Σελίδα 41 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3136373839404142434445465191141 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #601
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω ότι ο τεχνικός πρέπει να είναι της προκοπής. Δεν είναι κάτι δύσκολο αν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό.

    Απλά επειδή πολλοί το παίζουν μάστορες μπορεί να καταστρέψει το σημείο και να μήν φτιάχνει μετά.
    Το αναφέρω επειδή έτυχε σε κινητό συγγενή.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που ο χρήστης επιμένει να φορτίζει τη συσκευή, πιέζοντας την υποδοχή φόρτισης. Σε τέτοια περίπτωση, ενδέχεται να αποκολληθούν οι χάλκινοι αγωγοί πάνω από τη μητρική πλακέτα και να χρειάζεται ολόκληρη αντικατάσταση, όσο καλός και να είναι ο τεχνικός.

    Οι διεπαφές φόρτισης που δεν κάνουν καλή επαφή, καλό είναι να επισκευάζονται χωρίς καθυστέρηση. Διαφορετικά το κόστος επισκευής μπορεί να γίνει πολλαπλάσιο.

    Πιο σημαντικό βέβαια είναι να δίνεται προσοχή στην τοποθέτηση και αφαίρεση του βύσματος του φορτιστή. Με προσοχή, οι διεπαφές φόρτισης κρατάνε πολλά χρόνια. Χωρίς προσοχή, σπάνε ή χαλαρώνουν γρήγορα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 18/08/2020 στις 10:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #602
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν περιπτώσεις που ο χρήστης επιμένει να φορτίζει τη συσκευή, πιέζοντας την υποδοχή φόρτισης. Σε τέτοια περίπτωση, ενδέχεται να αποκολληθούν οι χάλκινοι αγωγοί πάνω από τη μητρική πλακέτα και να χρειάζεται ολόκληρη αντικατάσταση, όσο καλός και να είναι ο τεχνικός.

    Οι διεπαφές φόρτισης που δεν κάνουν καλή επαφή, καλό είναι να επισκευάζονται χωρίς καθυστέρηση. Διαφορετικά το κόστος επισκευής μπορεί να γίνει πολλαπλάσιο.

    Πιο σημαντικό βέβαια είναι να δίνεται προσοχή στην τοποθέτηση και αφαίρεση του βύσματος του φορτιστή. Με προσοχή, οι διεπαφές φόρτισης κρατάνε πολλά χρόνια. Χωρίς προσοχή, σπάνε ή χαλαρώνουν γρήγορα.
    Δείχνεις να ξέρεις. Μήπως να στο στείλω

    Κοίταξε. Μιλάμε για παιδί πού όταν φορτίζει θέλει να παίζει κιόλας. Καταλαβαίνεις. Καμία προσοχή στις επαφές.


    Πήρα την αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη. Μού είπε 35ευρώ και 5 τα μεταφορικά.
    Πρέπει να είναι ταρίφα.
    Δε ξέρω τι να κάνω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #603
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις κανένα ρε πατρίδα?
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μου έχουν προτείνει το iRepair (Λ. Δημοκρατίας, δίπλα στον Κουμάκη, λίγο μετά το Πλαίσιο). Αν έχει άποψη κανείς θα με ενδιέφερε κι εμένα.

    ΥΓ: Η αντιπροσωπεία δεν αποκλείεται να σου πει ότι θέλει αλλαγή όλη η μητρική, με το ανάλογο κόστος

  4. #604
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μου έχουν προτείνει το iRepair (Λ. Δημοκρατίας, δίπλα στον Κουμάκη, λίγο μετά το Πλαίσιο). Αν έχει άποψη κανείς θα με ενδιέφερε κι εμένα.

    ΥΓ: Η αντιπροσωπεία δεν αποκλείεται να σου πει ότι θέλει αλλαγή όλη η μητρική, με το ανάλογο κόστος
    Αυτό το είχα ξεχάσει. Παίρνω και ενημερώνω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #605
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Μόλις πήρα. 35 με 40.Δε νομίζω να τα δώσω. Το ταμπλετ κάνει 70ευρώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #606
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Ερώτηση προς γνώστες, ποιο από τα παρακάτω; Χρήση βασική, σερφάρισμα, word, excel... (δεκτές και αιτιολογημένες άλλες προτάσεις).

    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1493331
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1435863
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1498668
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1530600

    Κλίνω προς το Dell λόγω καλής πρότερης εμπειρίας, αν και οι οθόνες της σειράς Inspiron 3000 δεν είναι το δυνατό της σημείο, επίσης οι κριτικές είναι αντικρουόμενες... Για τα HP το ένα με τα 16GB RAM φαντάζει καλή πρόταση, δεν ξέρω όμως τι λένε σε σχέση με τα Dell, έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου με ελαττωματικά κομμάτια και γενικά κακή ποιότητα...

  7. #607
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση προς γνώστες, ποιο από τα παρακάτω; Χρήση βασική, σερφάρισμα, word, excel... (δεκτές και αιτιολογημένες άλλες προτάσεις).

    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1493331
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1435863
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1498668
    https://www.mediamarkt.gr/product/la...ull-hd/1530600

    Κλίνω προς το Dell λόγω καλής πρότερης εμπειρίας, αν και οι οθόνες της σειράς Inspiron 3000 δεν είναι το δυνατό της σημείο, επίσης οι κριτικές είναι αντικρουόμενες... Για τα HP το ένα με τα 16GB RAM φαντάζει καλή πρόταση, δεν ξέρω όμως τι λένε σε σχέση με τα Dell, έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου με ελαττωματικά κομμάτια και γενικά κακή ποιότητα...
    Ως κριτήριο σημαντικής βαρύτητας θα θεωρούσα την ανεξάτητη κάρτα γραφικών, άρα Dell.
    Έχουν και καλή "υστεροφημία".
    // B

  8. #608
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Τι να την κάνει την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών για σερφάρισμα και office;!



    Με μια γρήγορη ματιά στα χαρακτηριστικά μόνο, ανεξαρτήτως κατασκευαστή, μάλλον θα αγόραζα το πρώτο (για τη δική σου χρήση). Γενικά, όμως, θα προτιμούσα Dell.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 01/09/2020 στις 20:33.
    Life begins at 45°.

  9. #609
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι να την κάνει την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών για σερφάρισμα και office;!



    Με μια γρήγορη ματιά στα χαρακτηριστικά μόνο, ανεξαρτήτως κατασκευαστή, μάλλον θα αγόραζα το πρώτο (για τη δική σου χρήση). Γενικά, όμως, θα προτιμούσα Dell.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Κοίτα, όπως είπα εξαρχής, κλίνω προς Dell κι εγώ... δεν ξέρω αν έχει αναβαθμιστεί η ποιότητα των HP, αλλά κι εγώ τον Dell προτιμώ... ευχαριστώ πάντως...

  10. #610
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Δες και κανά Thinkpad.H Lenovo έβγαλε δυνατά μηχανήματα με AMD σε πολύ καλές τιμές.
    Εγώ τα HP εκτός εξαιρέσεων,τα αποφεύγω.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #611
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Δες και κανά Thinkpad.H Lenovo έβγαλε δυνατά μηχανήματα με AMD σε πολύ καλές τιμές.
    +1, ειδικά για το vfm (αλλά όσα πήρε το μάτι μου είναι με χαμηλότερα specs από αυτά που κοιτάει ο Ihrkönntmichmal). Πήρα πρόσφατα ένα και είμαι ευχαριστημένος, αλλά:
    α) δεν το έχω δουλέψει αρκετά για αποφανθώ με βεβαιότητα
    β) αντιακατέστησα HP δωδεκαετίας, οπότε και καφετιέρα με οθόνη και πλήκτρα να έπαιρνα μάλλον ευχαριστημένος θα ήμουν.

    Η αναβάθμιση μνήμης στο δικό μου είναι λίγο ηλίθια διότι τα 4GB φαίνεται ότι είναι κολλημένα στη μητρική και τα υπόλοιπα 4 αφαιρούμενα σε κανονικό slot

  12. #612
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    +1, ειδικά για το vfm (αλλά όσα πήρε το μάτι μου είναι με χαμηλότερα specs από αυτά που κοιτάει ο Ihrkönntmichmal). Πήρα πρόσφατα ένα και είμαι ευχαριστημένος, αλλά:
    α) δεν το έχω δουλέψει αρκετά για αποφανθώ με βεβαιότητα
    β) αντιακατέστησα HP δωδεκαετίας, οπότε και καφετιέρα με οθόνη και πλήκτρα να έπαιρνα μάλλον ευχαριστημένος θα ήμουν.

    Η αναβάθμιση μνήμης στο δικό μου είναι λίγο ηλίθια διότι τα 4GB φαίνεται ότι είναι κολλημένα στη μητρική και τα υπόλοιπα 4 αφαιρούμενα σε κανονικό slot
    Στα καινούργια μηχανήματα για να λεπτύνουν κόβουνε θύρες και slot επέκτασης μνήμης.
    Η Lenovo ακόμη κρατάει τα περισσότερα Thinkpad με αρκετές θύρες κι όχι υπέρλεπτα.
    Και 8GB είναι υπεραρκετά για μια normal χρήση.Ειδικά αν έχει και κάποιον PCIe M2 SSD είναι ακόμη πιο γρήγορο,δύσκολα θα σου λείψει μνήμη.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #613
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Κύριοι ( και Κυρίες) καλημέρα.
    Έχει κανείς άποψη για αυτό το android tv box https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xi...Box-S-8GB.html ;
    Ναι έχει πολλές κριτικές και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό αλλά με ενδιαφέρει και η άποψη κάποιου κατόχου.
    Επίσης μήπως έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο δοκιμασμένο;
    Ευχαριστώ.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #614
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κύριοι ( και Κυρίες) καλημέρα.
    Έχει κανείς άποψη για αυτό το android tv box https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xi...Box-S-8GB.html ;
    Ναι έχει πολλές κριτικές και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό αλλά με ενδιαφέρει και η άποψη κάποιου κατόχου.
    Επίσης μήπως έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο δοκιμασμένο;
    Ευχαριστώ.
    Απλα τουμπανο.
    Ειχα παρει ενα στον πατερα μου κ απλα μεταμορφωθηκε η τηλεοραση του (8 ετων) σε smart.
    Συν οτι κουμπωνεις κ κανα cosmote tv app απανω κ το παιρνεις παντου.
    Πηρα κ εγω ενα κ το ειχα κ στις διακοπες.

    Κ αν θες να το κανεις το σετακι ακομα καλυτερο παιρνεις κ ενα usb hub κ κομπλαρεις πανω ενα usb to ethernet ωστε να εχεις αλλες 3 διαθεσιμες θυρες για ποντικι/σκληρο κλπ κλπ
    Ride(s) the wind of change...

  15. #615
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Ευχαριστώ!Θα το παραγγείλω σε λίγο τότε!
    Για το υπνοδωμάτιο το θέλω και εγώ,είμαι ανάμεσα σε αυτό ή μια φτηνή σμαρτ τβ,θα του δώσω πρώτα μια ευκαιρία λοιπόν .
    when life gets complicated... i ride.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF