Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48

    ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

    Καλησπέρες...
    Αναζητώ τρόπο να τοποθετήσω θερμόμετρο στη μοτοσυκλέτα μου. Πρόκειται για το ZL400, το οποίο κανονικά, έχει stop lamp αλλά, λόγω αλλαγμένου κοντέρ ...δεν υπάρχει καν! Κι επειδή χάλασε και η βαλβίδα του ανεμιστήρα, το μετέτρεψα σε χειροκίνητο, με διακόπτη στο τιμόνι και το έχω μόνιμα αναμένο στα τυφλά, ουσιαστικά. Πιστεύω πως, αν βάλω όργανο για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του κινητήρα, θα ησυχάσει το κεφάλι μου. Σκέφτηκα λοιπόν, δυο λύσεις και μια τρίτη:

    *Στη μια, αγοράζω ένα μοτο-θερμόμετρο 12V, έναν universal αισθητήρα θερμοκρασίας που θα βάλω (όταν βρω κατάλληλο, ώστε να ταιριάζουν τα πάσα) στη θέση της βαλβίδας του ανεμιστήρα και ο ηλεκτρολόγος ή εγώ με μια καθοδήγηση, τα ενώνω στο ρεύμα και δουλεύουν.

    *Στη δεύτερη, αγοράζω ένα αυτόνομο θερμόμετρο γενικής χρήσης, με μπαταρία λιθίου και μεγάλο εύρος θερμοκρασίας (0-120 βαθμοί) και στερεώνω τον αισθητήρα του, κάπου πάνω στον κινητήρα και αφού το παρακολουθώ για καμμιά βδομάδα, μαθαίνω τις μέσες τιμές του και άμα το δω να ανεβαίνει ύποπτα, σβήνω μηχανη...

    *Στην Τρίτη, παντρεύω τις δυο πρηγούμενες: Θερμόμετρο με μπαταρία λιθίου όπως αυτό που περιγράφω στη 2η περίπτωση και αλλάζω τον αισθητήρα του, με αυτόν της 1ης περίπτωσης, δεν ξέρω βέβαια, αν κάτι τέτοιο, θα δουλέψει, ή θα μου μετράει τα μποφόρ στο Αιγαίο...

    Απ' όσο είδα, υπάρχουν και τάπες ψυγείου με ενσωματωμένο θερμόμετρο αλλά, είναι αδύνατο να βλέπεις το όργανο την ώρα που οδηγείς...

    Για πείτε μου ωρές παιδιά καμμιά λύση γιατί, δεν κρύβω πως, ψιλοπελάγωσα...
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    To να πας να αγοράσεις τον original διακόπτη/βαλβίδα του βεντιλατερ και απλά να τον αλλάξεις δεν παίζει σαν σενάριο?

    Επίσης πόσο να κάνει ενα μεταχειρισμένο κοντερ για Eliminator ωστε να εχεις και ενδειξη?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To να πας να αγοράσεις τον original διακόπτη/βαλβίδα του βεντιλατερ και απλά να τον αλλάξεις δεν παίζει σαν σενάριο?

    Επίσης πόσο να κάνει ενα μεταχειρισμένο κοντερ για Eliminator ωστε να εχεις και ενδειξη?
    Κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για βαλβίδα, να πάρω δηλαδή, μια καινούργια. Όμως, ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι, μου πρότειναν τη λύση του διακόπτη γιατί, γενικώς είναι θερμά μηχανάκια και ολίγον απρόβλεπτα. Παρόλα αυτά, δε θα είχα αντίρρηση για νέα βαλβίδα, αρκεί να υπήρχε ταυτόχρονα κι ένα όργανο, για να ξέρω τί μου γίνεται...

    Το κοντέρ για Elim, έχει μόνο λαμπάκι που, όταν ανάψει, είναι πλέον αργά... Επιπλέον, ο προηγούμενος άλλαξε και φανάρι όπου, επάνω έχει το λαμπάκι λαδιού, νεκράς και φλας. Στη θέση όλων αυτών, έβαλε κοντέρ & στροφόμετρο από ...αερόψυκτο (!) και οι χρήσιμες αυτές ενδείξεις, ...πήγαν περίπατο!

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
    Τελευταία τροποποίηση από Apirathos; 11/06/2018 στις 15:01.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
    (αν οντως το κανει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
    (αν οντως το κανει..)
    Δεν το κάνει! Εγώ είμαι υποχόνδριος και φοβάμαι μην το κάνει (λόγοι; από διαρροή στο ψυγείο, στα κολάρα, βλαβη στην αντλία κλπ) και δεν πάρω χαμπάρι!

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
    (αν οντως το κανει..)
    για στάξε λίγια απο τη σοφία σου ω μεγάλε σαμάνε των κινητήρωνε, γιατι το Ζ έχει αρχίσει και φτάνει σε θερμοκρασία που ανάβει το βεντιλατέρ πολύ γρήγορα, όταν κινείται αργά και με 1η-2η.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Γιατι ειναι καλοκαιρι....

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    σε διαβεβαιώ πως στο Τρανσφαγκαράσαν δεν ήταν καλοκαίρι κι όμως ζεστάθηκε.όχι το ιδιο γρηγορα όπως αν βρισκόμουν στα στενα στον Πειραιά,αλλά ζεστάθηκε.
    Όταν ρολάρει, τότε δεν εχει θέμα και παιζει απο 80 μέχρι 90 κελσιους.
    Αλλά με μικρή σχέση στο κιβώτιο, ανεβαίνει πολύ πιο ευκολα απο όσο θυμάμαι.
    Επίση,τα ζουμιά τα αλλαξα πριν 2 βδομάδες.
    Μπορει να μην είναι και τίποτα και απλά να το φαντάζομαι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Δεν το κάνει! Εγώ είμαι υποχόνδριος και φοβάμαι μην το κάνει (λόγοι; από διαρροή στο ψυγείο, στα κολάρα, βλαβη στην αντλία κλπ) και δεν πάρω χαμπάρι!

    Ευχαριστώ!
    Πούσαι όμως, υποχόνδριε...

    Όλη την ώρα να δουλεύει το βεντιλατέρ, το οποίο τραβάει γερό ρεύμα, θα πεθάνει κάποια στιγμή η ανόρθωση σου και θα μείνεις από ηλεκτρικά, αυτό το έχεις σκεφτεί;

    ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει όλη την ώρα το βεντιλατέρ, και για άλλον λόγο, όχι μόνο για το ότι ζητάει ρεύμα.

    Επίσης, θερμόμετρα να μπουν στο μοτό σου, τύφλα να έχει το aliepxress. Μην ξεχνάς όμως το πιο βασικό θερμόμετρο όλων, την ίδια σου την αίσθηση. Ένα μοτέρ ζεματισμένο, και να μην έχεις όργανο, το νοιώθεις, κάτω από τα πόδια σου είναι. Ε όταν είσαι καλοκαίρι 10 λεπτά στην κίνηση κολλημένος (άρα και με την λογική έχει ζεσταθεί), και το νοιώθεις να ζεματάει (άρα και με την αίσθηση έχει ζεσταθεί) ΤΟΤΕ ανοίγεις διακόπτη βεντιλατέρ. Όχι όλη την ώρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    έναν universal αισθητήρα θερμοκρασίας που θα βάλω (όταν βρω κατάλληλο, ώστε να ταιριάζουν τα πάσα) στη θέση της βαλβίδας του ανεμιστήρα και ο ηλεκτρολόγος ή εγώ με μια καθοδήγηση, τα ενώνω στο ρεύμα και δουλεύουν.
    Δεν ξέρω τα kawasaki αλλά π.χ. τα Honda, η τρυπα στο ψυγείο για τον διακόπτη του βεντιλατέρ, από την τρύπα στην φούσκα αισθητήρα-θερμοστάτη ροής, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση. Στην θέση του χαλασμένου διακόπτη, θα πας να βάλεις ξανά τον διακόπτη που προβλέπεται να έχει, και άσε τις πατέντες.

    Αισθητήρα για εξτρά οργανάκι, θα βρεις κάπου ΑΛΛΟΥ να το βάλεις, παίζει να έχει ακόμα την υποδοχή η φούσκα για αισθητήρα, ταπωμένη όμως και απλά θα πρέπει να την ανοίξεις ή τα κινεζοθερμόμετρα σου δίνουν μούφα με τον αισθητήρα, που κόβεις κάπου το κολλάρο και παρεμβάλεις την μούφα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Kαποτε που ειχα ένα drz 400,μου χαρισαν ένα ψηφιακο θερμομετρο της koso,σχετικα μικρο σε διαστασεις διακριτικο.Εφτιαξα έναν ανταπτορα ινοχ στην βιδα της εξαέρωσης του θερμοστατη,αρχικα πειραματκα και ετσι εμεινε μεχρι που το πουλησα.Αν θυμαμαι καλα το βετνιλατερ δουλευε από τους 82-89C περιπου ,ηταν ακριβης δηλαδη.Εγω βεβαια δεν το εβαλα για την υπερθερμαση,ετσι και αλλιως υπηρχε το λαμπακι,απλα ηθελα να μην το ζοριζω κρυο αν και ζεστο παλι δεν το πολυκυνηγουσα.Θα βρεις ευκολα τετοιο και οικονομικο σχετικα.

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;
    θεωρώ πως ναι καθότι είμασταν 2 σετ ματια που το είδαμε,συν ότι το έχω ξανακάνει σαν διαδικασία (με την εννοια ότι δεν είμαι νουμπας).
    έγινε και 600αρα βόλτα μετα, όπου ξαναβγαλα ντεπόζιτο για να ξανατσεκάρω στάθμη και αν τυχόν είχε μείνει αέρας.
    όλα όπως πρέπει δηλαδη,πίεζα τα κολάρα και δεν εβγαινε η παραμικρή φυσαλίδα.
    για αυτό μου κάνει και εντύπωση, να ανεβάζει σχετικά πιο γρήγορα θερμοκρασία.
    Ενώ όταν κινούμαι ρολαριστά,ακόμα και με 35βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και πολύ κυνήγι στο γκάζι, δεν ξεπερνάει τους 90 βαθμούς στην ένδειξη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Mηπως δεν είναι από συστημα ψυξης αλλα από άλλο θεμα,πχ τροφοδοσίας?

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    ελαμπορέητ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. Απώλεια ψυκτικού υγρού. Πόθεν?
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 14:59
  3. θερμοκρασία ψυκτικού υγρού
    από bartenderas στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2007, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF