Σελίδα 110 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1060100105106107108109110111112113114115120 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.636 έως 1.650 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1636
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Τα χρήματα είναι δευτερεύον θέμα.


    Ο vodafone που με πήρε τηλέφωνο μου είπε ότι θα παίρνει από καμπίνα wind.


    Χρόνια τώρα στην cosmote δεν είχα προβλήματα με τη σύνδεση. Δεν σκεφτόμουν να φύγω. Απλά παίχτηκε λιγονπουστικα η όλη φάση, είμαι κι εγώ στραβόξυλο και σπαστηκα.
    Το 24μηνο συμβόλαιο στην κοσμοτέ είχε λήξει , αλλά συνέχιζε με τις ίδιες παροχές στα ίδια χρήματα.
    Ένα πρωί πήραν τηλέφωνο στο σπίτι και λένε στο γιο μου, σας κάνουμε δωρεάν αναβάθμιση από 50 σε 100.
    Θέλετε? Ναι θέλουμε.
    Από εκείνη τη στιγμή άρχισαν οι αποσυνδέσεις, επειδή λέει το ρούτερ δεν υποστήριζε 100αρα , θα μας δώσουν δωρεάν νέο ρούτερ.
    Πήγε ο γιος, πήρε το ρούτερ, έρχεται σπίτι το εγκαθιστά, τσουπ τηλέφωνο από την κοσμοτέ, τώρα που πήρατε νέο ρούτερ και δωρεάν αναβάθμιση, θα πρέπει να κάνετε νέα 24μηνη δέσμευση με 40 € το μήνα.
    Το κλου είναι ότι 7 μέρες με το παλιό και άλλες 7 μέρες με το νέο ρούτερ, ίντερνετ δεν είδαμε ούτε τηλέφωνο έχουμε τη μισή μέρα.
    Ατελείωτες ώρες στα τηλέφωνα στο 13888,. Ραντεβού που δεν τήρησαν, κάτι απειλές του τύπου σε έχουμε δεμένο και δεν μπορείς να ακυρώσεις
    Ε να παναγαμηθουνε, διακοπή (υπαναχώρηση χωρίς ρήτρα εντός 16 ημερών) και Vodafone.
    Το ότι θα γλιτώσω τα μισά λεφτά έτυχε στην πορεία.
    Long story short, Τα νεύρα είναι κακός σύμβουλος.
    Άλλαξε σήμερα το πρωί το κινητό από κοσμοτε σε βονταφον, προχώρησε και η μεταφορά του σταθερού προς τη βονταφον, και το απόγευμα τους πλάκωσα στα γαμωσταυριδια και έκανα αίτημα φορηροτητας για να ξαναγυρίσω κοσμοτε.

    Θα πληρώσω βέβαια κάτι ρήτρες, αλλά δε γαμιεται, ας πρόσεχα.
    Οι μαλακίες πληρωνονται.

    Mε τις υγείες μου.

  2. #1637
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πράγματι, εν θερμώ συνήθως παίρνουμε λανθασμένες αποφάσεις. Είναι βεβαία και φορες που μας οδηγουν σε αλλαγές προς το καλύτερο που αναβάλλαμε.

    Κοίτα τις οδηγίες που δώσαμε πιο πριν, μήπως μπορείς να βελτιώσεις την καλωδίωση εντός της οικίας και του κτιρίου σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1638
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ε,στην τελική μεταναστεύστε!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #1639
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Καλησπέρα. Εχω μια απορία που μποει να είναι βλακεια. Έχουμε εναν δυκτιακό εκτυπωτή στο γραφείο που τυπώνουν άλοι οι Η/Υ εκει. Ειναι ο hp color laserjet pro M252n.
    Επειδή το toner τελειώνει μεσα σε λιγοτερο απο μήνα, σκευτικα αντι για toner να δοκιμάσω να πάρω μόνο το μελάνι και να δοκιμάσω να το γεμίζω. To toner είναι αυτο
    https://www.skroutz.gr/s/22856494/RE...l?from=catspan

    Η ερωτηση είναι η εξής. Έστω οτι δεν θέλω το τσιπάκι (Εχω 6-7 τσιπάκια που είναι γύρω στο 40% και επίσης ο εκτυπωτης μπορει να δουλέψει και χωρις τσιπάκι). Είναι υποχρεωτικό να πάρψ το συγκεκριμένο toner (το χρωμα δλδ) που ειναι για τον εκτυπωτή μου ή οτιδηποτε toner και να πάρω θα κάνει την ίδια δουλειά?
    Εγω θέλω να γεμίζω το μαυρο. Ότι μαυτο μπουκαλάκι και να πάρω κάνει ή οπωσδηποτε πρέπει να πάρω το δικό του?
    Ελπιζω να το εξήγησα όσο καλυτερα μπορώ...]\


    (PS για το fun bike θα απαντήσω απο το σπίτι να είμαι πιο χαλαρος)
    Πάτα το 0

  5. #1640
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Εχω μια απορία που μποει να είναι βλακεια. Έχουμε εναν δυκτιακό εκτυπωτή στο γραφείο που τυπώνουν άλοι οι Η/Υ εκει. Ειναι ο hp color laserjet pro M252n.
    Επειδή το toner τελειώνει μεσα σε λιγοτερο απο μήνα, σκευτικα αντι για toner να δοκιμάσω να πάρω μόνο το μελάνι και να δοκιμάσω να το γεμίζω. To toner είναι αυτο
    https://www.skroutz.gr/s/22856494/RE...l?from=catspan

    Η ερωτηση είναι η εξής. Έστω οτι δεν θέλω το τσιπάκι (Εχω 6-7 τσιπάκια που είναι γύρω στο 40% και επίσης ο εκτυπωτης μπορει να δουλέψει και χωρις τσιπάκι). Είναι υποχρεωτικό να πάρψ το συγκεκριμένο toner (το χρωμα δλδ) που ειναι για τον εκτυπωτή μου ή οτιδηποτε toner και να πάρω θα κάνει την ίδια δουλειά?
    Εγω θέλω να γεμίζω το μαυρο. Ότι μαυτο μπουκαλάκι και να πάρω κάνει ή οπωσδηποτε πρέπει να πάρω το δικό του?
    Ελπιζω να το εξήγησα όσο καλυτερα μπορώ...]\


    (PS για το fun bike θα απαντήσω απο το σπίτι να είμαι πιο χαλαρος)
    Είσαι στον σωστό δρόμο για να πλημμυρίσεις τον εκτυπωτή σου μαύρο(ή μπλε-κίτρινο-ματζέντα) κάρβουνο(και πιθανότατα να χαλάσεις το drum του εκτυπωτή)
    Έξοδα δεν έχει το γραφείο σας για να περάσει τα τόνερ?
    Αν τελειώνει κάθε μήνα σημαίνει ότι ο όγκος εκτύπωσεων σας υπερβαίνει αυτόν που ο εκτυπωτής είναι σχεδιασμένος να έχει σαν μέση εργασία.
    Οπότε καλή είναι η πενία που τέχνας κατεργάζεται , αλλά με λίγο σύνεση
    Πάρτε έναν ασπρόμαυρο laser(ή φωτοτυπικό αν τυπώνετε ΠΑΡΑ πολύ) κι αφήστε τον έγχρωμο laser αυστηρά αν χρειάζεστε για κάποιο λόγο έγχρωμες εκτυπώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 26/07/2022 στις 13:32.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #1641
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Δυστυχώς ως επί το πλείστον οι εκτυπώσεις μας είναι έγχρωμες. Απλά το μαύρο τελειώνει πάντα γρηγορότερα. Τα υπόλοιπα αλλάζουν 1φορα το δυμηνο-τριμηνο. Τα toner στα έξοδα περνάνε απλά με ρώτησαν αν μπορούμε να το μειώσουμε κάπως. Κ σε ένα βιντεάκι έδειχνε πολύ εύκολο.
    Οπότε να το αφήσω σαν λύση καλύτερα....

  7. #1642
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπάρχουν toner καλής ποιότητας που κατασκευάζονται καινούρια από τρίτα εργοστάσια, χωρίς την επωνυμία του κατασκευαστή του εκτυπωτή και την αντίστοιχη υπερτίμηση. Στο παρελθόν παίρναμε επί χρόνια τέτοια. Ένα στα 20 μας έβγαζε πρόβλημα και απλά το πετούσαμε, δεν μπαίναμε καν στη διαδικασία να πούμε στο μαγαζί για επιστροφή. Ενδεικτικές τιμές για 7.000 σελίδες ασπρόμαυρης εκτύπωσης:
    Αυθεντικό toner: 170€
    Ανακατασκευασμένο από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων: 80€.
    Καλής ποιότητας τρίτου εργοστασίου: 15€. Ναι, το 1/11 από το αυθεντικό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1643
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Καλά εννοείται ότι τέτοια παίρνουμε. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι ενώ το τσιπ μπορεί να γράφει 20% το τόνερ μπορεί να έχει τελειώσει (άπλυτα λογικό αφού μπορεί να έχω μεγαλύτερη κάλυψη).

    Αλλά στο μαύρο τελειώνει και το τσιπ λεει 50-60%. Τώρα κοιτούσα το report και έχει τυπώσει 724 σελ με μαύρο χρώμα και τελειώνει, πράγμα που στις 3500 που λέει ότι βγάζει το τόνερ είναι εντελώς εκτός.

  9. #1644
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Αλλαγή θέματος…

    Ζητείται ικανό, ελαφρύ και μακρόβιο λάπτοπ, προτίμηση με μεγάλη οθόνη.

    Το λιγότερο 8 ωρες μπαταρία, 16-17αρα οθόνη και ικανό να τρέχει αγόγγυστα τα περισσότερα business προγράμματα, δεν το θέλω για gaming (θα ήθελα, αλλά το βάρος θα εκτοξευθεί…)
    Για καθημερινή μεταφορά σε τσάντα πλάτης.
    Lg gram?
    Dell XPS?
    Macbook?

    Τιμή, απο 1500 μέχρι και 2κ εάν και εφόσον αξίζουν να τα δώσω

    Ευχαριστω!
    Αγοράστηκε αυτό στα 1.000 ευρώ, και ηρέμησα ( για την ώρα...) Εαν το δει η σύζυγος μάλλον θα το καβαντζώσει και μάλλον θα σας πρήξω πάλι...

    Asus Zenbook Flip 15 UX564EI-OLED-H731X 15.6" UHD Touchscreen (i7-1165G7/16GB/1TB SSD/GeForce GTX 1650 Ti Max-Q/W11 Pro)
    The mountain is you

  10. #1645
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Αγοράστηκε αυτό στα 1.000 ευρώ, και ηρέμησα ( για την ώρα...) Εαν το δει η σύζυγος μάλλον θα το καβαντζώσει και μάλλον θα σας πρήξω πάλι...

    Asus Zenbook Flip 15 UX564EI-OLED-H731X 15.6" UHD Touchscreen (i7-1165G7/16GB/1TB SSD/GeForce GTX 1650 Ti Max-Q/W11 Pro)
    1.000€ που;

  11. #1646
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ωραίο.
    Αν το δουλεύεις με τον παραδοσιακό τρόπο και όχι στημένο έτσι όρθιο όπως το είδα στο λινκ θα σε συμβούλευα να αγοράσεις και μια ΚΑΛΗ βάση με ανεμιστηράκια.
    Για μεγαλύτερο λαπτοπ,να πατάει καλά απάνω .
    when life gets complicated... i ride.

  12. #1647
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    1.000€ που;
    Κωτσόβολος stock house, έπειτα απο την παρότρυνση του συντροχίτη. Επαιζε και ενα ωραίο XPS 13 στα 1.300 απο 2.500, αλλά μου φάνηκε μικρό.
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 29/07/2022 στις 23:48.
    The mountain is you

  13. #1648
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλά εννοείται ότι τέτοια παίρνουμε. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι ενώ το τσιπ μπορεί να γράφει 20% το τόνερ μπορεί να έχει τελειώσει (άπλυτα λογικό αφού μπορεί να έχω μεγαλύτερη κάλυψη).

    Αλλά στο μαύρο τελειώνει και το τσιπ λεει 50-60%. Τώρα κοιτούσα το report και έχει τυπώσει 724 σελ με μαύρο χρώμα και τελειώνει, πράγμα που στις 3500 που λέει ότι βγάζει το τόνερ είναι εντελώς εκτός.
    Αυτα τα θεωρητικά νουμερα βγαινουν με το 5% της σελιδας να αποτελειται απο μελανι. Αν σε εσενα μια σελιδα περιεχει 10-15% θα ειναι σαν να εκτυπωνεις 2-3 σελίδες. Ειναι κατι σαν τη θεωρητικη καταναλωση των αυτοκιν/μηχανης, στην πραξη ως επι το πλειστον θα διαφέρει.

  14. #1649
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Καλά προφανώς αυτό το ξέρω. Ξέρω ακόμα κ ποιες εκτυπώσεις τρώνε πολύ μελάνι. Αλλά τα νούμερα που βγαίνουν είναι τραγικά μεγάλα. Το τόνερ αναφέρει ότι τυπώνει 3500 σελ (με 5%). Εγώ όταν θα έχει τελειώσει άντε να έχω φτάσει τις 800. 3500÷800=4,37σελ. Αυτό το νούμερο σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχεί στις εκτυπώσεις που γίνονται.

  15. #1650
    Έπεσε ένα ποτήρι τσίπουρο στο πληκτρολόγιο του macbook και όλα έπαψαν...

    Δεν το γράφω για βοήθεια, για ψυχολογική συμπαράσταση μόνο...


Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF