Σελίδα 27 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1722232425262728293031323777127 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #391
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Καλησπέρα!

    Τις τελευταίες μέρες έχω κάποια θεματάκια με το Modem Router!
    Ξαφνικά σταματάει να έχει πρόσβαση στο internet και παρόλο που του κάνω επανεκκίνηση δε φτιάχνει!
    Ο μόνος τρόπος για να στρώση είναι πρώτα να κάνω μία κλήση με το σταθερό και ΜΕΤΑ επανεκκίνηση!
    Να φταίει το ρούτερ (οποτε το αλλάζω) ή είναι προβλημα της γραμμής? (οπότε μιλάω με τον πάροχο)

    ΥΓ δε σκαμπάζω και πολλά από αύτα!



    Thanks in advance

  2. #392
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Κάνε ένα τηλ στον πάροχο να κάνουν διαγνωστικό απο απόσταση πρώτα

  3. #393
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Κάνε ένα τηλ στον πάροχο να κάνουν διαγνωστικό απο απόσταση πρώτα
    ok..

  4. #394
    Νέο μέλος Το avatar του/της bianxing
    Εγγραφή
    22/06/2019
    Μηνύματα
    0

    Θέμα: Φθηνό Tablet για σχέδιο

    Είδα σε video την χρήση του ipad για σχέδιο με το wacom stylus και μου άρεσε για πειραματισμό μιας και το wacom cintiq είναι ακριβό!

    Η ερώτηση είναι εάν μπορεί κανείς να ζωγραφίσει το ίδιο καλά και σε άλλα tablet (πιο φθηνά ) ή μόνο στο ipad ή τι προδιαγραφές πρέπει να έχει η οθόνη του tablet για να κάνει την ίδια περίπου δουλειά με το cintiq.
    XP-Pen Artist 15.6 Pro - https://www.xp-pen.com/product/65.html ?
    Κάποιες προτάσεις χρηστών, Ευχαριστώ.

  5. #395
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Tο παρακάτω νομίζω μπορεί να απαντηθεί από αρκετό κόσμο. Είναι για φίλο και όχι στη δουλειά, μιας και στα Data Centers του Κάκαλου όταν χαλάσει κάτι το αλλάζουμε με καινούργιο ή το πετάμε τελείως και παίρνουμε καινούργιο μηχάνημα.

    Πρόβλημα: Δεν ανοίγει το PC φίλου και δν πάει καν στα bios

    Συμπτώματα: Πριν το πάθει άρχισε τα reboot και σε κάποια φάση του βγαλε μενού Windows για Repair-Recovery. Έκανε repair και πήρε τα @@ μου μετά δν άνοιξε ποτέ.

    Διάγνωση καi tshoot: Αρχικά μέτρησα αν δείνει ρέυμα το τροφοδοτικό. Όταν στο ίδιο connector έβαζα και τους δύο δέκτες του πολύμετρου έδειχνε 0 μόνο με το ένα έδειχνε τάσεις. Αναλόγως τον κονέκτορα πήγαινε από 8 μέχρι 40V. Πάντως το PC ξεκινάει με ρέυμα, ανεμιστήρια δουλεύουν και ανάβουν λαμπάκια. Τα λαμπάκια που ανάβουν όμως δείχνουν πρόβλημα. Για την ακρίβεια αναβοσβήνουν τα εξής: CPU led, VGA led, DRAM led. Όταν αφερώ την κάρτα γραφικών το πρώτο σταματάει. Δοκίμασα άλλη κάρτα και την built-in του motherboard αλλά @@. Για το DRAM λέει ότι δν είναι ανησυχιτικό (το μάνιουαλ τα λέει αυτά) και να πατήσεις ένα κουμπάκι "memOK". Όταν το πατάει το PC κάνει reboot και μετά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα επίσης να αφερώ μνήμες και να τις βάζω σε διαφοερτικά ζεύγη μιας και κάποια από αυτές έχει θέμα. Όταν το έκανα αυτό βάραγε συνεχόμενα reboot ενώ στις άλλες περιπτώσεις απλά κόλλαγε και δν έκανε τπτ.

    Δεν ακούω κανα περίεργο θόρυβο και η μόνη ένδειξη τα led. Γνωμούλα μύστες μου (όποιος κτλβε κτλβε )

  6. #396
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    ΣΚΛΗΡΌΣ ΔΊΣΚΟΣ ΕΊΝΑΙ...

    ΒΓΆΛΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΜΠΑΊΝΕΙ ΣΤΑ BIOS.


    ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΣΚΈΦΤΗΚΑ ΕΊΝΑΙ ΜΉΠΩΣ ΈΧΕΙ ΚΛΆΣΕΙ ΤΕΛΕΊΩΣ Η ΠΆΣΤΑ ΣΤΗ CPU ΚΑΙ ΑΝΕΒΆΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΕΣ ΑΚΑΡΙΑΊΑ.
    ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΎΩ ΌΜΩΣ.

    ΆΝ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 2, ΜΗΤΡΙΚΉ.

    PS (κατάλαβα...)

  7. #397
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ΣΚΛΗΡΌΣ ΔΊΣΚΟΣ ΕΊΝΑΙ...

    ΒΓΆΛΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΜΠΑΊΝΕΙ ΣΤΑ BIOS.


    ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΣΚΈΦΤΗΚΑ ΕΊΝΑΙ ΜΉΠΩΣ ΈΧΕΙ ΚΛΆΣΕΙ ΤΕΛΕΊΩΣ Η ΠΆΣΤΑ ΣΤΗ CPU ΚΑΙ ΑΝΕΒΆΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΕΣ ΑΚΑΡΙΑΊΑ.
    ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΎΩ ΌΜΩΣ.

    ΆΝ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 2, ΜΗΤΡΙΚΉ.

    PS (κατάλαβα...)
    Τον σκληρό τον ακούω και δουλεύει, αλλά γιατί να μη μπαίνει στα BIOS αν είναι ο σκληρός ?

  8. #398
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Μου έχει τύχει βραχυκυκλωμένος σκληρός, να κάνει το ίδιο πράγμα.

    Η λογική λέει να κοιτάξεις τροφοδοτικό, όπως και έκανες πρώτα.
    Μπορεί οι τάσεις να φαίνονται οκ, αλλα μόλις πέσει φορτίο πάνω τους, να μην έχουν ρεύμα (αμπέρ) να δώσουν.

    Όμως, επειδή για να δοκιμάσεις αν φταίει αυτό (και άν το καμένο τροφοδοτικό δεν έκανε και κάποια άλλη ζημιά), πρέπει να πάρεις καινούριο, πρέπει πρώτα να αποκλείσεις όλα τα άλλα.

    Δοκίμασε λοιπόν να βγάλεις τα πάντα απο πάνω και να δείς αν μπαίνει στα bios έτσι.

    Άν δεν μπαίνει, μένουν 2 πράγματα.

    Το τροφοδοτικό και η μητρική/cpu.

    cpu μήν δοκιμάσεις άλλη, γιατι άν υπάρχει θέμα στη μητρική, τότε μπορεί να σου κάψει και τη cpu που θα δοκιμάσεις.
    Και το ανάποδο ισχύει, αλλα είναι απίθανο (δηλαδή να βάλεις καμμένη cpu σε pc και να κάψει τη μητρική).


    Edit: Να σου πώ ρε μύστη μου.... δε πιστεύω να έχει χαλάσει καμία οθόνη και να παλεύουμε με τα θηρία χωρίς λόγο..... (σορρυ για την ερώτηση αυτή, αλλα έχουν δεί πολλά τα μάτια μου...)

  9. #399
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Εμένα αυτό το κουμπάκι που λες, MemOK , μου φαίνεται περίεργο.

    Απο αυτά που διαβάζω θα τσέκαρα μνήμες , άλλες.

    Θα τσέκαρα CPU που είπατε αν θερμαίνεται πολύ ή κάτι τέτοιο.

    Τελευταία, μητρική κ τροφοδοτικό.

    Μητρική , τσέκαρε πυκνωτές σε τι κατάσταση είναι, αν έχει φάει κάποιο over-voltage, θα έχουν ανοίξει
    ή αν φαίνεται κάποιο εμφανές κάψιμο πάνω της.
    Θα έκανα κ ένα ClearCMOS ή καθαρισμός ρυθμίσεων BIOS τελοσπάντων ενώ θα τσέκαρα κ την μπαταρία της μητρικής (πόσα χρόνια έχει δουλέψει ?)

  10. #400
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Λοιπόν,πολύ πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μηχάνημα με τα ίδια συμπτώματα.Όπως είπαν και τα παιδιά αποπάνω με σειρά πιθανότητας μνήμες,μητρική,επεξεργαστής.

    Αποσυνδέεις όλα τα παπατζηλίκια(USB,ήχους,δίσκους κλπ από την μητρική),ελέγχεις αν η μητρική έχει buzzerάκι επάνω(αν κάνει μπιπ δηλ. όταν bootάρει) κι αν δεν έχει βρες κάπου ένα και βάλε.

    Κατόπιν βγάλε τις μνήμες τελείως και ξεκίνα το μηχάνημα.Αν αρχίσει τα μπιπ-μπιπ σημαίνει ότι η μητρική ακούει και το θέμα μας είναι κάπου στις μνήμες κατά πάσα πιθανότητα.

    Αν δεν έχουμε μπιπ-μπιπ τότε μητρικη ή/και επεξεργαστής μας άφησαν χρόνους.Επεξεργαστή έχω δει σπανιότατα καμμένο.Στο 95% των περιπτώσεων είναι μητρική

    Κάνεις αυτά και μας ενημερώνεις μύστη μου(όλο στα luben ξημεροβραδιάζεστε εσείς οι ΙΤ αναρχοκουμμουνισταί )
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 10/07/2019 στις 20:12.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #401
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Τον σκληρό τον ακούω και δουλεύει, αλλά γιατί να μη μπαίνει στα BIOS αν είναι ο σκληρός ?
    Για να μπει στο bios πρέπει να περάσει όλη την διαδικασία του post.Αν ο δίσκος είναι ελλεινά κολλημένος ψάχνει συνέχεια να τον δει και μένει εκεί η διαδικασία.Συνήθως βλέπεις τα πρώτα μηνύματα(μάρκα bios,bios revision κλπ) και σταματάει εκεί που αναγνωρίζει δίσκους και οπτικά.

    Τσέκαρε ηχητικά επίσης εάν ο δίσκος σου ακούγεται στο αφτί να λειτουργεί κανονικά ή τον ακούς να κελαηδάει τσικ-τσικ-τσικ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #402
    Αυτή τη στιγμή έχω ένα PC το οποίο κολλάει κάνα 5λεπτο στη οθόνη του BIOS, μετά άλλο ένα 5λεπτο σε μια άλλη οθόνη με μια λίστα από τις συσκευές και το S.M.A.R.T., μετά αλλα 10 λεπτα στο σήμα των windows και στο τέλος μπορεί να πετάξει και μπλε οθόνη. Αποσύνδεσα όλα τα περιφερειακά και τον 2ο σκληρό, και δούλεψε κανονικότητα. Επανασύνδεσα τα πάντα, εκτός του σκληρου και πάλι δούλεψε.
    Μην αποκλείετε τον δίσκο

  13. #403
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη στιγμή έχω ένα PC το οποίο κολλάει κάνα 5λεπτο στη οθόνη του BIOS, μετά άλλο ένα 5λεπτο σε μια άλλη οθόνη με μια λίστα από τις συσκευές και το S.M.A.R.T., μετά αλλα 10 λεπτα στο σήμα των windows και στο τέλος μπορεί να πετάξει και μπλε οθόνη. Αποσύνδεσα όλα τα περιφερειακά και τον 2ο σκληρό, και δούλεψε κανονικότητα. Επανασύνδεσα τα πάντα, εκτός του σκληρου και πάλι δούλεψε.
    Μην αποκλείετε τον δίσκο
    ΔΕΝ αποκλείεται να είναι και δίσκος.
    Αν αφήνεις πάντως ένα μηχάνημα κολλημένο 5 και βάλε λεπτά να προσπαθεί να ανοίξει ελαττωματικό δίσκο,χάνεις και τις όποιες λιγοστές ελπίδες είχες να πάρεις κάτι από τον χαλασμένο δίσκο.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ αποκλείεται να είναι και δίσκος.
    Αν αφήνεις πάντως ένα μηχάνημα κολλημένο 5 και βάλε λεπτά να προσπαθεί να ανοίξει ελαττωματικό δίσκο,χάνεις και τις όποιες λιγοστές ελπίδες είχες να πάρεις κάτι από τον χαλασμένο δίσκο.
    Στο καλό και να μου γράφει
    Αν εν έτη 2019 με τόσες και τόσες επιλογές backup γύρω μας, δεν έχουμε προνοήσει, τότε κλαφτα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #405
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη στιγμή έχω ένα PC το οποίο κολλάει κάνα 5λεπτο στη οθόνη του BIOS, μετά άλλο ένα 5λεπτο σε μια άλλη οθόνη με μια λίστα από τις συσκευές και το S.M.A.R.T., μετά αλλα 10 λεπτα στο σήμα των windows και στο τέλος μπορεί να πετάξει και μπλε οθόνη. Αποσύνδεσα όλα τα περιφερειακά και τον 2ο σκληρό, και δούλεψε κανονικότητα. Επανασύνδεσα τα πάντα, εκτός του σκληρου και πάλι δούλεψε.
    Μην αποκλείετε τον δίσκο
    Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ σε ΠιΣί στη δουλειά χτές...

    Να δείς που κυκλοφορεί κάποια γρίπη των σκληρών... Θα ρίξω ενα augmentin καλού κακού στο πύργο αύριο...



    ΥΓ.
    Δεν είναι απο luben μύστη μου!! Απλά είμαστε τσίλι!!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF