Σελίδα 10 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια ερώτηση τους γνώστες.
    Θα κάνω μια ανακαίνιση στο σπίτι και λέω να βάλω μπριζα τηλεφώνου και εθερνετ μαζί ούτως ώστε να δώσει το ρούτερ μου ίντερνετ όπου έχω τηλεφωνική μπριζα.
    Να το κάνω η δεν θα πετύχει;
    Εγώ πέρασα 3 UTP CAT6 σε κάθε δωμάτιο (συν έξτρα όπου ήθελα)
    Απο το υπόγειο που τερματίζουν όλα, αλλάζω όποια πρίζα του σπιτιού θέλω είτε σε δικτύου (switch) είτε σε τηλεφώνου σε 2".
    Όλες οι πρίζες είναι RG45 (δικτύου) και κουμπώνουν και τα δύο βύσματα.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Το switch τι είναι;
    Στης μπριζες που θα βάλω θα δίνω ίντερνετ από μια θύρα εθερνετ του ρούτερ μου,έτσι το φαντάζομαι.
    Χρειάζεται κάτι ακόμα;
    Cat 6 είναι η ποιότητα του καλωδίου;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ευχαρηστω πολυ φιλε.Με βοηθησες αρκετα.Μαλον θα χτυπησω αυτο αν και εχω τις αμφιβολειες μου εξετειας των αξιολογησεων που διαβασα στο σκρουτζ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #139
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Το switch τι είναι;
    Στης μπριζες που θα βάλω θα δίνω ίντερνετ από μια θύρα εθερνετ του ρούτερ μου,έτσι το φαντάζομαι.
    Χρειάζεται κάτι ακόμα;
    Cat 6 είναι η ποιότητα του καλωδίου;
    Η σωστή διάταξη είναι: πρίζα -> patch panel -> switch -> router
    Τα καλώδια από τις πρίζες τερματίζουν στο patch panel, οι πόρτες από το patch panel συνδέονται στο switch και μια πόρτα του switch με τον router.

    Τα καλώδια του δικτύου μακριά από καλώδια ρεύματος.

    Cat6 είναι η κατηγορία του καλωδίου.
    ​The journey is the reward!

  5. #140
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Η σωστή διάταξη είναι: πρίζα -> patch panel -> switch -> router
    Τα καλώδια από τις πρίζες τερματίζουν στο patch panel, οι πόρτες από το patch panel συνδέονται στο switch και μια πόρτα του switch με τον router.

    Τα καλώδια του δικτύου μακριά από καλώδια ρεύματος.

    Cat6 είναι η κατηγορία του καλωδίου.
    Ρε συ,τον πέθανες τον άνθρωπο.Patch panel,switch,router(ξεχωριστά βέβαια,είμεθα και μερακλήδες!) κι όλα αυτά βέβαια πρέπει να στεγαστούν σε κάποιο rack.Tέτοια λέμε εμείς οι ΙΤ στον κόσμο γι αυτο μας βλέπουν σαν εξωγήινους νέρντουλες

    Επειδή λοιπόν ο φίλος καλά καλά δεν ξέρει τι είναι και τι κάνει το switch,ας τον ξεκινήσουμε από τα βασικά,να μην πελαγώσει.
    Θα περάσει λοιπόν τα καλώδια(καλό είναι να είναι Cat6 ),μακριά από τα ηλεκτρικά όπως σωστά λέμε και θα τα φέρει όλα μαζι σε ΕΝΑ σημείο ,όπου εκεί θα στήσει την κεντρική του διανομή.

    Εκεί ανάλογα τους χώρους του θα βάλει,αν θέλει να το κάνει σωστό και επαγγελματικό,μια καμπίνα είτε δαπέδου είτε επιτοίχια κι εκεί θα στεγάσει τα δικτυακά του.

    Φίλε balakia,το youtube είναι φίλος σου,κάνε μια αναζήτηση για home network setup κι εκεί θα αρχίσεις να παίρνεις ιδέες.Κι ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις προχωράς.Είτε εντελώς φτηνιάρικα μαζεύεις τα καλώδια σε ένα ντουλάπι,τα τερματίζεις,παίρνεις ένα φτηνό switch και συνδέεις επάνω του το modem-router του internet

    είτε
    πας πιο σωστά με rack,patch panel,καλο switch κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 15/12/2018 στις 00:05.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #141
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ρε συ,τον πέθανες τον άνθρωπο.
    Google is your friend!

    Από την ερώτηση 'Το switch τι είναι;' αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα κάνει την εγκατάσταση solo και δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες. Δίνω το κάδρο..



    PS Δεν του έγραψες πως να τερματίσει τα καλώδια.
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 15/12/2018 στις 00:19.
    ​The journey is the reward!

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Βραχυκύκλωμα...
    Δεν έχω απαίτησεις επαγγελματικες,απλά θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή με καλώδιο και όχι ασύρματα,την τηλεόραση(αν πάρω κάποτε),το πλειστεσιον του νεαρού.
    Σκέφτηκα να δώσω από το ρούτερ σε μπριζες(αν είναι εφικτό)και όπου και αν χρειάζομαι να έχω ίντερνετ μέσω εθερνετ.


    Έψαξα λίγο για το switch και αν κατάλαβα καλά, επιτρέπει την επικοινωνία συσκευών μεταξύ τους,δημιουργεί δυκτιο ανάμεσα σε συσκευές.
    Νομίζω δεν μου χρειάζεται ξαναλέω αν κατάλαβα καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από balakia; 15/12/2018 στις 03:01.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαρηστω πολυ φιλε.Με βοηθησες αρκετα.Μαλον θα χτυπησω αυτο αν και εχω τις αμφιβολειες μου εξετειας των αξιολογησεων που διαβασα στο σκρουτζ.
    Τουλάχιστον σε αυτό ασχολείται η εταιρία και βγάζει ενημερώσεις. Στα υπόλοιπα κινέζικα όπως ειμαι στην αρχή τα αφήνουν με ότι προβλήματα εχουν

  9. #144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Βραχυκύκλωμα...
    Δεν έχω απαίτησεις επαγγελματικες,απλά θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή με καλώδιο και όχι ασύρματα,την τηλεόραση(αν πάρω κάποτε),το πλειστεσιον του νεαρού.
    Σκέφτηκα να δώσω από το ρούτερ σε μπριζες(αν είναι εφικτό)και όπου και αν χρειάζομαι να έχω ίντερνετ μέσω εθερνετ.


    Έψαξα λίγο για το switch και αν κατάλαβα καλά, επιτρέπει την επικοινωνία συσκευών μεταξύ τους,δημιουργεί δυκτιο ανάμεσα σε συσκευές.
    Νομίζω δεν μου χρειάζεται ξαναλέω αν κατάλαβα καλά.
    switch ειναι μια συσκευή που συνδέονται φυσικά (με το καλώδιο) οι συσκευές σου και επιτρέπει την δικτυακή τους επικοινωνία (σκεψου πως ενα μικρό switch είναι οι 4 πόρτες που έχει το router που έχεις). Συνηθως router και switch είναι 2 διαφορετικές συσκευές αλλά λόγω των χαμηλών απαιτήσεων στα οικιακά περιβάλοντα τα συνδιάζουν σε μία συσκευή.

    Patch panel ειναι μια dummy συσκευή πάνω στην οποία τερματίζεις (κουμπώνεις ουσιαστικα) τα καλώδια δικτύου σου και σου δινει μπριζάκι jr45 για ναμπορείς να το συνδέσεις. Ενα τυπικό σεταπ είναι το παρακάτω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aORfL.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	402078

    όπου μπλε ειναι τα καλώδια του σπιτιού που έρχονται σε ενα σημείο, τα τερματιζεις πάνω στο patchpanel και μετα με άλλα καλώδια δικτύου (πορτοκαλί) συνδέεις την κάθε πόρτα στο switch (και το router σου για να έχουν ίντερνετ όλα τα υπόλοιπα).

    Σαφώς και μπορείς εκεί που μαζεύονται όλα τα καλώδιά σου απλά να τους βάλεις ένα rj45 και να τα κουμπώσεις πάνω στις πόρτες του router αλλά μιας που θα το κάνεις κάντο σωστά απο την αρχή. Το κόστος για ένα patchpanel και ενα switch είναι αρκετά χαμηλό και θα σου επιτρέψει να είσαι πιο ευέλικτος για μελλοντικές σου ανάγκες .

    Σχετικά με τις αγορές σου, όπως σου είπαν πρόσεξε τα καλώδιά σου (και το patch panel αν καταλήξεις εκεί) να είναι cat6. Στα καλώδια μάλιστα υπάρχουν 2 κατηγορίες τα STP (shielded twisted pair) and UTP (unshielded twisted pair). UTP είναι τα κλασικά καλώδια που έρχονται μαζί με τις περισσότερες συσκευές, τα STP έχουν μια επιπλέων μόνωση που σε οικιακά περιβάλοντα βοηθάει αρκετά αν υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και αν περνάνε κοντά απο καλώδια ρεύματος κλπ. Το μειωνέκτημα των STP είναι η τιμή τους και πως είναι αρκετά πιο σκληρά πράγμα που πολλές φορες δεν βοηθάει στην εγκατάσταση.

    Στο switch καλό θα είναι να είναι Gigabit (1000Mbit/s) αντί του κλασσικότερου FastEthernet (100Mbit/s) μιας και θα επιταχύνεις την επικοινωνία των συσκεών σου τοπικά στο δίκτυό σου και είναι και πιο futureproof.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις.


    https://www.skroutz.gr/s/9233696/Goo...%BF-57197.html

    Αν πάρω αυτό το καλώδιο και από το ρούτερ μου στείλω σε 4 μπριζες που θέλω,θα χρειαστεί κάτι άλλο;
    Το ρούτερ έχει 4 θύρες εθερνετ.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  11. #146
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Το ρούτερ έχει 4 θύρες εθερνετ.
    Υπολόγιζε 3. Η μία μπορεί να είναι προρυθμισμένη για άλλη χρήση (IPTV). Οι τιμές για ένα 8 port switch ξεκινάνε από 10€. Είναι σημαντικό στον τερματισμό των καλωδίων να τα βάλεις με συγκεκριμένη σειρά, τα προζάκια έχουν έναν χρωματικό οδηγό, πρέπει να κάνεις το αντίστοιχο και στο άλλο άκρο. Άσε αρκετά μέτρα αέρα στα καλώδια. Θα βρεις εύκολα πολλά βίντεο.
    ​The journey is the reward!

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Αν είναι έτσι ρυθμιζόμενο το ρούτερ,αυτήν την θύρα πρέπει να την συνδέσω στην τηλεόραση,έτσι δεν είναι;
    Αν ναι συνδέοντας την θα έχει και ίντερνετ η τηλεόραση η θέλει κι άλλη θύρα για να πάρει ίντερνετ;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  13. #148
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Η πόρτα είναι ρυθμισμένη από τον πάροχο για συνδρομητική iptv μέσω internet, θέλει άλλη για την τηλεόραση.

    Επίσης ένα ερώτημα είναι τι θα κάνεις με τις τηλεφωνικές γραμμές αν/όταν η γραμμή σου γίνει voip.

    Η άποψή μου είναι να μην κάνεις πρόχειρη λύση για μια μόνιμη εγκατάσταση, μπορεί οι απαιτήσεις/ανάγκες σου να αλλάξουν στο προσεχές μέλλον.
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 15/12/2018 στις 15:54.
    ​The journey is the reward!

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Η πόρτα είναι ρυθμισμένη από τον πάροχο για συνδρομητική iptv μέσω internet, θέλει άλλη για την τηλεόραση.

    Επίσης ένα ερώτημα είναι τι θα κάνεις με τις τηλεφωνικές γραμμές αν/όταν η γραμμή σου γίνει voip.

    Η άποψή μου είναι να μην κάνεις πρόχειρη λύση για μια μόνιμη εγκατάσταση, μπορεί οι απαιτήσεις/ανάγκες σου να αλλάξουν στο προσεχές μέλλον.
    Αυτή η ρυθμισμένη θύρα μπαίνει στην τηλεόραση και παρακολουθείς συνδρομητική τηλεόραση,η τηλεόραση θα έχει ίντερνετ μέσω αυτής η θέλει κι άλλη θύρα μόνο για ι ίντερνετ;

    Τι να κάνω με της γραμμές;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  15. #150
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Σε ποιον πάροχο είσαι και ποιον router έχεις;
    ​The journey is the reward!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF