Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: duke 640 προβλημα με υδραυλικο συμπλεκτη

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35

    duke 640 προβλημα με υδραυλικο συμπλεκτη

    παρακαλω παιδια εχω ενα προβλημα με το duke , ενω εχτες εμεινα τελειως απο συμπλεκτη, γεμισα με λαδι( baby oil εκτακτης αναγκης, εχω βαλει ξανα) το ποτιρακι , κ ξεκινησα κλασικη διαδικασια εξαερωσης, το θεμα ειναι οτι ενω στην αρχη το συστημα κυκλοφοριας ηταν κομπλε , απο ενα σημειο κ μετα κ με ανοιχτει την βαλβιδα εξαερωσεις δεν κυκλοφορει το λαδι, μενει στασιμο στο ποτιρακι, πατας παταω τπτ, τι να εγινε? δεν κυκλοφορει το λαδι,

  2. #2
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Magura ειναι ο υδραυλικος;

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Magura ειναι ο υδραυλικος;
    ναι

  4. #4
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Εμενα σε ιδια περιπτωση τα ειχε φτυσει το εμβολο μεσα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    οποτε , αγοραζω σετ επισκευης? αυτο που εχει η makina?

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Ναι και μολις το φτιαξεις λογικα θα εισαι κομπλε.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    ευχαριστω .

  8. #8
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Άν έχει φθαρεί το κυλινδράκι, τότε το σέτ επισκευής είναι πεταμένα λεφτά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    λοιπον, εκανα εξαερωση, γιατι απο οτι φαινεται ειχε παρει αερα, ο συμπεκτης φτιαχτικε, εκανα μια βολτα το τετραγωνω, ο συμλεκτης εχασε την πιεση του, μετα απο 5-10 πιεσεις ο συμπλεκτης επανερχεται. κ μετα ξανα τα ιδια. με τα πολλα υπαρχει και διαρροη γιατι ξαναγεμισα το ποτηρακι. δεν αγορασα το σετ επισκεης. ετσι και αλλιως ειναι η ωρα για service, opote θα το δει ο μαστορας και θα σας πω.

  10. #10
    Χωματινο μελος Το avatar του/της ADVENTURAZ
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    227
    Φιλε μου να τσεκαρεις πρωτα την κατω τρομπα,ισως θελει αλλαγη το o-ring που εχει μεσα και να εχει απο'κει διαρροη και να μην χρειαστει να αλλαξεις ολο το σετ επανω (που ειναι και πιο ακριβο).
    Ειχα το ιδιο προβλημα και μετα απο αλλαγη δυο σετ ,βρηκα πως εχανε απο την κατω τρομπα.
    Κοστος: 1 eyro
    Τελευταία τροποποίηση από ADVENTURAZ; 30/08/2014 στις 12:47.
    Χωμα και βουνο μου πηραν το μυαλο!:a24::a39:

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    υπαρχει περιπτωση την διαρροη να την προκαλεσα εγω? γιατι απο οτι θυμαμαι, μετα απο ενα καλο πλυσιμο στο μοτερ, μαλλον χρησιμοποιησα λαθος καθαριστικο για να απομακρυνω την μακα. εχω ακουσει τα 0-ring ειναι ευαισθητα σε διαφορα λιπαντικα ας πουμε , μετα αφου πηγα να το παρω βολτα δεν ειχα συμπλεκτη. διαρροη απο κατω θα εχω σιγουρα , αλλα λερωνεται κ ο αντιχειρας μου απο τον συμπλεκτη, οποτε εχω και πανω.

  12. #12
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ADVENTURAZ Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου να τσεκαρεις πρωτα την κατω τρομπα,ισως θελει αλλαγη το o-ring που εχει μεσα και να εχει απο'κει διαρροη και να μην χρειαστει να αλλαξεις ολο το σετ επανω (που ειναι και πιο ακριβο).
    Ειχα το ιδιο προβλημα και μετα απο αλλαγη δυο σετ ,βρηκα πως εχανε απο την κατω τρομπα.
    Κοστος: 1 eyro
    Βασικό είναι να προσδιορίσεις από πού έχεις τη διαρροή. Άν είναι από κάτω ή από επάνω ακολουθείς άλλη διαδικασία.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    35
    πηγα σημερα απο τον μηχανικο το εχω για γενικο σερβις, διοτι ειμαι νεος κατοχος και θελω να εχω τη σειρα μου πανω στο μηχανακι, ο συμλεκτης μου ειπε , απλα δεν ειχα κανει καλα εξαερωση, οποτε με τον καιρι θα δω αν εχω τελικα διαρροη, στο μηχανακι γενικοτερα εγινε , αλλαγη φιλτρα, λαδια , μπουζι, ρυθμισμα βαλβιδες, αλλαγη τακακια, τεντωμα καθαρισμα αλυσιδας, καθαρισμα ψυγεια , μου ειπε οτι ηταν σε αθλια κατασταση και μαλλον βουλωμενα( το μηχανακι μ ειπε ζεστενεται πολυ γρηγορα , κ το ψυγειο δεν ειχε τα απιατουμενα υγρα, να το παρακολουθησουμε ειπε , για τυχον φλατζα η ραγισμα κεφαλης, θελω να πιστευω οτι λογο καλοκαιριου μου ειχε κανει 2 φορες υπερχειληση, δεν ειχα βαλει νερα, κ λογο οτι δεν δουλευε το βεντιλατερ.) μου εφτιαξε επισης το βεντιλατερ, καθως και αλλαγη κομπλερ μιζας. με μια σουμα εχουμε και λεμε 170 ευρα τα ανταλλακτικα ( 80 κομπλερ) και 80 ευρα η εργασια του , τελικο συνολο 250 ευροπουλακια. τι λετε? το μηχανακι θα ειναι ετοιμο πεμπτη για περισοτερα..

  14. #14
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Αν εκανε στο μηχανακι ολα αυτα που ανεφερες,σου εκανε αρκετα καλη τιμη.

  15. #15
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Πρόσφατα φίλος μηχανικός, κάτοχος 640 έκανε την εξής διαπίστωση. Το συχνό πρόβλημα με ράγισμα κεφαλής στα 640 οφείλεται πιθανότατα σε έλειψη ψυκτικού.Όταν χάνεται μία ποσότητα ψυκτικού, μένει χωρίς ψυκτικό το επάνω μέρος του ψυγείου, όπου είναι και ο αισθητήρας θερμοκτασίας του βαντιλατέρ. Ο τελευταίος δεν διαβάζει θερμοκρασία και δεν ανάβει, οπότε δεν ψύχει τον κινητήρα. Έτσι ο κινητήρας υπερθερμαίνεται και ραγίζει η κεφαλή. Θα πρέπει να παρακολουθείτε στενά τη στάθμη του ψυκτικού σας. Μερικοί προτείνουν κάποια αντιψυκτικά που δεν διαστέλλονται καθόλου και δεν υπερχειλίζουν. Είναι πολύ ακριβά αλλά ίσως μία καλή λύση.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda astrea supra πρόβλημα με τον συμπλέκτη
    από Christos Tsap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2013, 22:35
  2. Πρόβλημα με τον συμπλέκτη του Cbr1000rr 08
    από ilias585 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 12:39
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2009, 04:36
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 09:03
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 19:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF