Σελίδα 48 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3843444546474849505152535898148 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 706 έως 720 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #706
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το powerline εξαρτάται από το δίκτυο ρεύματος και τις ίδιες τις συσκευές, και ποτέ δε θα αντικαταστήσει ένα απευθείας utp. Εγώ είμαι με τον γιο σου.
    Ειδικά αν είναι Cat6 και πάνω η καλωδίωση σε κάποιο σοβαρό οικιακό δίκτυο το powerline τρώει σκόνη.Αλλά είναι μια πολύ καλή λύση επέκτασης του δικτύου σε δύσκολα μέρη.
    ΠΑΝΤΑ το καλώδιο είναι τεχνικά η σωστότερη,οικονομικότερη και πιο αξιόπιστη λύση.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #707
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    50αρα cosmote εχω καλη απο οτι δειχνει το speedtest
    αμα μου ερθει ορεξη θα αρχισω να χωνω ατσαλινες μηπως φτασω πινακα
    εναλλακτικα powerline
    ο πινακας ειναι τριφασικος κι αν θυμαμαι καλα ολες οι πριζες σε μια φαση
    αν δεν κανω κατι εχει καταφερει ο αλητης την ελληνιδα μανα να αρχισουν να τρυπανε τοιχους

  3. #708
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Αν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο κοίταξε μήπως μπορείς να το κρύψεις στα σοβατεπιά του πατώματος..

  4. #709
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οχι οχι με τπτ
    ειναι μαρμαρινα και μεσολαβουν κολωνες πορτες κλπ
    εξωτερικα θα ειναι καραγκιοζιλικι

  5. #710
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Το πρόβλημα σου πάντως ταιριάζει τέλεια με το profile pic σου!!
    go big or go home!!!

  6. #711
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Το καλώδιο δικτύου είναι η καλύτερη λύση, ακόμα κι αν αναγκαστικά περάσει δίπλα στα καλώδια ρεύματος, παρόλο που δεν είναι η ιδανική όδευση. Επίλεξε UTP CAT6, αφού η διαφορά κόστους με το CAT5E είναι μικρή και αμελητέα σε τέτοιες εγκαταστάσεις.

    Δεύτερο πιο σημαντικό, για να κάνεις το γιο σου να κλάψει από συγκίνηση, είναι να πάρεις κουπόνι SFBB (10 λεπτά υπόθεση), και να κάνεις αίτηση για FTTH. Σου έρχεται 29€/μήνα (με δωρεάν αστικά/υπεραστικά τηλεφωνήματα και κάποιες κλήσεις προς κινητό) γραμμή 100/10 Mbps με οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι σου. Το ping time πέφτει στα 2 msec και ο γιος δε θα πιστεύει στα μάτια του. Ο χρόνος υλοποίησης είναι 2 με 6 μήνες, οπότε καλό είναι να κάνεις τώρα την αίτηση. Ξεμπερδεύεις για χρόνια με το θέμα ταχύτητας, αφού το FTTH (μιλάμε για οπτική ίνα μέχρι το σαλόνι σου) υποστηρίζει προς το παρόν ταχύτητες 1 Gbps συμμετρικό και μελλοντικά 2,5 Gbps σε απλές οικιακές συνδέσεις. Θα πληρώνεις δηλαδή λιγότερα χρήματα από τώρα και θα έχεις κορυφαία οικιακή γραμμή. Η γραμμή που έχεις τώρα, λογικά δίνει ping time γύρω στα 19 msec, ενώ με την οπτική ίνα θα έχεις 2 msec ή στη χειρότερη 9 msec. Το lag που αναφέρεις οφείλεται κυρίως στο ping time, επειδή οι γραμμές VDSL2 είναι σε interleaved path, ενώ το Wi-Fi χειροτερεύει τα πράγματα.

    Τρίτον, εξασφάλισε ότι δεν τρέχει κάποιο πρόγραμμα torrent σε οποιαδήποτε συσκευή που συνδέεται στο δίκτυό σου. Αν τρέχει τέτοιο, χωρίς περιορισμούς στην ταχύτητα, το ping time εκτοξεύεται άδικα για όλους τους χρήστες της γραμμής σας.


    Αν δεν υλοποιήσεις καλωδίωση UTP, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να κάνεις σε όσο το δυνατόν περισσότερα απομακρυσμένα μέρη του σπιτιού, τότε πας σε powerline adapters. Το ζεύγος πρέπει να συνδεθεί απευθείας σε πρίζα του τοίχου (κάποια έχουν pass through, ώστε να μη σου φάνε την πρίζα) και όχι σε πολύπριζο. Αυτό που δεν έχω εξακριβώσει ακόμα, είναι αν τα καινούρια powerline adapters δουλεύουν σε διαφορετικές φάσεις ρεύματος, διότι κάποια από αυτά υπόσχονται τέτοια λειτουργία. Το έχει δοκιμάσει επιτυχώς κάποιος;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/12/2020 στις 15:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #712
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό που δεν έχω εξακριβώσει ακόμα είναι αν τα καινούρια powerline adapters δουλεύουν σε διαφορετικές φάσεις ρεύματος, διότι κάποια από αυτά υπόσχονται τέτοια λειτουργία. Το έχει δοκιμάσει επιτυχώς κάποιος;
    Εγώ.

    Έχω powerline της Devolo μεταξύ διαφορετικών φάσεων.

  8. #713
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ.

    Έχω powerline της Devolo μεταξύ διαφορετικών φάσεων.
    Ευχαριστώ. Ποιο από όλα; Ρωτάω διότι τα καλά της Devolo κάνουν 200€ το σετ.

    Με TP-Link των 50€ κανένας;

    Επίσης με ενδιαφέρει αν κάποιος έχει δουλέψει επιτυχώς τριπλέτα ή τετραπλέτα powerline adapters, επίσης σε διαφορετικές φάσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #714
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλώδιο δικτύου είναι η καλύτερη λύση, ακόμα κι αν αναγκαστικά περάσει δίπλα στα καλώδια ρεύματος, παρόλο που δεν είναι η ιδανική όδευση. Επίλεξε UTP CAT6, αφού η διαφορά κόστους με το CAT5E είναι μικρή και αμελητέα σε τέτοιες εγκαταστάσεις.

    Δεύτερο πιο σημαντικό, για να κάνεις το γιο σου να κλάψει από συγκίνηση, είναι να πάρεις κουπόνι SFBB (10 λεπτά υπόθεση), και να κάνεις αίτηση για FTTH. Σου έρχεται 29€/μήνα (με δωρεάν αστικά/υπεραστικά τηλεφωνήματα και κάποιες κλήσεις προς κινητό) γραμμή 100/10 Mbps με οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι σου. Το ping time πέφτει στα 2 msec και ο γιος δε θα πιστεύει στα μάτια του. Ο χρόνος υλοποίησης είναι 2 με 6 μήνες, οπότε καλό είναι να κάνεις τώρα την αίτηση. Ξεμπερδεύεις για χρόνια με το θέμα ταχύτητας, αφού το FTTH (μιλάμε για οπτική ίνα μέχρι το σαλόνι σου) υποστηρίζει προς το παρόν ταχύτητες 1 Gbps συμμετρικό και μελλοντικά 2,5 Gbps σε απλές οικιακές συνδέσεις. Θα πληρώνεις δηλαδή λιγότερα χρήματα από τώρα και θα έχεις κορυφαία οικιακή γραμμή. Η γραμμή που έχεις τώρα, λογικά δίνει ping time γύρω στα 19 msec, ενώ με την οπτική ίνα θα έχεις 2 msec ή στη χειρότερη 9 msec. Το lag που αναφέρεις οφείλεται κυρίως στο ping time, επειδή οι γραμμές VDSL2 είναι σε interleaved path, ενώ το Wi-Fi χειροτερεύει τα πράγματα.

    Τρίτον, εξασφάλισε ότι δεν τρέχει κάποιο πρόγραμμα torrent σε οποιαδήποτε συσκευή που συνδέεται στο δίκτυό σου. Αν τρέχει τέτοιο, χωρίς περιορισμούς στην ταχύτητα, το ping time εκτοξεύεται άδικα για όλους τους χρήστες της γραμμής σας.


    Αν δεν υλοποιήσεις καλωδίωση UTP, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να κάνεις σε όσο το δυνατόν περισσότερα απομακρυσμένα μέρη του σπιτιού, τότε πας σε powerline adapters. Το ζεύγος πρέπει να συνδεθεί απευθείας σε πρίζα του τοίχου (κάποια έχουν pass through, ώστε να μη σου φάνε την πρίζα) και όχι σε πολύπριζο. Αυτό που δεν έχω εξακριβώσει ακόμα είναι αν τα καινούρια powerline adapters δουλεύουν σε διαφορετικές φάσεις ρεύματος, διότι κάποια από αυτά υπόσχονται τέτοια λειτουργία. Το έχει δοκιμάσει επιτυχώς κάποιος;
    Αυτο με το κουπονακι το εκανα στους δικους μου. Να μην κολλαει το ιντερνετ με τα παιδικα ξερω γω οταν ειναι τα μικρα εκει.
    Ενταξει 3 ευρω παραπανω το μηνα απο το εως 24 (10-11Mbps) στα 100.
    Οχι τιποτα αλλο αλλα στη δικη μου περιοχη (στο σπιτι μου) τωρα περναει ο ΟΤΕ τις γραμμες εδω απ εξω κ εχω ξενερωσει με την 50αρα.
    Με το powerline θα το δοκιμασω να σου πω...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #715
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αυτο με το κουπονακι το εκανα στους δικους μου. Να μην κολλαει το ιντερνετ με τα παιδικα ξερω γω οταν ειναι τα μικρα εκει.
    Ενταξει 3 ευρω παραπανω το μηνα απο το εως 24 (10-11Mbps) στα 100.
    Οχι τιποτα αλλο αλλα στη δικη μου περιοχη (στο σπιτι μου) τωρα περναει ο ΟΤΕ τις γραμμες εδω απ εξω κ εχω ξενερωσει με την 50αρα.
    Με το powerline θα το δοκιμασω να σου πω...
    Με το FTTH έχεις 100/10 Mbps ακατέβατα, με λιγότερα χρήματα απ' όσο κοστίζει η 50άρα γραμμή, ping time αμελητέο, ενώ γλιτώνεις αιχμές από επαγωγικά ρεύματα από κεραυνούς, αφού δεν είσαι συνδεδεμένος με εναέριο χάλκινο δίκτυο. Το κόστος εγκατάστασης είναι 2€, ενώ πριν από 10 χρόνια ήταν περίπου 2.000€! Απλά προς το παρόν ο ανακοινωθείς χρόνος υλοποίησης των 2 μηνών δεν τηρείται, συνήθως είναι κοντά στους 6 μήνες, επειδή τρέχουν και δε φθάνουν. Δηλαδή αν κάνεις αίτηση τώρα, μάλλον θα το έχεις το καλοκαίρι.

    Επίσης αποκτάς υποδομή που μπορεί άμεσα να αναβαθμιστεί στα 200/20 Mbps (44€/μήνα), ενώ οι δυνατότητες είναι για 2,5 Gbps συμμετρικό, όταν οι πάροχοι δώσουν τέτοιες υπηρεσίες σε οικιακούς χρήστες στο μέλλον. Θεωρώ ότι σε λίγα χρόνια θα δούμε 1 Gbps σε οικιακές συνδέσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #716
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με το FTTH έχεις 100/10 Mbps ακατέβατα, με λιγότερα χρήματα απ' όσο κοστίζει η 50άρα γραμμή, ping time αμελητέο, ενώ γλιτώνεις αιχμές από επαγωγικά ρεύματα από κεραυνούς, αφού δεν είσαι συνδεδεμένος με εναέριο χάλκινο δίκτυο. Το κόστος εγκατάστασης είναι 2€, ενώ πριν από 10 χρόνια ήταν περίπου 2.000€! Απλά προς το παρόν ο ανακοινωθείς χρόνος υλοποίησης των 2 μηνών δεν τηρείται, συνήθως είναι κοντά στους 6 μήνες, επειδή τρέχουν και δε φθάνουν. Δηλαδή αν κάνεις αίτηση τώρα, μάλλον θα το έχεις το καλοκαίρι.

    Επίσης αποκτάς υποδομή που μπορεί άμεσα να αναβαθμιστεί στα 200/20 Mbps (44€/μήνα), ενώ οι δυνατότητες είναι για 2,5 Gbps συμμετρικό, όταν οι πάροχοι δώσουν τέτοιες υπηρεσίες σε οικιακούς χρήστες στο μέλλον. Θεωρώ ότι σε λίγα χρόνια θα δούμε 1 Gbps σε οικιακές συνδέσεις.
    Μωρε καλα ειναι να εχεις 50αρα κ να περιμενεις να περασουν υποδομη FTTH. Οταν εχεις εως 24 κ βλεπεις κατι 8-9 εκει κλαις.
    Οχι τπτ αλλο αλλα βαζει κ το cosmote 4k αγωνες κ οπως κ να το κανουμε με 10-11 δεν θα κανεις δουλεια.
    Στο πατρικο μου εχει γινει ηδη η εγκατασταση απο ΟΤΕ κ το κουτακι της οπτικης ειναι απ εξω απο την πορτα κ περιμενει συνδεση.

    Ας παμε ολοι σε ενα μεσο ορο 50-100 κ βλεπουμε για το Gbps...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #717
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με το FTTH έχεις 100/10 Mbps ακατέβατα, με λιγότερα χρήματα απ' όσο κοστίζει η 50άρα γραμμή
    What's the catch?
    Life begins at 45°.

  13. #718
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μωρε καλα ειναι να εχεις 50αρα κ να περιμενεις να περασουν υποδομη FTTH. Οταν εχεις εως 24 κ βλεπεις κατι 8-9 εκει κλαις.
    Οχι τπτ αλλο αλλα βαζει κ το cosmote 4k αγωνες κ οπως κ να το κανουμε με 10-11 δεν θα κανεις δουλεια.
    Στο πατρικο μου εχει γινει ηδη η εγκατασταση απο ΟΤΕ κ το κουτακι της οπτικης ειναι απ εξω απο την πορτα κ περιμενει συνδεση.

    Ας παμε ολοι σε ενα μεσο ορο 50-100 κ βλεπουμε για το Gbps...
    Υπέροχα.Να έρθει η οπτική μέχρι το σπίτι.Κι εγώ μαζί σας.
    Να δούμε τι θα κάνουμε και μέσα στο σπίτι που θα κλάψει ο κάθε πικραμένος.Πρέπει στην υπάρχουσα εσωτερική διανομή και να γίνει όδευση της οπτικής.
    Ο φίλος με τα μάρμαρα ας αρχίσει από τώρα να πάρει τροχό για κόψιμο
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #719
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    What's the catch?
    Κατά βάση η οπτική μπορεί να σηκώσει διαστημικές ταχύτητες σε σχέση με τον χαλκό.
    Εξαφάνιση παρεμβολών και crosstalk και όταν λέμε 100/10 θα είναι 100/10 κι όχι όσο πιάσουμε αν είμαστε λίγο πιο μακριά από το DSLAM
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #720
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μωρε καλα ειναι να εχεις 50αρα κ να περιμενεις να περασουν υποδομη FTTH. Οταν εχεις εως 24 κ βλεπεις κατι 8-9 εκει κλαις.
    Οχι τπτ αλλο αλλα βαζει κ το cosmote 4k αγωνες κ οπως κ να το κανουμε με 10-11 δεν θα κανεις δουλεια. https://www.moto.gr/forums/images/mo...lies/lo01l.gif
    Στο πατρικο μου εχει γινει ηδη η εγκατασταση απο ΟΤΕ κ το κουτακι της οπτικης ειναι απ εξω απο την πορτα κ περιμενει συνδεση.

    Ας παμε ολοι σε ενα μεσο ορο 50-100 κ βλεπουμε για το Gbps...
    Απευθείας στα 100 Mbps θα πάνε οι περισσότεροι, διότι με την επιδότηση προχωράει πολύ γρήγορα η υποδομή οπτικών ινών εδώ και ένα χρόνο στα αστικά κέντρα. Αυξάνονται τα συνεργεία των ηλεκτρολόγων που κάνουν τις εγκαταστάσεις, εκείνα των χωματουργικών που περνούν τις οπτικές. Υπηρεσία 1 Gbps για οικιακή χρήση, θεωρώ ότι θα δούμε πριν το 2025, έστω και σε υψηλές τιμές.

    Ακόμα και στην επαρχία, έχουν φθάσει σε πολλά χωριά οπτικές ίνες μέχρι κάποιο κεντρικό σημείο. Εκεί όμως είναι πιο δύσκολο να υλοποιηθεί μέχρι τα σπίτια λόγω μικρής ζήτησης και αραιής δόμησης.

    Παρεμπιπτόντως, η περιοχή σου είναι στα μελλοντικά σχέδια της Inalan. Παρακολούθα την κι αυτή, διότι είναι η μόνη που δίνει συμμετρικές γραμμές 200 Mbps, έστω και με περιορισμό στο σύνολο των δεδομένων. Δίνει και 100/100 Mbps χωρίς όριο δεδομένων, αλλά η τιμή ξεφεύγει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF