Σελίδα 113 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1363103108109110111112113114115116117118123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.681 έως 1.695 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1681
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    αν εκτυπώνεις αραιά σε inkjet , έχεις αρκετές πιθανότητες να βουλώσουν τα nozzles (ακροφύσια).
    Έχει κάποια πράγματα που τα κάνει και το software του εκτυπωτή αλλά συνήθως είναι για πολύ light
    καταστάσεις.

    Υπάρχουν κάποιες τεχνικές στο internet για να τα καθαρίσεις

  2. #1682
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Δοκίμασα να εκτυπώσω μια μαυρη εικόνα. Καταμαυρη, εφτιαξα στο paint ενα jpg που ήταν ολη η σελιδα μαύρη. Η πρωτη εκτύπωση εβγαλε μαύρες γραμμές! Και μαλιστα αχνες.
    Εκανα καθαρισμους και τα συναφή και ξαναεκτυπωσα την εικόνα. Αυτη τη φορά το μαυρο ήταν πιο έντονο αλλα πάλι γραμμές, έστω και πιο παχιες.

    Ένα κειμενο που ηθελα εξαρχής να εκτυπώσω ήταν πάλι αχνό σε πολλά σημεία, καλύτερο από την πρωτη απόπειρα αλλα και πάλι δεν διαβαζόταν.
    Μου φαινεται θα το βαλω να εκτυπωσει καμια δεκαριά μαυρες σελιδες κι ας χαλασει το μισό cartridge.

    Επειδή είμαι σε φαση μετακόμισης στο τέλος βλέπω να καταλήγει στα σκουπίδια ο εκτυπωτης.

  3. #1683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πριν λιγα χρόνια έπεσε στα χέρια μου ενας HP officejet 4655. Όλα καλά, εκτύπωνα αραια και που ότι χρειαζόμουν χωρις κανένα θέμα.
    Ξαφνικά έπαψε να αναγνωρίζει το μαυρο cartridge. Υποθέτω το αυθεντικό ήταν, δεν ξέρω κιολας. Ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είναι σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα. Ακολουθησα όλες τις προτεινόμενες λύσεις, δεν δουλεψε καμία.

    Πήρα καινουργιο cartridge, αυθεντικό. Εκτύπωσα κάποιες φορές, τώρα μου κάνει άλλα περίεργα, οταν εκτυπώνει κάνει γραμμές ενώ η εκτύπωση δεν είναι ομοιομορφη σε όλη τη σελίδα. Δηλ σε καθε γραμμή τα γράμματα είναι κομμένα οριζόντια και σε πολλά σημεία αχνά. Έκανα καθαρισμό και align και καααπως διορθώθηκε.

    Σώζεται το πράμα; Δεν πολυέχω όρεξη να πάρω καινουργιο cartridge, είναι πανάκριβα και αυτό είναι σχεδόν γεμάτο.
    Κανε αυτό από το software, η βαλε οινόπνευμα σε μια σύριγγα και πρεσαρε λίγο στο ακροφυσιο που ακουμπάει το μελανι
    https://m.youtube.com/watch?v=ympVejpzP2U
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #1684
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Φυσικά την έκανα τη διαδικασία σοφτγουερικα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

    Τελικά δούλεψε η λύση με την εκτύπωση μαύρης εικόνας. Εκτύπωσα 10 σελίδες με το χαρτί να βγαίνει σχεδόν νωπό από το έντονο μαύρο. Η εκτύπωση βελτιώθηκε θεαματικά αν και μου έφαγε το μισο (και παραπάνω) cartridge και ειναι και το XL γμτ. Πλέον είναι ελάχιστα τα σημεία κειμένου που είναι αχνά και μειώνονται σε κάθε νέα εκτύπωση.

    Μάλλον θα τον γλυτώσει τον κάδο ο εκτυπωτης.

  5. #1685
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Στο πρώτο σχόλιο γράφεις ότι το βλέπεις να παίζει αλλά δεν ακούγεται κάτι, τώρα γράφεις ότι δεν το βλέπει καθόλου ο υπολογιστής, οπότε διευκρίνισέ το λίγο καλύτερα.

    Πρώτα δες αν το CD φαίνεται στο File Explorer. Αν αναγνωρίζεται, δοκίμασε να το κάνεις να παίξει από εκεί με διπλό κλικ.

    Αν και αυτονόητο, δοκίμασε διάφορα CD και βεβαιώσου ότι το πρόβλημα δεν το έχεις μόνο σε ένα, ή/και βάλε το ίδιο CD να παίξει σε άλλο μηχάνημα. Ακαθαρσίες, γρατζουνιές, φθορά της μεταλλικής επίστρωσης και προστασίες αντιγραφής ( παλιές κακές εποχές, ε, γ@μιόλα SONY; ) μπορούν να σε κάνουν να ψάχνεσαι άδικα.
    ευχαριστω για την απαντηση ,ναι στην αρχη επαιζε αλλα χωρις να ακουγεται ηχος απο τα ηχεια ,μετα δεν ξαναεπαιξε το cd (μιλαμε για γνησιο μουσικο cd )ενω το διαβαζει κανονικα το dvd αμεσως μολις το βαζεις μεσα κ αρχιζει η ταινια ,οποτε φταιει το laser που βλεπει το cd) και λογικα θελει αλλαγη ειναι μεσα σε σταθερο η/υ ηλικιας περιπου 15 ετων και κατι αλλο πιο σημαντικο για να μην ανοιγω νεο θεμα ,φιλος μου χαρισε αυτον τον η/υ με intel pentium E 6700 επεξεργαστη - με 4gb ram ,δεν ειχε σκληρο δισκο κ εβαλα εναν καινουργιο patriot 128ssd ,με ταχυτητα 50mbs internet (speedtest by okla) τον περιμενα γρηγοροτερο στο να ανοιγει σελιδες κλπ ,οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες -καθαρισμα με cccleaner και wintools πολυ συχνα -μονο τα windows 10 ειναι μεσα στον 128ssd ,και ειναι αδειος δειχνει περιπου 90gb ,σε σχεση με 1 lap top vaio αγορασμενο το 2004 με επεξεργαστη τον Τ2050 κ απλο σκληρο δισκο 80 gb και με 2 gb ram πιο γρηγορο ειναι απο τον σταθερο -απορω τι να φταιει...καποια συμβουλη τι να κυταξω ? ξεχασα να γραψω το lap top εχει τα windows 7 ενω ο σταθερος τα windows 10
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 03/09/2022 στις 20:59.

  6. #1686
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Βάλε του Linux.

  7. #1687
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω για την απαντηση ,ναι στην αρχη επαιζε αλλα χωρις να ακουγεται ηχος απο τα ηχεια ,μετα δεν ξαναεπαιξε το cd (μιλαμε για γνησιο μουσικο cd )ενω το διαβαζει κανονικα το dvd αμεσως μολις το βαζεις μεσα κ αρχιζει η ταινια ,οποτε φταιει το laser που βλεπει το cd) και λογικα θελει αλλαγη ειναι μεσα σε σταθερο η/υ ηλικιας περιπου 15 ετων και κατι αλλο πιο σημαντικο για να μην ανοιγω νεο θεμα ,φιλος μου χαρισε αυτον τον η/υ με intel pentium E 6700 επεξεργαστη - με 4gb ram ,δεν ειχε σκληρο δισκο κ εβαλα εναν καινουργιο patriot 128ssd ,με ταχυτητα 50mbs internet (speedtest by okla) τον περιμενα γρηγοροτερο στο να ανοιγει σελιδες κλπ ,οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες -καθαρισμα με cccleaner και wintools πολυ συχνα -μονο τα windows 10 ειναι μεσα στον 128ssd ,και ειναι αδειος δειχνει περιπου 90gb ,σε σχεση με 1 lap top vaio αγορασμενο το 2004 με επεξεργαστη τον Τ2050 κ απλο σκληρο δισκο 80 gb και με 2 gb ram πιο γρηγορο ειναι απο τον σταθερο -απορω τι να φταιει...καποια συμβουλη τι να κυταξω ? ξεχασα να γραψω το lap top εχει τα windows 7 ενω ο σταθερος τα windows 10
    Την πάτησα κ εγώ πρόσφατα έτσι. Βάλε στο pc win7. Τουλάχιστον στου πατέρα μου λόγω της ηλικίας του pc δεν υπήρχαν drivers για win 10 με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί drivers των win7 και το pc σερνόταν για πολύ απλά πράγματα. Με το που έβαλα ξανά win 7 (υπ' όψιν λόγω του ότι έχουν λήξει θέλει ενα μικρο τρικ για να κάνει όλες τις ενημερώσεις) το pc φυσάει.
    Πάτα το 0

  8. #1688
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Βάλε του Linux.
    σιγουρα η επομενη κινηση θα ειναι linux

  9. #1689
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Την πάτησα κ εγώ πρόσφατα έτσι. Βάλε στο pc win7. Τουλάχιστον στου πατέρα μου λόγω της ηλικίας του pc δεν υπήρχαν drivers για win 10 με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί drivers των win7 και το pc σερνόταν για πολύ απλά πράγματα. Με το που έβαλα ξανά win 7 (υπ' όψιν λόγω του ότι έχουν λήξει θέλει ενα μικρο τρικ για να κάνει όλες τις ενημερώσεις) το pc φυσάει.
    θα δοκιμαστουν τα linux κ αν δεν δω φως θα μπουν τα windows 7 ( γραψε αν θελεις το μικρο τρικ που γραφεις μπας και ζωντανεψει λιγο η στειλτο σε προσωπικο μηνυμα ) ευχαριστω

  10. #1690
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Αν βρεις εναν Ε8500 (10 ευρω) και αλλη μια ραμ 4αρα (10 ευρω) θα ανασανει αρκετα το pc.

  11. #1691
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    σιγουρα η επομενη κινηση θα ειναι linux
    Προτίμησε τα Mint XFCE. Τα έχω σε δύο παλιά λάπτοπ και δουλεύουν άψογα. Με Windows απλά δεν δούλευε τίποτα.

  12. #1692
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις εναν Ε8500 (10 ευρω) και αλλη μια ραμ 4αρα (10 ευρω) θα ανασανει αρκετα το pc.
    δεν ξερω αν ταιριαζει ο Ε8500 στην υπαρχουσα motherboard ...

  13. #1693
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Κοιτα το μοντελο ,μπες στην σελιδα και βρες ποιους cpu παιρνει

  14. #1694
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Προτίμησε τα Mint XFCE. Τα έχω σε δύο παλιά λάπτοπ και δουλεύουν άψογα. Με Windows απλά δεν δούλευε τίποτα.
    ναι για linux λεω για αρχη κ μαλιστα ελεγα να γραψω ποια να επιλεξω κ με προλαβες ,θα το παω σε φιλο τεχνικο (αυτη ειναι βασικα η δουλεια του) να μου πει κ αυτος την γνωμη του ,για win7 η για τα linux mint κ τις εκδοσεις cinnamon η mate η xfce κλπ ,αν μπουν τα linux η γνωμη σου ειναι να να διαγραψω εντελως τα win10 η να ειναι κ τα 2 μαζι (dual boot)
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 04/09/2022 στις 20:41.

  15. #1695
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Κοιτα το μοντελο ,μπες στην σελιδα και βρες ποιους cpu παιρνει
    πολυ σωστα

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF