Σελίδα 29 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1924252627282930313233343979129 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #421
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ΣΚΛΗΡΌΣ ΔΊΣΚΟΣ ΕΊΝΑΙ...

    ΒΓΆΛΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΜΠΑΊΝΕΙ ΣΤΑ BIOS.


    ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΣΚΈΦΤΗΚΑ ΕΊΝΑΙ ΜΉΠΩΣ ΈΧΕΙ ΚΛΆΣΕΙ ΤΕΛΕΊΩΣ Η ΠΆΣΤΑ ΣΤΗ CPU ΚΑΙ ΑΝΕΒΆΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΕΣ ΑΚΑΡΙΑΊΑ.
    ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΎΩ ΌΜΩΣ.

    ΆΝ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 2, ΜΗΤΡΙΚΉ.

    PS (κατάλαβα...)
    Αυτό που για όλα τα δεινά στους υπολογιστές φταίει η πάστα (σοκολατίνα σερανο γουατεβα) η οποία κανονικά δεν αλλάζεται ποτέ πάρα μόνο αν σπάσουν οι δεσμοί της με την cpu αν δλδ ξεχωρίσουμε το cpu cooler από την cpu, να το κοιτάξετε. Το ακούω από πολλούς και μου θυμίζει λίγο ΣΎΡΙΖΑ. Ακόμα και για το ότι έμεινε έγκυος η γκόμενα του Μήτσου ο ΣΎΡΙΖΑ φταίει. Επίσης γιατί λέτε "τα BIOS"? Είναι πολλά?

    @μεγαθανατο
    40 v τάση δεν έχουμε πουθενά στο pc. Max 12v.Μηπως το πολυμετρο ήταν αυτόματο και σου έδειχνε 40mv?
    Απο τα γραφόμενα βασικός ύποπτος είναι ο δίσκος, έχει ζημιά και δεν μπορεί να αναγνωριστεί από το BIOS.
    Για να το σιγουρεψεις βγάλε την καλωδιοταινια των data και δοκίμασε. Αν και πάλι δεν κάνε ότι είπε ο vstrommer, αποσύνδεσε τα πάντα όλα, βάλε κι ένα άλλο τροφοδοτικό και ξεκινά με ένα μοντουλακι μνήμης. Αν είναι επιτυχημένη η εκκίνηση πρόσθετε και από ένα πράγμα την φορά και θα δεις που θα κλωτσήσει.

  2. #422
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Προτείνω αλλαγή ονομασίας στο thread και από "μια βοήθεια από τους κομπιουτεράδες"
    να μετονομαστεί σε "τί έχουν τα έρμα(τα pc) και ψοφάν?"
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #423
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Προτείνω αλλαγή ονομασίας στο thread και από "μια βοήθεια από τους κομπιουτεράδες"
    να μετονομαστεί σε "τί έχουν τα έρμα(τα pc) και ψοφάν?"
    Στα περισότερα έχει πέσει μπόλικο αβάνς και ως γνωστόν "που πα ρε Καραμήτρο με τόσο πολύ αβάνς?"
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #424
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Λοιπόν δν ξέρω τι σκατά είχε αλλά αγοράστηκε καινούργιο. Τους σκληρούς τους έχωσα σε enclosure και τους μπούταρα και παίζουν μια χαρά.

    vaska macdeath είναι όχι Megadeath. Ρειβάς όχι μεταλάς Ξαναμέτρησα και έδειξε τόσο... τι να πω τώρα... Σε κάτι servers πάντως που χρησιμοποιούμε για το S3 (αν δν σου λέει κάτι το S3=simple storage service) έχει και τέτοιες τάσεις σίγουρα.

  5. #425
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν δν ξέρω τι σκατά είχε αλλά αγοράστηκε καινούργιο. Τους σκληρούς τους έχωσα σε enclosure και τους μπούταρα και παίζουν μια χαρά.

    vaska macdeath είναι όχι Megadeath. Ρειβάς όχι μεταλάς Ξαναμέτρησα και έδειξε τόσο... τι να πω τώρα... Σε κάτι servers πάντως που χρησιμοποιούμε για το S3 (αν δν σου λέει κάτι το S3=simple storage service) έχει και τέτοιες τάσεις σίγουρα.
    Χαχαχα τόσα χρόνια το διαβάζω λάθος. Όχι στα πισι δεν υπάρχει αυτή η τάση. Μάξ 12v. Για την ακρίβεια έχουμε - 12, -5, 3.3, 5, 12 v

  6. #426
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Όταν πάω μαγαζί γιατί είμαι από κινητό θα σου ανεβάσω και φωτό να δεις τι πρέπει να μετράς

  7. #427
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα τόσα χρόνια το διαβάζω λάθος. Όχι στα πισι δεν υπάρχει αυτή η τάση. Μάξ 12v. Για την ακρίβεια έχουμε - 12, -5, 3.3, 5, 12 v
    Σε όλα το ίδιο είναι ? to firewire πάντως πρέπει να μπορεί να κουβαλάει παραπάνω τάση για τις κάρτες ήχου.

  8. #428
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αυτό που για όλα τα δεινά στους υπολογιστές φταίει η πάστα (σοκολατίνα σερανο γουατεβα) η οποία κανονικά δεν αλλάζεται ποτέ πάρα μόνο αν σπάσουν οι δεσμοί της με την cpu αν δλδ ξεχωρίσουμε το cpu cooler από την cpu, να το κοιτάξετε. Το ακούω από πολλούς και μου θυμίζει λίγο ΣΎΡΙΖΑ. Ακόμα και για το ότι έμεινε έγκυος η γκόμενα του Μήτσου ο ΣΎΡΙΖΑ φταίει.
    μου εχει συμβει.να ξεκολλησει η ψυκτρα απο τον επεξεργαστη χωρις να το εχω πειραξει και να ανεβαζει θερμοκρασια.εβαλα νεα παστα και ολα οκ.
    το ιδιο και με το ΣΥΡΙΖΑ.Επιτελους εφυγαν για να επανελθουμε στην κανονικοτητα

  9. #429
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αμα δεις 40v εχει χαλασει ο ανορθωτης

    Δεν υπαρχει πουθενα ταση πανω απο 12ν στο τροφοδοτικο του υπολογιστη, οτιδηποτε πανω απο αυτο σημαινει οτι εχει προβλημα το τροφοδοτικο σου... Αν ομως υπηρχε ταση 40ν κατι θα ειχε λαμπαδιασει σιγουρα, οποτε 99.9% κατι μετρησες λαθος

  10. #430
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Και ομως η παστα πρεπει να ανανεωνεται ανα καποια χρονια.

  11. #431
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Και ομως η παστα πρεπει να ανανεωνεται ανα καποια χρονια.
    Ναι η πάστα πρέπει να ανανεώνεται κάθε ποτέ. Είπαμε μόνο αν σπάσουν οι δεσμοί ανάμεσα σε κουλερ και σιπιγιου δηλ αν τα ξεχωρίσεις. Σε αυτό το θρεντ αν το ψάξεις μετά από παρόμοια συζήτηση έχω ποσταρει το email που μου έστειλε σε σχετική ερώτηση η αρκτικ

  12. #432
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σε όλα το ίδιο είναι ? to firewire πάντως πρέπει να μπορεί να κουβαλάει παραπάνω τάση για τις κάρτες ήχου.
    Σε όλα....έχω συναρμολογήσει κάμποσες μονάδες (από χόμπι το κάνω) για συγγενείς και φίλους και ποτέ δεν έχω δει τροφοδοτικό να δίνει σε κάποια απόληξη πάνω από 12V
    Ισχύει ότι είπε ο Βασίλης. κάπου κάτι μέτρησες λάθος. Αν όντως έβλεπες 40 θα έπρεπε πρώτα να γίνει φλαμπέ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #433
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Κι όπως είπε ένας αποπάνω αν είναι Honda άλλαξε ανορθωτή!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #434
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σε όλα το ίδιο είναι ? to firewire πάντως πρέπει να μπορεί να κουβαλάει παραπάνω τάση για τις κάρτες ήχου.
    Ναι. Ειδικά USB και firewire έχουν 5v τάση και το USB 500mAh max load. Οπότε όλοι οι κατασκευαστές περιφεριακων είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν αυτό το πρωτόκολλο για λόγους συμβατότητας. Σε νεότερες μοναδες και μετά την ανάγκη φόρτισης κινητών τηλεφώνων που προέκυψε υπάρχει άρση του περιορισμού των mAh με software όπως επίσης ακόμα και με κλειστό pc μια θύρα να μπορεί να τροφοδοτειται κανονικά για να μπορείς να φόρτισεις περιφερειακή συσκευή με κλειστό pc.

  15. #435
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    ATX PSU Pinout
    Το χρωστούσα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ATX-Power-Supply-Pinout.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	408183
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF