Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Συμβουλές για εξοπλισμό σε έναν ημι-αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2018
    Μηνύματα
    5

    Συμβουλές για εξοπλισμό σε έναν ημι-αρχάριο

    Καλημερα. Πριν λιγες μερες αγορασα μεταχειρισμένο (απο φίλο) το Kaze R 115cc (2013).
    H χρηση που το προοριζω ειναι αρχικα εκπαιδευτική, δλδ να αποκτησω την απαραιτητη εμπειρια και αντιληψη, και μετεπειτα επαγγελματικη (ντελιβερι για να συντηρισω καπως τις σπουδες μου)
    Απο εξοπλισμο αυτην την στιγμη εχω το shoei xr1100 (δωρο ενος φιλου) μεταχειρισμενο αλλα με ελαχιστη χρηση και καποιες επιφανειακες γρατζουνιές.
    Διαβασα πολυ στο forum για τον απαραιτητο εξολπισμο, αλλα ως αρχαριος ηθελα να απευθυνθω σε ξεχωριστο νημα.
    Δεν θα τσιγουνευτω τα χρηματα αλλα λογω ελλειψης φραγκων θα προχωραω σταδιακα τις αγορες μου.
    Για αρχη, σε μπουφαν μηχανης εχω δει το AGVpro Urbano Soft Shell Black και αυτο AGVpro Vintage 67
    Οσο αφορα τα γαντια, κοιταω τα AGVpro Titan
    Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτες τις επιλογες και επιπλεον σχολια/προτασεις θα με βοηθησουν ιδιαιτερα

    Τελος, να πω οτι καθως απωτερος σκοπος μου ειναι η επαγγελματικη/ημιεπαγγελματικη χρηση θα ηθελα να μου προτεινετε οτιδηποτε αλλο κρινετε αναγκαιο και θα εκτιμουσα συμβουλες οσο αφορα την αδιαβροχοποιηση

    ΥΓ: Τα χρηματα που περισσευουν δεν ειναι πολλα, και παρολο που ΕΠΟΥΔΕΝΙ δεν θα εκανα εκπτωσεις σε θεματα ασφαλειας/προστασιας, θα παρακαλουσα να ληφθει υποψιν
    ΥΓ2: Επιπλεον, θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για τις τιμες που παιζουν στις ασφαλεις. Ειδα κατι 60αρια αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα παιζει και κατι χαμηλοτερο

    Συγγνωμη αν κουρασα αλλα οι αποριες ειναι αρκετες και η γνωση περιορισμενη!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Μπράβο για την επιλογή να δουλέψεις παράλληλα με τις σπουδές με στόχο να μην επιβαρύνεις το σπίτι σου!
    Όσο για τον εξοπλισμό, έχεις κάνει την αρχή με το κράνος που είναι και το σημαντικότερο.
    Τα προϊόντα Agv pro προσωπικά δε θα τα πρότεινα, καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα και να πάρεις πιο επώνυμα και κυρίως ποιοτικά πράγματα αφού θα είσαι τόσες ώρες στο δρόμο με το παπί. Αν όμως το budget είναι χαμηλό, ίσως αποτελούν μια λύση.

    Ρίξε μια ματιά και εδώ .

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Επίσης δεν λεει πουθενά οτι πρεπει ολα τα κομματια εξοπλισμού σου να τα αγοράσεις καινουρια.
    Θα βρεις κατα καιρους πολυ αξιολογες προσφορές στις αγγελίες μεταχειρισμένων.

    +1 στο Λεωνιδα για τα agv. Δεν ειναι και οτι καλυτερο.αντίστοιχα με νορντκαπ θα ελεγα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Καλώς ήρθες.
    Μπράβο για τον τρόπο που σκέφτεσαι.

    Τώρα , είμαστε γενικά τυχεροί γιατί υπάρχουν χιλιάδες προτάσεις εξοπλισμού και πολλές προσφορές.
    Αν θες, πες ένα μπάτζετ που έχεις για να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο.
    Επίσης, μην ξεχνάς τα πόδια.
    Ένα παπούτσι με προστασίες μπορεί να κάνει την μεγάλη διαφορά τόσο στην ασφάλεια όσο και σε βροχή.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2018
    Μηνύματα
    5
    Καλημερα παιδια και ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις
    Θα προτιμουσα το κοστος για μπουφαν, γαντια και ο,τι αλλο κρινετε απαιραιτητο για ασφαλεια και προστασια να μην ξεπερναει τα 350-400. Αν αυτο το μπατζετ θεωρειτε μικρο, απλως θα προχωρησω σε σταδιακες αγορες των σωστων προιοντων. Κατι που ξεχασα να πω ειναι πως σκοπευω αυτος ο εξοπλισμος θελω να με καλυπτει κυριως για τον χειμωνα. Για το επομενο καλοκαιρακι, που αργει, εχουμε χρονο!
    Ιεραρχωντας τις αναγκες μου, κατεληξα οτι εφοσον υπαρχει κρανος, επιβαλλεται να αγοραστει πρωτα μπουφαν και γαντια και μετα καποιο μποτακι/παντελονι (οχι οτι τα θεωρω δευτερευοντα προφανως, αλλα καπως πρεπει να κουμανταρω τα εξοδα)
    Σεβομαι την γνωμη σας για agv pro. Την θεωρειτε αναξιοπιστη και στο θεμα γαντι; Ποια μαρκα μου προτεινατε;
    Εννοειτε, πως δεν ειναι απαραιτητο να τα παρω ολα καινουργια. Πρωτα θα ηθελα να μαθω ποια θεωρουνται αξιοπρεπη, με γνωμονα το μπατζετ μου, και μετα θα τα αναζητησω στην αγορα
    Για μποτακια που λες φιλε ggs εχεις απολυτο δικιο και προφανως δεν τα αφαιρω απο το μυαλο μου. Θα ηθελα ομως ενα μποτακι που θα ειναι και για περπατημα αν αυτο ειναι εφικτο με το περιορισμενο προυπολογισμο μου.
    Επισης, επειδη αυτη η δουλεια ειναι εξωτερικη θα εκτιμουσα και καποιες συμβουλες για μια σχετικη μονωση (ισως αδιαβροχο πανω απο μπουφαν πχ)
    Διαβασα πολλα για τα υποδηματα σε σχεση με το νερο, αλλα να σας πω αληθεια, περισσοτερο χαωθηκα λογω απειριας, παρα ξεκαθαρισα τις επιλογες μου!
    Τελος, με κινδυνο να φαω διαγραφη λογω πολλωωων ερωτησεων :P , Νομιζω οτι επιβαλλεται να αλλαξω ζελατινα στο κρανος (μιας και σε δοκιμες που του εκανα ειναι θολη, με "χτυπηματακια" και σε συνδυασμο με τον ηλιο αμλλον θα εχω θεμα ορατοτητας.
    Ποιος τυπος ζελατινας (η χρωμα, για να το θεσω καλυτερα) ειναι πιο ασφαλης οσο αφορα την ορατοτητα;

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από REBELLOS Προβολή μηνύματος
    Ποιος τυπος ζελατινας (η χρωμα, για να το θεσω καλυτερα) ειναι πιο ασφαλης οσο αφορα την ορατοτητα;
    Αν οδηγείς και νύχτα, και δε θέλεις να αλλάζεις ζελατίνες, η τελείως διάφανη (clear) είναι μονόδρομος. Οποιοσδήποτε σου πει ότι οδηγεί με απόλυτη ασφάλεια με φιμέ ζελατίνα 24/7, ψεύδεται.

    Όσον αφορά τον εξοπλισμό, 400€ είναι αρκετά για καλά, επώνυμα γάντια, παπούτσια και μπουφάν. Φυσικά, δε χρειάζεται να τα αγοράσεις όλα μαζί. Όλοι μας, νομίζω, αγοράσαμε τον εξοπλισμό μας σταδιακά.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Δεν ειναι τοσο καλης ποιότητας τα αγβ. Ομοίως και τα νορντκαπ (εχω μπουφανακι θερινο τετοιο,δε το λεω στον αερα)
    Για μπουφααν κοιτα σε bering,clover,rev'it,scott,colori για vfm πραγματα.
    Alpinestars & Dainese επίσης δυνατές μαρκες αλλα εκει πληρώνεις και μαρκίζα.

    Μιας και είσαι νεος στο χωρο,πιθανολογώ ότι θα πρεπει να περασεις και λιγο διαστημα "δοκιμης & λάθους" ωσπου να βρεις τι ακριβως σου ταιριάζει στα χρηματα που εισαι διατεθειμένος να ξοδέψεις γοα την εκάστοτε αγορά.
    Το ιντερνετ ειναι ο καλυτερος σου φιλος στην έρευνα.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 16/06/2018 στις 18:38.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες.Προσφατα αγόρασα μπουφάν δερμάτινο dainese στα 200 ευρώ μεταχειρισμένο οπότε σε συμβουλεύω τουλάχιστον για μπουφάν ψάξε καλή μάρκα στα μεταχειρισμένα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από REBELLOS Προβολή μηνύματος
    Καλημερα. Πριν λιγες μερες αγορασα μεταχειρισμένο (απο φίλο) το Kaze R 115cc (2013).
    H χρηση που το προοριζω ειναι αρχικα εκπαιδευτική, δλδ να αποκτησω την απαραιτητη εμπειρια και αντιληψη, και μετεπειτα επαγγελματικη (ντελιβερι για να συντηρισω καπως τις σπουδες μου
    Θα σταθώ εδώ και στο θέμα αδιαβροχοποίησης. Για 100% στεγανότητα αυτό εδώ είναι μονόδορμος https://www.anorak.gr/index.php?rout...59_114_115_116
    Είναι 100% στεγανό , έχει ελαστικότητα και δεν σκίζεται στον καβάλο όσες φορές και αν ανεβοκατέβεις από την μηχανή.
    Eχουν 2 χρόνια εγγύηση και επισκευάζονται.
    Η διάρκεια ζωής τους τους φθάνει τα 5 με 6 χρόνια σκληρής χρήσης μπορεί και παραπάνω. Φοριούνται άνετα πάνω από μπουφάν ή παντελόνι.
    Μπορείς να πάρεις και χώρια το παντελόνι ή το σακάκι.
    Τα αρνητικά τους είναι ότι δεν είναι διαπνέοντα και θα πρέπει να ντύνεσαι σαν κρεμμύδι.

    Για το χέρια και για το ψύχος να βάλεις χούφτες της oj ή Tucano urbano. Δεν είναι αδιάβροχες αλλά δεν θα χρειαστείς γάντια τα οποία δεν βολεύουν καθόλου.
    Το full face κράνος είναι σαφώς καλύτερο από ένα flip up αλλά καθόλου πρακτικό γιατί δεν μπορείς να δώσεις την παραγγελία φορώντας κράνος ή να αφήσεις τον ακριβό εξοπλισμό σου στο μηχανάκι όταν κάνεις την παράδοση .Καλύτερα να σου κλέψουν τα τρίπιτα και τα κεμπάπ παρά το κράνος.


    Από κάτω αν και όχι ότι καλύτερο στην οδήγηση ή στο περπάτημα ένα καλό σετ γαλότσες με επένδυση. Δεν βολεύουν και είναι ότι χειρότερο σε εξοπλισμό μηχανής αλλά είναι η φθηνή και άμεση λύση. Αν θες να επενδύσεις ξεκίνα από ένα καλό ζευγάρι μπότες μηχανής. Αντιολισθητικές για να ανεβοκατεβαίνεις το βρεγμένα μάρμαρα, αδιάβροχες 100% , ελαφριές , ξεκούραστες στην οδήγηση και στο περπάτημα και φυσικά ασφαλείς.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 16/06/2018 στις 15:48.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Όσο αφορά το μπουφάν καλά και τα Dainese αλλά έχω καλοκαιρινό φτηνό της Prexport και χειμωνιάτικο ''noname'' από τα Lidl- κυριολεκτικά.Τα έχω λιώσει πάρα πολλά χρόνια και δεν έχουν το παραμικρό,με τις αφαιρούμενες επενδύσεις,προστασίες,όλα καλά.
    (έχω και SPIDI μην βαράτε )
    Για την βροχή χρειάζεσαι αδιάβροχο,κάνεις την δουλειά σου και με τα φτηνά της πλάκας μέσα στην πόλη αλλά θα σκιστούν γρήγορα,καλύτερα να δώσεις ένα ποσό για σοβαρό αδιάβροχο παρά 10-15 ευρό κάθε μήνα.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Φίλε Ρεμπελε,
    οι συμβουλές όλων είναι χρήσιμες.
    Αυτα που σου γραφει ο μαικ72 πχ, είναι πολύ σωστά.
    Διαχώρισε όμως στη διαχείριση που έχεις να κάνεις το τι θα χρειαστείς ως αμιγώς μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ασφαλείας με αυτά που θα χρειαστείς ως εργαζόμενος διανομέας.
    Πολλές φορές αυτά τα δυο δεν συνδυάζονται πλήρως αρμονικά,στο λέω εκ πείρας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε γεια σου και μπραβο που δεν βαζεις στην ακρη το θεμα του εξοπλισμου. Το μπατζετ που διαθετεις ειναι ικανοποιητικοτατο για να παρεις εξοπλισμο προστατευτικο και να κανεις τη δουλεια σου. Δυστυχως ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει πολλοι αμελουμε τον εξοπλισμο ειδικα για μικροτερες αστικες μετακινησεις, αλλα ειδικα για καποιον επαγγελματια κουριερ/ντελιβερα που βαζει πολλες ωρες πανω στο μηχανακι τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα...

    Γενικα τον εξοπλισμο εφοσον υπαρχει και το οικονομικο θεμα στη μεση, καλο ειναι να τον αγορασεις με σειρα προτεραιοτητας. Ειδικα για καποιον που μετακινειται συνεχως εντος αστικου κυκλου, το νο.1 που θα ελεγα να παρει αμεσως μετα το κρανος, ειναι οι μποτες. Το ποδι και ο αστραγαλος ειναι απο τα πιο ευπαθη σημεια του σωματος μας και σπανε ευκολα, ακομα και χωρις να εχεις καποια σοβαρη πτωση. Ακομα και σταματημενος που λεει ο λογος, αν πεσει το μηχανακι πανω στο ποδι σου μπορει να μεινεις οφφ για 2 μηνες, ετσι για πλακα. Και με σπασμενο ποδι δε μπορεις να κανεις τιποτα, να περπατησεις, να δουλεψεις, να πας για μπανιο στη θαλασσα, η να κανεις μπανιο στο σπιτι σου και ολα αυτα απο μια χαζοτουμπα. Στο ιδιο επιπεδο θα εβαζα και τις επιγονατιδες οι οποιες γενικα ειναι και σχετικα φτηνες και θα σε γλιτωσουν απο καποια κακωση στο γονατο. Αμεσως μετα σε προτεραιωτητα θα εβαζα τα γαντια. Η παλαμη ειναι το πρωτο πραγμα που θα ακουμπησει κατω σε περιπτωση τουμπας, οποτε ακομα και δεσματικος τραυματισμος, ομοιως θα δημιουργησει προβλημα στην δουλεια σου και την καθημερινοτητα σου.

    Μολις εξασφαλησεις οτι εχεις γλιτωσει απο τις περιπτωσεις χαζοτουμπας που ειναι και το πιο συχνο εντος πολης, μετα μπορεις να πας σε μπουφαν και παντελονια, γενικα sky is the limit, υπαρχουν απειρες επιλογες εξοπλισμου. Παντως σιγουρα θα ξεκινουσα απο αυτα που σου ειπα πρωτα, ειδικα αν επρεπε να διαλεξω. Επισης αμα θες να χρησιμοποιεις χειμωνα καλοκαιρι τα πραγματα, προτιμησε εξοπλισμο εστιασμενο για χρηση ανοιξης/καλοκαιριου. Ενα ζευγαρι γαντια καλοκαιρινο ας πουμε με προστασιες μπορεις να το χρησιμοποιησεις και το χειμωνα με αυτες τις θηκες για μηχανακια, οι μπορεις αμα επιτρεπουν ροη αερα το χειμωνα δεν ειναι τοσο τραγικες γιατι τα ποδια εκει χαμηλα δεν κρυωνουν τοσο πολυ, και επισης εχεις την ποδια το χειμωνα που κοβει αερα. Μπουφαν ειναι το μονο που δε μπορεις να συμβιβαστεις γιατι οτιδηποτε περα απο καλοκαιρινο μπουφαν εντος αθηνας το καλοκαιρι ειναι πιο επικινδυνο απο το να μη φορας τιποτα καθως κινδυνευεις απο αφυδατωση...αυτα τα ολιγα απο μενα και καλες αγορες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αν και ξεθαβω λιγο το θεμα, εγω μιας και εχω δουλεψει διανομη και καλοκαιρι, και χειμωνα αυτες ειναι οι αποψεις μου:

    Το κρανος ειναι σημαντικο αφου κακα τα ψεματα οταν εισαι ολη τη μερα στο δρομο μεγαλωνεις απιστευτα τις πιθανοτητες για μια πτωση η ενα τρακαρισμα. Εγω χρησιμοποιουσα σπαστο. Το σπαστο εχει το πλεονεκτημα του οτι δεν χρειαζεται να βγαζεις το κρανος σου συνεχεια. Δεν ειναι μονο οταν δινεις τις παραγγελιες. Θα κανεις και ψιλα, μπορει να παρεις και κατι απ' το περιπτερο, θα βαλεις και βενζινη, σου δινει μια παραπανω ελευθερια. Τα μειονεκτηματα ειναι το αυξημενο βαρος (εγω το συνηθισα) και η παγιδα του να το εχεις συνεχως ανοιχτο χανωντας την ασφαλεια του κλειστου κρανους.
    Υπάρχει και το ανοιχτο που εχουν αρκετοι διανομεις. Βασικο πλεονεκτημα το μικρο βαρος και οτι οπως και στο σπαστο δεν χρειαζεται να το βγαζεις συνεχεια, θυσιαζοντας ομως την ασφαλεια.
    Το κλειστο κρανος ειναι η πιο ασφαλης επιλογη και με καλο βαρος, αλλα θα πρεπει να το βγαζεις συχνα, ενω το καλοκαιρι στα φαναρια και την κινηση θα προτιμουσες εκεινη τη στιγμη να εχεις ενα σπαστο να παρεις λιγο αερα μεχρι να ξεκκολησεις.

    Σε μπουφαν χρειαζεσαι κατι αδιαβροχο και ισως οχι αναγκαστικα χειμωνιατικο αλλα θφινοπωρινο για να μπορεις να το χρησιμοποιεις και με μεγαλυτερες απο του χειμωνα θερμοκρασιες. Η λυση του μεταχειρισμενου δεν ειναι κακη. Αν δεν παρεις αδιαβροχο μπουφαν η γενικα μπουφαν μοτοσυκλετας (σχεδον κανενας διανομεας δεν εχει) εχε υποψιν σου οτι τα φθηνα αδιαβροχα δεν αναπνεουν καθολου που σημαινει οτι σε φθινοπορινες βροχες θα υδρωνεις εσωτερικα πραγμα αβολο, ενω σχιζονται πολυ πιο ευκολα απο τα ανωτερης ποιτητας μοτοσυκλετιστικα αδιαβροχα.

    Στα ποδια αρκετοι χρησιμοποιουν γαλοτσες. Ειναι απο τα χειροτερα σε αισθηση οδηγησης αλλα η μοναδικη φθυνη επιλογη που εγγυημενα δεν μπαζει νερα. Μια αδιαβροχη μποτα με προστασια στον αστραγαλο ειναι σιγουρα μια καλυτερη επιλογη

    Εξισου σημαντικα για μενα ειναι 2 πραγματα στο μηχανακι τα λαστιχα, προτεινω metzeller m22 η οποιοδηποτε αλλο αξιοπιστο με μαλακη γομα και τα φρενα και στα φρενα δεν εννοω μονο να ειναι σε καλη κατασταση αλλα να μαθεις και τα ορια τους σε βρεγμενο και στεγνο οδοστρωμα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    σε μια προσφατη βροχη απο αυτες τι καλες που ριχνει αυτες τις μερες δοκιμασα αυτες!

    https://www.skroutz.gr/s/14227767/Mo...ber-Boots.html

    οτι και να πω είναι λιγο. δεν βάζουν νερο με τίποτα, ειναι λαστιχένιες ,δεν εχουν βαρος , περνάνε ευκολα πανω απο οποιαδήποτε μποτα και τελος δεν γλυστρανε και επισκευαζονται κανονικα με μπάλωμα οπως μια σαμπλερα.

    μαζι με τα ανορακ που ήδη εχω.

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    σε μια προσφατη βροχη απο αυτες τι καλες που ριχνει αυτες τις μερες δοκιμασα αυτες!

    https://www.skroutz.gr/s/14227767/Mo...ber-Boots.html

    οτι και να πω είναι λιγο. δεν βάζουν νερο με τίποτα, ειναι λαστιχένιες ,δεν εχουν βαρος , περνάνε ευκολα πανω απο οποιαδήποτε μποτα και τελος δεν γλυστρανε και επισκευαζονται κανονικα με μπάλωμα οπως μια σαμπλερα.

    μαζι με τα ανορακ που ήδη εχω.

    Καλή περίπτωση φαίνεται αφού έγινε και καλή δοκιμή. Τα νούμερα είναι όπως λέει; Μπαίνει εύκολα;
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για αρχαριο...
    από John_lar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2013, 22:32
  2. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  4. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:56
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF