Σελίδα 5 από 155 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Θα θελα να το δω κατά πόσο θα δουλέψει αυτό με π.χ. scp (ssh) από τη στιγμή που βγαίνεις με 2 IP. Έχεις κάποιο doc με το πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα;

    edit: και ένα pcap dump από τα δύο άκρα θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον
    Σηκώνει tunnel οπότε δουλεύεις με μία IP στο τέλος μπες στο link που έβαλα πάνω να δεις. Πάντως ssh σε bastion server που είχα σε VPC δούλευε και ο server δεχόταν μόνο μία IP.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci
    pstn / isdn ?

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    pstn / isdn ?
    pstn Λογικα. δεν ζητησα isdn.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    pstn Λογικα. δεν ζητησα isdn.
    ISDN να τις ξεχάσετε. VOIP uber alles είπαν οι Γερμανοί (μίλα ρε Μαρίνο).

    Για ρούτερ τώρα έχω δοκιμάσει σε Cisco αυτό εδώ. Με HOL και ΟΤΕ δεν είχε θέμα με τις κάρτες των DSLAM (και στις δύο περιπτώσεις νομίζω ΟΤΕ είναι η κάρτα). Επίσης TP-Link, D-Link και Netgear... D-Link έχω δοκιμάσει επιτυχώς.

  6. #66
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ψαχνω για μοντερ/ρουτερ για γραμμη adsl και έπειτα vdsl. απο 130ευρω και κάτω έχετε να προτεινετε κάτι? εχω φαει το ιντερνετ να ψαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη. Θέλω να έχει καλή καλυψη στο wifi βασικα. Επίσης αν ξερετε κανένα μαγαζι εκτος ελλάδος με καλες τιμες σε τέτοια μαραφέτια σφυριξτε μου το. merci
    Καλοδούλευτο καλορίζικο να είναι
    https://www.skroutz.gr/s/7385203/TP-...-VR900-v2.html

  7. #67
    Δες αν παίζει κάτι σε αυτά τα $$ απο FRITZ!Box, είναι πολύ αξιόλογα και σταθερότατα. Εγώ παίζω χρόνια τώρα με κάτι 800άρια cisco τα οποία ξεφεύγουν σε τιμές.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Καλοδούλευτο καλορίζικο να είναι
    https://www.skroutz.gr/s/7385203/TP-...-VR900-v2.html
    Εκεί είχα καταλήξει και εγω. Φαινετε καλή επιλογή. Αλλά είμαι λίγο αμπαλος με τα ρουτερ...

  9. #69
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Εκεί είχα καταλήξει και εγω. Φαινετε καλή επιλογή. Αλλά είμαι λίγο αμπαλος με τα ρουτερ...
    το χω στήσει σε κάτι γραφεία με αυξημένες ανάγκες wifi αλλά περιορισμένο budget και είναι σταθερότατο.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Δες αν παίζει κάτι σε αυτά τα $$ απο FRITZ!Box, είναι πολύ αξιόλογα και σταθερότατα. .
    +1000

    Το εχω 3 χρονια και ειναι εξαιρετικό !

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    το χω στήσει σε κάτι γραφεία με αυξημένες ανάγκες wifi αλλά περιορισμένο budget και είναι σταθερότατο.
    εισαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως αυτο? γιατι έχει βγαλει 50 ίδια η τπλινκ και.

    παιδια τα fridge ειναι λίγο τσιμπημένα και δεν ξερω καθολου αν εχουν καλη εμβελεια.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Αυτο ειναι προσφορα. https://www.websupplies.gr/wireless-...-101001000mbps

    υπαρχει ηδη το v2 αλλα αυτο φαινετε καλο ρουτερ.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παιδια τα fridge ειναι λίγο τσιμπημένα και δεν ξερω καθολου αν εχουν καλη εμβελεια.
    Το δικό μου έχει 2 μεγαλούτσικε κεραίες και έχω πολύ καλό σήμα παντού. Τα καινούρια βλέπω δεν έχουν εξωτερικές καιρές παρα μόνο κάτι αυτάκια οπότε δεν ξέρω πως τα πάνε. Ρίξε καμια ματια σε reviews
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #74
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Για καλή κάλυψη σε Wi-Fi σε μη ενιαίους χώρους, θα πετύχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις επιπλέον Access Points (με σύνδεση ethernet καθένα τους) ή αναμεταδότες. Δεν μπορεί να κάνει πάρα πολλά μία συσκευή σε ένα σημείο, όσο ακριβή και να είναι. Έτσι κι αλλιώς υπάρχει νομοθεσία που ορίζει την ισχύ εκπομπής κάθε ασύρματου σημείου πρόσβασης, οπότε οι κατασκευαστές wireless router συμμορφώνονται σε αυτή και οι τελικές δυνατότητες δεν μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά σε κάποια μάρκα.

    Η καλύτερη λύση είναι να έχεις πριζάκια δικτύου σε διάφορα σημεία και να βάζεις σε αυτά Access Points. Σαν δεύτερη λύση να χρησιμοποιήσεις powerline adapters, αν δεν υπάρχει υποδομή LAN και δε θέλεις να περάσεις κανάλια. Τρίτη λύση οι αναμεταδότες, αλλά θέλουν συνήθως επανεκκίνηση κάθε μερικές μέρες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για καλή κάλυψη σε Wi-Fi σε μη ενιαίους χώρους, θα πετύχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις επιπλέον Access Points (με σύνδεση ethernet καθένα τους) ή αναμεταδότες. Δεν μπορεί να κάνει πάρα πολλά μία συσκευή σε ένα σημείο, όσο ακριβή και να είναι. Έτσι κι αλλιώς υπάρχει νομοθεσία που ορίζει την ισχύ εκπομπής κάθε ασύρματου σημείου πρόσβασης, οπότε οι κατασκευαστές wireless router συμμορφώνονται σε αυτή και οι τελικές δυνατότητες δεν μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά σε κάποια μάρκα.

    Η καλύτερη λύση είναι να έχεις πριζάκια δικτύου σε διάφορα σημεία και να βάζεις σε αυτά Access Points. Σαν δεύτερη λύση να χρησιμοποιήσεις powerline adapters, αν δεν υπάρχει υποδομή LAN και δε θέλεις να περάσεις κανάλια. Τρίτη λύση οι αναμεταδότες, αλλά θέλουν συνήθως επανεκκίνηση κάθε μερικές μέρες.
    βασικα τωρα θα φτιαξω το σπιτι οποτε κανω οτι θελω. λες να περασω δικτυο με μπριζες? η να βαλω απλα powerline? νομιζω ενα access point θα ειναι καλυτερα οποτε ενα δικτυο αξιζει.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF