Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Ρυθμιση βαλβιδων Ζ750

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    Τελικά οι χθεσινές μετρήσεις ήταν λάθος γιατί δε λύγισα το φιλερ να μπαίνει εύκολα κάτω απ το αμύγδαλο του εκκεντροφορου και γι αυτό τα αποτελέσματα ήταν όλα εκτός.σήμερα με υπομονή και σιγά σιγά τις μέτρησα όλες.αποτέλεσμα. όλες οι εισαγωγής μέσα στα όρια (0,17 και μια 0,16).οι 7 της εξαγωγής μέσα στα όρια (τιμές από 0,23 έως 0,30 ) εκτός από τη μία του 4ου που τη βρήκα 0,21.και ρωτάω το εξής.για απόκλιση 0,01 από τον κατασκευαστή να λύσω εκκεντροφορους κτλ για ένα καπελοτο; η να το αφήσω έτσι και να τσεκάρω ξανά στα επόμενα 20000;

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα φιλερ σου τι νουμερα ειναι;
    0,01 μπορει χαλαρα να εχει σφαλμα μετρησης προς τα πανω η κατω

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    ξεκινάνε 0,04-0,05-0,06-0,08-0,10 και πάει λέγοντας.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    δλδ ολα τα νουμερα ανα 0,01;
    ρωταω γιατι δεν μπορει κανεις να μετρησει διακενο 0.16 πχ
    οι διαφορες 15 με 18 ας πουμε ειναι απειροελαχιστες για να μετρηθουν με φιλερ και με την αισθηση που δινει
    αν η kawasaki δινει 15-24 κοιτας να περναει ευκολα το 14 και καθολου το 25
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 13/06/2018 στις 16:33.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    Όχι τα νούμερα είναι όπως τα έγραψα κ μετά έχει 0,13-0,15-0,18 κτλ.στις εισαγωγής έβαζα το 0,15 να δω αν περνάει ευκολα ( κάτω οριο) κ ανέβαινα ανά 0,01 μέχρι να σφίξει. θέμα στις υψηλότερες τιμές δε νομίζω να είχα γιατί τα διακενα με τη χρήση κλείνουν.απλά ήθελα να ξέρω πόσο είναι το διακενο ακριβώς (όσο γίνεται ακριβώς γιατί η αίσθηση του φιλερ είναι διαφορετικη στο κάθε χέρι πιστεύω ).έτσι μέτρησα κ της εξαγωγής μέχρι την τελευταία που δε χωρούσε το 0,22 και δοκίμασα το 0,21 και περνούσε κανονικά.δλδ είμαι εκτός κατά 0,01 απ τον κατασκευαστη .

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    Τελικα ολα πηγαν καλα οσον αφορα τις ρυθμισεις αλλα το προβλημα που ειχα και πριν παραμενει(το μηχανακι το ελυσα γιατι ειχα αυξημενη καταναλωση και πολλες ακαφτες)Μετα απο τον ελεγχο βαλβιδων και καθαρισμα μπεκ τα αποτελεσματα ηταν ιδια με πριν:Πολυ καλο ρελαντι,στροφαρει αψογα αλλα αν του σκασω κανα δυο απανωτες γκαζιες,οταν αφηνω το γκαζι πεταει φλογα καμια 20ρια ποντους απ την εξατμιση και οταν δε το κανει αυτο εχω μαυριλα στις ψηλες στροφες.εβγαλα ενα μπουζι να τσεκαρω κ το βρηκα καταμαυρο..συν οτι ειχα αρκετη μυρωδια απο ακαφτη βενζινη.το γενικο συμπερασμα ειναι πλουσιο μειγμα.το μηχανακι το μονο που φοραει ειναι ενα τελικο.λαμπακι δεν εχει αναψει.γενικα σε πορεια δεν εχω θεμα αλλα απο καταναλωση φτανω τα 8-9 στα 100 με νορμαλ οδηγηση.Απο που ν αρχισω;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μετρηση πιεσης βενζινης

  8. #23
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Αν θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και σχεδόν 10 χρόνια, είχα το ίδιο πρόβλημα στο Z1000 και είχα κάνει όσα ανέφερες αλλά χωρίς τα διάκενα να είναι εκτός ορίων. Τελικά χρειαζόταν συγχρονισμοςτων throttlebodies (νομιζω πεταλούδες στα ελληνικά) με μανόμετρο. Είχα προσπαθήσει με DIY μανόμετρο με μπουκαλάκια και σωληνάκια σιλικόνης, αλλά επειδή δε μπορούσα με τιποτα, είχε χρειαστεί να αγοράσω ένα μανόμετρο και να κάνω τη δουλειά μου. Είναι πολύ εύκολο και μπορεί να λύσει το πρόβλημα σου.

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Βέβαια τώρα που το ξανα σκέφτομαι, το δικό μου πρόβλημα ήταν περισσότερο στο ρελαντί και ότι μου έκανε και μερικά σβησιματα ο κινητήρας. Είχα και εγώ 1-2 μπουζί μαυρισμένα και υψηλή κατανάλωση.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    μετρηση πιεσης;πως;αν ηταν θεμα πιεσης δε θα ειχα και προβλημα σ ολο το φασμα των στροφων;ειδικα στις ψηλες στροφες δε θα γονατιζε;τωρα που το δοκιμασα μου φαινεται οτι και στο ρελαντι του δεν ειναι "ομαλο".και τα γνωστα,καθε γκαζια και μαυριλα πισω.τα μπεκ ειναι φρεσκοκαθαρισμενα.να παιζει τοσο ρολο ο συγχρονισμος;

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    9 στα 100 ειναι τρομακτικη κατανάλωση για το Ζ750.
    Ουτε στο πιο αγριο κυνήγι δεν εχω δει τέτοια νουμερα.
    Φιλε,με το συμπαθειο,αλλα νιώθεις σίγουρος οτι το εχεις να κανεις αυτα τα τεστ που σου προτείνονται μόνος & σωστά;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    Καλά κάνεις κ ρωτας φίλε μου.μηχανικός είμαι (άσχετα αν εξασκω άλλο επαγγελμα) απλά έχω ασχοληθεί πιο πολύ με τον τομέα του αυτοκινήτου.κ ενω η αρχή λειτουργίας αυτο-μοτο είναι η ίδια , διαφέρουν αρκετά πράγματα γι αυτό και πάω ψάχνοντας και ρωτώντας εδώ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Για κάποιο λόγο η τρόμπα στέλνει παραπάνω καύσιμο,τσέκαρε πίεση,tps και φίλτρο αέρα.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    20
    αν οι πεταλουδες ειναι τελειως αρρυθμιστες δικαιολογειται αυτη η καταναλωση;;εφτιαξα μια διαταξη συγκοινωνουντων δοχειων με αλφαδολαστιχο πανω σε ξυλο.εβαλα μεσα λαδακι 2Τ και το συνδεσα οπως λεει στο manual για να συγχρονισω.το βαζω μπροστα και οι κυλινδροι 1-2 εχουν αρκετη υποπιεση σε σχεση με τους 3-4...(λιγο δουλεψε και τραβηξε το λαδι στην εισαγωγη)

  15. #30
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Και εγω τα ιδια προβληματα είχα με τα DIY συγκινονούντα δοχεια.
    Εγω το ειχα αγορασει απο Revzila, αλλα ζούσα Αμερική τοτε.
    Παιδευομουν 1 εβδομαδα με το DIY και με το εργαλειο σε μια ωρα εκανα και βολτα. Θυμαμαι είχε αλλάξει ολη η αίσθηση στο μηχανακι.
    Κατι τέτοιο είχα αγοράσει
    https://www.revzilla.com/motorcycle/...QaAu5cEALw_wcB

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze R 112 ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ
    από SNK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2021, 18:52
  2. Ρύθμιση βαλβίδων για KLE 250 anhelo
    από gkalo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 13:43
  3. Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 16:16
  4. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ600.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF