Σελίδα 147 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 4797137142143144145146147148149150151152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.191 έως 2.205 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #2191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Δες τα Shelly
    congrats εχω στο σπιτι καμια 30ρια . μια που τα σταρα και μετα τα ξεχνας.
    απροβληματιστα

  2. #2192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και τα FRITZ DECT 301 και 302, αν σε ενδιαφέρει να επενδύσεις σε οικοσύστημα FRITZ.
    Έχω την εντύπωση ότι κάνουν τη μισή δουλειά από αυτό που θέλω. Όπως και το shelly που αναφέρθηκε, αν και θα ηθελα μερικες λεπτομέρειες σχετικά με τη χρήση που του γίνεται.

    Εκτός από το να κλείνει το σώμα του καλοριφέρ θέλω να δίνει εντολή (μέσω του κεντρικου θερμοστάτη ή με αλλο τρόπο) να κλείνει και τον καυστήρα. Δεν έχει νόημα να κλείνει το σώμα επειδή ζεστάθηκε το δωμάτιο αλλά ο καυστήρας να δουλευει κανονικά επειδή ο θερμοστάτης που τον ελέγχει είναι στο κρύο δωμάτιο.

  3. #2193
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν πάμε μόνο στο δεύτερο σκέλος της αρχικής σου ερώτησης και προτιμάς να κλείνει ο καυστήρας όταν ανέβει η θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο, τότε απλά βάζεις ένα ασύρματο θερμόμετρο σε κάθε δωμάτιο, το οποίο μπορεί να δίνει εντολή σε κεντρικό θερμοστάτη να κλείνει τη θέρμανση. Δεν χρειάζεσαι ηλεκτροβάνες, οπότε η εγκατάσταση είναι πιο εύκολη. Ρυθμίζεις και τις βάνες εμπειρικά, π.χ. σε δωμάτιο με μικρότερες απώλειες (λιγότερα παράθυρα, λιγότερο εμβαδό εξωτερικών τοίχων, προσανατολισμός προς το Νότο) μειώνεις χειροκίνητα τη ροή νερού. Σε αυτή την απλή περίπτωση, δες και τα Somfy. Πολύ εύχρηστα, αλλά με δικό τους οικοσύστημα, αλλά με ωραίο AI.

    Στην περίπτωση που χρειάζεσαι συνδυασμό ηλεκτροβάνας και εντολής στον κεντρικό θερμοστάτη, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι θα υπάρχει λογισμικό που να δέχεται τέτοια εντολή. Κάποιες συσκευές IoT υποστηρίζουν ανοικτά πρότυπα διεπαφών και λειτουργούν με ποικιλία προγραμμάτων διαχείρισης. Σε κάποια εξ αυτών κάνεις σχεδόν ό,τι φαντάζεσαι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #2194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση που χρειάζεσαι συνδυασμό ηλεκτροβάνας και εντολής στον κεντρικό θερμοστάτη, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι θα υπάρχει λογισμικό που να δέχεται τέτοια εντολή. Κάποιες συσκευές IoT υποστηρίζουν ανοικτά πρότυπα διεπαφών και λειτουργούν με ποικιλία προγραμμάτων διαχείρισης. Σε κάποια εξ αυτών κάνεις σχεδόν ό,τι φαντάζεσαι.
    Αυτο.

    Για παράδειγμα, αν κάνω home office δεν θελω να θερμαινεται το καθιστικο και το υπνοδωμάτιο αλλά μόνο το δωμάτιο με το γραφείο.
    Αντίστροφα αν έχω κόσμο θέλω να ζεσταίνω μονο το καθιστικό και όχι τα δωμάτια. Θελω δηλ το σπίτι να είναι κατα κάποιο τρόπο χωρισμένο σε ζώνες.

    Και τώρα μπορώ να κλεινω τα σώματα χειροκινητα αλλά πρεπει να έχω το νου μου να κλείνω τη θέρμανση αλλιως ο θερμοστάτης θα διαβαζει μόνιμα χαμηλή θερμοκρασία, αν έχω τα σωματα στο χώρο αυτό κλειστά και θα κραταει ανοιχτό τον καυστήρα. Γενικά πιο πολλές ώρες περνάω στο χωρο με το γραφείο παρά στο καθιστικό.

    Μου φαινεται περίεργο που δεν το έχει σκεφτεί κανείς, θέλω να ζεσταίνω μόνο το χώρο που περνάω τις περισσότερες ώρες και όχι ολο το σπίτι. Θα μου πεις αυτο γίνεται και με ένα αιρκοντισιον, αλλά ιδανικά θέλω να έχω και αυτή την επιλογή.

  5. #2195
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αυτο.


    Για παράδειγμα, αν κάνω home office δεν θελω να θερμαινεται το καθιστικο και το υπνοδωμάτιο αλλά μόνο το δωμάτιο με το γραφείο.
    Αντίστροφα αν έχω κόσμο θέλω να ζεσταίνω μονο το καθιστικό και όχι τα δωμάτια. Θελω δηλ το σπίτι να είναι κατα κάποιο τρόπο χωρισμένο σε ζώνες.

    Και τώρα μπορώ να κλεινω τα σώματα χειροκινητα αλλά πρεπει να έχω το νου μου να κλείνω τη θέρμανση αλλιως ο θερμοστάτης θα διαβαζει μόνιμα χαμηλή θερμοκρασία, αν έχω τα σωματα στο χώρο αυτό κλειστά και θα κραταει ανοιχτό τον καυστήρα. Γενικά πιο πολλές ώρες περνάω στο χωρο με το γραφείο παρά στο καθιστικό.

    Μου φαινεται περίεργο που δεν το έχει σκεφτεί κανείς, θέλω να ζεσταίνω μόνο το χώρο που περνάω τις περισσότερες ώρες και όχι ολο το σπίτι. Θα μου πεις αυτο γίνεται και με ένα αιρκοντισιον, αλλά ιδανικά θέλω να έχω και αυτή την επιλογή.
    Με τα shelly γίνεται αυτό που ζητάς!

  6. #2196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Με τα shelly γίνεται αυτό που ζητάς!
    Μαλλον δεν τα ειδα καλά, θα τα ξαναψάξω!

  7. #2197
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Κυριακάτικη βαρεμάρα.... Το θυμάται κανείς;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2023-11-19-15-54-54-171-edit_com.sec.android.app.sbrowser.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	448245
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #2198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    σαν λίγο μεγαλύτεροι , τις προλάβαμε εκείνες τις εποχές , alea jacta est κλπα

  9. #2199
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Καλησπέρα στην παρέα....Λόγω βαρεμάρας, ψάχνω κανένα αξιόλογο mame32 να κατεβάσω. έχει κανένας υπόψη; με ενδιαφέρουν κυρίως τα wonder Boy και το Bubble bobble clasic
    Επίσης, θέλω και κανένα joystik της προκοπής για τα συγκεκριμένα (αλλά και παρεμφερή) παιχνίδια.
    Αν έχει καμιά σημασία, θα παίζονται σε laptop τελευταίας γενιάς (win11 pro)

    Thanks
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #2200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και εγω θα το ηθελα!

  11. #2201
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Joystick έχετε υπόψιν το παρακάτω και αν βρείτε το ίδιο σε μονό.
    https://safesales.gr/JYS-NS151-Arcad...intendo-Switch

  12. #2202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ακριβως κομπιουτερ αλλά κατι παρεμφερες, ας πουμε σμαρτ χομ.

    Εχετε υποψη για θερμοστάτες, που να υποστηριζουν έλεγχο/επικοινωνια με ηλεκτροβανες επανω στα σωματα των καλοριφερ ώστε να τις ανοιγοκλεινουν ανάλογα με την επιλεγμένη (για το σωμα) θερμοκρασία;


    Έχω βρει της Legrand αλλά είναι κομματάκι ακριβή, δεν μπορει να μην υπαρχουν και άλλες εταιρείες.

    Ιδανικά θέλω να επιλέγω ποια δωμάτια να ζεσταθούν αλλά η θέρμανση να μην δουλεύει με βάση την θερμοκρασία στον κεντρικό θερμοστάτη, που θα βρίσκεται σε χώρο που συνήθως δεν θα θερμαινεται.
    Η θέρμανση ειναι αυτόνομη.
    https://www.e-shop.gr/hama-176593-ha...l-p-PER.940831
    Ride to the end of time!!!!

  13. #2203
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα....Λόγω βαρεμάρας, ψάχνω κανένα αξιόλογο mame32 να κατεβάσω. έχει κανένας υπόψη; με ενδιαφέρουν κυρίως τα wonder Boy και το Bubble bobble clasic
    Επίσης, θέλω και κανένα joystik της προκοπής για τα συγκεκριμένα (αλλά και παρεμφερή) παιχνίδια.
    Αν έχει καμιά σημασία, θα παίζονται σε laptop τελευταίας γενιάς (win11 pro)

    Thanks
    Έχω ένα ΜΑΜΕ πανάρχαιο,έχει πολλά παιχνίδια (και το μούμπλε μούμπλε) και παίζει στα win 10.
    Δώστε μου ένα μέιλ να σας το στείλω.

  14. #2204
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    (win11 pro)
    Και κρυπτογράφηση; Θεούλης Να απενεργοποιήσεις το wakeup from lan.

  15. #2205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Λιγο άσχετο με το θέμα αλλα ψαχνω μια πληροφορία που βρίσκεται στο περιοδικό moto τεύχος 644 Ιούλης 2023.Εαν κάποιος συμφορουμιτες το έχει κατά τύχη τον παρακαλώ να με βοηθήσει
    κουκουρουκουκου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF