Σελίδα 130 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3080120125126127128129130131132133134135140 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.936 έως 1.950 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1936
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Μήπως εννοεί οτι τα 4 είναι On chip ("κολημενο" και τα υπόλοιπα 4 σε σλοτ; Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα δει τα 8.

    Πρώτη φορά βλέπω κάτι τετοιο.

  2. #1937
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    RAM : 8 GB, DDR4-3200 (4 GB soldered in + 4 GB slot), dual-channel

    Τι σημαίνει αυτό ; Δεν μπορεί το σλοτ να αντέξει πάνω από 4Gb ; Αν του βάλω 8 δεν θα τα ''δει'' ;
    Spec από laptop είναι.
    Ανάλογα τι εννοεί. Εννοεί ότι 8 GB (4+4) είναι η μέγιστη χωρητικότητα που υποστηρίζει ή ότι τόσα διαθέτει; Δεν είναι ξεκάθαρο στο ποστ σου.
    Life begins at 45°.

  3. #1938
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.231
    90% πρόκειται για λάπτοπ με 8GB από το εργοστάσιο, όπου τα μισά είναι πάνω στη μητρική, ενώ τα υπόλοιπα αφαιρούμενα/αναβαθμίσιμα. Αυτή τη βλακεία κάνει η Lenovo στα IdeaPad και νομίζω και η Asus σε κάποια δικά της μοντέλα (edit: δυστυχώς δεν είναι οι μόνες).

    Ντιμάκι 8GB προς αντικατάσταση αυτού με τα 4GB θα το δει σχεδόν σίγουρα, αλλά ψάχνεις να βρεις κάπου να λέει πόσα δέχεται κατά μέγιστον για να είσαι βέβαιος.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 10/01/2023 στις 21:47.

  4. #1939
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Το βρήκε ο Acacius.

    Το πήρα από αυτήν την σελίδα : https://www.notebookcheck.net/Lenovo....623684.0.html

    Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο λαπτοπ αλλά έχω και κάποιους ενδοιασμούς. Ένα φίλινγκ ότι είναι πολύ βασικό και δεν θα αντέξει στο χρόνο (6 με 8 χρόνια ας πούμε).
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #1940
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το βρήκε ο Acacius.

    Το πήρα από αυτήν την σελίδα : https://www.notebookcheck.net/Lenovo....623684.0.html

    Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο λαπτοπ αλλά έχω και κάποιους ενδοιασμούς. Ένα φίλινγκ ότι είναι πολύ βασικό και δεν θα αντέξει στο χρόνο (6 με 8 χρόνια ας πούμε).
    Χαχα, κανένα λάπτοπ δεν αντέχει στον χρόνο. 6-8 χρόνια είναι αστείο. Αν αντέξει 3, είσαι καλά. Εκτός αν κάνεις ΠΟΛΥ βασική χρήση.

    Γενικά γιατί αγοράζετε λάπτοπ; Έχετε κάποιον σοβαρό λόγο; Δουλεύετε στον δρόμο;
    Life begins at 45°.

  6. #1941
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χαχα, κανένα λάπτοπ δεν αντέχει στον χρόνο. 6-8 χρόνια είναι αστείο. Αν αντέξει 3, είσαι καλά. Εκτός αν κάνεις ΠΟΛΥ βασική χρήση.

    Γενικά γιατί αγοράζετε λάπτοπ; Έχετε κάποιον σοβαρό λόγο; Δουλεύετε στον δρόμο;
    Κάποιοι δεν έχουμε χώρο για desktop, οθόνες κ.λ.π...
    Το δικό μου είναι αισίως 12 (και κάτι ψιλά) ετών και κρατάει μια χαρά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #1942
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αν υπάρχει έλλειψη χώρου, μπορείτε να αγοράσετε mini PC.

    Κάποια έχουν την δυνατότητα μιας βασικής αναβάθμισης αλλά γενικά δεν είναι τόσο ευέλικτα όσο τα desktops.

    Στα ίδια χαρακτηριστικά είναι μισή τιμή από ένα λάπτοπ.

  8. #1943
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.231
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το βρήκε ο Acacius.

    Το πήρα από αυτήν την σελίδα : https://www.notebookcheck.net/Lenovo....623684.0.html

    Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο λαπτοπ αλλά έχω και κάποιους ενδοιασμούς. Ένα φίλινγκ ότι είναι πολύ βασικό και δεν θα αντέξει στο χρόνο (6 με 8 χρόνια ας πούμε).
    Αν είναι σαν το δικό μου IdeaPad (don' judge me) το σασί δεν είναι για πολλά-πολλά, ενώ μετά από ενάμιση χρόνο μου χάλασε η webcam διότι λόγω κατασκευής κάποια επαφή έχει πρόβλημα. Για σπίτι-δουλειά με λίγη προσοχή σχεδόν όλα τη βγάζουν (και πάνω από 3 χρόνια ρε Blitzer, είπαμε...), εκτός κι αν η δουλειά είναι σε εργοτάξιο π.χ.

    Το συγκεκριμένο βλέπω ότι ξεκινάει από 490€, την προηγούμενη εβδομάδα στο eshop.gr έβρισκες αντίστοιχο Hewlett-Packard με 16GB RAM και 512GB SSD στα ίδια χρήματα. Δεν είναι κακή τιμή αλλά δεν το λες και ευκαιρία, ενώ φαίνεται να έχει και οθόνη TN που είναι μειονέκτημα. Α, και τη μισή μνήμη κολλημένη στην πλακέτα όπως είπαμε, που δεν είναι καλό. Αναβάθμιση παίρνει πάντως.

  9. #1944
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για σπίτι-δουλειά με λίγη προσοχή σχεδόν όλα τη βγάζουν (και πάνω από 3 χρόνια ρε Blitzer, είπαμε...)
    Κρίνω από μένα.

    Χωρίς πλάκα πάντως, τα λάπτοπ είναι πεταμένα λεφτά, εκτός αν κάποιος έχει ανάγκη τη φορητότητα. Προτιμάτε πάντα desktop αν έχετε τη δυνατότητα.

  10. #1945
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.231
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χωρίς πλάκα πάντως, τα λάπτοπ είναι πεταμένα λεφτά, εκτός αν κάποιος έχει ανάγκη τη φορητότητα. Προτιμάτε πάντα desktop αν έχετε τη δυνατότητα.
    Συμφωνώ, αλλά είναι που μία στις τόσες θα χρειαστείς τη φορητότητα και τελικά καταλήγεις να αγοράζεις λάπτοπ για να καλύψεις και αυτό το σχετικά σπάνιο σενάριο. Το λάπτοπ είναι επίσης χρήσιμο αν τον υπολογιστή τον μοιράζεσαι με άλλους μέσα στο σπίτι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι η ανθούσα κατηγορία των gaming laptops.

  11. #1946
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αναλογως του τι κανεις με το λαπτοπ θα κρινει κ τα χρονια.
    Το δικο μου (εταιρικο) αντεξε 7 χρονια (ενα Dell του 1000κου τοτε).
    Bεβαια η χρηση ειναι γραφειου με outlook, ERP,CRM κλπ κλπ.
    Παιχνιδια δεν επαιζα.

    Τωρα για gaming προφανως δεν θα επαιρνα λαπτοπ.
    Σταθερο pc αποκλειεται.
    Στην κακυτερη μια κονσολα ΑΝ εβρισκα κ λιγο χρονο (ουτοπικο) για κανα παιχνιδακι.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #1947
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Πάντως σαν χρήστης Η/Υ σχεδόν 30 χρόνια πλέον (από το 95) ποτέ μου δε μπόρεσα να δουλέψω με laptop, ακόμα και όταν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το εταιρικό και είμαι εκτός γραφείου / σπιτιού, κουβαλάω πάντα mouse & πληκτρολόγιο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #1948
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Τα λαπτοπ αντέχουν τουλάχιστον 5-6 χρόνια αν τα προσέχεις στοιχειωδώς (όχι πεσίματα και "κεράσματα", κουβάλημα σε θήκη, προσεκτικό άνοιγμα κλείσιμο αν χρειαστεί, όχι χρήση στην παραλία ή σε λατομείο κλπ). Και μιλάω για το σασί και τις μηχανικές καταπονήσεις. Τα λαπτοπ που περνάνε την ζωή τους σαν σταθερά όντας μονίμως πάνω στο γραφείο (μεγάλο ποσοστό) πρακτικά δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.
    Από πλευράς επεξεργαστικής ισχύος τα περισσότερα πάνε πάνω από 5-6 χρόνια - πάντα όμως εξαρτάται από το τι δουλειές και απαιτήσεις έχεις από αυτό, πόσο συντηρείς το λειτουργικό, καθώς και από το πόσο "φθηνιάρικη και μίζερη" ήταν η αρχική αγορά τους...

  14. #1949
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως σαν χρήστης Η/Υ σχεδόν 30 χρόνια πλέον (από το 95) ποτέ μου δε μπόρεσα να δουλέψω με laptop, ακόμα και όταν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το εταιρικό και είμαι εκτός γραφείου / σπιτιού, κουβαλάω πάντα mouse & πληκτρολόγιο...
    Καλα ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι (κανονικο/σοβαρο) εννοουνται.
    Ενα docking statin με 2 οθονες 27αρες κ ειμαστε μια χαρα.
    Η φορητοτητα ειναι ευκολια οπως κ να το κανουμε.
    Ειδικα πλεον με τηλεργασια...πας οπουδηποτε εχει δικτυο κ δουλευεις.

    Εχει κατσει φαση να παω το αμαξι συνεργειο κ επειδη ηθελε κανα 2-3ωρο κ βαριομουν τα περα δωθε αραξα σε καφετερια παραδιπλα κ δουλεψα κανονικα.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1950
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι (κανονικο/σοβαρο) εννοουνται.
    Ενα docking statin με 2 οθονες 27αρες κ ειμαστε μια χαρα.
    Η φορητοτητα ειναι ευκολια οπως κ να το κανουμε.
    Ειδικα πλεον με τηλεργασια...πας οπουδηποτε εχει δικτυο κ δουλευεις.

    Εχει κατσει φαση να παω το αμαξι συνεργειο κ επειδη ηθελε κανα 2-3ωρο κ βαριομουν τα περα δωθε αραξα σε καφετερια παραδιπλα κ δουλεψα κανονικα.
    Άμα σου πω ότι όταν χρειαστεί κάτι από το σπίτι προτιμώ να συνδεθώ το (desktop) pc της δουλειάς με vpn & remote desktop connection από το desktop του σπιτιού μου αντί να ανοίξω το laptop τι θα μου πεις ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF