Σελίδα 54 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964104154 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #796
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Οι τιμές που προτείνετε είναι τριπλάσιες από εκείνη που όρισε ο Grafton.

    Πράγματι, στην κατηγορία τιμής 200€ υπάρχουν εκτυπωτές inkjet που είναι οικονομικότεροι σε κατανάλωση μελάνης από τους laser και είναι και έγχρωμοι. Δεν είναι όμως ισάξιοι με τους laser στην αντοχή στο χρόνο και τη χρήση.

    Αν κάποιος θέλει την απόλυτη οικονομία και χιλιάδες εκτυπώσεις μηνιαίως, πρέπει να πάει σε laser κατηγορίας τιμής κοντά στα 1.000€. Θα πληρώσει μία φορά το κόστος του εκτυπωτή, θα δίνει και κάποια χρήματα για συντήρηση, αλλά θα κάνει απόσβεση σε λιγότερο από ένα χρόνο, αν εκτυπώνει εντατικά.

    Σε κάπως λιγότερα χρήματα, θα πρέπει να κοιτάξει για laser της τάξης των 300€, αλλά εστιάζοντας στην παροχή καλής ποιότητας toner από τρίτα εργοστάσια. Στη δουλειά είχαμε κάποτε δύο HP P2015n. Το γνήσιο toner κόστιζε 170€, το ανακατασκευασμένο του Πλαισίου 80€ και το πολύ ποιοτικό καινούριο toner από τρίτο εργοστάσιο 15€. Ναι, το 1/11 της τιμής του γνήσιου και έβγαζε 7.000 σελίδες. Σπάνια πετυχαίναμε ελαττωματικά κομμάτια, τα οποία επιστρέφαμε στο κατάστημα και παίρναμε άλλο.

    Σε inkjet, η χρήση ανακατασκευασμένων μελανιών είναι μεγάλο ρίσκο. Αρκετές φορές κάνουν ζημιά στον εκτυπωτή και θα την πρότεινα μόνο αν κάποιος κάνει πάρα πολλές εκτυπώσεις, οπότε αναμένει σύντομα να αποσβέσει το κόστος του εκτυπωτή και να μην τον πειράξει αν χαλάσει το μηχάνημα μετά από λίγο καιρό. Για απλή οικιακή χρήση, σε εκτυπωτή inkjet, θα πρέπει κάποιος να χρησιμοποιεί μόνο γνήσια μελάνια, τα οποία έχουν και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. Για παράδειγμα τα αναγομωμένα ξεραίνονται στους 2-3 μήνες, ενώ τα γνήσια σου λένε 6 μήνες, αλλά μπορεί να βγάλουν και δύο χρόνια.

    Πάντως σε εκτυπωτές inkjet κάτω των 100€, οι εταιρείες έχουν ελάχιστο κέρδος ή και μηδενικό, αλλά προσβλέπουν στην απόσβεση από την αγορά μελανιών. Παρεμπιπτόντως, το μελάνι των εκτυπωτών συγκαταλέγεται στα ακριβότερα υγρά παγκοσμίως (το συγκρίνουν με δηλητήριο φιδιού στο κόστος αν χιλιοστόλιτρο) και το πιο εντυπωσιακό είναι το περιθώριο κέρδους. Το πουλάνε περίπου 50 φορές περισσότερο από το κόστος του.

    Καλή πρόταση για οικιακή χρήση ασπρόμαυρης εκτύπωσης, χωρίς σάρωση, είναι αυτή που έδωσε ο DoctoR_k6. Πριν τον κορονοϊό έβρισκες και κάποιους Samsung laser με 60€ που ήταν ό,τι πρέπει για απλή χρήση. Φθηνοί στην αγορά, μέτριου κόστους αναλώσιμα, αρκετά αξιόπιστοι.

    Πάντως μείνετε μακριά από πολυμηχανήματα των 50€.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #797
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με τα λεγόμενα πολλών για τα πολυμηχανηματα.
    Για οικιακή χρήση πάντα, είτε μεγάλη είτε όχι, εγώ προσωπικά παίζω με Canon.

    Το τελευταίο απόκτημα, το MG3650S.
    Αυτόματη διπλή εκτύπωση, WiFi, εκτύπωση από κινητό, σκάνερ, πανευκολη σύνδεση με υπολογιστή, μελάνια που μου βγάζουν ~χρονο. Τέτοια σπεκς, δε τα βρίσκεις ευκολα, πόσο μάλλον σε τέτοια τιμή πάτωμα.
    Και όλα αυτά στην τιμή των37,9€ (ήταν σε προσφορά.κανα 60-70€ έκανε).
    Φίλε Grafton ψάξε μήπως το βρεις πουθενά .
    Πιο vfm νομίζω δύσκολο να βρεθεί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #798
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ ένα θα πω έτσι για την κουβέντα,όσο έβαζα μελάνια+τονερ ''μαιμούδες''-ξαναγεμισμένα ναι μεν έκανα οικονομία αλλά συνέχεια έβγαζαν από μικροπροβλήματα ως πιο σοβαρές βλάβες τα μηχανήματα ( Ricoh αξίας 2κ,plotter ένα Canon +ένα HP).
    Δούλευαν σκληρά βέβαια ,όχι οικιακή χρήση.
    porca miseria.

  4. #799
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Merci !

    Θα απαντήσω σε όλους για να μην τα γράφω ένα ένα.

    Θέλω πολυμηχάνημα γιατί με βολεύει, μιας και δεν το χρησιμοποιώ συχνά. Αν έβγαζα μόνο κόπιες, τότε ναι θα έπαιρνα μονόχρωμο.

    Η τιμή που έδωσα ήταν προφανώς αρκετά χαμηλή. Λογικά κοντά στο κατοστάρικο.

    Οπότε κοιτάω κατά σειρά Canon, Hp, Epson (που έχω και λογικά δεν θα ξαναπάρω έτσι για αλλαγή).
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #800
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Merci !

    Θα απαντήσω σε όλους για να μην τα γράφω ένα ένα.

    Θέλω πολυμηχάνημα γιατί με βολεύει, μιας και δεν το χρησιμοποιώ συχνά. Αν έβγαζα μόνο κόπιες, τότε ναι θα έπαιρνα μονόχρωμο.

    Η τιμή που έδωσα ήταν προφανώς αρκετά χαμηλή. Λογικά κοντά στο κατοστάρικο.

    Οπότε κοιτάω κατά σειρά Canon, Hp, Epson (που έχω και λογικά δεν θα ξαναπάρω έτσι για αλλαγή).
    Άσε την hp τρώει τα μελάνια για πρωινό άνευ λόγου και τα περισσότερα μοντέλα της έχουν τα χρώματα όλα σε μια κεφαλή που σημαίνει αν τελειώσει ένα χρώμα τα πετάς όλα. Canon wisdom και epson μόνο. Εγώ έχω τον epson 530 xp 2 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Γνήσια μελάνια μόνο τα πρώτης τοποθέτησης χρησιμοποίησα. Από εκεί και μετά, μαιμουδιές μεν αλλά καλές.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #801
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...
    Καλή πρόταση για οικιακή χρήση ασπρόμαυρης εκτύπωσης, χωρίς σάρωση, είναι αυτή που έδωσε ο DoctoR_k6....
    Ποιος είπε ότι δεν σαρωνεις? Ότι θέλεις κάνεις.
    HP app...Δεν έχω καταλάβει ότι δεν έχει τζαμί.
    Σαρωνω ότι θέλω κ σε πολύ καλή ποιότητα.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #802
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Τζαμί
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11-06-49-tzami.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	424316

    Τζάμι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11-09-57-images.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	7,3 KB 
ID:	424319


    Τρολολολ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #803
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άσε την hp τρώει τα μελάνια για πρωινό άνευ λόγου και τα περισσότερα μοντέλα της έχουν τα χρώματα όλα σε μια κεφαλή που σημαίνει αν τελειώσει ένα χρώμα τα πετάς όλα. Canon wisdom και epson μόνο. Εγώ έχω τον epson 530 xp 2 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Γνήσια μελάνια μόνο τα πρώτης τοποθέτησης χρησιμοποίησα. Από εκεί και μετά, μαιμουδιές μεν αλλά καλές.
    Κι οι EPSON μια χαρά μελάνι τρώνε πχ EPSON XP-6000, άπαξ και είναι τεχνολογίας inkjet ο εκτυπωτής, το κέρδος της εταιρείας είναι από το αναλώσιμο μελάνι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την οικονομία.

  9. #804
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άσε την hp τρώει τα μελάνια για πρωινό άνευ λόγου και τα περισσότερα μοντέλα της έχουν τα χρώματα όλα σε μια κεφαλή που σημαίνει αν τελειώσει ένα χρώμα τα πετάς όλα. Canon wisdom και epson μόνο. Εγώ έχω τον epson 530 xp 2 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Γνήσια μελάνια μόνο τα πρώτης τοποθέτησης χρησιμοποίησα. Από εκεί και μετά, μαιμουδιές μεν αλλά καλές.

    Κι οι EPSON μια χαρά μελάνι τρώνε πχ EPSON XP-6000, άπαξ και είναι τεχνολογίας inkjet ο εκτυπωτής, το κέρδος της εταιρείας είναι από το αναλώσιμο μελάνι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την οικονομία.

    Γι΄αυτό και εγώ ρώτησα. Και γι΄αυτό έβαλα την Canon σαν πρώτη επιλογή.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #805
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Οι EcoTank και άλλοι αντίστοιχοι είναι σχετικά ακριβοί εκτυπωτές με φθηνά μελάνια. Οι φθηνοί εκτυπωτές έχουν συνήθως ακριβά μελάνια (σύστημα ξυριστική μηχανή-ξυραφάκια). Αν κάποιος κάνει αρκετές εκτυπώσεις νομίζω ότι οι πρώτοι είναι καλύτερη λύση.

    Εγώ έχω έναν Samsung laser του 2001 ο οποίος παρά το πανεπιστήμιο τότε και την τηλεκπαίδευση τώρα είναι ακόμα στο εργοστασιακό toner

  11. #806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    19 χρόνια την ίδια σκόνη ρε ; Δεν ντρέπεσαι ;;;;;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #807
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    3πλάσια τιμή από ότι ζητάς με απόσβεση στα μελάνια εντός 1 έτους.
    L3151
    https://www.skroutz.gr/s/16600789/Ep...ank-L3151.html
    Κάτοχος αλλά και εγκαταστάτης σε μικρές επιχειρήσεις από πρόπερσι που βγήκε-σκυλί ακούραστο. Ειδικά με την επέκταση εγγύησης με εγγραφή στο site της Epson αξίζει και το τελευταίο ευρώ από τα 150-200 που τον βρίσκεις στα καταστήματα ανάλογα την εποχή και τη διαθεσιμότητα.
    Τον βάζεις την 1η φορά μπρος-γεμίζεις τα δοχεία και ξένοιασες για μια γεμάτη 3ετία εύκολα.

    Τα φθηνά εκτυπωτικά-πολυμηχανήματα κάτω των 100ευρώ έχουν ζωή 1-2 χρόνια και μετά ανακύκλωση. δεν αξίζει καν η επισκευή τους.

  13. #808
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Τα φθηνά εκτυπωτικά-πολυμηχανήματα κάτω των 100ευρώ έχουν ζωή 1-2 χρόνια και μετά ανακύκλωση.
    Δεν είναι απόλυτη αλήθεια αυτό.
    Εχω αλλάξει τρια πολυμηχανήματα Canon (του ~50ρικου) στο σπίτι τα τελευταία 19 χρόνια.Αυτό που αντικατέστησα πέρσι, το χάρισα σε κάποιον εδώ μεσα μάλιστα. Δηλαδή μπορεί και να λειτουργεί ακόμα.
    Στο γραφείο έχω επίσης (πάλι οικιακής χρήσης) Canon που μπορεί να κλείνει και δεκαετία.

    Οτι δε συμφέρει η επισκευή τους, ναι. Αλλά με τόσο χαμηλή τιμή κτήσης, δεν σε πολυνοιάζει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #809
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    19 χρόνια την ίδια σκόνη ρε ; Δεν ντρέπεσαι ;;;;;
    Τι θέλετε κύριε, είναι για βίντατζ εκτυπώσεις

  15. #810
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αυτο που πήρα απο το gavro και τον ευχαριστώ και απο εδώ!!!
    Δουλευει όντως κανονικά και για την περιστασιακή χρήση είναι μια χαρά.
    canon mg3550.
    Να πω την αλήθεια μέχρι τώρα είχα δουλέψει μόνο με οικονομικά hp αλλά νομίζω οτι το canon ειναι πολύ καλό ειδικά για την τιμή του!
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF