Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΕΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ ΑΣΤΟΙΧΕΙΩΤΟ ΟΔΗΓΟ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2018
    Μηνύματα
    5

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΕΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ ΑΣΤΟΙΧΕΙΩΤΟ ΟΔΗΓΟ

    Καλησπέρα ομάδα!

    Με λένε Γιώργο, ειμαι 21 χρονών και μπαίνω στον κόσμο της μηχανής για πρώτη φορά. Μόλις γράφτηκα στο site για να κάνω αυτό το πόστ
    Σε κανά μήνα θα έχω τελειώσει με Α2 και εδω και 1 μήνα ψάχνομαι πρώτη φορά φουλ με μηχανές σε car.gr, φόρουμς και μαθαίνω ότι μπορώ για τις μηχανές σε κάθε τομέα.
    Αποφάσισα λοιπόν ότι θέλω να αγοράσω μια μηχανή, αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα από πολλά ζητήματα, οπότε ελπίζω οι περισσότερο έμπειροι εδώ μέσα να μου δώσετε τα φώτα σας.
    Κατ' αρχάς είμαι οδηγός αμαξιού και αυτό είναι το μέσο που σκέφτομαι να χρησιμοποιώ για μεγάλα ταξίδια και οτιδήποτε ξεφεύγει σε χλμ σαν μετακίνηση.
    Παρ' όλα αυτά θέλω να μπορώ "σχετικά" ξεκούραστα να βγάζω κ κανά ταξιδάκι 50χλμ με τη μηχανή, αλλά κυρίως η χρήση της θα είναι να με γυρνάει μέσα στην πόλη και λίγο πιο έξω, θα ήταν ωραία να μπορώ να πατήσω χωματόδρομο χωρίς να φοβάμαι τι και πως.
    Το budget είναι πολύ χαμηλό, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι άλλο. Μπορώ να δώσω εώς 1600 ευρώπουλα για μηχανή και μόνο. Εξοπλισμό κλπ βλέπω στην πορεία. (Έχω κράνος μόνο)
    Ανέκαθεν γλυκοκοιτούσα FMX και XT αλλά έφτασα να συνειδητοποιήσω ότι για τη δουλειά που τα θέλω καίνε πιο πολύ απ' όσο χρειάζεται για τη χρήση μου.

    Το αποτέτελεσμα στο οποίο θα καταλήξω θα έχει λάστιχα για super motard και αν όχι, αφού το αγοράσω θα του τα περάσω εγώ, οπως σκέφτομαι να κάνω και δίαφορες αισθητικές αλλαγές γιατί ότι κοιτάζω σε αυτό το budget είναι προ 2002 και ταλαιπωρημένο, οπότε θέλει αλλαγές σε πλαστικά κ βαψίματα.

    Απορίες λοιπόν:

    1) Τι συσχέτιση υπάρχει με άλογα και κυβικά; Π.χ μια μηχανή με 125cc και 28 άλογα, μπορεί να επιταχύνει / φτάσει υψηλότερη μέγιστη ταχύτητα από μια μηχανή 250cc 25 άλογα; Αν εχω μια μηχανή 125cc και μια 250cc με τα ίδια άλογα τι με συμφέρει για βόλτες στην πόλη και καμιά γκαζιά; Ποια η διαφορά;

    2) Είναι μαλακία να αγοράσω μηχανή του 95 εν έτη 2018; Σε φάση είναι ένα μηχάνημα πιο μεγάλο από εμένα, δεν θα βγάζει βλάβες ή δεν ξέρω εγώ τι λόγω χρόνων;

    3) Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μηχανάκια; Είδα μερικά Yamaha DT 125R , στα οποία μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία. Με ζαντολάστιχα supermotard, και λίγο δούλεμα σε πλαστικά κλπ, έχουν τη δυνατότητα να γίνουν πάρα πολύ όμορφα.

    Με ενδιαφέρει να είναι οικονομικό και ταυτόχρονα να κάνει λίγο απ' όλες τις δουλειές :P

    ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ !!!

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ομάδα!

    Με λένε Γιώργο, ειμαι 21 χρονών και μπαίνω στον κόσμο της μηχανής για πρώτη φορά. Μόλις γράφτηκα στο site για να κάνω αυτό το πόστ
    Σε κανά μήνα θα έχω τελειώσει με Α2 και εδω και 1 μήνα ψάχνομαι πρώτη φορά φουλ με μηχανές σε car.gr, φόρουμς και μαθαίνω ότι μπορώ για τις μηχανές σε κάθε τομέα.
    Αποφάσισα λοιπόν ότι θέλω να αγοράσω μια μηχανή, αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα από πολλά ζητήματα, οπότε ελπίζω οι περισσότερο έμπειροι εδώ μέσα να μου δώσετε τα φώτα σας.
    Κατ' αρχάς είμαι οδηγός αμαξιού και αυτό είναι το μέσο που σκέφτομαι να χρησιμοποιώ για μεγάλα ταξίδια και οτιδήποτε ξεφεύγει σε χλμ σαν μετακίνηση.
    Παρ' όλα αυτά θέλω να μπορώ "σχετικά" ξεκούραστα να βγάζω κ κανά ταξιδάκι 50χλμ με τη μηχανή, αλλά κυρίως η χρήση της θα είναι να με γυρνάει μέσα στην πόλη και λίγο πιο έξω, θα ήταν ωραία να μπορώ να πατήσω χωματόδρομο χωρίς να φοβάμαι τι και πως.
    50 χλμ δεν είναι καν βόλτα. Για τα υπόλοιπα ξεκινάς ζητώντας αρκετά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    Το budget είναι πολύ χαμηλό, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι άλλο. Μπορώ να δώσω εώς 1600 ευρώπουλα για μηχανή και μόνο. Εξοπλισμό κλπ βλέπω στην πορεία. (Έχω κράνος μόνο)
    Κακό αυτό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    Ανέκαθεν γλυκοκοιτούσα FMX και XT αλλά έφτασα να συνειδητοποιήσω ότι για τη δουλειά που τα θέλω καίνε πιο πολύ απ' όσο χρειάζεται για τη χρήση μου.
    Α, τέτοιος είσαι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    Το αποτέτελεσμα στο οποίο θα καταλήξω θα έχει λάστιχα για super motard και αν όχι, αφού το αγοράσω θα του τα περάσω εγώ, οπως σκέφτομαι να κάνω και δίαφορες αισθητικές αλλαγές γιατί ότι κοιτάζω σε αυτό το budget είναι προ 2002 και ταλαιπωρημένο, οπότε θέλει αλλαγές σε πλαστικά κ βαψίματα.

    Απορίες λοιπόν:

    1) Τι συσχέτιση υπάρχει με άλογα και κυβικά; Π.χ μια μηχανή με 125cc και 28 άλογα, μπορεί να επιταχύνει / φτάσει υψηλότερη μέγιστη ταχύτητα από μια μηχανή 250cc 25 άλογα; Αν εχω μια μηχανή 125cc και μια 250cc με τα ίδια άλογα τι με συμφέρει για βόλτες στην πόλη και καμιά γκαζιά; Ποια η διαφορά;
    Πολλές. Ξεκίνα το διάβασμα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    2) Είναι μαλακία να αγοράσω μηχανή του 95 εν έτη 2018; Σε φάση είναι ένα μηχάνημα πιο μεγάλο από εμένα, δεν θα βγάζει βλάβες ή δεν ξέρω εγώ τι λόγω χρόνων;
    Ναι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    3) Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μηχανάκια; Είδα μερικά Yamaha DT 125R , στα οποία μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία. Με ζαντολάστιχα supermotard, και λίγο δούλεμα σε πλαστικά κλπ, έχουν τη δυνατότητα να γίνουν πάρα πολύ όμορφα.
    Τζήζας...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DizACAB Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει να είναι οικονομικό και ταυτόχρονα να κάνει λίγο απ' όλες τις δουλειές :P

    ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ !!!
    Οικονομικό είναι ένα παπί και κάνει όλα τα παραπάνω που κοιτάς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    σας παρακαλώ μην λετε για χωματόδρομους. εχω cbr 600 f και το παω σε οποιον χωματόδρομο θες. το μονο θεμα μου ειναι η αλυσίδα. μιας και αποφάσισα να φοράω ακριβη

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    πολλες απορίες και πολύ γραψιμο για το τιποτα. Αγορασε οποιοδήποτε ιαπωνικό μεταχειρισμένο μέχρι 10ετιας 200-300 μηχανάκι βρεις στην καλύτερη κατασταση. Η κατασταση θα κρινει ποιο θα είναι αυτό. Στα λεφτα που θελεις μόνο CBF250, ninja250 δεκαετίας βλέπω στο car.

    Απο κει και περα μπορεις να παρεις καινουργιο κινέζικο παπί 125 και μετα βλεπεις.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Ninja250 όπως είπε το παιδί από πάνω...μικρή καταναλωση...άριστη τελική και χωρίς κραδασμούς.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ για κάποιο 125 motard σε κόβω. Και εύκολα θα ενταχθείς στον κόσμο της μηχανής και δεν θα φας τα μούτρα σου και υπάρχουν και τίμιες μηχανές στο budget σου. Xr, xt, dr.

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εγώ για κάποιο 125 motard σε κόβω. Και εύκολα θα ενταχθείς στον κόσμο της μηχανής και δεν θα φας τα μούτρα σου και υπάρχουν και τίμιες μηχανές στο budget σου. Xr, xt, dr.
    Αυτό είναι σχετικό.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σχετικό.
    True. Διορθώνω "δεν θα φάει τα μούτρα του τόσο εύκολα"

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Νομιζω οτι οσα ειπες απο πανω περιγραφεις ενα παπι.Εκτος βεβεα απο τα λαστιχα μοταρτ.

    ΠΑΠΙ=
    Οικονομικο
    Ελαχιστη συντηρηση
    Βολταρακια μεχρι 50 χλμ(καλα πολλα παραπανω αν θες αλλα σου λεω 50χλμ επειδη εση το ανεφερες).
    Βασιλιας μεσα στη πολη και τη κινηση
    Παταει στο χωμα.
    Εως 1400 ευρω.Τα υπολοιπα καντα μπουφαν και κανα ζευγαρι γαντια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    https://mobile.twitter.com/oconnorsh...72205017853952

    https://www.google.gr/search?client=...L8k0f5M:&isa=y



    Μπουφαν και γαντια οπωσδηποτε! Κατα τα αλλα δες το cbf 250, στα λεφτα που δινεις ειναι πιθανοτερο να βρεις κάτι αξιοπρεπες σε σχεση με το νιντζα

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2018
    Μηνύματα
    5
    Λοιπον, σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Με το οικονομικο εννοω να μη καιει ας πουμε πανω απο 6l/100km, δεν παρανοω κιολας με την καταναλωση οπως και με το κοστος συντηρησης.

    Τα παπακια οντως πιθανα κανουν τη δουλεια για την οποια θελω τη μηχανη, εκτος απ' το οτι δεν νιωθω ασφαλεια να βγω εγνατια με παπι, αλλα δεν μου φαινονται ομορφα. Τα motards απο την αλλη ειναι πανεμορφα

    Κατι cbr, ninja και κατι aprilia 125 ειναι ενταξει παλι για τη δουλεια που τα θελω, αλλα δεν μου πολυγεμιζουν το ματι. Αλλες επιλογες;

    Αμα το budget ανεβει 2000 σωζεται η κατασταση;
    Τελευταία τροποποίηση από DizACAB; 15/06/2018 στις 19:57.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Με 2000 μπορείς να βρεις κάποιο fmx ή ΧΤ που έγραψες στην αρχή...
    Βέβαια το fmx θα σου κάψει παραπάνω από 6, αλλά έτσι είναι αυτά...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    MRCG Αγγελίες Kλασσικών & Custom

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35404591_10212909229110182_5018638700913885184_n.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	396497

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF