Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Βολτόμετρο-φορτιστής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021

    Βολτόμετρο-φορτιστής

    Πήρα αυτή την Κινεζιά από ebay. Και θα φτιάξω ένα κουτί με ασφάλεια και διακόπτη για το ταξίδι που ετοιμάζω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20180615_18_47_05_Pro.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	43,7 KB 
ID:	396490

    https://www.ebay.com/itm/5V-4-2A-Dua...72.m2749.l2649

    Μόνες πληροφορίες που μπορώ να δώσω είναι η φωτογραφία και το link του ebay.

    Τι ασφάλεια και ασφαλειοθήκη να χρησιμοποιήσω ώστε να μην κάψω κανα τηλέφωνο από κανα βραχυκύκλωμα?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το εχω, στο κύκλωμα μου χρησιμοποιώ 10amp ασφάλειες οι οποιες προστατεύουν το καλώδιο να μη καει απο βραχυκύκλωμα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το τφ δεν καιγεται....
    5Α ασφαλεια στην αρχη της γραμμης

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    το καλώδιο?
    είμαι τελείως άσχετος.
    Πρώτα από όλα θέλω να προστατέψω τις συσκευές που θα είναι συνδεδεμένες.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οι συσκευες κινδυνευουν απο υπερταση οχι απο ρευμα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι συσκευες κινδυνευουν απο υπερταση οχι απο ρευμα
    Τι πάει να πει αυτό?
    Μάλλον θα καώ εγώ πριν τις συσκευές.....
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    Έχουν ανεβασμένη πίεση οι συσκευές μου?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχουν ανεβασμένη πίεση οι συσκευές μου?


    Εν προκειμένου, υπέρταση είναι οποιαδήποτε τιμή πάνω από 12 και κάτι βόλτς.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    Υπάρχει κάτι που να προστατεύει απ την υπέρταση ή είναι κάτι που δεν χρειάζομαι?
    Μάλλον πρέπει να ρίξω λίγο διάβασμα στο τι είναι Αμπέρ, Βολτ και Βατ για να καταλάβω περισσότερα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Υπάρχουνε έτοιμα κυκλώματα προστασίας αλλά περίμενε να μπούνε οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ να σε κατατοπίσουν.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Στο είπανε και λίγο πιο πάνω οι ασφάλειες προστατεύουν το καλώδιο (να μην υπερβεί το ονομαστικλο του ρεύμα σύμφωνα με την διατομή του ).
    Δεν θα κάνει το μηχανάκι ζημιά στο τηλέφωνο σου. Το αντίθετο θα γίνει εάν το παρακάνεις με τέτοιες έξτρα καταναλώσεις θερμαινόμενα γκριπ κλπ
    και τα βάλεις να δουλεύουν όλα μαζί (που δεν ήταν υπολογισμένες στην γεννήτρια της μηχανής σου)

    Από την στιγμή που ο κόσμος αγοράζει βάση αλόγων και κόστους αντίστοιχα είναι και τα πηνία των μοτοσυκλετών. Δεν ξέρω εάν μπορεί να βρεθεί από τα στοιχεια μιας μηχανής πόση ισχύ
    δίνουν τα πηνία της και πόσες είναι οι καταναλώσεις της ώστε να δεις τι περιθώρια έχεις για να προσθέσεις κάτι . Εξιδεικευμένοι ηλεκτρολόγοι σε μηχανές ίσως να μπορούν να δώσουν απάντηση.

    3 Ampere που θεωρητικά μπορεί να δώσεις το κινέζικο παπαράκι βέβαια δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά.
    Από θέμα ασφάλειας για τέτοιες μπρίζες ακόμα και η ducati multistrada έχει 2Α . Το ίδιο και το Tracer (που φυσικά κάηκε κάποια στιγμή όταν είχα βάλει το κινητό και μια κάμερα μαζί για φόρτιση)

    Εάν συνδέσεις με 0.75mm καλώδιο βάλε μια ασφάλεια 7.5Α . Μην βάζεις όμως πάνω από μία συσκευή για φόρτιση.

    Εγώ φυσικά σαν τσαπατσούλης που είμαι είχα κλέψει ρεύμα από τον διακόπτη της κόρνας στην παλιότερη μηχανή (πέρασα στον διακόπτη προσεκτικά και το κόλλησα ) και το άλλο καλώδιο το βίδωσα μαζί με τις υπόλοιπες γειώσεις κάπου στο σασί. Η κόρνα είχε ασφάλεια 7.5Α και φροντίζοντας απλά να συνδέω μόνο το κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το κέρδος ήταν ότι δεν ασχολήθηκα
    με έξτρα ασφάλειες ή ρελέ και ταυτόχρονα η πρίζα είχε ρεύμα μόνο όταν η μηχανή λειτουργούσε.

    ΥΓ. Ελπίζω ο δικός σου ο φορτιστής να λειτουργεί σωστά. Ο δικός μου κινέζικος απλά δεν έβγαζε αρκετό ρεύμα να φορτίσει σε ικανοποιητικό χρόνο. Τσάμπα η αναμονή της αποστολής και το 3 ευρω που είχα δώσει.
    Τα έσκασα στην samsung και ησύχασα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Στο είπανε και λίγο πιο πάνω οι ασφάλειες προστατεύουν το καλώδιο (να μην υπερβεί το ονομαστικλο του ρεύμα σύμφωνα με την διατομή του ).
    Δεν θα κάνει το μηχανάκι ζημιά στο τηλέφωνο σου. Το αντίθετο θα γίνει εάν το παρακάνεις με τέτοιες έξτρα καταναλώσεις θερμαινόμενα γκριπ κλπ
    και τα βάλεις να δουλεύουν όλα μαζί (που δεν ήταν υπολογισμένες στην γεννήτρια της μηχανής σου)

    Από την στιγμή που ο κόσμος αγοράζει βάση αλόγων και κόστους αντίστοιχα είναι και τα πηνία των μοτοσυκλετών. Δεν ξέρω εάν μπορεί να βρεθεί από τα στοιχεια μιας μηχανής πόση ισχύ
    δίνουν τα πηνία της και πόσες είναι οι καταναλώσεις της ώστε να δεις τι περιθώρια έχεις για να προσθέσεις κάτι . Εξιδεικευμένοι ηλεκτρολόγοι σε μηχανές ίσως να μπορούν να δώσουν απάντηση.

    3 Ampere που θεωρητικά μπορεί να δώσεις το κινέζικο παπαράκι βέβαια δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά.
    Από θέμα ασφάλειας για τέτοιες μπρίζες ακόμα και η ducati multistrada έχει 2Α . Το ίδιο και το Tracer (που φυσικά κάηκε κάποια στιγμή όταν είχα βάλει το κινητό και μια κάμερα μαζί για φόρτιση)

    Εάν συνδέσεις με 0.75mm καλώδιο βάλε μια ασφάλεια 7.5Α . Μην βάζεις όμως πάνω από μία συσκευή για φόρτιση.

    Εγώ φυσικά σαν τσαπατσούλης που είμαι είχα κλέψει ρεύμα από τον διακόπτη της κόρνας στην παλιότερη μηχανή (πέρασα στον διακόπτη προσεκτικά και το κόλλησα ) και το άλλο καλώδιο το βίδωσα μαζί με τις υπόλοιπες γειώσεις κάπου στο σασί. Η κόρνα είχε ασφάλεια 7.5Α και φροντίζοντας απλά να συνδέω μόνο το κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το κέρδος ήταν ότι δεν ασχολήθηκα
    με έξτρα ασφάλειες ή ρελέ και ταυτόχρονα η πρίζα είχε ρεύμα μόνο όταν η μηχανή λειτουργούσε.

    ΥΓ. Ελπίζω ο δικός σου ο φορτιστής να λειτουργεί σωστά. Ο δικός μου κινέζικος απλά δεν έβγαζε αρκετό ρεύμα να φορτίσει σε ικανοποιητικό χρόνο. Τσάμπα η αναμονή της αποστολής και το 3 ευρω που είχα δώσει.
    Τα έσκασα στην samsung και ησύχασα.
    Ολα καλα με το ρευμα και τις ασφάλειες. Αυτο που καταλαβα(μπακαλιστηκα) ειναι οτι πρεπει να ασχοληθω με τα καλωδια και τις ασφαλειες και δυσκολο εως πιθανο να κάψω συσκευη πάνω σε μηχανή. Τα αμπερ που μου δινει αυτη η λαλακιτσα ειναι 1+2,1=3.1Α. Αρα να βάλω τα αντιστοιχα καλωδια και ασφάλεια.
    Αλλά κάπου εκει που έλεγες γισ τους φορτιστές σε έχασα. Ποιοι φορτηστές; εγώ καλωδιο usb θα βάλω,αυτο το πράγμα είναι ο φορτιστης.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Το usb δεν ειναι φορτιστης..
    (ειναι τυπος βυσματος..)

    Προφανως εχει ενσωματωμενο μετατροπεα/υποβιβαστη τασης στα 5Volts - οσο βγαζουν και οι θυρες usb στα PC/Laptops

    Αναλογα με την "ποιοτητα" σταθεροποιησης θα ειναι και η υπερταση..
    (αν παιρνεις κατευθειαν απο την μπαταρια, δεν θα εχεις προβλημα..)

    Και μη μπερδευεστε με το ονομαστικο ρευμα γιατι ολα τα USB ειναι πιστοποιημενα για 500mA...
    (το παραπανω ρευμα τραβιεται με ευθυνη του χρηστη..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.021
    Ανακεφαλαιώνω
    Τραβάω κατευθείαν ρεύμα από τη μπαταρία
    Ασχολούμαι με τα αντίστοιχα καλώδια και ασφάλεια στα 3.1Α
    Και είμαι μία χαρά.
    Καμία ταλαιπωρία στο μοτό και αποφυγή καταστροφής των συσκευών μου.
    Σωστά?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    (Τον ειδα τον παπα που τηγανιζε μπαρμπουνια...)

    Τι την θες την ασφαλεια στα 3.1Α..??
    (ααααννν βρεις ακριβως τετοια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 15:27
  2. βολτομετρο transalp
    από sotiris68 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2009, 12:41
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 18:39
  4. ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗΝ AFRICA!
    από hector στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 15:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF