Σελίδα 25 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526272829303575125 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #361
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Όπως είπε ο Vstrommer71, η συνήθης διαδικασία είναι να ζητείται η απόδειξη αγοράς. Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις εταιρειών που διεκολύνουν τους πελάτες βάσει σειριακού αριθμού. Η πλειοψηφία όμως απαιτεί απόδειξη, ακόμα κι αν το μοντέλο πρωτοκυκλοφόρησε μερικούς μήνες πριν.

    Υπάρχουν καταστήματα που κρατούν ιστορικό σειριακών αριθμών, οπότε εκεί βλέπουν ακριβώς πότε πουλήθηκε, ακόμα κι αν είναι μοντέλο που ήταν στοκ χρόνια στην αποθήκη. Άλλα πάλι καταστήματα εκδίδουν ονομαστικές αποδείξεις, οπότε μπορεί ο αρχικός αγοραστής να αιτηθεί επανεκτύπωση απόδειξης ή έκδοση βεβαίωσης αγοράς, ώστε να στραφεί κατόπιν στην αντιπροσωπεία για την επίκληση της περιορισμένης εγγύησης καλής λειτουργίας. Κοίτα μήπως σε καλύπτει μία από αυτές τις δυνατότητες.

    Τέλος, η Dell κάποτε είχε εξαιρετική ποιότητα και διαστημική υποστήριξη. Παραμένη ακόμα καλή, αλλά οι καταναλωτές δεν εκτίμησαν σε μεγάλο ποσοστό την κορυφαία υποστήριξη, που συνοδευόταν από αυξημένη τιμή. Τελικά ακολούθησε την πολιτική της ανταγωνιστικής τιμής, αφού εκεί την ώθησαν οι επιλογές των καταναλωτών.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #362
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Kαι βέβαια,εννοείται σωστή και θεμιτή η προσκόμιση της απόδειξης αγοράς.Καλά τα κλεμμένα αλλά να ξέρει κι ο κλέφτης ότι μπορεί να τον τσιμπήσουνε καμμιά φορά.
    Χωρίς να έχει να κάνει με την συγκεκριμένη περίπτωση,αλλά ειδικά στα λάπτοπ είχε βρωμίσει η πιάτσα έναν καιρό με τα κλεμμένα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #363
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όπως είπε ο Vstrommer71, η συνήθης διαδικασία είναι να ζητείται η απόδειξη αγοράς. Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις εταιρειών που διεκολύνουν τους πελάτες βάσει σειριακού αριθμού. Η πλειοψηφία όμως απαιτεί απόδειξη, ακόμα κι αν το μοντέλο πρωτοκυκλοφόρησε μερικούς μήνες πριν.

    Υπάρχουν καταστήματα που κρατούν ιστορικό σειριακών αριθμών, οπότε εκεί βλέπουν ακριβώς πότε πουλήθηκε, ακόμα κι αν είναι μοντέλο που ήταν στοκ χρόνια στην αποθήκη. Άλλα πάλι καταστήματα εκδίδουν ονομαστικές αποδείξεις, οπότε μπορεί ο αρχικός αγοραστής να αιτηθεί επανεκτύπωση απόδειξης ή έκδοση βεβαίωσης αγοράς, ώστε να στραφεί κατόπιν στην αντιπροσωπεία για την επίκληση της περιορισμένης εγγύησης καλής λειτουργίας. Κοίτα μήπως σε καλύπτει μία από αυτές τις δυνατότητες.

    Τέλος, η Dell κάποτε είχε εξαιρετική ποιότητα και διαστημική υποστήριξη. Παραμένη ακόμα καλή, αλλά οι καταναλωτές δεν εκτίμησαν σε μεγάλο ποσοστό την κορυφαία υποστήριξη, που συνοδευόταν από αυξημένη τιμή. Τελικά ακολούθησε την πολιτική της ανταγωνιστικής τιμής, αφού εκεί την ώθησαν οι επιλογές των καταναλωτών.
    Νομίζω αυτό είναι κάτι που αφορά τον πωλητή να φροντίσει να βρει την απόδειξη αγοράς προιόντος μεγάλης αξίας.Αν και έγινε η σχετική ερώτηση στον πωλητή περί εγγύησης δεν ευελπιστώ ότι θα πάρω κάποια απάντηση.Η απάντηση μάλλον έχει δωθεί με την τιμή χώμα που την προσφέρει.
    Η περιορισμένη εγγύηση δεν νομίζω ότι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση μιας και η κάρτα είναι 1 χρόνου . Αρα η αντικατάσταση που δινει η msi γίνεται και εδώ με πρoιόντα refurbished μόλις παρέλθει η περιορισμένη εγγυήση; Και μάλιστα χωρίς δικαίωμα μεταβίβασης αν κατάλαβα καλά. ??
    Εν πάση περιπτώση νομίζω ότι θα αποφύγω την αγόρα της συγκεκριμένης ή παρόμοιας κάρτας χωρίς απόδειξη αγοράς.
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Απλά να πω ότι στην περίπτωση της οθόνης δεν έδωσα καν αντίγραφο της απόδειξης όταν μου ζητηθηκε γιατί κάπου την έχω ξεχασμένη ενώ στην συνομιλίες μας ήμουν ξεκάθαρος ότι την οθόνη την είχα πάρει από άλλον, Το μόνο που έδωσα ήταν ο σειριακός αριθμός και το ΑΦΜ. Σε λιγότερο απο μια βδομάδα ήρθαν και την πήραν.Το δύσκολο κομμάτι ήταν οι συνομιλίες και τα εμαιλ που προηγήθηκαν ποροκειμένου να εξυπηρετηθώ από τις συμπαθέστατες κατα τ΄άλλα Βουλγάρες του customer sercvice. Μεχρι να συννενοηθούμε πέρασε κανα μήνας και..

  5. #365
    Έχω δει σε μερικά καφέ όταν θέλεις internet, ανοίγει μια σελίδα και σου ζητάει π.χ. ΟΚ για να συνδεθεις. Εκεί συνήθως έχει και μια διαφήμιση η κάτι ενημερωτικό. Πως το κάνουν αυτό; Με τι hardware; Τέλος, αυτά τα κερατά του ΟΤΕ κάνουν vlan για να μην έχει κάποιος πρόσβαση από το WiFi στο εσωτερικό δίκτυο ;
    Ευχαριστώ.

  6. #366
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agamoi-thytai Προβολή μηνύματος
    Έχω δει σε μερικά καφέ όταν θέλεις internet, ανοίγει μια σελίδα και σου ζητάει π.χ. ΟΚ για να συνδεθεις. Εκεί συνήθως έχει και μια διαφήμιση η κάτι ενημερωτικό. Πως το κάνουν αυτό; Με τι hardware; ...
    Η φράση-κλειδί που αναζητάς είναι captive portal.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #367
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    hotspot

    με ένα mikrotik των €50 (αν όχι και τα φθηνότερα) γίνεται
    http://blog.e-wireless.gr/set-mikrot...basics-part-4/

  8. #368
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Εγώ όπου έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση σε προϊόν Dell για λογαριασμό πελάτη δεν χρειάστηκα απόδειξη. Μονο ο σειριακός αρκούσε. Μάλιστα ακόμα και όταν διαφήμιζε το next business day πάλι Με σειριακό. Νομίζω μόνο μια φορά έκανα χρήση τιμολογίου αγοράς γιατί το προϊόν είχε μείνει καιρό απουλητο στο ράφι και είχε περάσει η ημερομηνία που δίνει αυτόματα την εγγύηση το εργοστάσιο. Με την MSI δεν έχω μπλέξει αλλά είναι θέμα χειρισμού της κάθε εταιρίας πως θα καλύπτει τις εγγυήσεις της.

  9. #369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η φράση-κλειδί που αναζητάς είναι captive portal.
    Ευχαριστώ.
    Είχα ακουσει τον όρο αλλά δεν το θυμόμουν. Μεγαλώνω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    hotspot

    με ένα mikrotik των €50 (αν όχι και τα φθηνότερα) γίνεται
    http://blog.e-wireless.gr/set-mikrot...basics-part-4/
    Ευχαριστώ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ όπου έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση σε προϊόν Dell για λογαριασμό πελάτη δεν χρειάστηκα απόδειξη. Μονο ο σειριακός αρκούσε. Μάλιστα ακόμα και όταν διαφήμιζε το next business day πάλι Με σειριακό. Νομίζω μόνο μια φορά έκανα χρήση τιμολογίου αγοράς γιατί το προϊόν είχε μείνει καιρό απουλητο στο ράφι και είχε περάσει η ημερομηνία που δίνει αυτόματα την εγγύηση το εργοστάσιο. Με την MSI δεν έχω μπλέξει αλλά είναι θέμα χειρισμού της κάθε εταιρίας πως θα καλύπτει τις εγγυήσεις της.
    Οι εγγυήσεις της Dell είναι ενας λογος που δεν επιλέγω προϊόντα άλλης εταιριας.
    -----
    Κάτι τελευταίο:
    Έχει καταφέρει κανείς να κάνει VLAN με το Oxygen της Cote ;
    Δεν έχω βγάλει άκρη και δεν έχουν και οδηγίες μου είπαν από το 13818.
    Θέλω να ξεχωρίσω το ασύρματο με το τοπικό δίκτυο.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από agamoi-thytai; 24/05/2019 στις 06:11.

  10. #370
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agamoi-thytai Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.


    Κάτι τελευταίο:
    Έχει καταφέρει κανείς να κάνει VLAN με το Oxygen της Cote ;
    Δεν έχω βγάλει άκρη και δεν έχουν και οδηγίες μου είπαν από το 13818.
    Θέλω να ξεχωρίσω το ασύρματο με το τοπικό δίκτυο.

    Ευχαριστώ
    Για το ΖΤΕ είχαν αναλυτικές οδηγίες.
    Στο Oxygen γίνεται port based VLAN(βάζεις μια πόρτα σε όποιο θες) αλλά για να απομονώσεις το δίκτυο η απλούστερη λύση όπως την σκέφτομαι είναι να κλείσεις το ασύρματό του,να συνδέσεις σε μια πόρτα με συγκεκριμένο VLAN ID ένα απλό accesspoint το οποίο θα παίρνει ενσύρματα από την θύρα αυτή και θα ρυθμίσεις εκεί το ασύρματο δίκτυο σου.
    Η σωστή τεχνικά διαδικασία είναι,αν το υποστήριζε το Oxygen ,το WLAN να έκανε bridge μόνο με το WAN και όχι με τις άλλες θύρες LAN.Αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζει κάτι τέτοιο οπότε μην μπερδευόμαστε .
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #371
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μου δωσανε ένα λαπτοπ Dell. Θέλω να του κάνω φορματ καθώς μου δώσανε και τα σιντι. Ξέρει κάποιος ποιο κουμπί πατάω για να μπω στο bios.


    Υπόψιν. Του έχω βάλει εξωτερική οθόνη γιατί η δικιά του είναι σπασμένη. Γιαυτό μου το δωσανε.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #372
    Συνήθως F2

  13. #373
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Για το ΖΤΕ είχαν αναλυτικές οδηγίες.
    Στο Oxygen γίνεται port based VLAN(βάζεις μια πόρτα σε όποιο θες) αλλά για να απομονώσεις το δίκτυο η απλούστερη λύση όπως την σκέφτομαι είναι να κλείσεις το ασύρματό του,να συνδέσεις σε μια πόρτα με συγκεκριμένο VLAN ID ένα απλό accesspoint το οποίο θα παίρνει ενσύρματα από την θύρα αυτή και θα ρυθμίσεις εκεί το ασύρματο δίκτυο σου.
    Η σωστή τεχνικά διαδικασία είναι,αν το υποστήριζε το Oxygen ,το WLAN να έκανε bridge μόνο με το WAN και όχι με τις άλλες θύρες LAN.Αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζει κάτι τέτοιο οπότε μην μπερδευόμαστε .
    Κατάλαβα. Πίστευα πως είχε τη δυνατότητα μόνο του και αυτόνομα να ξεχωρίσει το WiFi από το.lan, αλλα ούτε στην υποστήριξη της cosmote ήξεραν να μου πουν.
    Ευχαριστώ για το χρόνο συ πάντως.

  14. #374
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Στο εξοχικό το ίντερνετ σέρνεται (ούτε 1 Mbit) ενώ ο γείτονας πιο κάτω έχει βάλει γρήγορη γραμμή και έχει το wifi του ξεκλείδωτο για να μπαίνουμε κι εμείς.Είμαι όμως λίγο μακρυά και δεν τον πιάνω καλά.
    Τι συσκευή υπάρχει να βάλω ώστε να ενισχύσω το σήμα?

  15. #375
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το ιδανικό είναι εξωτερικό access point, μέσα σε ηλεκτρολογικό κουτί, με επίσης εξωτερική κεραία. Κόστος περί τα 150€ για κάτι καλό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF