Σελίδα 114 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1464104109110111112113114115116117118119124 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.696 έως 1.710 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1696
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Με το που έβαλα ξανά win 7 (υπ' όψιν λόγω του ότι έχουν λήξει θέλει ενα μικρο τρικ για να κάνει όλες τις ενημερώσεις) το pc φυσάει.
    Για πε.

  2. #1697
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ναι για linux λεω για αρχη κ μαλιστα ελεγα να γραψω ποια να επιλεξω κ με προλαβες ,θα το παω σε φιλο τεχνικο (αυτη ειναι βασικα η δουλεια του) να μου πει κ αυτος την γνωμη του ,για win7 η για τα linux mint κ τις εκδοσεις cinnamon η mate η xfce κλπ ,αν μπουν τα linux η γνωμη σου ειναι να να διαγραψω εντελως τα win10 η να ειναι κ τα 2 μαζι (dual boot)
    Αν είσαι απλός χρήστης, δεν παίζεις παιχνίδια και δεν έχεις κάποιο εξειδικευμένο επαγγελματικό πρόγραμμα που να τρέχει σε windows, τότε μην ασχοληθείς μαζί τους καθόλου.

    Η διαφορά μεταξύ των τριών εκδόσεων Mint είναι κυρίως στο γραφικό περιβάλλον, στο YouTube θα βρείς αρκετά βίντεο που αναλύουν τις διαφορές.

    Προσωπικά θεωρώ ότι τα XFCE έχουν τα απαραίτητα για να καλύψουν τον μέσο χρήστη, χωρίς περιττά πράγματα. Ειδικά σε μηχανήματα παλαιάς τεχνολογίας είναι ότι πρέπει. Λάβε υπόψιν ότι σε κατάσταση idle δεσμεύουν 250MB ram και ελάχιστη από την ισχύ του επεξεργαστή, σε αντίθεση με τα Windows που με το ανοίξεις τον υπολογιστή αρχίζουν να τρέχουν ένα σωρό άχρηστες υπηρεσίες τις οποίες δεν μπορείς να κλείσεις με αποτέλεσμα να σου γονατίζουν το σύστημα.

  3. #1698
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι απλός χρήστης, δεν παίζεις παιχνίδια και δεν έχεις κάποιο εξειδικευμένο επαγγελματικό πρόγραμμα που να τρέχει σε windows, τότε μην ασχοληθείς μαζί τους καθόλου.

    Η διαφορά μεταξύ των τριών εκδόσεων Mint είναι κυρίως στο γραφικό περιβάλλον, στο YouTube θα βρείς αρκετά βίντεο που αναλύουν τις διαφορές.

    Προσωπικά θεωρώ ότι τα XFCE έχουν τα απαραίτητα για να καλύψουν τον μέσο χρήστη, χωρίς περιττά πράγματα. Ειδικά σε μηχανήματα παλαιάς τεχνολογίας είναι ότι πρέπει. Λάβε υπόψιν ότι σε κατάσταση idle δεσμεύουν 250MB ram και ελάχιστη από την ισχύ του επεξεργαστή, σε αντίθεση με τα Windows που με το ανοίξεις τον υπολογιστή αρχίζουν να τρέχουν ένα σωρό άχρηστες υπηρεσίες τις οποίες δεν μπορείς να κλείσεις με αποτέλεσμα να σου γονατίζουν το σύστημα.
    μιλαμε για πολυ πολυ ΑΠΛΗ ΧΡΗΣΗ ,ουτε παιχνιδια ουτε επαγγελματικα προγραμματα κλπ ,μονο απλη πλοηγηση αντε και λιγο ποδοσφαιρο με live streaming,φιλε γιωργο γραφεις στην τεταρτη σειρα ,τοτε μην ασχοληθεις μαζι τους καθολου ,λογικα εννοεις τα windows 10 η και τα windows 7 ? η γενικα ΟΛΑ τα windows ?

  4. #1699
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    550
    Όλα τα Windows, μακριά.

  5. #1700
    Όποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι ελαφρύ σε παλιό μηχάνημα χωρίς παίδεμα με Linux, Unix κλπ, το δωρεάν ChromeOS Flex είναι απίστευτο. Εγκατάσταση σε Dell Latitude E7240 μέσα σε 5 λεπτά και όλα τα drivers κομπλέ. Ακολούθησα αυτές τις οδηγίες και πέτυχε με την πρώτη. Στην ουσία έχεις Chromebook μετά.

  6. #1701
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πριν λιγα χρόνια έπεσε στα χέρια μου ενας HP officejet 4655. Όλα καλά, εκτύπωνα αραια και που ότι χρειαζόμουν χωρις κανένα θέμα.
    Ξαφνικά έπαψε να αναγνωρίζει το μαυρο cartridge. Υποθέτω το αυθεντικό ήταν, δεν ξέρω κιολας. Ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είναι σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα. Ακολουθησα όλες τις προτεινόμενες λύσεις, δεν δουλεψε καμία.

    Πήρα καινουργιο cartridge, αυθεντικό. Εκτύπωσα κάποιες φορές, τώρα μου κάνει άλλα περίεργα, οταν εκτυπώνει κάνει γραμμές ενώ η εκτύπωση δεν είναι ομοιομορφη σε όλη τη σελίδα. Δηλ σε καθε γραμμή τα γράμματα είναι κομμένα οριζόντια και σε πολλά σημεία αχνά. Έκανα καθαρισμό και align και καααπως διορθώθηκε.

    Σώζεται το πράμα; Δεν πολυέχω όρεξη να πάρω καινουργιο cartridge, είναι πανάκριβα και αυτό είναι σχεδόν γεμάτο.
    Από ό,τι κατάλαβα κι από τα άλλα μηνύματα κάτι κάπου είχε στεγνώσει και βουλώσει τα ακροφύσια;
    Αν θες τη γνώμη μου αντί να παιδεύεσαι με αυτό, όταν κάποια στιγμή τελειώσουν τα μελάνια ή ξανακολλήσει πέτα το και πάρε ένα με δεξαμενές μελανιού.
    Είχαμε ένα φτηνο. ΗΡ και τελικά πληρώναμε ένα σωρό λεφτά σε μελάναι αχωρίς τεράστια χρήση. Αγοράσαμε το epson ecotank et 2720 πριν ενάμιση χρόνο (σήμερα στο άμαζον κάνει 250 δεν θυμάμαι τιμή τότε αλλά φαντάζομαι αντίστοιχη), έχουμε τυπώσει τουλάχιστον τα ίδια και το μαύρο είναι λίγο κάτω από τη μέση και τα χρώματα ούτε το 1/3 δεν έχουν καταναλώσει. Υπόψιν έρχεται με ένα σετ μπουκάλια.
    Συμφέρει πολύ περισσότερο πια αυτό το σύστημα από τα κλασσικά

  7. #1702
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.149
    Δεν ήξερα ότι υπάρχουν εκτυπωτές με δικό τους ντεπόζιτο!

    Σκεφτόμουν να τον αντικαταστήσω (όχι άμεσα) με έναν low cost laser πολυμηχάνημα (βολεύει το όλα σε ένα) ωστε να μην έχω το αγχος με τα μελάνια.
    Δεν τον χρησιμοποιω συχνά αλλά καλό ειναι να υπάρχει στο σπίτι.

    Τώρα που έστρωσε κάπως θα του δώσω μια ευκαιρία με ένα ακόμα μελάνι. Προχτές εκτύπωσα 12 σελιδες και τις έβγαλε κανονικά. Το τωρινό είναι στο 1/2-1/3 περίπου και θα χρειαστώ μερικές εκτυπώσεις ακόμα.

    Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το κοιτάξω και αυτό!

  8. #1703
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Για πε.
    Μετά την εγκατάσταση δεν δουλεύει το windows update. Πρέπει να κάνεις χειροκίνητα μία ενημέρωση από την microsoft ώστε να πάρει μπροστά και να τρέξουν οι ενημερώσεις. Αν θέλετε μπορώ να κοιτάξω στο σπίτι το λινκ και να το βάλω εδώ. Δεν είναι κτ παράνομο, απλά κανένας δεν το εξηγεί και έφαγα 2 μέρες και επανειλημμένα format μέχρι να το βρω.
    Πάτα το 0

  9. #1704
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    550
    Το να μην δουλεύουν τα Windows update είναι δώρο Θεού!!!

  10. #1705
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Οι ενημερώσεις ασφαλείας είναι πολύ σημαντικές για κάθε συσκευή που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1706
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.204
    Βεβαίως και το θέλω, όλα τα pc με 7ρια τα χω.

  12. #1707
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Οι ενημερώσεις ασφαλείας είναι πολύ σημαντικές για κάθε συσκευή που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Φυσικά! Για αυτό και η Microsoft συνιστούσε στους χρήστες να ενημερώνουν συχνά το λογισμικό τους. Πράγμα το οποίο πολλοί δεν έκαναν με αποτέλεσμα να πέφτουν θύματα των διαφόρων exploits και κενών ασφαλείας που ανακάλυπταν κατά καιρούς οι Hackers.

    Γκρίνιαζαν οι χρήστες και αποφασισε η εταιρεία, ότι αφού δεν είμαστε ικανοί να προστατεύσουμε τον εαυτό μας, να μας προστατεύει αυτή με το ζόρι. Έτσι πλέον το windows update δεν μπορεί να μπει σε παύση. Σε εμένα που ανοίγω υπολογιστή μια φορά το τρίμηνο, ξεκινούσε αυτόματα αναβαθμίσεις μεγέθους 27 gb και μου γονάτιζε το σύστημα. Έτρωγα μισή μέρα για δουλειά 5 λεπτών....

    Έχω απεγκαταστήσει τα windows από όλα τα σαράβαλα που έχω για υπολογιστή και έχω βρει την υγειά μου.

  13. #1708
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    821
    https://www.catalog.update.microsoft...px?q=KB3138612

    Αυτή είναι η σελιδα που κατεβάζεις την ενημέρωση που μπλοκάρει το update. Και βρήκα και αυτό:

    https://www.qtithow.com/2021/01/How-...-80072EFE.html

    που έχει οδηγείες.

    Πάντως εγώ που αναγκάστηκα να δουλέψω linux σε κάποιες εργασίες κατέληξα οτι και να λέμε σαν τα windows δεν έχει. Ειναι ότι πιο προσιτό για τον απλό μέσο χρήστη. Ακόμα και τώρα που δουλεύω μόνο linux κατανοώ και την δυσκολία που έχουν.
    Επίσης τόσο τα win7 όσο και τα win 10 (αυτα έχω δουλέψει) μπορείς να κόψεις τις ενημερώσεις τους πολύ εύκολα αν δεν θέλεις να τις έχεις.
    Πάτα το 0

  14. #1709
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    ...
    Πάντως εγώ που αναγκάστηκα να δουλέψω linux σε κάποιες εργασίες κατέληξα οτι και να λέμε σαν τα windows δεν έχει. Ειναι ότι πιο προσιτό για τον απλό μέσο χρήστη. Ακόμα και τώρα που δουλεύω μόνο linux κατανοώ και την δυσκολία που έχουν.
    ...
    Νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συνήθεια και όχι με την ευκολία χρήσης. Η Microsoft είχε επενδύσει χρόνια διαθέτοντας τα Windows στο κοινό, είτε μέσω της εκπαίδευσης, είτε μέσω άλλων τρόπων δωρεάν διάθεσης. Αποτέλεσμα αυτού είναι εδώ και δεκαετίες να έχει δημιουργηθεί μία τάση, που περνάει από γενιά σε γενιά και από υπηρεσία σε υπηρεσία. Τόσο από χρήστες, όσο και από δημιουργούς περιεχομένου. Επομένως είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιος θα έχει αλληλεπίδραση με τέτοιο περιβάλλον και θα του φανεί σχετικά δύσκολο να κάνει μετάβαση σε άλλο λειτουργικό σύστημα όταν φίλοι, συνεργάτες και άλλοι χρησιμοποιούν εφαρμογές βασισμένες σε αυτό.

    Θεωρώ όμως ότι όποιος έχει μηδενική εμπειρία στη χρήση υπολογιστή, πιο εύκολα κάνει τη δουλειά του με μία έκδοση Ubuntu, με όλα προεγκατεστημένα και με λιγότερα προβλήματα με bugs. Μαθαίνει να χρησιμοποιεί και έναν package manager σε γραφικό περιβάλλον και βρίσκει ό,τι πρόγραμμα του χρειάζεται. Το πρόβλημα θα ξεκινήσει αν προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά του με τον ίδιο τρόπο που την κάνει ο γείτονας με Windows, κάτι εξαιρετικά πιθανό να συμβεί με το μερίδιο χρήσης των Windows.

    Πάντως το λειτουργικό σύστημα ολοένα και παραγκωνίζεται για τους απλούς χρήστες που χρησιμοποιούν web apps. Έναν ενημερωμένο browser χρειάζεται που να πατάει σε σταθερό λειτουργικό σύστημα (ακόμα και Android) και κάνεις πάρα πολλές βασικές εργασίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1710
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.204
    @borgiriadis1
    Ευχαριστώ.
    Στα 7 άλλωστε αλλά και στα ΧΡ είχα τικάρει την επιλογη να διαλέγω τι να κατέβει και τι να ενημερώσει, όχι στα τυφλά γιατί 'εβλεπε' και τα σπασμένα win.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF