Σελίδα 63 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1353585960616263646566676873113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 931 έως 945 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #931
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι η λύση του Καρατέου είναι από τις καλύτερες. Προσοχή όμως στο ποιο MikroTik θα επιλέξετε. Έχουν μεγάλη διαβάθμιση σε δυνατότητες hardware, από μοντέλο σε μοντέλο. Πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 150€ για κάτι πολύ καλό.

    Υπάρχουν βέβαια πιο φθηνές και καλές λύσεις, αν το routing είναι η λειτουργία που σας ενδιαφέρει, αλλά τα MikroTik έχουν πολύ καλό γραφικό περιβάλλον παραμετροποίησης.
    https://www.skroutz.gr/s/2818772/Mik...l?from=catspan
    Σηκώνει άνετα 50άρα ή 2χ24άρες με Load balance και queue tree με 60 πελάτες.

    Το μόνο μειονέκτημα το παλιομοδίτικο wifi.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #932
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    https://www.skroutz.gr/s/2818772/Mik...l?from=catspan
    Σηκώνει άνετα 50άρα ή 2χ24άρες με Load balance και queue tree με 60 πελάτες.

    Το μόνο μειονέκτημα το παλιομοδίτικο wifi.
    Χρήσιμη πληροφορία. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες διευκρινίσεις;

    Το πλήθος των 60 πελατών είναι εντυπωσιακό για AP/router με μονό επεξεργαστή. Τι είδους πελάτες εννοείς; Επισκέπτες στο ξενοδοχείο/καφετέρια που σερφάρουν ταυτόχρονα ή idle (π.χ. IoT) συσκευές που απλά είναι συνδεδεμένες; Πάνω σε αυτό είναι και κάμερες IP που καταγράφουν σε πραγματικό χρόνο; Το έχεις ρυθμίσει να κάνει αυτόματα reboot ανά μερικές ημέρες;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #933
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρήσιμη πληροφορία. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες διευκρινίσεις;

    Το πλήθος των 60 πελατών είναι εντυπωσιακό για AP/router με μονό επεξεργαστή. Τι είδους πελάτες εννοείς; Επισκέπτες στο ξενοδοχείο/καφετέρια που σερφάρουν ταυτόχρονα ή idle (π.χ. IoT) συσκευές που απλά είναι συνδεδεμένες; Πάνω σε αυτό είναι και κάμερες IP που καταγράφουν σε πραγματικό χρόνο; Το έχεις ρυθμίσει να κάνει αυτόματα reboot ανά μερικές ημέρες;
    reboot μόνο για updates (>3μηνο)
    πελάτες τουλάχιστον 40 άτομα (τώρα δε ξέρω αν είναι όλοι ταυτόχρονα να σερφάρουν) και ip cameras που καταλήγουν σε καταγραφικό και απο εκεί επιστρέφουν σε πρόγραμμα για παρακολούθηση απο υπολογιστή
    android box για τηλεόραση με ξένα κανάλια
    και cosmote tv
    βάλε και internet radio

    έβλεπα περίπου 1500 tcp συνδέσεις ανοιχτές αν θυμάμαι καλά

    ακόμα δεν έχει πελάτες φέτος...

    όλα απροβλημάτιστα με τον επεξεργαστή να είναι χαλαρός
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #934
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    reboot μόνο για updates (>3μηνο)
    πελάτες τουλάχιστον 40 άτομα (τώρα δε ξέρω αν είναι όλοι ταυτόχρονα να σερφάρουν) και ip cameras που καταλήγουν σε καταγραφικό και απο εκεί επιστρέφουν σε πρόγραμμα για παρακολούθηση απο υπολογιστή
    android box για τηλεόραση με ξένα κανάλια
    και cosmote tv
    βάλε και internet radio

    έβλεπα περίπου 1500 tcp συνδέσεις ανοιχτές αν θυμάμαι καλά

    ακόμα δεν έχει πελάτες φέτος...

    όλα απροβλημάτιστα με τον επεξεργαστή να είναι χαλαρός
    εχω και εγω mikrotik σπιτι να κανει + το pppoe απλα το σεταρεις και το ξεχνας.

  5. #935
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.200
    Υπάρχει τρόπος να διαγράψω μαζικά φωτογραφίες από το προφίλ μου στο fb? Αυτές που έχω στο λογαριασμό μου δηλ και είναι εκατοντάδες.
    Δεν αντέχω μία-μία,κλικ ξανά κλικ,'είστε βέβαιοι ότι θέλετε διαγραφή' κλπ κλπ.
    Κάτι πιο εξολοθρευτικό?

  6. #936
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Εμφανίστηκε με το update των win10 μια εφαρμογή Cortana.
    Εδώ ο πολύ εύκολος τρόπος να την αφαιρέσετε.

    Επίσης εμφανίστηκε και ενα widget καιρού και ειδησεογραφικών προτάσεων απο την μαϊκροσοφτ που μας αγαπάει.
    Αν δεν θέλετε άλλη αγάπη, δεξί κλικ πάνω του / νέα και ενδιαφέροντα/ κλείσιμο εφαρμογής

  7. #937
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Ερώτηση : Έχεις ένα σύστημα που τρέχει win xp sp3 ( όχι εγώ ένα ς από το χωριό δεντονξερετε).

    Βγάζεις τον σκληρό δίσκο, βάζεις ένα καινούριο άδειο και εγκαθιστάς τα win 10, χωρίς να αλλάξεις οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα και κάνεις και την ανάλογη αλλαγή στο boot setup.

    Οπότε, τώρα έχεις δύο σκληρούς με δύο διαφορετικά συστήματα και κουμπώνεις όποιο δίσκο θες χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις καινούργια hardware.

    Αν εξαιρέσουμε το για πιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνετε ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #938
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση : Έχεις ένα σύστημα που τρέχει win xp sp3 ( όχι εγώ ένα ς από το χωριό δεντονξερετε).

    Βγάζεις τον σκληρό δίσκο, βάζεις ένα καινούριο άδειο και εγκαθιστάς τα win 10, χωρίς να αλλάξεις οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα και κάνεις και την ανάλογη αλλαγή στο boot setup.

    Οπότε, τώρα έχεις δύο σκληρούς με δύο διαφορετικά συστήματα και κουμπώνεις όποιο δίσκο θες χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις καινούργια hardware.

    Αν εξαιρέσουμε το για πιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνετε ;
    Αν κατάλαβα καλά τι γράφεις, γίνεται χωρίς πρόβλημα*. Edit: δε βλέπω γιατί να χρειάζεται αλλαγή σε boot setup κάπου. Κουμπώνεις όποιον θέλεις και τρέχεις.

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να ασχοληθείς εφ'όσον βολεύεσαι.


    *Το κάνω με Linux και Win10 γιατί δε μου αρέσει το dual boot και έχω και μικρούς SSD.

  9. #939
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση : Έχεις ένα σύστημα που τρέχει win xp sp3 ( όχι εγώ ένα ς από το χωριό δεντονξερετε).

    Βγάζεις τον σκληρό δίσκο, βάζεις ένα καινούριο άδειο και εγκαθιστάς τα win 10, χωρίς να αλλάξεις οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα και κάνεις και την ανάλογη αλλαγή στο boot setup.

    Οπότε, τώρα έχεις δύο σκληρούς με δύο διαφορετικά συστήματα και κουμπώνεις όποιο δίσκο θες χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις καινούργια hardware.

    Αν εξαιρέσουμε το για πιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνετε ;
    Γίνεται μεν αλλά λογικά το σύστημα θα σέρνεται.... Άλλες οι απαιτήσεις σε μνήμη κλπ τα xp και άλλες τα 10αρια. Τα χωρίζουν μια 10-14ετια εξέλιξης...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #940
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    997
    Κατ αρχάς εξαρτάται απο τη cpu.

    Τα win 10 δεν τρέχουν σε όλες τις παλιές cpu.

    κατα 2ον, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στο boot, αφού κάνεις νέα εγκατάσταση των win10 σε καινούριο σκληρό.
    Η περίπτωση που θα χρειαζόταν να κάνεις κάτι, είναι αν βάλεις τον νέο σκληρό σαν 2ο και κάνεις εκεί την εγκατάσταση, οπου μετά θα χρειαστεί μέσα απο τα win10, να δηλώσεις στον boot manager, οτι στον άλλο σκληρό, υπάρχουν windows xp.

    Ένα ωραίο προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλειά, είναι το easybcd.

  11. #941
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά τι γράφεις, γίνεται χωρίς πρόβλημα*. Edit: δε βλέπω γιατί να χρειάζεται αλλαγή σε boot setup κάπου. Κουμπώνεις όποιον θέλεις και τρέχεις.

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να ασχοληθείς εφ'όσον βολεύεσαι.


    *Το κάνω με Linux και Win10 γιατί δε μου αρέσει το dual boot και έχω και μικρούς SSD.
    Ναι, αυτό που κατάλαβες εννοώ. Ωραία λοιπόν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Γίνεται μεν αλλά λογικά το σύστημα θα σέρνεται.... Άλλες οι απαιτήσεις σε μνήμη κλπ τα xp και άλλες τα 10αρια. Τα χωρίζουν μια 10-14ετια εξέλιξης...
    Σωστά. Θέλει περισσότερη RAM που ξέχασα να πω ότι θα πρέπει να αυξηθεί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχάς εξαρτάται απο τη cpu.

    Τα win 10 δεν τρέχουν σε όλες τις παλιές cpu.

    κατα 2ον, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στο boot, αφού κάνεις νέα εγκατάσταση των win10 σε καινούριο σκληρό.
    Η περίπτωση που θα χρειαζόταν να κάνεις κάτι, είναι αν βάλεις τον νέο σκληρό σαν 2ο και κάνεις εκεί την εγκατάσταση, οπου μετά θα χρειαστεί μέσα απο τα win10, να δηλώσεις στον boot manager, οτι στον άλλο σκληρό, υπάρχουν windows xp.

    Ένα ωραίο προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλειά, είναι το easybcd.
    Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πρόγραμμα. Ευχαριστώ !

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #942
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Δε σκέφτηκα ότι μπορεί να μιλάμε για **πολύ** παλιό hardware, αλλά σχεδόν ότιδήποτε της τελευταίας δεκαπενταετίας θα πρέπει να είναι ΟΚ. Αν μιλάμε για παλιότερο υλικό, εκτός από τη μνήμη μπαίνει στη μέση και το θέμα σύνδεσης των δίσκων αν ο υπολογιστής δεν έχει SATA (ειδικά αν είναι laptop λόγω χώρου). Να σημειωθεί ότι επέκταση μνήμης σε παλιό υλικό είναι συχνά ασύμφορη αν μιλάμε για καινούργια.

    Για δώσε καλού-κακού λίγες λεπτομέρειες για το υποψήφιο θύμα.

  13. #943
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για δώσε καλού-κακού λίγες λεπτομέρειες για το υποψήφιο θύμα.
    Δια δες :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DX.JPG 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	25,6 KB 
ID:	428800
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #944
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Windows 10 με 1GB Ram

  15. #945
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Δια δες :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DX.JPG 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	25,6 KB 
ID:	428800

    Specs τυπικού H/Y ελληνικού δημοσίου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF