Σελίδα 50 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 40454647484950515253545560100150 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 750 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #736
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, όταν θα αρχίσει να δουλεύει προγράμματα CAD, οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές, σε RAM, CPU, κάρτα γραφικών. Οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί παίρνουν ειδικές κάρτες γραφικών (QUADRO) για τέτοιες εργασίες, με μερικές εκατοντάδες ευρώ κόστος μόνο για την κάρτα γραφικών.

    .
    Εγώ δουλεύω το autocad της autodesk και σε σάπιο pc με windows xp ή vista.
    Δυνατό μηχάνημα θα χρειαστεί όταν θα ασχοληθεί με 3d rendering ,φωτορεαλισμό .
    Πάρτης απλά ένα καλό λαπτοπ για κάθε χρήση αν και οι τιμές βαρέσαν ταβάνι με τηλεργασία + μαθήματα.
    Καλή επιτυχία της εύχομαι.
    when life gets complicated... i ride.

  2. #737
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.130
    Ε μα λεω και γω.. τι στο xxx έγραφα..

    Καλά θα κάνει να διαλέξει ένα που να της αρέσει και να την εξυπηρετεί όσον αφορά μπαταρία - μέγεθος
    και να έχει και μια οθόνη στο σπίτι να συνδέει πάνω για να δουλέψει σχέδια.

    Καλό θα ήταν να ξεκινήσει πρώτα, να δει τι ανάγκες υπάρχουν και μετά να αποφασίσετε.

    Υπάρχουν τεχνικοί που διαθέτουν refurbished μηχανήματα απο εταιρείες που είναι σχεδόν καινούρια.

    Αν δεν ασχολείστε στο σπίτι καλό θα είναι να βρείτε έναν τεχνικό να την υποστηρίζει αν χρειαστεί
    και να αφαιρέσει τα περιττά των win.

  3. #738
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Για τη δράση του SFBB δεν πρέπει να είσαι σε περιοχή που καλύπτουν?
    https://www.sfbb.gr/LandingPage.html

    Οπτική έχει τραβήξει κοντά μου (100-200μέτρα) μία επιχείρηση.
    Τώρα είμαι με 50/5 πραγματικά. Εμπορικά υπάρχει κάποιο πακέτο που έχω χάσει και δίνει παραπάνω ταχύτητα σε λογική τιμή?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #739
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    ευχαριστω ολους για τις συμβουλες αν και απο ενα σημειο και μετα εχασα τη μπαλα

  5. #740
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ δουλεύω το autocad της autodesk και σε σάπιο pc με windows xp ή vista.
    Δυνατό μηχάνημα θα χρειαστεί όταν θα ασχοληθεί με 3d rendering ,φωτορεαλισμό .
    Πάρτης απλά ένα καλό λαπτοπ για κάθε χρήση αν και οι τιμές βαρέσαν ταβάνι με τηλεργασία + μαθήματα.
    Καλή επιτυχία της εύχομαι.
    Define καλό λαπτοπιο...
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #741
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Για "λογικές τιμές" που ζήτησες, κοίτα να έχει:

    • Τουλάχιστον 8 GByte RAM (ιδανικά να έχει δύο υποδοχές μνήμης και να είναι επεκτάσιμη στα 16 GByte)
    • Δίσκο SSD NVMe τουλάχιστον 500 GByte (όχι μηχανικό HDD δίσκο)
    • Επεξεργαστή με 4 κανονικούς πυρήνες και ιδανικά 8 threads. Όχι με 2 πυρήνες, επί δύο thread έκαστος, διότι κάποιοι τους λένε "τετραπύρηνους" αυτούς, ενώ δεν είναι.


    Το μέγεθος της οθόνης είναι θέμα υπό συζήτηση. Οι πιο οικονομικές είναι στις 15,6" που αποτελούν ένα καλό συμβιβασμό μεταξύ βάρους και φορητότητας. Όσο πιο μικρή η οθόνη, τόσο πιο ελαφρύ θα είναι το laptop για να το κουβαλάει. Όσο πιο μεγάλη, τόσο πιο άνετα θα εργάζεται. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που πληρώνουν περισσότερα για ultrabook των 12" ή 13" και στο γραφείο/σπίτι τα συνδέουν σε εξωτερική οθόνη. Άλλοι πάλι προτιμούν να αγοράσουν laptop με οθόνη 17" και να το χρησιμοποιούν χωρίς εξωτερική οθόνη. Βέβαια, τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί και το βάρος στους υπολογιστές, αφού βρίσκεις 17,3" laptop με βάρος 2,2 κιλά.

    Αυτά θα σου βγουν γύρω στα 700€. Το θέμα είναι να βρεις και κάποιο με μεγάλη εγγύηση, διότι τα περισσότερα είναι με ένα χρόνο. Θα έλεγα να προτιμήσεις κάποιο με εγγύηση 2 ή 3 χρόνια κι ας κοστίζει περισσότερο.

    Εννοείται ότι θα πρέπει να της αγοράσεις και τσάντα ή θήκη για να το κουβαλάει.

    Οι μάρκες δεν είναι όπως με τις μοτοσυκλέτες, που παίρνεις τζαπάν και νομίζεις ότι θα ξενοιάσεις. Ο καθένας θα σου πει την καλή ή κακή εμπειρία του από κάποια μάρκα και αντίστοιχα θα έχει προτίμηση ή απέχθεια προς μερικές. Άλλωστε όλες οι εταιρείες έχουν διακύμανση στην ποιότητα μεταξύ των φθηνών μοντέλων τους (400-800€) και των ακριβών επαγγελματικών (1500€+).

    Εμένα ας πούμε μου αρέσουν τα Dell. Έχω φίλο που κράτησε ένα Acer 7 χρόνια και άλλους που τους χάλασαν στα 2 χρόνια, με το που έληξε η εγγύηση και το πέταξαν. Ένας πίνει νερό στο όνομα της τοσίμπας, ενώ άλλος δε θέλει να ξαναπάρει απ' όταν του κάηκε. Όπως τα κινητά, υποκείνται σε δύσκολη χρήση, από αλλαγές θερμοκρασίας, νερό που πέφτει πάνω, υποδοχές τροφοδοσίας που πιέζονται και σπάνε, γλιστράνε κατά το κουβάλημα. Κατά συνέπεια δεν βγάζεις άκρη αν φταίει η ποιότητα του μηχανήματος ή η χρήση που είχε υποστεί.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/12/2020 στις 22:48.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #742
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ένα χρόνο εγγύηση,σε προϊόν που πωλείται εντός Ευρώπης;

    Νομίζω ότι η εγγύηση είναι υποχρεωτικά στα 2χρονια για όλα τα προϊόντα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #743
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ένα χρόνο εγγύηση,σε προϊόν που πωλείται εντός Ευρώπης;

    Νομίζω ότι η εγγύηση είναι υποχρεωτικά στα 2χρονια για όλα τα προϊόντα.
    Έτσι νομίζουν οι περισσότεροι. Υπάρχει Ευρωπαϊκή Οδηγία που ζητά από τα κράτη να εναρμονιστούν, εφαρμόζοντας διετή εγγύηση σε αγαθά διαρκείας. Όμως αυτό που μετράει σε κάθε χώρα είναι το εθνικό δίκαιο και όχι η οδηγία της Ε.Ε.. Το δικό μας δίκαιο λοιπόν, έχει ενσωματώσει αυτή την οδηγία με τρόπο που λέει ότι ειδικά σε τεχνολογικά αγαθά ο χρόνος εγγύησης πρέπει να εύλογος ως προς το χρόνο ζωής του προϊόντος. Τα προϊόντα υψηλής τεχνολογίας νοούνται ως μικρού χρόνου ζωής, επειδή απαξιώνονται με το χρόνο (π.χ. ένα κινητό είναι παρωχημένο σε 2 χρόνια), οπότε δικαιολογείται εγγύηση ενός έτους. Το ζήτημα έχει φθάσει με καταγγελίες πολιτών στα θεσμικά όργανα προστασίας του καταναλωτή, αλλά οι εταιρείες έχουν δικαιωθεί.

    Υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις επέκταση εγγύησης στα 3 ή 5 χρόνια, με κόστος 120-200€, αλλά είναι ρίσκο. Αν χαλάσει η μητρική πλακέτα και είσαι εντός εγγύησης, γλιτώνεις 300-400€, άρα δεν πετάς το laptop. Αν όμως το laptop σπάσει, κλαπεί ή δεν χαλάσει μέσα στην εγγύηση, τα χρήματα της εγγύησης πάνε χαμένα. Κάποια καταστήματα προσφέρουν και ασφάλεια κλοπής ή φθοράς.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/12/2020 στις 22:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #744
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Τώρα ξέρω ότι θα πέσει φωτιά από τον Μεγάλο Μανιτού να με κάψει τον αμαρτωλό,αλλά η νέα σειρά των Macbook με τους Μ1 και ιδιαίτερα το νέο Mac Mini και Air,μου προξενούν τεράστιο ενδιαφέρον.

    Ιδιαίτερα εντυπωσιακά από άποψης επιδόσεων και ησυχίας,και με το απλό Mini στα 800€ και το Air στα 1100€ περίπου είναι επιλογές που αρχίζουν με τις επιδόσεις τους να αξίζουν τα λεφτά τους.

    To Mini το σκέφτομαι σοβαρά σαν οικιακό mini PC.Και βλέποντας πόσο καλά αποδίδει ακόμη και με ιδιαίτερα βαριά προγράμματα επεξεργασίας βίντεο και εικόνας,μπήκε σε wishlist μελλοντικά.

    Και σύντομα θα υπάρχει και έκδοση του Autocad για Apple M1.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #745
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πολλοί αρχιτέκτονες χρησιμοποιούν macOS. Το θέμα είναι ότι σε επίπεδο φοιτητών, εικάζω ότι θα είναι λίγοι εκείνοι που θα έχουν macbook και θα έχει μικρά θέματα κατά τη συνεργασία με άλλους. Όχι άλυτα, αλλά είναι μία επιπλέον δυσκολία. Θα προτιμούσα να πάει με το ρεύμα, που μάλλον είναι Windows. Αν κάνω λάθος και οι φοιτητές αρχιτεκτονικής έχουν macbook, τότε ας πάρει κι εκείνη τέτοιο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #746
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Define καλό λαπτοπιο...
    Δεν έχω δουλέψει ποτέ με λαπτοπ,είναι μικρά και δεν με βολεύουν αλλά νομίζω πως οτιδήποτε με τα χαρακτηριστικά που σου είπε ο νεοσσός θα τρέξει σίγουρα CAD και GIS προγράμματα.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #747
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παίδες καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω κάτι απο το wish. Παραγγέλνει κάποιος από δω?.Ξερει κάποιος τι παίζει με το τελωνείο?Ευχαριστώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #748
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολλοί αρχιτέκτονες χρησιμοποιούν macOS. Το θέμα είναι ότι σε επίπεδο φοιτητών, εικάζω ότι θα είναι λίγοι εκείνοι που θα έχουν macbook και θα έχει μικρά θέματα κατά τη συνεργασία με άλλους. Όχι άλυτα, αλλά είναι μία επιπλέον δυσκολία. Θα προτιμούσα να πάει με το ρεύμα, που μάλλον είναι Windows. Αν κάνω λάθος και οι φοιτητές αρχιτεκτονικής έχουν macbook, τότε ας πάρει κι εκείνη τέτοιο.
    Η Autodesk δίνει στα Πανεπιστήμια educational άδειες.Και το Autocad δουλεύει ΟΚ και σε MacOS.

    Δεν είμαι φίλος σε καμμία περίπτωση γενικά με την Apple,αλλά τα νέα μοντέλα έχουν τόσο καλές επιδόσεις που αρχίζουν να αξίζουν τα χρήματά τους σε επίπεδο τί πληρώνεις και τί παίρνεις.

    Και ένα Air στίς 13.3 " με σούπερ επιδόσεις,αθόρυβο χωρίς ανεμιστήρα και με μπαταρία 16+ ώρες στα 1100-1200€ δείχνει μια πολύ ελκυστική επιλογή.Κι ακόμη καλύτερα ένα Mac Mini με 800€ (συν με μια οθονίτσα και πληκτρολόγιο-ποντίκι) ακόμη καλύτερο.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς τα μικρά,ευέλικτα και δυνατά σε επιδόσεις λάπτοπ παίζουν σε αυτή την κατηγορία τιμών(1200-1300) κι ακόμη ψηλότερα.Όπως τα XPS13 ή τα Χ1 της Lenovo.

    Οτιδήποτε είναι στην κατηγορία 600-900€ συνήθως έχει μεγάλους συμβιβασμούς.Συνηθέστερα στις οθόνες που σε αυτά τα οικονομικά είναι απλά άθλιες.
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 03/12/2020 στις 22:51.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #749
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Θα κοστίσει λιγότερα;
    Η προσέγγισή μου είναι πιο πολύ "με τα ίδια λεφτά θα πάρεις κάτι καλύτερο".

    Δε γνωρίζω αυτό που έγραψε ο νεοσσός για τα αναγνωστήρια (οπότε χρειάζεται φορητότητα), αλλά για να κάνεις σοβαρή δουλειά σε τέτοια επαγγέλματα άνετα χρειάζεται δυνατός υπολογιστής με γερά υποσυστήματα και μεγάλες οθόνες (27"+) με υψηλή ανάλυση. Τα λάπτοπ είναι συμβιβασμός, αν χρειάζεσαι τη φορητότητα.

  15. #750
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση με τα powerlines και γενικά το ίντερνετ.

    Δυστυχώς, ανήκω σε αυτούς που το ΚΑΦΑΟ είνα μακρυά με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με το ίντερνετ. Τόσα χρόνια με ADSL 24 και ποτέ δεν είδα πάνω από 4Mbps. Ήρθε τελικά η στιγμή που η Vodafone πρόσφερε "Fiber 100", το έκανα και πραγματικά η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά, έπαιζα πλέον στα 40-45Mbps. Έχω όμως αρκετές φορές σκαμπανεβάσματα στην απόδοση ενώ τελευταία έχω και αποσυνδέσεις. ΟΚ, γνωρίζω ότι το δίκτυο είναι αρκετά φορτωμένο λόγω και τηλεκπαίδευσης.
    Χρησιμοποιώ και powerline (TP Link σχετικά φθηνά με πρίζα) στο pc που παρατήρω τις αποσυνδέσεις (γίνονται όμως και σε wireless, πχ κινητά). Πως μπορώ να διαπιστώσω αν τα powerline ευθύνονται για τις αποσυνδέσεις ή την φτωχή απόδοση του ίντερνετ. Τους έχω κάνει reset.
    Υπόψην πως για το θέμα της φτωχής απόδοσης (και αποσυνδέσεων) είχα μιλήσει παλιότερα με τον πάροχο και μου άλλαξαν router.

    SFBB δυστυχώς δεν υποστηρίζει η περιοχή μου (δεν ήξερα αυτή την υπηρεσία αλλά το κοίταξα στο λινκ που έβαλε ο νεοσσός).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF