Σελίδα 115 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1565105110111112113114115116117118119120125 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.711 έως 1.725 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1711
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    πηγα στον φιλο τεχνικο που εγραφα πιο πανω κ μου ειπε καλυτερα να μπουν παλι τα win7 ( κ οχι τα linux αν κ μου φανηκε οτι ΔΕΝ τα εχει δουλεψει κ δεν τα ξερει καλα...) μεχρι να καταργηθουν τελειως κ μετα βλεπουμε ....και οτι και ram να μπει μεγαλυτερη απο 4gb δεν ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξει μεγαλη διαφορα στα win10 που εχω τωρα λογω επεξεργαστη κυριως ,ασχετο,σαν browser χρησιμοποιω κυριως τον chrome και πολυ λιγοτερο τον firefox οι οποιοι ειναι τιγκα στις διαφημισεις ,τι adblock εχω βαλει τι ρυθμισεις εχω κανει παλι περνανε λιγοτερες αλλα περνανε ,με προτροπη φιλου εβαλα τον brave αυτο ηταν ΤΕΡΜΑ οι διαφημισεις κ χωρις ΚΑΝΕΝΑ ADBLOCK ,απο μονος του τις κοβει -εμενα με κερδισε αμεσως κ εκει εχω μεινει - δοκιμαστε τον

  2. #1712
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Aν είναι 64bit o επεξεργαστής με αντίστοιχο socket του motherborard θα κάνει διαφορά η παραπάνω ram.
    Θα πρότεινα να αλλάξεις και την 4gb που ήδη έχεις και να χρησιμοποιείς 2 x 8gb ή όποιο σχήμα όμοιων σου επιτρέπει το mb (4x4gb).

    To unix και τα linux είναι απαραίτητα σαν γνώση του τεχνικού για να είσαι ελεύθερος και να διαχειρίζεσαι τους πόρους σου όπως θέλεις.
    Βρες μηχανικό που ασχολείται με αυτό και ακολούθησε τις προτάσεις του.
    Προσωπικά κουράστηκα να ψάχνω σε καταστήματα και τώρα αν χρειαστώ βάζω αγγελία σε σημεία που θα το δουν φοιτητές πληροφορικής.

  3. #1713
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    4 GByte RAM είναι οριακά για την εποχή μας. Ακόμα και οι browsers ζητάνε 2+ GBytes αν ανοίξεις μερικά tabs. Χθες έβλεπα ένα web app που από μόνο του κατανάλωνε 1,5 GByte RAM σε ένα tab.

    Επομένως, αν θέλεις ενημερωμένο λειτουργικό σύστημα, καλό είναι να έχεις 8 GByte RAM τουλάχιστον.
    Κάποιοι browsers χειρίζονται διαφορετικά τη μνήμη, αν δουν 16 GByte και άνω στο σύστημα.

    4 GByte είναι συμβιβασμός και πρέπει να τροποποιήσεις τον τρόπο χρήσης του υπολογιστή, να επιλέξεις ελαφρύ λειτουργικό σύστημα και να μην δουλεύεις πολλά προγράμματα παράλληλα. Δεν αξίζει ο συμβιβασμός αν το σύστημά σου υποστηρίζει περισσότερη μνήμη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/09/2022 στις 09:26.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1714
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Εντάξει όντως είναι λίγο τα 4gb αλλά αρκετά παλιά μηχανήματα δεν μπορούν να διαβάσουν παραπάνω. Για πολύ απλή χρήση όμως δουλεύουν αξιοπρεπώς. Ελαφρύ browsing και δουλειές γραφείου χειρίζονται κανονικά. Άσε που θεωρώ ότι σε παλιά pc δεν αξίζει να ρίχνεις χρήματα για αναβάθμιση γτ έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να πάρουν και ιδιαίτερη πνοή ζωής.
    Πάτα το 0

  5. #1715
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    +1000
    win7 και 10 τρέχουν μια χαρά με 4gb ram σε καθημερινή χρήση και σε καθημερινές εφαρμογές (internet, office, audio-video,κλπ - δηλαδή για το 90% των χρηστών).
    Αρκεί ο χρήστης να έχει το νου του και να μην έχει ταυτόχρονα πολλά tab ανοικτά στον browser και να μην τρέχουν πολλές η/και βαριές εφαρμογές ταυτόχρονα, ή/και στο παρασκήνιο. Εδώ έχει αξία και ο έλεγχος των ποιών εφαρμογών ξεκινούν αυτόματα με τα win. Η συντριπτική πλειοψηφία τους δεν χρειάζεται να το κάνει και απενεργοποιώντας αυτή την ιδιότητα το σύστημα ελαφρώνει από πόρους.
    Αν έχεις ένα pc +10ετίας με 2πύρηνο και 4 gb ram δεν αξίζει το έξοδο προσθήκης μνήμης (που συνήθως δεν θα είναι προσθήκη αλλά αντικατάσταση λόγω περιορισμένων slot των φθηνών μητρικών). Ένας SSD, μια έξυπνη διαχείριση των πόρων, και μια τακτική συντήρηση/καθαρισμός του λειτουργικού από τα σκουπίδια και τα αχρείαστα που μαζεύονται χρειάζεται και τις καθημερινές δουλειές θα τις κάνει μια χαρά.

    Πρόσφατα "ανέστησα" ενα dell 13ετίας που ήταν παρατημένο για χρόνια και καλά ως "άχρηστο".... Με έναν διπύρηνο e8600 του 2009, 4 gb ram που ευτυχώς ήδη διέθετε, την προσθήκη από εμένα ενός ssd (σε sata2 μάλιστα), ένα "φρέσκο" λειτουργικό win10, και ταυτόχρονα προσοχή στο τι φορτώνεται και τι τρέχει στο παρασκήνιο, το "ξεγραμμένο" pc έγινε λειτουργικότατο και δουλεύει μια χαρά εδώ και ένα 6μηνο χωρίς στις καθημερινές δουλείες να υστερεί αισθητά από το προσωπικό μου pc που είναι 10 γενιές νεότερο...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 09/09/2022 στις 08:59.

  6. #1716
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Στην περίπτωση που ο υπολογιστής δεν υποστηρίζει περισσότερη μνήμη, αναγκαστικά κάνεις συμβιβασμούς.
    Από το 2010 και μετά οι περισσότεροι υπολογιστές που πωλούνταν έπαιρναν DDR3 και υποστήριζαν τουλάχιστον 8 GByte RAM. Για 30€ δεν αξίζει ο συμβιβασμός.

    Σε ακόμα πιο παλιό υπολογιστή που έχει την ακριβή πλέον DDR2 ή υποστηρίζει μέχρι 4 GByte RAM, καταλαβαίνω την προσπάθεια βελτιστοποίσης του λειτουργικού συστήματος και τους συμβιβασμούς στη χρήση.

    Διαφορετικά 8 GByte RAM τουλάχιστον και SSD 500+ GByte. Σε νέα συστήματα εννοείται ότι βάζεις 16 GByte RAM, ώστε να έχεις τη στοιχειώδη πρόβλεψη για το μέλλον.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1717
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Σε DDR2, δεν αξίζουν τα 4Gb ram. Αξίζουν τα 3Gb, γιατι για να διαβάσουν και τα 4Gb, χρειάζεται Χ64 λειτουργικό, το οποίο χρειάζεται λίγο παραπάνω απο 1Gb ram για να δουλέψει σε σχέση με τα X86..

    Οπότε συμφέρει Win 7 X32 με 3Gb ραμ (βγαίνει και πιο οικονομικά...)

  8. #1718
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σε DDR2, δεν αξίζουν τα 4Gb ram. Αξίζουν τα 3Gb, γιατι για να διαβάσουν και τα 4Gb, χρειάζεται Χ64 λειτουργικό, το οποίο χρειάζεται λίγο παραπάνω απο 1Gb ram για να δουλέψει σε σχέση με τα X86..

    Οπότε συμφέρει Win 7 X32 με 3Gb ραμ (βγαίνει και πιο οικονομικά...)
    Ακόμα και σε 64 λειτουργικό 3,15-3,20 αναγνωρίζουν...
    Το μόνο που δημιουργεί πρόβλημα είναι ότι τα νεότερα λογισμικά δεν έχουν drivers συμβατούς με τα παλιά pc.
    Πάτα το 0

  9. #1719
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σε DDR2, δεν αξίζουν τα 4Gb ram. Αξίζουν τα 3Gb, γιατι για να διαβάσουν και τα 4Gb, χρειάζεται Χ64 λειτουργικό, το οποίο χρειάζεται λίγο παραπάνω απο 1Gb ram για να δουλέψει σε σχέση με τα X86..

    Οπότε συμφέρει Win 7 X32 με 3Gb ραμ (βγαίνει και πιο οικονομικά...)
    τωρα εγω εχω win10 pro 32bit x64 ,DDR2 2x2gb (3.25 gb χρησιμοποιησιμη) με επεξεργαστη E6700 και σκληρο 128ssd ...εφερε φιλος για δοκιμη στο σπιτι μου ,πυργο με win10 pro 32bit x64,DDR3 2x2gb 533mhz (3.25 gb χρησιμοποιησιμη), επεξεργαστη E7400 2.80ghz και σκληρο 1tera hdd (εντελως αδειος)...σιγουρα λιγο αλλα αισθητα πιο γρηγορος απο τον δικο μου ...παιδια DDR2 4gb η 8gb απλα ΔΕΝ βρισκεις πια ευκολα η σχεδον καθολου ...καλυτερα να αγοραστει ενας πυργος νεοτερος εστω δεκαετιας παρα να πεφτει χρημα σε 20ετιας πυργο...αυτη ειναι η δικη μου γνωμη....λοιπον τα νεοτερα ,αφαιρεσα την μια μνημη των 2gb (απο τις 2 που παιρνει) και στην θεση της εβαλα μνημη 1gb , τωρα δειχνει το συστημα 3 gb ram και οχι 4gb ram που εδειχνε προγουμενως πριν την αλλαγη δηλ. αποτελεσμα να γινει πιο γρηγορος αισθητα θα ελεγα ο υπολογιστης ,τωρα που οφειλεται αυτο αν γνωριζει καποιος ας μας πει...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 09/09/2022 στις 23:59.

  10. #1720
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    224
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και σε 64 λειτουργικό 3,15-3,20 αναγνωρίζουν...
    Δεν ειναι στανταρ αυτο, ξερω 2 λαπτοπ γνωστων μου με ddr2 4GB win 7 64bit που αναγνωριζει και τα 4GB. Ταυτοχρονα 2 άλλα λαπτοπ που αναγνωριζει τα 3,2-3,3. Παιζει ρολο το τσιπακι της μητρικής.

  11. #1721
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι στανταρ αυτο, ξερω 2 λαπτοπ γνωστων μου με ddr2 4GB win 7 64bit που αναγνωριζει και τα 4GB. Ταυτοχρονα 2 άλλα λαπτοπ που αναγνωριζει τα 3,2-3,3. Παιζει ρολο το τσιπακι της μητρικής.
    παίζει ρόλο αν έχει dedicated GPU ή όχι.

  12. #1722
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Αυτό που είχε αναφερθεί παλιότερα για τα MBP που είχαν 64bit επεξεργαστή σε 32bit socket, ήταν ότι το motherboard δεν έβλεπε πάνω από 3.75gb? αλλά
    κάποιες εφαρμογές χρησιμοποιούσαν την διαθέσιμη μνήμη.

  13. #1723
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Χρησιμοποιεί κάποιος κατσαβίδι με ρυθμιστή ροπής για το σφίξιμο βιδών σε υπολογιστές;

    Σε μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο, κάποιοι κατασκευαστές δίνουν τιμές ροπής κάτω του 1 Nm, ενώ σε φόρουμ κυκλοφορεί η αντίληψη ότι είναι περιττός ο έλεγχος ροπής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1724
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Ρε νεοσσε σοβαρά τωρα???

    Γιατι να βάλεις ροποκλειδο? Φοβάσαι μη λύσουν οι βίδες από τους κραδασμούς?

  15. #1725
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε νεοσσε σοβαρά τωρα???

    Γιατι να βάλεις ροποκλειδο? Φοβάσαι μη λύσουν οι βίδες από τους κραδασμούς?
    Αυτό ακριβώς και με περισσότερο κράξιμο γραφουν στα φόρουμ. Άμα ρωτήσεις, τη στρούμφησες.

    Δεν χρησιμοποιώ, αλλά δεν παύει να έχει αξία σε κάποιες περιπτώσεις η τυποποίηση. Γλιτώνεις φθορές ή άσκοπες πιέσεις.

    Καλή η εμπειρία, ο υπολογισμός με χέρι, μάτι, αυτί, αλλά όπως και να το κάνουμε, ο κατασκευαστής μπορεί να ορίσει ανοχές, τάσεις και απαιτήσεις ως προς την ανάρτηση. Η τεχνολογία των εργαλείων προχωράει και ο έλεγχος ροπής επεκτείνεται σε τομείς που πρωτύτερα θεωρούνταν περιττός.

    - Το 'σφιξες καλά μάστρο-Μήτσο;
    - Του 'δωσα και κατάλαβε. Γκαραντί για 50 χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/09/2022 στις 15:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF