Σελίδα 4 από 155 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Το εχω παρατήσει καιρό το quagga μιας και το γύρισα σε bgp και bird. Έχεις ορίσει password και enable password στο config file? Δυστυχώς δεν μου είναι πολύ εύκολο να κατσω στο pc αυτες τις μερες για να ψαξω αναλυτικα τα κοιταπια μου. :-\
    Ναι ρε εννοείται. Ότι password παίζει το χω βάλει. Δλδ το quagga δν υποστηρίζει BGP?

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Άλλη ερώτηση που με βρίσκει αδιάβαστο. Έχω ένα σύστημα για throughput aggregation και το δοκιμάζω με 4G. Μου ήρθε μια εξωτερική κεραία για LTE αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να ναι το καλώδιο. Προφανώς μήκος και attenuation είναι ανάλογα αλλά δεν ξέρω το max. Επίσης τι σκατά καλώδιο είναι αυτό ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	photo-1(1).jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	50,9 KB 
ID:	398646

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Δλδ το quagga δν υποστηρίζει BGP?
    Υποστηρίζει αλλά για αυτό που θέλαμε να κάνουμε το bird μας καθόταν καλύτερα
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Άλλη ερώτηση που με βρίσκει αδιάβαστο. Έχω ένα σύστημα για throughput aggregation και το δοκιμάζω με 4G. Μου ήρθε μια εξωτερική κεραία για LTE αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσα μέτρα πρέπει να ναι το καλώδιο. Προφανώς μήκος και attenuation είναι ανάλογα αλλά δεν ξέρω το max. Επίσης τι σκατά καλώδιο είναι αυτό ?
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το LTE αλλά από "επιστημονικό" ενδιαφέρον, τι σύστημα χρησιμοποιήσατε για το aggregation; Στο Ιταλικό branch μας χρησιμοποιήσαμε pfsense (pf δηλαδή) και πάει άριστα.

  5. #50
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μήκος και attenuation εξασθένησης πάνε ανάλογα με τη διατομή του καλωδίου. συνήθως σε οικιακές εγκαταστάσεις και διατομή 1mm έχεις -10db ανά μέτρο. αν το συγκρίνω με το μάτι και το στυλό εσένα είναι 2-3mm οπότε είσαι safe side αν υπολογίσεις -10 ανά μέτρο.

    στο καλώδιο της εικόνας τι σε προβληματίζει; το διπλό input?

  6. #51
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Το καλώδιο είναι RG316 με SMA connector, δεν ξέρω max length αλλά τα pigtails πρέπει να έχουν μικρό μήκος γενικά.
    ​The journey is the reward!

  7. #52
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Το καλώδιο είναι RG316 με SMA connector, δεν ξέρω max length αλλά τα pigtails πρέπει να έχουν μικρό μήκος γενικά.
    το μόνο σίγουρο οτι όσο κοντύτερο το καλώδιο το καλύτερο.
    έχεις μια εικόνα φωτο της εγκατάστασης να δούμε από που θα περάσει, που πρεπει να φτάσει;

    διάμετρος καλωδίου 1μμ όπως σου πα. υπολόγιζε 10db εξασθένηση ανά μέτρο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το LTE αλλά από "επιστημονικό" ενδιαφέρον, τι σύστημα χρησιμοποιήσατε για το aggregation; Στο Ιταλικό branch μας χρησιμοποιήσαμε pfsense (pf δηλαδή) και πάει άριστα.
    Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

    1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό
    2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
    3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    George και Sek στο youtube είδα μήκη 50 μέτρα και δε μου φαίνεται παράλογο μιας και η κεραία πρέπει να ναι κάπου έξω και το καλώδιο να περνάει από κανάλια κλπ.

    edit: pigtails ?

  10. #55
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

    1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό
    2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
    3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.
    Κάτι σε RouterOS έχετε δοκιμάσει?
    (Τώρα αρχίζω να δουλεύω τα Mikrotik και απλά ρωτάω απο περιέργεια)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #56
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Pigtail είναι το καλώδιο που συνδέεις σε εξωτερική κεραία. Αυτή που έχεις είναι indoors/outdoors. Κάνε μια ερώτηση στους Ιταλούς:

    http://www.sirioantenne.it/en/produc...lar/smp-4g-lte
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 14/08/2018 στις 19:04.
    ​The journey is the reward!

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη στιγμή δοκιμάζουμε 3. Όσο είχα δουλέψει pfsense πάντως το μόνο που κατάφερνε είναι load-balancing οπότε δεν είχες άθροισμα των throughputs.

    1: το στάνταρ που χουμε προς το παρόν είναι αυτό
    2: σαν εναλλακτική κοιτάμε το ελληνικό comBOX από το οποίο είμαι απολύτως ικανοποιήμενος από την προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Προς το παρόν στα speedtests του ρίχνει του από πάνω
    3: δικιά μας λύση με MPTCP που θα χει tunnel με VPC στο AWS όπου θα έχουμε και όλα τα basic services που χρειάζεται ένα site-branch. Εκεί χρησιμοποιείται και το quagga που έγραψα πιο πάνω. Σαν εναλλακτική έφτιαξα ένα topology με GPLBP το οποίο όμως δεν βοηθάει το total throughput αλλά μόνο το redundancy και να μη γίνει saturated μόνο μια γραμμή.
    Το κατά πόσο θα αυξήσεις το π.χ. το download speed εξαρτάται από το πρωτόκολλο/εφαρμογή που χρησιμοποιείς. Αν η εφαρμογή χρησιμοποιεί ένα connection μόνο τότε θα περάσεις από τη μια γραμμή και δε θα έχεις αθροισμένο throughput.
    Για παράδειγμα, στην εγκατάσταση που έχουμε με pfsense που κάνουμε load balance 2 γραμμές από διαφορετικούς παρόχους, στο speedtest.net που προφανώς ανοίγει πολλά ταυτόχρονα connections, το download speed ήταν το άθροισμα των δύο μεμονωμένων.

    To mTCP που το είδα τώρα πρώτη φορά στο προηγούμενο post σου, φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση! Τσέκαρε και τα gridftp και tsunami. Βέβαια αυτά είναι client-server apps και δεν έχουν έτοιμη λύση για tunneling.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Κάτι σε RouterOS έχετε δοκιμάσει?
    (Τώρα αρχίζω να δουλεύω τα Mikrotik και απλά ρωτάω απο περιέργεια)
    Λοιπόν θέλω ένα distribution Linux για να τρέχει το mptcp. στο ίδιο μηχάνημα θέλουμε και BGP με IPSEC

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Το κατά πόσο θα αυξήσεις το π.χ. το download speed εξαρτάται από το πρωτόκολλο/εφαρμογή που χρησιμοποιείς. Αν η εφαρμογή χρησιμοποιεί ένα connection μόνο τότε θα περάσεις από τη μια γραμμή και δε θα έχεις αθροισμένο throughput.
    Για παράδειγμα, στην εγκατάσταση που έχουμε με pfsense που κάνουμε load balance 2 γραμμές από διαφορετικούς παρόχους, στο speedtest.net που προφανώς ανοίγει πολλά ταυτόχρονα connections, το download speed ήταν το άθροισμα των δύο μεμονωμένων.

    To mTCP που το είδα τώρα πρώτη φορά στο προηγούμενο post σου, φαίνεται όντως πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση! Τσέκαρε και τα gridftp και tsunami. Βέβαια αυτά είναι client-server apps και δεν έχουν έτοιμη λύση για tunneling.
    και τα δύο συστήματα (πλην αυτού που πειραματιζόμαστε εμείς) δουλεύουν σε L3 οπότε δεν έχει σχέση το πρωτόκολλο.

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    και τα δύο συστήματα (πλην αυτού που πειραματιζόμαστε εμείς) δουλεύουν σε L3 οπότε δεν έχει σχέση το πρωτόκολλο.
    Θα θελα να το δω κατά πόσο θα δουλέψει αυτό με π.χ. scp (ssh) από τη στιγμή που βγαίνεις με 2 IP. Έχεις κάποιο doc με το πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα;

    edit: και ένα pcap dump από τα δύο άκρα θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον
    Τελευταία τροποποίηση από gkourv; 14/08/2018 στις 22:48.

Σελίδα 4 από 155 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF