Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ...γιατι το Ζ έχει αρχίσει και φτάνει σε θερμοκρασία που ανάβει το βεντιλατέρ πολύ γρήγορα, όταν κινείται αργά και με 1η-2η.
    δεν ειναι λογικο;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    σε διαβεβαιώ πως στο Τρανσφαγκαράσαν δεν ήταν καλοκαίρι κι όμως ζεστάθηκε.όχι το ιδιο γρηγορα όπως αν βρισκόμουν στα στενα στον Πειραιά,αλλά ζεστάθηκε.
    εκει πανε σιγουλια για τοπιακη τερψη οφθαλμων;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    θεωρώ πως ναι καθότι είμασταν 2 σετ ματια που το είδαμε,συν ότι το έχω ξανακάνει σαν διαδικασία (με την εννοια ότι δεν είμαι νουμπας).
    έγινε και 600αρα βόλτα μετα, όπου ξαναβγαλα ντεπόζιτο για να ξανατσεκάρω στάθμη και αν τυχόν είχε μείνει αέρας.
    όλα όπως πρέπει δηλαδη,πίεζα τα κολάρα και δεν εβγαινε η παραμικρή φυσαλίδα.
    για αυτό μου κάνει και εντύπωση, να ανεβάζει σχετικά πιο γρήγορα θερμοκρασία.
    Ενώ όταν κινούμαι ρολαριστά,ακόμα και με 35βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και πολύ κυνήγι στο γκάζι, δεν ξεπερνάει τους 90 βαθμούς στην ένδειξη.
    τι υγρα εβαλες; παιζει και να εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοκρασιας προς το περιβαλον.
    Γιαννης

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    1)δεν ειναι λογικο;



    2)εκει πανε σιγουλια για τοπιακη τερψη οφθαλμων;



    3)τι υγρα εβαλες; παιζει και να εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοκρασιας προς το περιβαλον.
    1) λογικότατο.
    το μηχανάκι όμως δε το πήρα χθες. Εχω μαθει τα χούγια του και η κάθε μικρή αλλαγή στη συμπεριφορά του, μου γίνεται πολύ ευκολότερα αντιληπτή.

    2)εκεί πήγαμε σιγούλια γιατί δε μας έπαιρνε. κο κο κο και πολύ μας ήταν.

    3)Valeo protectiv40.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    3)Valeo protectiv40.

    πρωτη φορα το βαζεις;

    πριν απο αυτο ειχες του ταληρου και τετραλιτρο;
    Γιαννης

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    το συγκεκριμένο ναι πρωτη φορά.
    το προηγούμενο ήταν 5λιτρο κάπου στα 15-20€,δε θυμάμαι μάρκα.
    Λες να είναι το ίδιο το ζουμί και να μη το ψάχνω άλλο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    παιζει, διοτι ειναι πολυ καλο το valeo.

    μην σε παρω στον λαιμο μου και φταιει κατι αλλο. παντως εχε το υπο επιτηρηση προληπτικα.
    Γιαννης

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    κομπλε με αισθητηρα και ανταπτορα για κολαρο:

    https://www.ebay.co.uk/itm/0-120-Red...EAAOSwjXNa-QEg
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 12/06/2018 στις 22:07.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    και κάπου έδω έισαι στην πρώτη λύση που πρότεινες χωρίς να γνωρίζω την συνδεσμολογία

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...128820&page=35

    Και αυτός ο αισθητήρας ταιριάζει
    https://www.ebay.co.uk/itm/RADIATOR-....c100005.m1851
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 13/06/2018 στις 14:00.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Χρειάζεσαι ενα κιτ που να περιλαμβάνει το όργανο τον αισθητήρα θερμοκρασιας και την μεταλλική μουφα (που κουμπωνει πανω σε ενα απο τα κολαρα του κυκλώματος ψύξης-αφαιρώντας ενα μικρο κομμάτι 5cm απο αυτα) σου οπου πανω σε αυτην την μουφα κουμπωνει ο αισθητηρας θερμοκρασίας
    Δεν μπορω να το βρω τωρα κατι σαν αυτο
    https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F273272990843

    Τον θεμοστατη ομως πρεπει να τον αντικαταστήσεις οπως και αν εχει

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πούσαι όμως, υποχόνδριε...

    Όλη την ώρα να δουλεύει το βεντιλατέρ, το οποίο τραβάει γερό ρεύμα, θα πεθάνει κάποια στιγμή η ανόρθωση σου και θα μείνεις από ηλεκτρικά, αυτό το έχεις σκεφτεί;

    ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει όλη την ώρα το βεντιλατέρ, και για άλλον λόγο, όχι μόνο για το ότι ζητάει ρεύμα.

    Επίσης, θερμόμετρα να μπουν στο μοτό σου, τύφλα να έχει το aliepxress. Μην ξεχνάς όμως το πιο βασικό θερμόμετρο όλων, την ίδια σου την αίσθηση. Ένα μοτέρ ζεματισμένο, και να μην έχεις όργανο, το νοιώθεις, κάτω από τα πόδια σου είναι. Ε όταν είσαι καλοκαίρι 10 λεπτά στην κίνηση κολλημένος (άρα και με την λογική έχει ζεσταθεί), και το νοιώθεις να ζεματάει (άρα και με την αίσθηση έχει ζεσταθεί) ΤΟΤΕ ανοίγεις διακόπτη βεντιλατέρ. Όχι όλη την ώρα.
    Φίλτατε, έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά: Το βεντιλατέρ, το ανάβω κατά διαστήματα, ένα τέταρτο περίπου αφότου ξεκινήσω και μόλις, όπως σωστά είπες, νοιώσω τη ζέστη του μοτέρ στα πόδια μου! Όταν κολλήσω σε κίνηση τότε, ναι, το αφήνω αναμένο...

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τα kawasaki αλλά π.χ. τα Honda, η τρυπα στο ψυγείο για τον διακόπτη του βεντιλατέρ, από την τρύπα στην φούσκα αισθητήρα-θερμοστάτη ροής, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση. Στην θέση του χαλασμένου διακόπτη, θα πας να βάλεις ξανά τον διακόπτη που προβλέπεται να έχει, και άσε τις πατέντες.

    Αισθητήρα για εξτρά οργανάκι, θα βρεις κάπου ΑΛΛΟΥ να το βάλεις, παίζει να έχει ακόμα την υποδοχή η φούσκα για αισθητήρα, ταπωμένη όμως και απλά θα πρέπει να την ανοίξεις ή τα κινεζοθερμόμετρα σου δίνουν μούφα με τον αισθητήρα, που κόβεις κάπου το κολλάρο και παρεμβάλεις την μούφα.
    Κι εδώ έχεις δίκιο: Το θερμίστορ του ανεμιστήρα, είναι στο κάτω μέρος του ψυγείου κι απ' ότι είδα, ΠΡΕΠΕΙ να μπει το ίδιο ανταλλακτικό. Το θερμίστορ του κόκκινου λαμπακίου, είναι στο θερμοστάτη και είναι θέμα τύχης και μόνο, να ταιριάζει το σπείρωμα του κινεζο-θερμόμετρου. Σήμερα όμως, πήρα έναν αισθητήρα θερμοκρασίας που βιδώνεται πάνω σε κάποιο σημείο του μοτέρ εξωτερικά και λειτουργεί εξ' επαφής. Και η μπούφα είναι καλή ιδέα αλλά πρέπει να βρεθεί κιτ μούφα- αισθητήρας, ώστε να ταιριάζει το σπείρωμα κι επιπλέον, η διατομή του κολάρου, τρέχα-γύρευε δηλαδή...
    Τελευταία τροποποίηση από Apirathos; 15/06/2018 στις 01:01.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;
    Πιστεύω πως ναι: Άρμεξα όλα τα κολάρα που υπάρχουν, μέχρι να σταματήσουν οι φυσαλίδες και φυσικά, να είναι γεμάτο με ζουμάκι ως επάνω, δίχως να κατεβαίνει η στάθμη του.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Kαποτε που ειχα ένα drz 400,μου χαρισαν ένα ψηφιακο θερμομετρο της koso,σχετικα μικρο σε διαστασεις διακριτικο.Εφτιαξα έναν ανταπτορα ινοχ στην βιδα της εξαέρωσης του θερμοστατη,αρχικα πειραματκα και ετσι εμεινε μεχρι που το πουλησα.Αν θυμαμαι καλα το βετνιλατερ δουλευε από τους 82-89C περιπου ,ηταν ακριβης δηλαδη.Εγω βεβαια δεν το εβαλα για την υπερθερμαση,ετσι και αλλιως υπηρχε το λαμπακι,απλα ηθελα να μην το ζοριζω κρυο αν και ζεστο παλι δεν το πολυκυνηγουσα.Θα βρεις ευκολα τετοιο και οικονομικο σχετικα.
    Σωστός κι ευχαριστώ!

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    κομπλε με αισθητηρα και ανταπτορα για κολαρο:

    https://www.ebay.co.uk/itm/0-120-Red...EAAOSwjXNa-QEg
    Ευχαριστώ πολύ!

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεσαι ενα κιτ που να περιλαμβάνει το όργανο τον αισθητήρα θερμοκρασιας και την μεταλλική μουφα (που κουμπωνει πανω σε ενα απο τα κολαρα του κυκλώματος ψύξης-αφαιρώντας ενα μικρο κομμάτι 5cm απο αυτα) σου οπου πανω σε αυτην την μουφα κουμπωνει ο αισθητηρας θερμοκρασίας
    Δεν μπορω να το βρω τωρα κατι σαν αυτο
    https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F273272990843

    Τον θεμοστατη ομως πρεπει να τον αντικαταστήσεις οπως και αν εχει
    Ευχαριστώ πολύ γιτρέ μου!

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    το συγκεκριμένο ναι πρωτη φορά.
    το προηγούμενο ήταν 5λιτρο κάπου στα 15-20€,δε θυμάμαι μάρκα.
    Λες να είναι το ίδιο το ζουμί και να μη το ψάχνω άλλο;
    Μην ανησυχείς... Απλώς, παρακολούθησέ το και αν χειροτερέψει, τότε ψέξε το, μήπως ετοιμάζεται να πει το ποίημα ο αισθητήρας του ανεμιστήρα ή, το ίδιο το θερμόμετρο. Έτσι τη μπατήασανε φίλοι που έκαναν περιοδία στην Ευρώπη με ένα βανάκι που κάποια στγμή, άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Το ψάχναν με εγκεφάλους και άλλα μπλιμπλίκια σε Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, και μόλις μπήκαν Ελλάδα, ένα μαστόρι στας Σέρρας, έβαλε το χέρι στο μοτέρ και τους άλλαξε ένα θερμόμετρο και από τότε, η υπερθέρμανση εξαφανίστηκε!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. Απώλεια ψυκτικού υγρού. Πόθεν?
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 14:59
  3. θερμοκρασία ψυκτικού υγρού
    από bartenderas στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2007, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF