Σελίδα 55 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #811
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Πολυμηχάνημα της Canon και εγώ (mg5750) και είμαι ευχαριστημένος. Δεν κάνει βέβαια καμία σπουδαία χρήση αλλά είναι εύχρηστος, wifi, ενώ πολύ σημαντικό θεωρώ ότι έχει ανεξάρτητα μελάνια (άλλοι εκτυπωτές πχ έχουν έγχρωμο και μαύρο με αποτέλεσμα αν τελειώσει το κίτρινο μονο- το πιο σύνηθες- να αναγκάζεσαι να αλλάξεις όλο το έγχρωμο).

  2. #812
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Ερωτήσεις:

    1. Μπορώ να συνδέσω HDD στο οικιακό router και να στέλνω εκεί ότι θέλω, ή και να παίρνω οτι θέλω?
    2. Μπορώ να συνδεσω το κινητό να κάνει upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάω?
    3. Μπορώ να δώσω access σε κάποιον άλλο και να κάνει και αυτός upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάει?
    The mountain is you

  3. #813
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Ερωτήσεις:

    1. Μπορώ να συνδέσω HDD στο οικιακό router και να στέλνω εκεί ότι θέλω, ή και να παίρνω οτι θέλω?
    2. Μπορώ να συνδεσω το κινητό να κάνει upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάω?
    3. Μπορώ να δώσω access σε κάποιον άλλο και να κάνει και αυτός upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάει?
    Πως ακριβώς θα τον συνδέσεις;
    Χρειάζεται να υπάρχει και το στοιχειώδες λογισμικό διαχείρισης.
    Αυτό που θέλεις είναι ένα NAS η εναλλακτικά, βρε έναν (όχι πολύ...) Παλιό υπολογιστή να τον φορτώσεις δίσκους και να τον έχεις 24/7 ανοικτό και συνδεδεμένο στο ρούτερ σου. (Το ίντερνετ δεν είναι απαραίτητο) η τουλάχιστον όταν το θες εσύ.
    Έτσι, ξερά, δίσκος απευθείας πάνω στο ρούτερ δεν γίνεται
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #814
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έτσι, ξερά, δίσκος απευθείας πάνω στο ρούτερ δεν γίνεται

    (Πολλά modem-router,συμπεριλαμβανομένων και του ΟΤΕ έχουν μια δυνατότητα NAS storage στην USB θύρα τους.Όχι με τίποτα διαστημικές ταχύτητες,αλλά κάνεις την δουλειά σου.Στο δικό μου Speedport Plus το έχει)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #815
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Όπως σου είπαν οι κύριοι παραπάνω, γίνονται αυτά που θέλεις, απλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο. Το ιδανικό είναι να συνδέσεις το δίσκο σου με ethernet με το router και ακόμα καλύτερα να αγοράσεις NAS. Πάντως μπορεί να γίνει μέχρι και με USB flash drive, αλλά δεν το συνιστώ.

    Network Attached Storage είναι το μέλλον και για τα οικιακά συστήματα. Προς το παρόν δεν είναι plug 'n' play, αλλά θα γίνει και αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #816
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Ευχαριστώ, προσπάθω να αποφύγω το NAS και να αξιοποιήσω κάτι εξωτερικούς δίσκους. Επίσης, να γίνεται ενα υποτυπώδες back-up απο φωτό, ειδικά απο τα γηραιότερα μέλη της οικογενείας...
    The mountain is you

  7. #817
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Ερωτήσεις:

    1. Μπορώ να συνδέσω HDD στο οικιακό router και να στέλνω εκεί ότι θέλω, ή και να παίρνω οτι θέλω?
    2. Μπορώ να συνδεσω το κινητό να κάνει upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάω?
    3. Μπορώ να δώσω access σε κάποιον άλλο και να κάνει και αυτός upload εκεί τις φωτογραφίες που τραβάει?
    Αν το θες για ταινίες/σειρές, δοκίμασε την λύση που είπε ο bowleno ,με εγκατάσταση του Plex στο pc (server).
    Μετά κάνεις εγκατάσταση στην συσκευή που θες να προβάλλεις (smart tv, smartphone,κλπ) πάλι το plex και το ορίζεις ως client και απόλαυσε την συλλογή σου.
    Προσοχή.
    Αν η συσκευή που θα προβάλει το περιεχόμενο θέλει μετατροπή του εισερχόμενου video file σε διαφορετική ανάλυση από το αρχικό αρχείο (transcoding) τότε το σερβερακι θέλει μια καρτουλα γραφικών τουλάχιστον με 4gb μνήμη για να μην κολλάει το streaming.

    Edit: η λύση του plex κάνει για ότι υλικό έχεις music , photo's,videos.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #818
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αφού πιάσαμε τα ρούτερ.
    Πήρα το speedport plus πριν λίγες ημέρες και τώρα πρέπει να δώσω το παλιό πίσω.Το πρόβλημα είναι πως κολλάει άσχημα όταν Α)παίζει το νετφλιξ στην smart tv-αργεί να κάνει buffer στην αρχή,μετά παίζει οκ,
    Β)Τα ίδια κάνει στην άλλη τβ με το androidbox Γ)πατάω cast βίντεο του youtube στην tv και αργεί να συνδεθεί -δεν κάνει cast σε hd!!
    Τι άποψη έχετε ;Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ;Γραμμή δεν μπορώ να βγάλω στον ΟΤΕ να ρωτήσω,θα πάω στον Γερμανό σήμερα ή αύριο,θα ρωτήσω και εκεί την άποψη τους.Θα δώσω πίσω το καινούργιο και θα κρατήσω το παλιό δηλαδή..
    ΥΓ με το παλιό ρουτερ speedport πάλι όλα πάνε σφαίρα.
    porca miseria.

  9. #819
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Speedport-PLUS

    προσωπικη αποψη δεν εχω

  10. #820
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Ε το τριμπούρδελο το H300s.....Δεν εχει USB port...Ποτάνα VodaFONE με τα χρεπια....
    Θα σετάρω ενα Η267Α..

    Άκυρο...μάλλον έχει στο πλάι...θα το δώ όταν επιστρέψω..
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 30/12/2020 στις 11:48.
    The mountain is you

  11. #821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αφού πιάσαμε τα ρούτερ.
    Πήρα το speedport plus πριν λίγες ημέρες και τώρα πρέπει να δώσω το παλιό πίσω.Το πρόβλημα είναι πως κολλάει άσχημα όταν Α)παίζει το νετφλιξ στην smart tv-αργεί να κάνει buffer στην αρχή,μετά παίζει οκ,
    Β)Τα ίδια κάνει στην άλλη τβ με το androidbox Γ)πατάω cast βίντεο του youtube στην tv και αργεί να συνδεθεί -δεν κάνει cast σε hd!!
    Τι άποψη έχετε ;Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ;Γραμμή δεν μπορώ να βγάλω στον ΟΤΕ να ρωτήσω,θα πάω στον Γερμανό σήμερα ή αύριο,θα ρωτήσω και εκεί την άποψη τους.Θα δώσω πίσω το καινούργιο και θα κρατήσω το παλιό δηλαδή..
    ΥΓ με το παλιό ρουτερ speedport πάλι όλα πάνε σφαίρα.

    Αυτο που σου εγραψε ο toyar ειναι απο το 2019
    Ναι υπηρχε προβλημα με drain συσκευων αλλα με τις αναβαθμισεις που εκαναν στο firmware του ρουτερ εφτιαξαν , και γενικα ολλα τα αλλα προβληματα.
    Εσενα εχουν γινει οι αναβαθμισεις του ρουτερ ? λογικα θα πρεπει να εχει ερθει ετοιμο απο τον ΟΤΕ.
    Μπες στο μενου και δες , αν και τα κανουν και αυτοματα χωρις να το ξερεις.
    Κανε και ενα reset του ρουτερ να δεις πως τα παει
    Εγω το εχω με 50 γραμμη και ολα ΟΚ με android tv sony - 4 PC και 4 τηλεφωνα και ολα ΟΚ.
    Φυσικα τα περισσοτερα μενου τα εχουν κλειδωμενα σε σχεση με τα παλια.
    Στα τηλεφωνα δεν θα τους πιασεις , ασες το δικο σου τηλεφωνο να σε καλεσουν οι ιδιοι

    τελος δες το εχεις στα 2.4 η στα 5 ghz ?
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 31/12/2020 στις 09:03.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #822
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Σε ευχαριστώ,θα δοκιμάσω να κλείσω το 5ghz .
    Αν δεν στρώσει,την Δευτέρα θα το στείλω,δεν έχω γνώσεις/διάθεση να του κάνω micro adjustment και το παλιό δουλεύει μια χαρά.
    Και εγώ σε 50ρα γραμμή ,σε ταχύτητα dl και up είναι οκ,η σύνδεση με τις συσκευές πάσχει.Κάνει 1 λεπτό να πιάσει το cast youtube στην τβ και αργεί να σηκώσει HD ανάλυση.
    Όπως και να χει όλα καλά
    porca miseria.

  13. #823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ,θα δοκιμάσω να κλείσω το 5ghz .
    Αν δεν στρώσει,την Δευτέρα θα το στείλω,δεν έχω γνώσεις/διάθεση να του κάνω micro adjustment και το παλιό δουλεύει μια χαρά.
    Και εγώ σε 50ρα γραμμή ,σε ταχύτητα dl και up είναι οκ,η σύνδεση με τις συσκευές πάσχει.Κάνει 1 λεπτό να πιάσει το cast youtube στην τβ και αργεί να σηκώσει HD ανάλυση.
    Όπως και να χει όλα καλά
    κλεισε τα 5 ghz και ασε τα 2,4 μονο , μπορεις απο το μενου του
    δες απο κατω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ote1.JPG 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	424464

    Ακομα θα πας στο μενου πανω πανω δεξια που λεει home network και δοκιμασε να βαλεις το καναλι 8 και φουλ οπως τα εχω εγω.
    Οτι δεν σου δουλεψει μην αγχωθεις τα ξανα βαζεις οπως τα ειχες στο auto

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ote 2.JPG 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	34,7 KB 
ID:	424465
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 31/12/2020 στις 09:03.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #824
    ακομα αν εχεις τηλεφωνο android κατεβασε το Wifi Analyzer και το WiFi overview 360 και δες ποιο chanel ειναι το καλυτερο για σενα , για μενα απο πανω ειναι το 8, εσενα ομως μπορει να μην σου κανει.
    Θα το καταλαβεις λεει στο μενου του CH.CHECK δες που εχει παραπανω κουτακια.
    Δες τα και τα δυο , και oτι θες μου λες
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 30/12/2020 στις 15:07.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #825
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    ακομα αν εχεις τηλεφωνο android κατεβασε το Wifi Analyzer και το WiFi overview 360 και δες ποιο chanel ειναι το καλυτερο για σενα , για μενα απο πανω ειναι το 8, εσενα ομως μπορει να μην σου κανει.
    Θα το καταλαβεις λεει στο μενου του CH.CHECK δες που εχει παραπανω κουτακια.
    Δες τα και τα δυο , και oτι θες μου λες
    εβαλα το wifi overview 360 για να δω αυτο που λες με τα channels.
    καθε φορα που εμπαινα μου ελεγε και αλλο οτι ειναι καλυτερο.
    το εβαλα auto και ησυχασα

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF