Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά Yamaha FZX 750

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127

    Πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά Yamaha FZX 750

    Καλησπέρα παλικάρια μου , αρχικά να πώ πως είμαι άσχετος με ότι έχει να κάνει με ηλεκτρολογικά!!

    αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εδώ και 4 μήνες μου έχει αδειάσει 2 μπαταρίες gel κλειστού τύπου και σκέφτομαι να ασχοληθώ εγώ με το θέμα γιατί οι ηλεκτρολόγοι μου ζητάνε σχεδόν το κόστος της μηχανής μου και εννοείται πως θα χρειαστώ τα φώτα σας.

    Αρχικά θα αλλάξω πλεξούδα γιατί έχω μια ανακατασκευασμένη και καθαρή απο παρεμβάσεις με συναγερμούς κλπ.
    Θα κοιτάξω τους ανορθωτές , γνωρίζει κανείς το ακριβές και σωστό νούμερο μέτρησης για την καλή λειτουργία τους?
    Θα κοιτάξω το δυναμό , γνωρίζει κανείς το ακριβές και σωστό νούμερο μέτρησης για την καλή λειτουργία του?
    Εννοείται θα μπεί νέα μπαταρία

    Τι άλλο θα πρέπει να κοιτάξω στην μηχανή για να είμαι οκ απο το θέμα των ηλεκτρολογικών?
    Είμαι σίγουρος πως υπάρχει κάποια διαρροή αλλά το θέμα έιναι να την βρώ


    Σας ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από DOCfzx; 14/06/2018 στις 14:23.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Μανιουαλ δεν υπαρχει;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Yamaha FZX 750 του 96 , manual υπάρχει αλλά δεν λέει τα ακριβή νούμερα σωστής λειτουργίας του κάθε κομματιού ( πολλαπλασιαστής , δυναμό, ανορθωτές, CDI κλπ) γιαυτό ρωτάω εδώ ωστε κάποιος να μου δώσει τα φώτα σε κάποιον άσχετο ( εμένα)

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DOCfzx Προβολή μηνύματος
    Yamaha FZX 750 του 96 , manual υπάρχει αλλά δεν λέει τα ακριβή νούμερα σωστής λειτουργίας του κάθε κομματιού ( πολλαπλασιαστής , δυναμό, ανορθωτές, CDI κλπ) γιαυτό ρωτάω εδώ ωστε κάποιος να μου δώσει τα φώτα σε κάποιον άσχετο ( εμένα)
    Ολα αυτά που ψάχνεις αναφέρονται στο service manual της μοτοσυκλέτας.
    Αυτό εννοουσε και ο virus.
    Εσυ οταν λές manual φαντάζομαι οτι αναφέρεσαι στο owners manual, το απλό βιβλιαράκι με τις οδηγίες χρήσης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    για αρχη πρεπει να μετρησεις την ταση που παει στην μπαταρια σε μεσαιες στροφες και με ανοιχτα φωτα
    μετα να παρεμβαλλεις ενα αμπερομετρο και να δεις αν κυκλοφορει ρευμα με κλειστο διακοπτη

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτά που ψάχνεις αναφέρονται στο service manual της μοτοσυκλέτας.
    Αυτό εννοουσε και ο virus.
    Εσυ οταν λές manual φαντάζομαι οτι αναφέρεσαι στο owners manual, το απλό βιβλιαράκι με τις οδηγίες χρήσης.
    Τα έχω όλα τα βιβλία μικρά ή μεγάλα

    Το service manual είναι εδώ : https://lookaside.fbsbx.com/file/Yam...IoNKheb-lbB2BV

    Δεν βρήκα κάτι το οποίο να λέει στα πόσα V είναι ζωντανός ο ανορθωτής ή στα πόσα αντίστοιχα είναι για αλλαγή , βασικά ζήτησα εάν ξέρει κάποιος να μου πεί αλλά και τι άλλο να κοιτάξω , εννοείται πως εάν δεν βγάλω άκρη με τις μηδαμινές μου ηλεκτρολογικές γνώσεις θα πάω σε μάστορα απλά θα προτιμούσα να ήμουν προετοιμασμένος και ενήμερος για την ζημιά μου πριν πάω στον μάστορα..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τι σου λεει για τη μετρηση της φορτισης;
    πρεπει να γραφει τοσα βολτ σε τοσες στροφες
    αλλα και χωρις αυτο μπορειν να εχεις μια εικονα μετρωντας

  8. #8
    Τις μπαταριες τις αδειαζε ή τις κατεστρεφε;
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Μέχρι στιγμής δεν την έχω αγγίξει , την Δευτέρα θα ασχοληθώ ενδελεχώς , για τώρα μαζεύω στοιχεία, εργαλεία , μπαταρία , εκτυπώνω διάφορα νούμερα και μέσα στο Σ/Κ θα κάτσω να διαβάσω ωστε να έχω μια άποψη και να ξέρω τι να ψάξω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    τις μπαταρίες τις άδειαζε και τις έριχνε στα 9,2 και την τελευταία την έβαλα στην μηχανή έκανα 2 μέρες βόλτες και μετά την άφησα εκτός λειτουργίας για 20 μέρες αφού πρώτα την είχα αποσυνδέσει , όταν επανασυνδέθηκε μας άφησε χρόνους....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    προφανως δεν εχεις διαρροη αλλα ελλειψη φορτισης
    εκει που αγοραζες μπαταριες θα μπορουσαν πολυ ευκολα να μετρησουν την φορτιση
    το manual γραφει τη διαδικασια ελεγου των πηνιων
    αν αυτα ειναι οκ ελεγχεις καλωδιωση πηνιων-ανορθωτη και ανορθωτη-μπαταριας ειδικα στις φισες συνδεσης
    αν ολα ειναι οκ πας για ανορθωτη

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DOCfzx
    Εγγραφή
    06/02/2016
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    προφανως δεν εχεις διαρροη αλλα ελλειψη φορτισης
    εκει που αγοραζες μπαταριες θα μπορουσαν πολυ ευκολα να μετρησουν την φορτιση
    το manual γραφει τη διαδικασια ελεγου των πηνιων
    αν αυτα ειναι οκ ελεγχεις καλωδιωση πηνιων-ανορθωτη και ανορθωτη-μπαταριας ειδικα στις φισες συνδεσης
    αν ολα ειναι οκ πας για ανορθωτη
    Αρχικά να πώ πως ο τύπος με τις μπαταρίες έιναι @#$%Ρ*( ( αυτό ανήκει αλλού βέβαια) όπως και να έχει όμως έκανε μέτρηση και διαπίστωσε πως δεν φταίνε οι μπαταρίες του, γενικότερα έχω κάποια αμφιβολία για αυτόν και τις μπαταρίες του και εννοείται πως μου συνέστησε να πάω σε ηλεκτρολόγο να επισκευάσω την ζημιά μου. Γιαυτό τώρα μπαίνω στην διαδικασία αυτή

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    βαλε πανω καινουρια μπαταρια, βαλε μπρος το μηχανακι και μετρα με πολυμετρο ποσα βολτ δινει ρελαντι και ποσα με ανοιχτο γκαζι.
    πρεπει να εισαι απο 13,5 (ρελαντι) εως 14,5 βολτ (με γκαζι ανοιχτο). αν οχι, θα πρεπει να βγαλεις το δυναμο απο πανω οπως ειναι και να πας σε ενα ηλεκτρολογιο αυτοκινητων να σου αλλαξουν τον αυτοματο (ειμαι παθων). μετα ολα οκ απο θεμα φορτισης μπαταριας, εκτος και αν στις χαλαει για αλλο λογο (που δεν νομιζω).
    το μανουαλ για το δικο μου (fzr 1000) δινει για το δυναμο 28 αμπερ, τωρα για το 750 μοτερ σαν το δικο σου εχω την εντυπωση οτι δινει 24 (καπου ειχα ενα μανουαλ για fzr 750).
    παρε σπρευ επαφων και καθαρισε ολες τις φισες και τις γειωσεις και γενικοτερα οτι καλωδιο εχει, θα σου φορτιζει καλυτερα η μπαταρια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μάστορα, σίγουρος 100% δεν είμαι, αλλά το FZX αν θυμάμαι καλά, είναι της παλιάς σχολής:

    ΔΕΝ έχει γεννήτρια και ανόρθωση, όπως έχουν οι σύχρονες μηχανές.

    ΈΧΕΙ δυναμό DC , όπως έχουν τα αυτοκίνητα.

    Με μια κάποια επιφύλαξη τα παραπάνω, οπότε τσέκαρε και πράξε αναλόγως.

    Αν δεν φορτίζει την μπαταρία, μέτρα το δυναμό σου, μάλλον το έχει πει το ποίημα. Υπόψιν, τα αυτοκινητάδικα δυναμό, για να παράγουν ρεύμα, πρέπει να είναι συνδεδεμένα σε μπαταρία, δεν παράγουν ρεύμα μόνα τους, όπως κάνουν οι γεννήτριες&ανόρθωση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    αν διαβασεις καλα τι εγραψα λεμε ακριβως το ιδιο. fzx kai fzr εχουν τον ιδιο κινητηρα.
    με δυναμο ειναι και οι δυο και δεν χαλανε ετσι ευκολα. ο δικος μου ειναι ο ιδιος απο το 88 και με λιγα λεφτα (δεν θυμαμαι τωρα) εγινε παλι καινουριος.
    επειδη πριν 3 χρονια ειχα το ιδιο προβλημα με τη φορτιση της μπαταριας οπως ο φιλος με το fzx, απλα ξεβιδωσα το δυναμο απο το μοτερ και εγινε η επισκευη σε ηλεκρολογιο αυτοκινητων μεσα σε μιση ωρα. βιδωμα ξανα πανω στο μοτερ, τσεκαρισμα με πολυμετρο και ολα οκ.

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Yamaha FZX 750
    από DOCfzx στο forum Αγγελίες Yamaha
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2017, 12:34
  2. Πλεξούδα YAMAHA FZX 750
    από DOCfzx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2017, 16:48
  3. Yamaha FZX 750 1987
    από roukos_x στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2017, 20:58
  4. Honda CB 400 ή Yamaha fzx 750?
    από iliasthess στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2016, 19:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF