Σελίδα 107 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110111112117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1591
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση περισσότερο κουβέντα να γίνεται. Ο αδερφός μου είχε ενα tv box το όποιο μας άφησε χρόνους και τώρα είναι στο ψάξιμο. Και σκέφτεται 3 λύσεις. Ή θα ψάξει παλι για tv box, ή να πάρει ενα mini pc για καλύτερα ή να πάρει ενα raspberry. Προφανώς σαν φθηνότερη επιλογή θα πρεπει να παει ή σε tv box ή σε μτχ raspberry, γτ για αξιόλογο mini pc θα πρεπει να ξηλωθει αρκετά που δεν είναι διατεθημένος.

    Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι το εξης: βλέπω κάποια πακέτα raspberry που λένε οτι δείχνουν και 4k και οτι λειτουργουν σαν mini pc. Αλλά δεν καταλαβαίνω την λειτουργία του ιδιου του rasberry. Τι λογισμικό τρέχει και ποσο κοντά σε mini pc είναι κτ τέτοιο εφόσον δεν έχει δικο του σκληρό δισκο και πρεπει να του βάλεις εσύ κάρτα μνήμης?
    Αναλογως τι θελει να κανει κ τι ζηταει απο αυτο.

    Εγω παλια ειχα το Mi Box4s.
    Μετα αγορασα το Chromecast with google tv.
    To 2o σαφεστατα καλυτερο γι αυτο που το ηθελα.
    Ποιοτητα εικονας κ βαζοντας τις εφαρμογες που ηθελα οπου παω απλα το κουβαλαω μαζι μου.
    Δουλευει απροβληματιστα κ αγογγυστα.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #1592
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά όσο για το Chromecast το σκέφτηκα κι εγώ αν και πλέον το θεωρώ ξεπερασμένο με τις καινούριες android tv. Εγώ έχω το Chromecast 2 και πλέον τσάμπα το έχω πάνω στην tv.
    Anyway ο αδερφός μου το σκέφτηκε ώστε να παίζει και retro games το raspberry και να το έχει ως media center ας πούμε αντί pc.
    Ωστόσο εγώ απλά προσπαθώ να καταλάβω τη λειτουργία του. Όσο το έψαξα λέει ότι φορτώνεις το λογισμικό σε sd και το τρέχεις. Αλλά τι περιβάλλον είναι αυτό? Android? Widows? Πώς μοιάζει? Το μόνο που αντιλαμβάνομαι είναι ότι οκ μπορεί να παίξει 4k αλλά δεν βλέπω αλλη λογική στο να το πάρεις.

  3. #1593
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα Raspeberry pi είναι σε έλλειψη από πέρσι. Είχαν πει ότι θα φέρουν μερικά κομμάτια τον Ιούνιο, αλλά δεν ξέρω τι έχει απομείνει, διότι ήταν μεγάλη η ουρά αναμονής. Ένας από τους επίσημους εισαγωγείς έχει διαθεσιμότητα μόνο σε ακριβά κιτ πλέον.

    Εννοείται ότι πας για την έκδοση Raspeberry Pi 4 και ιδανικά με τα 8 Gbyte RAM. Rapsberry, με λιγότερα από 4 Gbyte RAM μην πάρεις.

    Το επίσημο λειτουργικό σύστημα είναι το Raspberry Pi OS, που είναι παρακλάδι του Raspbian, μίας ειδικά διαμορφωμένης έκδοσης Debian Linux. Η υποστήριξη που έχει είναι μεγάλη, διότι είναι πολύ δημοφιλές. Έρχεται με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα συνήθως, αλλά και να μην είναι, το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς σε μερικά λεπτά (~4GByte). Φορτώνει γραφικό περιβάλλον, σαν να βλέπεις Ubuntu, αλλά έχει και γραμμή εντολών φυσικά.

    Για music ή video player υπάρχουν ειδικές εκδόσεις OS για το Raspberry Pi, εξειδικευμένες σε αυτό. Εννοείται όμως ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επίσημη έκδοση Raspberry Pi OS και να βάλεις σε αυτήν το λογισμικό που θέλεις, μιας και τα αποθετήρια έχουν ποικιλία λογισμικού.

    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σαν media player, αλλά θεωρώ ότι είναι ακριβό πλέον, σε σχέση με άλλα TV Box, αν αυτή είναι η λειτουργία που θέλεις. Έχουν αυξηθεί οι δυνατότητές του και δεν είναι πλέον η φθηνή λύση που λέγαμε 10 χρόνια πριν.

    Το έχω χρησιμοποιήσει πολύ τους τελευταίους μήνες στη δουλειά, για διάφορες εφαρμογές. Βολεύει λόγω μεγέθους και χαμηλής κατανάλωσης, αλλά τείνει να χάσει το value for money εκεί που έχει φθάσει. Ειδικά με την άμεση εξάντληση του στοκ αρχίζει να δυσκολεύει η κατάσταση.

    Θα το αγόραζα με το ακριβό κιτ, κυρίως για να ασχοληθώ με προγραμματισμό και εφαρμογές μικροηλεκτρονικής, περισσότερο για να μάθω πράγματα, αλλά ξέροντας ότι θα πρέπει να επενδύσω κάποιες εκατοντάδες ευρώ.

    Παιχνίδια δεν έχω βάλει, αλλά φαντάζομαι τόσο δημοφιλές που είναι και με βάση το linux, θα βρίσκεις emulators.

    Το λειτουργικό σύστημα τρέχει από κάρτα microSD, αλλά δεν είναι ό,τι πιο αξιόπιστο μπορείς να έχεις. Για επαγγελματικές εφαρμογές συνιστάται η χρήση portable SSD με σύνδεση USB 3.0, διότι οι κάρτες μνήμης τείνουν να χαλάνε τα αρχεία του λειτουργικού συστήματος με τον καιρό.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/07/2022 στις 10:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1594
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    To raspberry είναι ένας κανονικός υπολογιστής. Το λειτουργικό του ειναι κατά βάση λινουξ. Ότι κάνεις με έναν λινουξ υπολογιστή μπορείς να κάνεις και με αυτό.

    Γενικότερα έχει άπειρες εφαρμογές και υπάρχει δυνατό community από πίσω.

  5. #1595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Ότι δεν υπάρχει στοκ το είδα κι εγώ εξ αρχής. Υπάρχει όμως σε μτχ Κιτ γύρω στα 70-80€. Το budget βέβαια μπορεί να ξεφύγει πολύ αλλά κ πάλι από ένα mini pc πάλι θα είσαι φθηνότερα. Απ' ότι καταλαβαίνω λίγο ψάξιμο στην αρχή θα το χρειαστείς αλλά δεν ακούγεται και τρομερά δύσκολο.
    Νομίζω ότι σαν αναβάθμιση (από tv box σε pc) ίσως τλκ είναι καλή λύση. Αρκεί να μην έχεις βέβαια ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτό.

  6. #1596
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας οι γνώστες για ενα θέμα που θέλω να λυσω.

    Το rooter μου είναι στο δωμάτιο με το γραφείο και θα ήθελα να συνδέσω ενσύρματα την τηλεόραση και πιθανότατα στο μέλλον ενα tv box. Σκέφτομαι να πάρω το εικονιζόμενο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210617094530_03168d90.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	436893

    Θα γίνει δουλειά με μία σύνδεση στο router και δύο σε τηλεόραση και tv box;

  7. #1597
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας οι γνώστες για ενα θέμα που θέλω να λυσω.

    Το rooter μου είναι στο δωμάτιο με το γραφείο και θα ήθελα να συνδέσω ενσύρματα την τηλεόραση και πιθανότατα στο μέλλον ενα tv box. Σκέφτομαι να πάρω το εικονιζόμενο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210617094530_03168d90.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	436893

    Θα γίνει δουλειά με μία σύνδεση στο router και δύο σε τηλεόραση και tv box;
    Ναι κανονικα.
    Εχει ξανασυζητηθει παλαιοτερα.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #1598
    Καλησπερούδια.

    Αν κανείς μπορεί να βοηθήσει, θα είναι ευπρόσδεκτο.

    Υπάρχει (νόμιμος) τρόπος να εγκασταθεί το netflix (και ενδεχομένως άλλα παρόμοια) στο tv box που δίνει η cosmote tv?

    Ερώτηση μόνο για γνώστες

  9. #1599
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Καλησπερούδια.

    Αν κανείς μπορεί να βοηθήσει, θα είναι ευπρόσδεκτο.

    Υπάρχει (νόμιμος) τρόπος να εγκασταθεί το netflix (και ενδεχομένως άλλα παρόμοια) στο tv box που δίνει η cosmote tv?

    Ερώτηση μόνο για γνώστες
    Εχεις δοκιμασει με sideload & explorer + το apk της εφαρμογης?
    Καπου διαβαζα οτι κατεβαζεις το apk του aptoide το κανεις εγκατασταση με usb drive το τρεχεις κ μετα σου βγαζει τις κλειδωμενες εφαρμογες.
    Απλα την εφαρμογη δεν μπορεις να την βαλεις home screen κ την βρισκεις απο τις εφαρμογες.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #1600
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας οι γνώστες για ενα θέμα που θέλω να λυσω.

    Το rooter μου είναι στο δωμάτιο με το γραφείο και θα ήθελα να συνδέσω ενσύρματα την τηλεόραση και πιθανότατα στο μέλλον ενα tv box. Σκέφτομαι να πάρω το εικονιζόμενο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210617094530_03168d90.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	436893

    Θα γίνει δουλειά με μία σύνδεση στο router και δύο σε τηλεόραση και tv box;
    Έχω τέσσερα στο σπίτι και με έχουν εξυπηρετήσει πάρα πολύ, με καλές ταχύτητες ακόμα και πάνω σε πολύπριζο. Μόνη προϋπόθεση να κατεβάσεις την εφαρμογή της TP-Link και να απενεργοποιήσεις το γ@!#&*νο eco mode.

  11. #1601
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Καλησπερα,
    Ποια είναι τα αποδεκτη ταχύτητα σε ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ γραμμή?????

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220714-233446~3.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	436927

  12. #1602
    Καταρχήν έχεις fiber μέχρι το router;

    Αν όχι, τότε όλα είναι πιθανά. Η ταχύτητα είναι ΩΣ αυτή που λένε (ψιλά γράμματα).

    Αν ναι, σβήστα όλα, κάνε επανεκκίνηση στο router, χωρίς το wifi και μέτρα με Η/Υ συνδεδεμένο με καλώδιο στο router.
    Τότε θα πρέπει να είναι 100 καρφωμένη. Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα.

  13. #1603
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πιθανότατα να μην υπάρχει οπτική ίνα, να πληρώνεις μεν συμβόλαιο για 100 και οπτική ίνα αλλά να είσαι συνδεδεμένος σε χαλκό (ADSL).

    Για αρχή τηλεφώνησε στο 13888 και δήλωσε βλάβη. Ίσως να υπάρχει βλάβη.

    Ο τεχνικός θα σου πει τί πρέπει να γίνει.

    Αν σου πει ότι είσαι σε χαλκό, έχεις την επιλογή να κάνεις το συμβόλαιο σου για 24 χωρίς ποινή ή να κάνεις την γραμμή 100 mbps μέσω άλλου παρόχου (πληρώνεις το συμβόλαιο σου στην Cosmote αλλά έχεις πρακτικά αλλά πάροχο).

  14. #1604
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού σου, μην ασχοληθείς καν να την επισκευάσεις, άπλωσε καλώδιο FTP από τον κατανεμητή της οικοδομής σου μέχρι το ρούτερ και τέλος.

  15. #1605
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα,
    Ποια είναι τα αποδεκτη ταχύτητα σε ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ γραμμή?????

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220714-233446~3.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	436927
    Καλησπέρα.
    Αν πιάνεις περίπου 75Mbps είσαι αρκετά καλά.
    Στα 85 κάνεις πάρτυ.
    Για παραπάνω από 85 ,πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο καφαο και να μένεις σε αραιοκατοικημένη περιοχή.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF