Σελίδα 131 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3181121126127128129130131132133134135136141 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.951 έως 1.965 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1951
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Άμα σου πω ότι όταν χρειαστεί κάτι από το σπίτι προτιμώ να συνδεθώ το (desktop) pc της δουλειάς με vpn & remote desktop connection από το desktop του σπιτιού μου αντί να ανοίξω το laptop τι θα μου πεις ;
    Νταξει γινεται κ αυτο.
    Οτι εχεις αναμμενο εκει την ωρα κ το set up που σε βολευει.
    Το λαπτοπ πλεον κανει βαρια 10 δευτερα να ανοιξει.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #1952
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Νταξει γινεται κ αυτο.
    Οτι εχεις αναμμενο εκει την ωρα κ το set up που σε βολευει.
    Το λαπτοπ πλεον κανει βαρια 10 δευτερα να ανοιξει.
    Bγάλτο από τη θήκη, σύνδεσε mouse, πληκτρολόγιο, βγάλε την οθόνη από το desktop να τη κουμπώσεις στο laptop, 1000 φορές στο desktop

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #1953
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι (κανονικο/σοβαρο) εννοουνται.
    Ενα docking statin με 2 οθονες 27αρες κ ειμαστε μια χαρα.
    Η φορητοτητα ειναι ευκολια οπως κ να το κανουμε.
    Ειδικα πλεον με τηλεργασια...πας οπουδηποτε εχει δικτυο κ δουλευεις.
    Λάπτοπ για τη δουλειά μόνο, εννοείται με εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αλλιώς δεν την παλεύω ούτε δευτερόλεπτο. Πάντα desktop για προσωπική χρήση.

  4. #1954
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Λάπτοπ για τη δουλειά μόνο, εννοείται με εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, αλλιώς δεν την παλεύω ούτε δευτερόλεπτο. Πάντα desktop για προσωπική χρήση.
    +ενας ακόμα!

    Λαπτοπ μόνο για τη δουλειά, άλλωστε η εταιρεία το πληρώνει. Επιπλέον στη δουλειά χρειάζεται η φορητότητα.

    Το desktop το θεωρώ συνολικά πιο αξιοπιστο και με περισσοτερες δυνατότητες αναβάθμισης στην παροδο του χρόνου.

  5. #1955
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν είναι σαν το δικό μου IdeaPad (don' judge me) το σασί δεν είναι για πολλά-πολλά, ενώ μετά από ενάμιση χρόνο μου χάλασε η webcam διότι λόγω κατασκευής κάποια επαφή έχει πρόβλημα. Για σπίτι-δουλειά με λίγη προσοχή σχεδόν όλα τη βγάζουν (και πάνω από 3 χρόνια ρε Blitzer, είπαμε...), εκτός κι αν η δουλειά είναι σε εργοτάξιο π.χ.

    Το συγκεκριμένο βλέπω ότι ξεκινάει από 490€, την προηγούμενη εβδομάδα στο eshop.gr έβρισκες αντίστοιχο Hewlett-Packard με 16GB RAM και 512GB SSD στα ίδια χρήματα. Δεν είναι κακή τιμή αλλά δεν το λες και ευκαιρία, ενώ φαίνεται να έχει και οθόνη TN που είναι μειονέκτημα. Α, και τη μισή μνήμη κολλημένη στην πλακέτα όπως είπαμε, που δεν είναι καλό. Αναβάθμιση παίρνει πάντως.
    Καθαρά οικιακή χρήση και όχι παιχνίδια. Έχει καλό επεξεργαστή στα λεφτά που μπορώ ( και θέλω) να δώσω. Η οθόνη δεν με ενδιαφέρει γιατί θα συνδεθεί στην τηλεόραση που δεν πολύ ανοίγει ( τι να δεις άλλωστε), καθότι υπάρχει έλλειψη χώρου. Και θα είναι μόνιμα στο σπίτι οπότε δεν θα τρώει πολλά σούρτα - φέρτα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #1956
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Για βαριές εφαρμογές-video games το λαπτοπ ...δεν κάνει.
    Αναγκαστικά θέλεις και καλή βάση με ανεμιστήρες αλλιώς τα ανεμιστηράκια δουλεύουν τέρμα και θέλεις ωτοασπίδες.
    Από θέμα απόδοσης είναι πολύ καλό (144 hz monitor, 16ram, i7 10gen,6 ram gpu κτλ) αλλά έχω 3 ανεμιστηράκια μέσα να δουλεύουν 3-4Κ rpm όταν τρώει ζόρι και θερμοκρασίες 80-90c.
    Χέρι βάζεις δύσκολα μέσα.
    Τελευταία αγόρασα ένα κουτί της BeQuiet και βρήκα την ησυχία μου.
    porca miseria.

  7. #1957
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.117
    Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται στο instagram;
    έχω τον λογαριασμό μου αρκετά χρόνια, πολύ μικρή χρήση, μου άρεσε το φορμάτ των φωτό και το είχα ανοίξει σαν άλμπουμ.
    Ακολουθώ πολύ λίγους, μονός αριθμός και απο τον Νοέμβριο έναν ακόμα.
    Πρίν 2 εβδομάδες γνωρίστηκα με ένα παιδί και το άνοιξε για να μου δείξει κάτι. Προσπαθώ να τον ακολουθήσω και μου λέει

    "Δοκιμάστε ξανά αργότερα. Βάζουμε περιορισμούς σε συγκεκριμένη δραστηριότητα για να προστατέψουμε την κοινότητά μας."

    έχω προσπαθήσει πολλές φορές, έχω πατήσει πολλές το διαθέσιμο "Αναφορά", έχω ξαναμπεί, έχω αλλάξει κωδικούς κ.λπ.

  8. #1958
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλημέρα. Λόγω κάποιων μαθημάτων θα χρειαστώ laptop λόγω του ότι ο σταθερός pc είναι συνδεδεμένος μόνιμα στην τηλεόραση για gaming. Απλά επειδή δεν θέλω να δώσω μια περιουσία για laptop αυτή τη στιγμή κοιτάω κτ πολύ οικονομικο. Στο θέμα λοιπόν πουλάει ένας γνωστος μου αυτό:
    https://www.pcarena.gr/laptop-13inch...oaAotCEALw_wcB
    με τη διαφορά ότι έχει ssd 250. Την τιμή την συζητάμε ακόμα αλλά δεν θα είναι πάνω από 150-160€. Εννοείται θα το δοκιμάσω πριν το πάρω αλλά επειδή μου φαίνεται πολύ φθηνά σαν τιμή μήπως πρέπει να προσέξω κτ? Ή μήπως σ αυτή την τιμή υπάρχει κτ καλύτερο (πάντα για laptop)?
    Πάτα το 0

  9. #1959
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Δεν νομίζω να τραβάει πολύ.4 ραμ είναι ίσα ίσα για web browsing ,αρχαίο το ddr3 .cpu ok αλλά πλέον πολύ παλιό και αυτό.Για 150ε οκ αρκεί να κάνει τα βασικά έστω .
    Γενικά πολύ φτηνό και λαπτοπ πεταμένα λεφτά με εμπειρία μου από 2 μηχανήματα των 300-400 ε καινούργια.
    porca miseria.

  10. #1960
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να τραβάει πολύ.4 ραμ είναι ίσα ίσα για web browsing ,αρχαίο το ddr3 .cpu ok αλλά πλέον πολύ παλιό και αυτό.Για 150ε οκ αρκεί να κάνει τα βασικά έστω .
    Γενικά πολύ φτηνό και λαπτοπ πεταμένα λεφτά με εμπειρία μου από 2 μηχανήματα των 300-400 ε καινούργια.
    Συγνώμη δική μου παράληψη γτ δεν το είδα. 8 gb ram μου είπε οτι έχει. Γενικώς κ εγώ γνωρίζω ότι για laptop πρέπει να ρίξεις χρήματα. Εγώ δεν είμαι διατεθημένος για να δώσω παραπάνω. Αν είναι να φύγω από 250-300€ θα πάω σε σταθερό. Απλά σαν οικονομική λύση για διαδικτυακά μαθήματα άντε και το office, κυρίως λόγω ότι έχoυν κάμερα, ηχεία και μικρόφωνο build in τα laptop. Αλλά άμα είναι να μου βγάλει την πίστη (ή και να μην με καλύπτει) να μην το ψάχνω καθόλου.
    Πάτα το 0

  11. #1961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη δική μου παράληψη γτ δεν το είδα. 8 gb ram μου είπε οτι έχει. Γενικώς κ εγώ γνωρίζω ότι για laptop πρέπει να ρίξεις χρήματα. Εγώ δεν είμαι διατεθημένος για να δώσω παραπάνω. Αν είναι να φύγω από 250-300€ θα πάω σε σταθερό. Απλά σαν οικονομική λύση για διαδικτυακά μαθήματα άντε και το office, κυρίως λόγω ότι έχoυν κάμερα, ηχεία και μικρόφωνο build in τα laptop. Αλλά άμα είναι να μου βγάλει την πίστη (ή και να μην με καλύπτει) να μην το ψάχνω καθόλου.
    Σε αυτά τα λεφτά είχα φτιάξει μέσα στην καραντίντα 2 παλιά Thinkpad X230 με i5, SSD και 8GB Ram για εργασίες και τηλεκπαίδευση και έχουν δουλέψει απροβλημάτιστα. Σε γειτονικό forum τεχνολογίας θα βρεις πολλές αγγελίες για αξιοπρεπή laptops, τώρα που πέρασε η πίεση της τηλεκπαίδευσης/καραντίνας.

    Αν και το παραπάνω το δίνει με 8GB+SSD στα 200-250 και είναι σε καλή κατάσταση λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

  12. #1962
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη δική μου παράληψη γτ δεν το είδα. 8 gb ram μου είπε οτι έχει. Γενικώς κ εγώ γνωρίζω ότι για laptop πρέπει να ρίξεις χρήματα. Εγώ δεν είμαι διατεθημένος για να δώσω παραπάνω. Αν είναι να φύγω από 250-300€ θα πάω σε σταθερό. Απλά σαν οικονομική λύση για διαδικτυακά μαθήματα άντε και το office, κυρίως λόγω ότι έχoυν κάμερα, ηχεία και μικρόφωνο build in τα laptop. Αλλά άμα είναι να μου βγάλει την πίστη (ή και να μην με καλύπτει) να μην το ψάχνω καθόλου.
    Για αυτά που θες θα είσαι παραπάνω από μια χαρά. Απλά με ίδια χρήματα υπάρχουν πολλά refurbished στην αγορά. Όπως πχ στο site που παρέθεσες.

  13. #1963
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Για αυτά που θες θα είσαι παραπάνω από μια χαρά. Απλά με ίδια χρήματα υπάρχουν πολλά refurbished στην αγορά. Όπως πχ στο site που παρέθεσες.
    Στο site το δίνουν 370 και αυτό το μτχ θα βγει γύρω στα 150. Στα 150€ δεν νομίζω οτι θα βρω κτ αντίστοιχο σε refurbished. Θα κάνω ένα ψάξιμο βέβαια. Περισσότερο με φοβίζει μην πάει χαμένο αν δεν μου κάνει δουλειά αλλά και εγώ για παραπάνω από οκ μου φαίνεται.
    Πάτα το 0

  14. #1964
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Για όσα περιέγραψες θα κάνεις την δουλειά σου. Δουλεύουμε καθημερινά σε πολύ πιο αδύναμα laptop και τρέχουμε πιο βαριά πράγματα από όσα είπες και όλα πάνε μια χαρά.
    Το ένα μάλιστα είναι με 4GB RAM και πάλι τρέχει χωρίς κολλήματα.

  15. #1965
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Με 8 οκ, με 4 κλάφτα με W10 και τα chrome/mozilla κτλ να ξεσκίζουν πλέον την RAM.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF