Σελίδα 33 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2328293031323334353637384383133 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #481
    Μια ερωτησουλα κιαπο μενα.
    HDD παρεδωσε δεν αφηνει καν το συστημα να μπουταρει κανει το κλασσικο κλακ κλακ προσπαθωντας να ξεκινησει μπορουμε να κανουμε κατι ή μονο σε εκειδικευμενη εταιρια?
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  2. #482
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Καλύτερα σε εξειδικευμένα εργαστήρια για να πάρεις όσα περισσότερα data μπορείς.

  3. #483
    Ευχαριστω βασιλη καλημέρα
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  4. #484
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Μύστες μου, για πείτε καμιά άποψη γιατί έμεινα από ιδέες και περιμένω διαγνωστική μαλακία από ηΜπέη μπας και βγάλω άκρη, αλλά θα πάρει κανένα μήνα να φτάσει.

    Ασθενής: Desktop-Απατόσαυρος με Core 2 Quad Q6600
    Ιστορικό: Εύκολη ζωή χωρίς ζόρια, διάφορες αναβαθμίσεις χωρίς θέμα. Πριν λίγο καιρό αποχαιρέτησε η κάρτα γραφικών (nVidia 8400 GS fanless από την προκάμβριο) και γύρισα στην on-board. Το κουτί τελευταία μετακινείται συχνά από ένα σημείο σε άλλο μέσα στο σπίτι, αλλά χωρίς βαρβαρότητες.
    Πρόβλημα: Τον είχα βγάλει από την πρίζα περίπου μισό μήνα και για κάποιο λόγο τώρα δεν POSTάρει. Εννοείται ότι δε βγάζει τίποτα ούτε στην οθόνη. Μετά από 30-60 δευτερόλεπτα σβήνει μόνος του και ξανανοίγει, πάλι χωρίς να φτάνει ούτε το POST. Με παρατεταμένο πάτημα του on-off, σβήνει κανονικά. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν και δεν ανεβάζουν στροφές για να αντιμετωπίσουν κάποια αύξηση θερμοκρασίας (εκτός ίσως 1-2sec πριν το σβήνω-ξανανοίγω-μόνο-μου).

    Απόπειρες ανάνηψης: Βγήκαν όλα τα περιφερειακά, σκληροί, DVD, κάρτες επέκτασης, μνήμες, αλλάχθηκε το τροφοδοτικό, μια από τα ίδια. Οπότε υποθέτω ότι μένουν μόνο μητρική, επεξεργαστής, ή κανένα άκυρο βραχυκύκλωμα. Οι πυκνωτές στη μητρική οπτικά φαίνονται μια χαρά και πρέπει να είναι solid state ούτως ή άλλως (τουλάχιστον κάποιοι, δε θυμάμαι).


    Και επειδή έχω πολλούς δεινόσαυρους στο σπίτι: Έχει τύχει σε κανέναν να πετάνε λάθη μνήμες στο Memtest86+ (η μία μάλιστα όχι κανονικά λάθη αλλά "unexpected interrupt") από αστάθεια ρεύματος στη μητρική; Γιατί να βαρέσουν δύο dimmάκια ταυτόχρονα μου φαίνεται κάπως απίθανο και οι πυκνωτές από το πρήξιμο στο καπάκι μάλλον είναι σε mode "δεύτε τελευταίον ασπασμόν". Γενικά ο συγκεκριμένος δεινόσαυρος κρασάρει και κολλάει αδικαιολόγητα συχνά δεδομένου ότι το λειτουργικό δεν είναι WinME.

  5. #485
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ξεκίνα τα κόλλυβα.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #486
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα τα κόλλυβα.......

    Λες, ε;

    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 30/10/2019 στις 02:42.

  7. #487
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Άλλαξε όλους τους πυκνωτες που φαίνονται πρησμένοι καθώς και τους γειτονικούς τους καθώς όλοι έχουν την ίδια ηλικία άρα και την ίδια καταπόνηση. Αν δε οι πυκνωτές αυτοί είναι πάνω στην γραμμή τροφοδοσίας της ram (κάπου εκεί κοντά δλδ) είναι λογικό να σου δίνει σφάλματα στο διαγνωστικό. Ξεκινάς από εκεί και βλέπεις

  8. #488
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Για το πρώτο πισι τώρα, δοκίμασε να ξεκουμπωσεις μια την cpu κάνε πως ανοίγεις το πισι, κλείσε και ξανά τοποθέτησε την cpu. Έτσι ίσως έχεις αποτέλεσμα

  9. #489
    Africaνικο μέλος Το avatar του/της avlihos
    Εγγραφή
    12/06/2008
    Μηνύματα
    174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argiris34 Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτησουλα κιαπο μενα.
    HDD παρεδωσε δεν αφηνει καν το συστημα να μπουταρει κανει το κλασσικο κλακ κλακ προσπαθωντας να ξεκινησει μπορουμε να κανουμε κατι ή μονο σε εκειδικευμενη εταιρια?
    Αν σκαμπαζεις λίγο από υπολογιστές, ψάξε το photorec που παίζει με linux για να πάρεις πίσω δεδομένα. Ίσως δεν χρειαστεί εταιρεία.

  10. #490
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από avlihos Προβολή μηνύματος
    Αν σκαμπαζεις λίγο από υπολογιστές, ψάξε το photorec που παίζει με linux για να πάρεις πίσω δεδομένα. Ίσως δεν χρειαστεί εταιρεία.
    Αυτα τα εκανα οταν αρχιζαν τα bad sectors και τα κρικρι κρι στην προσπαθεια αναγνωσης σε συγκεκριμενα σημεια, αυτος με το που παιρνει ρευμα αρχιζει τα κλακ κλακ κλακ σαν να προσπαθει να κουνήσει κεφαλες καο δεν μπορει θα τον δοκιμασω και σε εξωτερικο κουτι μπας αλλα θελω να εχ stand by φρεσκο δισκο να ξεκινησω αντριγραφη αμεσως αν δεησει και τον δει.
    Ευχαριστω πάντως
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  11. #491
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από avlihos Προβολή μηνύματος
    Αν σκαμπαζεις λίγο από υπολογιστές, ψάξε το photorec που παίζει με linux για να πάρεις πίσω δεδομένα. Ίσως δεν χρειαστεί εταιρεία.
    Αν ακους κλακ κλακ εχεις κολλημένες κεφαλες. Τρεχα σε μια εταιρια ανακτησης δεδομενων.οσο τον δουλευεις του κανεις ζημια. Ισως χαραξεις τα πλατερ. Εχω φιλο που κανει ανκτησεις και το εχω δει το εργο. Αααα και που σαι μην τον ανοιξεις. Ασε τους ειδικους

  12. #492
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για το πρώτο πισι τώρα, δοκίμασε να ξεκουμπωσεις μια την cpu κάνε πως ανοίγεις το πισι, κλείσε και ξανά τοποθέτησε την cpu. Έτσι ίσως έχεις αποτέλεσμα
    Δεν το ήξερα αυτό το κόλπο - το έκανα και όταν επανατοποθέτησα τον επεξεργαστή επιτέλους έβγαλε prompt στην οθόνη (κάτι για άκυρο checksum), επέλεξα setting για το bios και τώρα ο δεινόσαυρος συμπεριφέρεται σα να μη μου έφαγε ποτέ μερικές ώρες από τη ζωή μέχρι να βγάλω άκρη. Μένει τώρα να μου έρθουν τα ανταλλακτικά παπαράκια για να ξανακουμπώσω την ψύκτρα σωστά, γιατί κατάφερα και έσπασα ένα στην επανατοποθέτηση... ευκαιρία να βάλω και φρέσκια πάστα.

    @Vaska αν περάσεις από Ηράκλειο χρωστάω -->

  13. #493
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Αν ακους κλακ κλακ εχεις κολλημένες κεφαλες. Τρεχα σε μια εταιρια ανακτησης δεδομενων.οσο τον δουλευεις του κανεις ζημια. Ισως χαραξεις τα πλατερ. Εχω φιλο που κανει ανκτησεις και το εχω δει το εργο. Αααα και που σαι μην τον ανοιξεις. Ασε τους ειδικους
    Δεν τον δουλευω στο πρωτο κλα αποσυνδεθηκε και μπηκε στην ακρη θα δω τι θα κανω αναλόγως και το κοστος
    Ευχαριστω παντως
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Καιρό είχα να ποστάρω αλλά ήθελα να μοιραστώ το innovation μαζί σας. Στην εποχή μου δεν είχαμε τέτοια Το RJ45 παίζει με όλους τους μεγάλους κατασκευαστές. Τέρμα το χάος στα switches

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_5012.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	89,0 KB 
ID:	412922

  15. #495
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Που είσαι ρε τρελόπαιδο εσύ.
    Έβαλα και γω χθες cat6a σε όλο το σπίτι και είπα οτι κάτι έκανα....και έβαλες τη φώτο και ξενέρωσα :P

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF