Σελίδα 121 από 196 ΠρώτοΠρώτο ... 2171111116117118119120121122123124125126131171 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.801 έως 1.815 από 2928

Θέμα: ΣΕ ΕΙΔΑ vol. XΙ

  1. #1801
    Σε είδα φίλε το πρωί με το σκούτερ στην Μεσογείων να μου λες να κοιτάξω τον αέρα στο πίσω λάστιχο. Με έσωσες , μια πρόκα ΝΑ και δεν είχα πάρει χαμπάρι. Ευχαριστώ!

  2. #1802
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    997
    Σε είδα γεμάτη μέρα, μετά από 10 μέρες καραντίνα με κορόνα.
    Σε είδα το πρωί στα Μελίσσια, ωραίος τύπος να με υποδέχεσαι στο σπίτι σου, να μου δείχνεις τα μηχανάκια σου. Και με τόση αγάπη για τη δουλειά σου!
    ''Σε είδα'' να μου λες στο τηλέφωνο που σε πήρα για καφέ, ''αφού είσαι στα Μελίσσια, πήγαινε βόλτα στο πιστάκι προς Πεντέλη-Νέα Μάκρη" και πήγα!!
    Σε είδα στο πιστάκι με StreetFighter V4 να ζορίζεσαι, σε πίεσα και εγώ καταλάθος και μου έκανες νόημα πως σε ενοχλώ, συγνώμη αδερφέ, να παίξουμε ήθελα.
    Και στο τέλος μόλις έφτασα σπίτι,
    Σας είδα αναρριχητικά παπούτσια να μου κάθεστε στα πόδια, σαν γάντι στα χέρια! Ευχαριστώ!
    Γ@μώ τις μέρες σήμερα!!!!
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #1803
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Σας είδα Δευτέρα Cross Climate (Michelin)

    λίγο πριν το σχόλασμα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture1.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	433715

    στον παράδρομο της Αττικής - μπροστά ένα τζίμνι..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Captur2.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	433716


    Δουκίσσης Πλακεντίας, όλα ένα, δρόμος, χωράφια, πεζοδρόμια:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture3.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	433717

    και γενικά με είδα να οδηγώ σε ένα αλπικό τοπίο, με αμάξια παρατημένα δεξιά - αριστερά, αμάξια και βανάκια να γλυστρούν σε ανηφόρες και κατηφόρες και να μένουν, κόσμο σε απόγνωση, εκχιονιστικά πουθενά, μόνο ερημιά, κρύο και απέραντο λευκό παντού σε μέρη που δεν αναγνωριζόντουσαν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #1804
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σας είδα Δευτέρα Cross Climate (Michelin)

    λίγο πριν το σχόλασμα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture1.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	433715

    στον παράδρομο της Αττικής - μπροστά ένα τζίμνι..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Captur2.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	433716


    Δουκίσσης Πλακεντίας, όλα ένα, δρόμος, χωράφια, πεζοδρόμια:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture3.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	433717

    και γενικά με είδα να οδηγώ σε ένα αλπικό τοπίο, με αμάξια παρατημένα δεξιά - αριστερά, αμάξια και βανάκια να γλυστρούν σε ανηφόρες και κατηφόρες και να μένουν, κόσμο σε απόγνωση, εκχιονιστικά πουθενά, μόνο ερημιά, κρύο και απέραντο λευκό παντού σε μέρη που δεν αναγνωριζόντουσαν.
    Πως τα πηγανε τα λαστιχα? Αυτο ειναι το σημαντικο.
    Δεν ειχε τυχει να τα οδηγησω σε τοσο πολυ χιονι αλλα σε λιγοτερο κ ειχα μεινει εκπληκτος.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #1805
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πως τα πηγανε τα λαστιχα? Αυτο ειναι το σημαντικο.
    Δεν ειχε τυχει να τα οδηγησω σε τοσο πολυ χιονι αλλα σε λιγοτερο κ ειχα μεινει εκπληκτος.
    Θεωρώντας πως έχω κάποια εμπειρία στο χιόνι και έχοντας οδηγήσει με πανιά ή αλυσίδες αλλά ποτέ με αμιγώς χιονολάστιχα, νομίζω πως είναι εφάμιλλα των πανιών!

    Δεν ξέρω πως είναι τα χιονολάστιχα, ξέρω από ανθρώπους με Ε60 (bmw) πχ. - βαρύ αμάξι πισοκούνα - πως τα πάνε περίφημα, αλλά αν με ένα ζευγάρι cross climate μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, δεν βρίσκω λόγο να βάλεις χιονολάστιχα.

    Είτε σε πάγο, είτε σε βαθύ απάτητο χιόνι, είτε σε ανηφόρα, είτε σε κατηφόρα ανταποκρίνονται παραπάνω από αξιοπρεπώς. Οδήγησα σε μέρη που μόνο φτιαγμένα suv και τζιποειδή ήταν μαζί μου, ενώ δεξιά και αριστερά του δρόμου έβλεπα παρατημένα αμάξια - ακόμα και τετρακίνητα suvοειδή. Έκανα ελιγμούς, όπισθεν, στροφές, όλα χωρίς κανένα θέμα!

    Βέβαια τα λάστιχα είναι 3 μηνών με ~2.000km και σε ελαφρύ αμάξι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #1806
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θεωρώντας πως έχω κάποια εμπειρία στο χιόνι και έχοντας οδηγήσει με πανιά ή αλυσίδες αλλά ποτέ με αμιγώς χιονολάστιχα, νομίζω πως είναι εφάμιλλα των πανιών!

    Δεν ξέρω πως είναι τα χιονολάστιχα, ξέρω από ανθρώπους με Ε60 (bmw) πχ. - βαρύ αμάξι πισοκούνα - πως τα πάνε περίφημα, αλλά αν με ένα ζευγάρι cross climate μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, δεν βρίσκω λόγο να βάλεις χιονολάστιχα.

    Είτε σε πάγο, είτε σε βαθύ απάτητο χιόνι, είτε σε ανηφόρα, είτε σε κατηφόρα ανταποκρίνονται παραπάνω από αξιοπρεπώς. Οδήγησα σε μέρη που μόνο φτιαγμένα suv και τζιποειδή ήταν μαζί μου, ενώ δεξιά και αριστερά του δρόμου έβλεπα παρατημένα αμάξια - ακόμα και τετρακίνητα suvοειδή. Έκανα ελιγμούς, όπισθεν, στροφές, όλα χωρίς κανένα θέμα!

    Βέβαια τα λάστιχα είναι 3 μηνών με ~2.000km και σε ελαφρύ αμάξι.
    Αυτο περιμενα να ακουσω.
    Αθηνα κ χιονολαστιχα ειναι τραβηγμενο.
    Οταν ειχα βαλει πρωτη φορα το 2016 σε ενα Corsa D ειχα εντυπωσιαστει κ στο ελαφρυ χιονακι βεβαια αλλα κ σε θερμοκρασιες κατω απο 3 βαθμους εως μειον.
    Τοσο πολυ χιονι ομως δεν ειχα την εθκαιρια να δοκιμασω. Θα το ηθελα βεβαια...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #1807
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Το καλοκαίρι πώς τα πάνε όμως; Τα 4 εποχών έχω ακούσει ότι έχουν χαμηλή απόδοση το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, σε κλίμα σαν το δικό μας, ενώ και το χειμώνα είναι μέτρια. Το τελευταίο όμως διαψεύδεται από την εμπειρία σου.

    Από τη μία σκέφτομαι ότι τα χειμερινά λάστιχα είναι απαραίτητα τέτοιες μέρες. Από την άλλη, τέτοιο θέμα στην Αττική έχουμε για δέκα ημέρες (συνεχόμενα ή σπαστά) ανά 4 χρόνια. Ίσως είναι από τις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις με χειμερινά λάστιχα, αλλά με άλλες λύσεις. Π.χ. οι κουβέρτες χιονιού για τα λάστιχα, είναι λύση των 20€, που θα σου κάνουν τη δουλειά με συμβιβασμούς.

    Στη γειτονιά μου δεν κυκλοφορεί σχεδόν τίποτα με 30 cm χιόνι. Εξαίρεση είναι ένας γείτονας που έχει ψηλό 4x4 με χειμερινά λάστιχα και πηγαίνει άνετα. Προσεκτικά και αργά, αλλά δεν σπινάρει καν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλοκαίρι πώς τα πάνε όμως;

    Από τη μία σκέφτομαι ότι τα χειμερινά λάστιχα είναι απαραίτητα τέτοιες μέρες. Από την άλλη, τέτοιο θέμα στην Αττική έχουμε για δέκα ημέρες (συνεχόμενα ή σπαστά) ανά 4 χρόνια. Ίσως είναι από τις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις με χειμερινά λάστιχα, αλλά με άλλες λύσεις. Π.χ. οι κουβέρτες χιονιού για τα λάστιχα, είναι λύση των 20€, που θα σου κάνουν τη δουλειά με συμβιβασμούς.

    Στη γειτονιά μου δεν κυκλοφορεί σχεδόν τίποτα με πάνω από 30 cm χιόνι. Εξαίρεση είναι ένας γείτονας που έχει ψηλό 4x4 με χειμερινά λάστιχα και πηγαίνει άνετα. Προσεκτικά και αργά, αλλά δεν σπινάρει καν.
    Τα climate δεν είναι χιονολάστιχα για να παθαίνουν ζημιά τους θερινούς μήνες ωστόσο η αντοχή τους στο χρόνο και η συμπεριφορά τους, είναι κάτι που περιμένω να δω και εγώ. Μέχρι τώρα σε στεγνό, βρεγμένο, χιονισμένο, παγωμένο, είναι more than κομπλέ!

    Υπόψη ότι ένοιωθα το χιόνι να ακουμπάει σασί από κάτω και έλεγα έτσι και βεντουζάρει τη γμσαμε, θα με βρουν την άνοιξη.

    Αμάξια κολλημένα να μην ανεβαίνουν ανηφόρα και εγώ να τα παραμερίζω και να ανεβαίνω λες και είχα κουβέρτες! Μόνο κάποιες (απολαυστικές) υπερστροφές αντιμετώπισα.

    Γενικά το χιόνι έχει τα μυστικά του, πχ ελαφρύ αμάξι, γλυκές κινήσεις, παιχνίδι με το τιμόνι, κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #1809
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Χρήσιμη συζήτηση. Μάλλον θα χρειαστούμε τη συνδρομή κάποιου συντονιστή να τη μεταφέρει σε άλλο νήμα.

    Η σύγκριση αλυσίδων, κουβερτών, χειμερινών ελαστικών, τι δείχνει; Ποιο έχει καλύτερη πρόσφυση σε χιόνι και πάγο; Ο γείτονας με το 4x4 ισχυρίζεται ότι τα χειμερινά ελαστικά πάνε καλύτερα από τις αλυσίδες ακόμα και σε μαλακό χιόνι.

    Έχω μπει σε αμάξι έμπειρου φίλου με καλοκαιρινά λάστιχα και το πήγαινε στο χιόνι, εκεί που άλλοι γλιστρούσαν ή κολλούσαν. Γκάζι ακόμα και στις κατηφόρες, για να ακολουθεί τα σημεία με πρόσφυση και γενικότερα οδήγηση με σπινάρισμα, αφού τα καλοκαιρινά λάστιχα δεν βοηθούν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1810
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Το ειχα ξαναγραψει σε αλλο θεμα οτι οταν πρωτοπαρουσιαστηκανε θεωρουντουσαν καλοκαιρινα ελαστικα με σημανση για χιονι.
    Τα κρατησα 4 χρονια κ ηταν μια χαρα κ στο στεγνο κ το καλοκαιρι.
    Πλεον ειναι 3ης γενιας κ σιγουρα εχουν αναβαθμιστει. Δεν θα με ανησυχουσε καθολου το θεμα καλοκαιρι/στεγνο κλπ κλπ.

    Αν δεν αποζητας το απιστευτο κρατημα στο στεγνο που εκει θες καλο καλοκαιρινο κανεις μια χαρα την δουλεια σου.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #1811
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρήσιμη συζήτηση. Μάλλον θα χρειαστούμε τη συνδρομή κάποιου συντονιστή να τη μεταφέρει σε άλλο νήμα.

    Η σύγκριση αλυσίδων, κουβερτών, χειμερινών ελαστικών, τι δείχνει; Ποιο έχει καλύτερη πρόσφυση σε χιόνι και πάγο; Ο γείτονας με το 4x4 ισχυρίζεται ότι τα χειμερινά ελαστικά πάνε καλύτερα από τις αλυσίδες ακόμα και σε μαλακό χιόνι.

    Έχω μπει σε αμάξι έμπειρου φίλου με καλοκαιρινά λάστιχα και το πήγαινε στο χιόνι, εκεί που άλλοι γλιστρούσαν ή κολλούσαν. Γκάζι ακόμα και στις κατηφόρες, για να ακολουθεί τα σημεία με πρόσφυση και γενικότερα οδήγηση με σπινάρισμα, αφού τα καλοκαιρινά λάστιχα δεν βοηθούν.
    Δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση. Εξαρτάται και από τις του διαστάσεις ελλαστικού, το βάρος του αμαξιού, το είδος του χιονιού και φυσικά τον οδηγό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #1812
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση. Εξαρτάται και από τις του διαστάσεις ελλαστικού, το βάρος του αμαξιού, το είδος του χιονιού και φυσικά τον οδηγό.
    Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία για τη σύγκριση, θα περίμενα ότι οι αλυσίδες κάνουν καλή δουλειά μόνο σε μαλακό χιόνι, εισχωρώντας μέσα σε αυτό. Αν πρόκειται για πάγο, φαντάζομαι ότι δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #1813
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία για τη σύγκριση, θα περίμενα ότι οι αλυσίδες κάνουν καλή δουλειά μόνο σε μαλακό χιόνι, εισχωρώντας μέσα σε αυτό. Αν πρόκειται για πάγο, φαντάζομαι ότι δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο.
    το αντίθετο , στον πάγο είναι ακόμα πιο χρήσιμες οι αλυσίδες. η δουλειά που κάνουν είναι να σπάνε τον πάγο,το λάστιχο να απομακρύνει ότι μπορεί από αυτόν και έτσι να πατάει σε άσφαλτο. όλα αυτά έως τα 30 -40 χλμ/ω μετά άστα βραστά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #1814
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Panos εσυ?
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1815
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.093
    Σε γυαλιστερό πάγο ούτε τα χιονολάστιχα κάνουν πολλά. Αν δεν έχουν καρφιά τότε μόνο αλυσίδες.

    Δε νομίζω ότι απαιτεί και ιδιαίτερη εμπειρία να οδηγήσει κανείς σε χιονισμένο δρόμο με χιονολάστιχα. Σχεδόν σα να οδηγάς σε χωματόδρομο. Σαφώς υπολογίζεις περισσότερο τις αποστάσεις αλλά και πάλι.
    Αυτό που συνέβη στην Αθήνα είναι σχεδόν καθημερινότητα σε πιο βόρειες χώρες.

    Αν δεν βρει η κοιλια του αυτοκινήτου τότε αυτό πάει όσο πατάνε οι τροχοί του. Γενικά το αφράτο χιόνι είναι το πιο ασφαλές.

Παρόμοια θέματα

  1. Σε είδα...... vol ΙΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1183
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2010, 20:17
  2. Σε είδα...... vol ΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 255
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF