να το πας οπως θέλεις. Κάνει τα πάντα στο δρόμο με αξιοπρέπεια και αν πιάνουν τα χέρια σου και τα σέρβις άνετα μόνος σου. Πολύ all around λύση.
    The R is for Respect.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    Που βασιζεσαι και προτινεις φεηζερ? σαν πρωτη κοψια σαν πρωτη επαφη φεηζερ ελεγε ο νους. Μετα το ξανα σκεφτηκα και γερνει προς tdm η πλαστιγγα δεν εχω κατασταλαξει 100%
    To είχε πολύ καλός μου φίλος και είχε κάνει τα πάντα με αυτό (το είχαν άλλοι δύο φίλοι στο παρελθόν), όπως τα γράφει ο από πάνω, κάνεις σχεδόν τα πάντα με αυτό το μηχανάκι και με καλύτερη θέση οδήγησης από το tdm (το οποίο βέβαια και αυτό κάνει μια χαρά ταξιδάκια - το έχει φίλος με remus ).

    Βασικά, πρέπει να τα οδηγήσεις και τα δύο και να κατασταλάξεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    11/05/2018
    Μηνύματα
    13
    Σωστό και αυτό @panos76 σίγουρα θα δοκιμάσω σε λίγες μέρες το tdm φίλου το οποίο έχει πάνω πρόγραμμα εξατμίσεις mivv abs και γενικά επειδή ο τύπος είναι τέρμα ψείρας το έχει σαν σε βιτρίνα (το είχε πάρει κούτα μοντέλο του 12 και είναι πραγματικά υπέροχο)

    Edit: το φεηζερ είναι εξίσου πολύ ωραίο για τα δικά μου δεδομένα και πολύ πιο προσιτό σε λεφτά απ'ότι το tdm αυτό που με έκανε λίγο πίσω είναι ότι από τον μηχανικό μου ο οποίος μου είπε ότι ροπιαζει ψηλά και σαν νέος στην μηχανή ίσως να έχω πρόβλημα να τσακιστω συγκεκριμένα λόγο του ότι δεν έχω συνηθίσει αυτή την αλλαγή στο γκάζι.. μπερδεμένη κατάσταση δεν έχω κατασταλάξει ακόμα...

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βαριέμαι καν να προσπαθήσω να εξηγήσω τα αυτονόητα. Όποιος κυκλοφορεί, κατάλαβε.
    καλα τα λεει ο blitzer. εχουμε και στην περιοχη μου τρια tdm. αν παρεις ενα απο αυτα επιασες τζακ ποτ.
    φυσικα υπαρχουν και εξεραιρεσεις,αλλα ψαξε, ψαξε , μαλλον δεν θα το βρεις.γιατη ως επι το πλειστον τα σκιζουν.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 13/06/2018 στις 10:37.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    ....Edit: το φεηζερ είναι εξίσου πολύ ωραίο για τα δικά μου δεδομένα και πολύ πιο προσιτό σε λεφτά απ'ότι το tdm αυτό που με έκανε λίγο πίσω είναι ότι από τον μηχανικό μου ο οποίος μου είπε ότι ροπιαζει ψηλά και σαν νέος στην μηχανή ίσως να έχω πρόβλημα να τσακιστω συγκεκριμένα λόγο του ότι δεν έχω συνηθίσει αυτή την αλλαγή στο γκάζι.. ...
    Ενω 900 δικυλινδρο ειναι πολυ κοντα σε γκαζι στο παπι... Οτι και να παρεις, απο την στιγμη που ερχεσαι απο παπι (εκτος και αν ειναι απο αυτα που κερνανε τσαι στο επικο θρεντ του φορουμ ) ειτε στα σκαει στις μεσαιες, ειτε στις ψηλες, πυραυλος θα σου φανει... Ισως μαλιστα ενα τετρακυλινδρο να ειναι καλυτερη επιλογη για αρχη και για οσο θα το κυκλοφορεις στις χαμηλες μεσαιες...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Razastarr Προβολή μηνύματος
    Σωστό και αυτό @panos76 σίγουρα θα δοκιμάσω σε λίγες μέρες το tdm φίλου το οποίο έχει πάνω πρόγραμμα εξατμίσεις mivv abs και γενικά επειδή ο τύπος είναι τέρμα ψείρας το έχει σαν σε βιτρίνα (το είχε πάρει κούτα μοντέλο του 12 και είναι πραγματικά υπέροχο)

    Edit: το φεηζερ είναι εξίσου πολύ ωραίο για τα δικά μου δεδομένα και πολύ πιο προσιτό σε λεφτά απ'ότι το tdm αυτό που με έκανε λίγο πίσω είναι ότι από τον μηχανικό μου ο οποίος μου είπε ότι ροπιαζει ψηλά και σαν νέος στην μηχανή ίσως να έχω πρόβλημα να τσακιστω συγκεκριμένα λόγο του ότι δεν έχω συνηθίσει αυτή την αλλαγή στο γκάζι.. μπερδεμένη κατάσταση δεν έχω κατασταλάξει ακόμα...
    Ισα ίσα επειδή το fazer είναι παντελώς ψοφιο στις χαμηλές θα μπορείς να το οδηγάς και "χαλαρά" αλλάζοντας σχέσεις στο κιβώτιο σε χαμηλες στροφές. Δεν θυμαμαι ακριβώς αλλά νομιζω στις 10.000 ξυπνούσε και γινόταν σβέλτο. Στο TDM λογω κυβικων και δικυλινδρου μοτέρ τα δινει ολα απο χαμηλά.
    The R is for Respect.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Είχα εγώ ένα TDM μια φορά κι ένα καιρό..

    Το πήρα καινούργιο και το κράτησα 2 χρόνια, να πω συνοπτικά τη γνώμη μου..

    Η θέση οδήγησης είναι κακή. Έχω οδηγήσει πολλά μηχανάκια, το tdm κατέχει την πρώτη θέση στο βάθρο της χειρότερης θέσης οδήγησης. Τα χέρια τεντωμένα λες και οδηγάς πούλμαν, η μούρη ακόμα πιο μακριά, δεν κατατάσσεται πουθενά αυτή η στάση σώματος.. τα πάντα είναι άβολα και σκληρά, ήταν η μοναδική μηχανή που αγόρασα ζώνη μέσης για να πηγαίνω ταξίδια.. Δεν βολεύεσαι για να πας ούτε μακρυά αλλά ούτε και γρήγορα. Στην πορεία του έβαλα εξατμίσεις και μία whitepower, πάλι το ίδιο μηχανάκι ήταν..

    Η κάλυψη από τον αέρα είναι μέτρια, συνήθως με κορόιδευαν όσοι έβλεπαν το κεφάλι μου όταν ανέβαινε η ταχύτητα νόμιζαν ότι ακούω μουσική..

    Λίγο πριν το δώσω έκαιγε 1 λίτρο λάδι σε κάθε ταξίδι.

    Ήταν πάρα πολύ κουραστικό στις μεγάλες αποστάσεις και από γκάζι ε.. για 900 κυβικά δεν λες ότι βάζει και φωτιά στην άσφαλτο..

    Χώμα ούτε για αστείο.

    Άντε να πω και τα καλά του..

    Έκανα πολλά τίμια ταξίδια μαζί του φουλ φορτωμένος
    Με πήγε
    Με έφερε
    Δεν έμεινε πουθενά
    Για τα τότε γούστα μου το έβρισκα όμορφο..
    Έχω ωραίες αναμνήσεις από την εποχή εκείνη με το μηχανάκι αυτό άρα overall το ευχαριστήθηκα γιατί δεν είχα κάτι καλύτερο να το συγκρίνω..

    Τώρα λοιπόν που κι εσύ δεν έχεις κάτι άλλο να το συγκρίνεις εκτός από το παπί είναι ίσως η καλύτερη στιγμή στο χωροχρόνο να το αποκτήσεις αν ο λόγος που το θες είναι επειδή σου αρέσει εμφανισιακά. Οπότε στην περίπτωση αυτή πάρτο και όταν το βαρεθείς δώστο για να πάρεις μία μηχανή.
    Θάνος..

  10. #40
    Βάλτα όλα κάτω πριν αγοράσεις και προπαντώς υπομονή.
    Στη θέση σου, για τη χρήση που λές, θα προτιμούσα ένα Honda CB500X 4ετίας , παρά το TDM. Πάει κανα χιλιάρικο πάνω βέβαια (4,5-5) οπότε σε αυτά τα λεφτά ανοίγουν οι επιλογές.
    Ότι και να κάνεις πάντως, μη βιαστείς, το μεταχειρισμένο θέλει ψάξιμο και τύχη.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Είχα εγώ ένα TDM μια φορά κι ένα καιρό..

    Το πήρα καινούργιο και το κράτησα 2 χρόνια, να πω συνοπτικά τη γνώμη μου..

    Η θέση οδήγησης είναι κακή. Έχω οδηγήσει πολλά μηχανάκια, το tdm κατέχει την πρώτη θέση στο βάθρο της χειρότερης θέσης οδήγησης. Τα χέρια τεντωμένα λες και οδηγάς πούλμαν, η μούρη ακόμα πιο μακριά, δεν κατατάσσεται πουθενά αυτή η στάση σώματος.. τα πάντα είναι άβολα και σκληρά, ήταν η μοναδική μηχανή που αγόρασα ζώνη μέσης για να πηγαίνω ταξίδια.. Δεν βολεύεσαι για να πας ούτε μακρυά αλλά ούτε και γρήγορα. Στην πορεία του έβαλα εξατμίσεις και μία whitepower, πάλι το ίδιο μηχανάκι ήταν..

    Η κάλυψη από τον αέρα είναι μέτρια, συνήθως με κορόιδευαν όσοι έβλεπαν το κεφάλι μου όταν ανέβαινε η ταχύτητα νόμιζαν ότι ακούω μουσική..

    Λίγο πριν το δώσω έκαιγε 1 λίτρο λάδι σε κάθε ταξίδι.

    Ήταν πάρα πολύ κουραστικό στις μεγάλες αποστάσεις και από γκάζι ε.. για 900 κυβικά δεν λες ότι βάζει και φωτιά στην άσφαλτο..

    Χώμα ούτε για αστείο.

    Άντε να πω και τα καλά του..

    Έκανα πολλά τίμια ταξίδια μαζί του φουλ φορτωμένος
    Με πήγε
    Με έφερε
    Δεν έμεινε πουθενά
    Για τα τότε γούστα μου το έβρισκα όμορφο..
    Έχω ωραίες αναμνήσεις από την εποχή εκείνη με το μηχανάκι αυτό άρα overall το ευχαριστήθηκα γιατί δεν είχα κάτι καλύτερο να το συγκρίνω..

    Τώρα λοιπόν που κι εσύ δεν έχεις κάτι άλλο να το συγκρίνεις εκτός από το παπί είναι ίσως η καλύτερη στιγμή στο χωροχρόνο να το αποκτήσεις αν ο λόγος που το θες είναι επειδή σου αρέσει εμφανισιακά. Οπότε στην περίπτωση αυτή πάρτο και όταν το βαρεθείς δώστο για να πάρεις μία μηχανή.
    Ολλα μπορω να τα δεχτω.Αλλα...Ενα λιτρο λαδι στο ταξιδι???Δε λεω οτι λες ψεματα αλλα μηπος ηταν μονο το δικο σου ετσι?Συνηθως δεν...
    Ειχα τδμ 4 χρονια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ολλα μπορω να τα δεχτω.Αλλα...Ενα λιτρο λαδι στο ταξιδι???Δε λεω οτι λες ψεματα αλλα μηπος ηταν μονο το δικο σου ετσι?Συνηθως δεν...
    Ειχα τδμ 4 χρονια
    Μπορεί να ήταν μόνο το δικό μου σίγουρα δεν έχω στατιστικά άλλων. Μπορεί να μην ήταν και πάντα 1 λίτρο ήταν όμως αρκετές οι φορές που τσεκάριζα τα λάδια και είχα συμπληρώσει κυριολεκτικά ένα λίτρο. Στα τελευταία ταξίδια άφηνα χώρο στα μπαγκάζια για να πάρω και ένα μπουκάλι λάδι μαζί. Αλλά ναι, μπορεί να έφταιγε το δικό μου. Πάντως όταν το έδωσα στην ίδια τη Yamaha ανταλλαγή γιατί μετά πήγα στο Fazer το 1000 δεν τους είδα να ανησυχούν.. οι ίδιοι μου έλεγαν "ε.. φυσιολογικό είναι!".

    Τέλος πάντων πάνε και χρόνια από τότε αλλά μια και το ανέφερα.. από το TDM στο Fazer... το χάος.
    Θάνος..

  13. #43
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εδώ άλλοι πάνε ταξίδια με 250, το TDM δεν είναι ον-οφφ;
    Δεν καταλαβα καλά;Τι έχουν τα 250 με τα ταξίδια;

  14. #44
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα,άσχετο με το κυρίως θέμα αλλά νομίζω είχε πρόβλημα η μοτοσυκλέτα σου,με tdm850 κάνω 1000 συνεχόμενα χλμ + 1000 επιστροφή και καίει με το ζόρι 500μλ.Μότο του 1996.
    Στο θέμα μας τώρα και το Fazer πολύ καλή μοτοσυκλέτα,επίσης κάτι διάβασα για ον-οφ το tdm,ξέχνα το οφ, θα διαλύσει στις πέτρες.Από ένα απλό χωματόδρομο φυσικά περνάς.
    Ένα θέμα με το 900 ίσως είναι ότι οι περισσότεροι τα ξεζουμίζουν άσχημα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 15:41
  3. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF