Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ενίσχυση υποπλαισίου

  1. #1
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454

    Ενίσχυση υποπλαισίου

    Θέλω να ενισχύσω το αλουμινένιο υποπλαίσιο όπως στην φωτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35062359886_a9454f4fc1_c.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	396407

    Ρώτησα σε δύο που κάνουν κολλήσεις, ο ένας μου είπε πάρε τα υλικά και φέρτο να στο κολλήσω.Ο άλλος μου είπε διάφορα περί αεροπορικού αλουμινίου,θερμοκρασιών κλπ και ότι το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το επιθυμητό σε βάθος χρόνου (αν κατάλαβα καλά).
    Ακούω γνώμες

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κολλησεις τα 2 λαμάκια εκατέρωθεν για να ενισχύσεις τα υπάρχοντα?
    Πήγαινε στον πρώτο,ηλεκτροσυγκόλληση με ηλεκτρόδια αλουμινίου.

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Ναι,δύο λάμες είναι.
    Απορία,πως συμπέρανες ποιος είναι ο καταλληλότερος για την συγκεκριμένη εργασία ?
    Ρωτάω γιατί ο πρώτος που μου είπε φερτο να το φτιάξω ασχολείται μονο με κολλήσεις ενώ ο δεύτερος έχει μηχανουργείο .
    Οι τιμές πάντως που μου έδωσαν είναι παρόμοιες

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Εχε στο νού σου οτι όπου ενισχύσεις με λαμάκια, ενδεχομένως αυτό να επιφέρει έξτρα τάσεις σε άλλα σημεία όταν (υπερ)φορτωθει.
    Οπότε προσπάθησε να ενισχύσεις όσο περισσότερο και να έχεις και το νου σου να κάνεις λογικά φορτώματα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Ναι,δύο λάμες είναι.
    Απορία,πως συμπέρανες ποιος είναι ο καταλληλότερος για την συγκεκριμένη εργασία ?
    Ρωτάω γιατί ο πρώτος που μου είπε φερτο να το φτιάξω ασχολείται μονο με κολλήσεις ενώ ο δεύτερος έχει μηχανουργείο .
    Οι τιμές πάντως που μου έδωσαν είναι παρόμοιες
    Η δουλειά είναι απλή και την μπορούν και οι δύο,απλώς ο πρώτος μου φάνηκε πιο άνετος!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ειναι λιγο τσαμπα κόπος όλο αυτό κατα τη γνωμη μου και δε θα κερδισεις τιποτα σπουδαιο.

    Αν είναι να κοληθει παντως είναι καλυτερα με TIG AC/DC και αεριο argon, για να μη ξεκολήσει ποτε (και να ναι ομορφο)

    Με ηλεκτροδιο αλουμινίου δεν είναι και οτι καλυτερο απο πλευρας αντοχης στο χρόνο, αλλα για τη χρηση που θέλεις είναι οκ

    Ειναι σχεδόν αδυνατο να καταλάβεις τι αλομινιο είναι το υποπλαίσιο για να βρεις το ιδιο σε λαμακι, αλλα δε χρειάζεται να είναι για τη συγκεκριμενη δουλεια

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Αν δεν σου δημιουργεί χωροταξικό πρόβλημα, φρόντισε η μασίφ λάμα να είναι λίγο πιο φαρδιά απο το υποπλαίσιο για να καλύπτει το γαζί της κόλλησης,νομίζω έτσι είναι και στη φωτό.

  8. #8
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εχε στο νού σου οτι όπου ενισχύσεις με λαμάκια, ενδεχομένως αυτό να επιφέρει έξτρα τάσεις σε άλλα σημεία όταν (υπερ)φορτωθει.
    Οπότε προσπάθησε να ενισχύσεις όσο περισσότερο και να έχεις και το νου σου να κάνεις λογικά φορτώματα.
    Το έχω υπόψη μου για την μεταφορά καταπόνησης αν και το συγκεκριμένο υποπλαίσιο συνήθως την ακούει στο μπροστινό μέρος κοντά στην βίδα.
    Για το μήκος της λάμας πρέπει να κοιτάξω μην τυχών και εμποδίσει το κούμπωμα των πλαϊνών καπακιών.
    Για τα λογικά φορτώματα ...μέχρι τώρα έχω φορτώσει δυο τρεις φορές γομάρια 100+κιλών για αστικές μετακινήσεις και την κυρά σε κοντινή χωμάτινη βόλτα χωρίς πρόβλημα. Αλλά επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η δουλειά είναι απλή και την μπορούν και οι δύο,απλώς ο πρώτος μου φάνηκε πιο άνετος!
    Και ο άλλος δεν αρνήθηκε να την κάνει,απλώς τόνισε ότι μπορεί να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα,να πω την αλήθεια αυτός με βολεύει λόγο απόστασης και δεν χρειάζεται να ψαχτώ για τις λάμες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ειναι λιγο τσαμπα κόπος όλο αυτό κατα τη γνωμη μου και δε θα κερδισεις τιποτα σπουδαιο.

    Αν είναι να κοληθει παντως είναι καλυτερα με TIG AC/DC και αεριο argon, για να μη ξεκολήσει ποτε (και να ναι ομορφο)

    Με ηλεκτροδιο αλουμινίου δεν είναι και οτι καλυτερο απο πλευρας αντοχης στο χρόνο, αλλα για τη χρηση που θέλεις είναι οκ

    Ειναι σχεδόν αδυνατο να καταλάβεις τι αλομινιο είναι το υποπλαίσιο για να βρεις το ιδιο σε λαμακι, αλλα δε χρειάζεται να είναι για τη συγκεκριμενη δουλεια
    Έχω δεί διάφορους από εξωτερικό να λένε ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.Το ιδανικότερο θα ήταν να φτιαχτεί αντίγραφο από άλλο ανθεκτικότερο υλικό αλλά θα κοστίσει αρκετά και λέω αρχικά να δοκιμάσω την λύση της ενίσχυσης που έχει σχετικά μικρό κόστος.
    Το αισθητικό μέρος δεν με πολύ απασχολεί (φτάνει να μην γίνει κwλος σαν κάτι δουλειές που έχω δει).
    Το παρακάτω έχει πιο ομοιόμορφες κολλησεις,είναι TIG AC/DC με αέριο argon που ανέφερες?
    Θενκς παίδες για τις γνώμες/πληροφορίες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Subframeafter_zps2069f9c6.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	396430


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν σου δημιουργεί χωροταξικό πρόβλημα, φρόντισε η μασίφ λάμα να είναι λίγο πιο φαρδιά απο το υποπλαίσιο για να καλύπτει το γαζί της κόλλησης,νομίζω έτσι είναι και στη φωτό.
    Το υποπλαίσιο αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 1.9cm,η λάμα φαίνεται να είναι στενοτερη (1 με 1.5cm?κάπου εκεί).

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Το έχω υπόψη μου για την μεταφορά καταπόνησης αν και το συγκεκριμένο υποπλαίσιο συνήθως την ακούει στο μπροστινό μέρος κοντά στην βίδα.
    Για το μήκος της λάμας πρέπει να κοιτάξω μην τυχών και εμποδίσει το κούμπωμα των πλαϊνών καπακιών.
    Για τα λογικά φορτώματα ...μέχρι τώρα έχω φορτώσει δυο τρεις φορές γομάρια 100+κιλών για αστικές μετακινήσεις και την κυρά σε κοντινή χωμάτινη βόλτα χωρίς πρόβλημα. Αλλά επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του.




    Και ο άλλος δεν αρνήθηκε να την κάνει,απλώς τόνισε ότι μπορεί να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα,να πω την αλήθεια αυτός με βολεύει λόγο απόστασης και δεν χρειάζεται να ψαχτώ για τις λάμες.


    Έχω δεί διάφορους από εξωτερικό να λένε ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.Το ιδανικότερο θα ήταν να φτιαχτεί αντίγραφο από άλλο ανθεκτικότερο υλικό αλλά θα κοστίσει αρκετά και λέω αρχικά να δοκιμάσω την λύση της ενίσχυσης που έχει σχετικά μικρό κόστος.
    Το αισθητικό μέρος δεν με πολύ απασχολεί (φτάνει να μην γίνει κwλος σαν κάτι δουλειές που έχω δει).
    Το παρακάτω έχει πιο ομοιόμορφες κολλησεις,είναι TIG AC/DC με αέριο argon που ανέφερες?
    Θενκς παίδες για τις γνώμες/πληροφορίες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Subframeafter_zps2069f9c6.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	396430




    Το υποπλαίσιο αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 1.9cm,η λάμα φαίνεται να είναι στενοτερη (1 με 1.5cm?κάπου εκεί).
    αυτη η κοληση είναι μαλλον MIG με argon (με την κουλούρα σύρματος). 0ι μαστορες λένε την MIG σκετο "αργκόν"

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του..
    πόσο γομάρι είναι πια η κυρά;


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    πόσο γομάρι είναι πια η κυρά;


    Αμα διαβάσει τα γραφόμενα σου καθαρίζεις μόνος σου
    Στο χώμα η καταπόνηση του υποπλαισίου πολλαπλασιάζεται πόσο μάλλον με 2ο ατομο+τα βασικά για διανυκτερευση στην φύση (σκηνή κλπ) .

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Λευκαδιε, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις μια φωτογραφια του υποπλαισιου απο το πλαϊ ωστε να υπαρχει μια καλλιτερη ιδεα για το πως κατανεμονται τα φορτια?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Λευκαδιε, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις μια φωτογραφια του υποπλαισιου απο το πλαϊ ωστε να υπαρχει μια καλλιτερη ιδεα για το πως κατανεμονται τα φορτια?
    Αριστερή πλευρά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	396466


    Δεξιά πλευρά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180615_101726.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	396467

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Χωρίς να έχω μηχανολογικές γνώσεις μόνο και μόνο από εμπειρία και έχοντας δει
    κάποια στραβωμένα-ταλαιπωρημένα πλαίσια θα έριχνα βάρος και στα εξής σημεία δεξιά κι' αριστερά:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	396468
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Ιδιαίτερα εδώ:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180615_101726.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	396469



    Θα το ενίσχυα δηλαδή σε αυτά τα σημεία:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	396470
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2010, 12:28
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2010, 17:42
  3. Ενίσχυση Τραπεζών
    από doomantia στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 19:55
  4. Ενισχυση... βελτίωση για 50cc
    από thelwscooter στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2006, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF