Σελίδα 67 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1757626364656667686970717277117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #991
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Έκανα μερικά πειράματα με εγκατάσταση linux.

    Έφτιαξα ένα bootable USB στο κινητό, με την εφαρμογή EtchDroid.

    Το λάπτοπ πειραματόζωο όμως γραφεί κατά την εκκίνηση failed to boot.

    Οι επιδόσεις του επαρκούν για linux.

    Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

    Η έκδοση linux που θέλω να βάλω είναι η Mint xfce.

    Ευχαριστώ!

  2. #992
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το secure boot από τις ρυθμίσεις BIOS του laptop και να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα boot από USB.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #993
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Θα το δοκιμάσω την Δευτέρα και θα σου πω αν έπιασε, ευχαριστώ!

  4. #994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το secure boot από τις ρυθμίσεις BIOS του laptop και να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα boot από USB.
    και να ψαξεις για Legacy support στο bios για να σου bootari αφου ειναι παλιο.

  5. #995
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    και να ψαξεις για Legacy support στο bios για να σου bootari αφου ειναι παλιο.
    Αυτό είναι στο μενού advanced και πρέπει να το κάνω enable ή πρέπει να ψάξω κάτι online?

  6. #996
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι στο μενού advanced και πρέπει να το κάνω enable ή πρέπει να ψάξω κάτι online?
    Αν θυμάμαι καλά, ναι εκεί είναι είχα μπει προχθές για να σετάρω το bios μιας και άλλαξα την 12χρονη εσωτερική μπαταρία
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #997
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι στο μενού advanced και πρέπει να το κάνω enable ή πρέπει να ψάξω κάτι online?
    Γενικά ρίξε μία ματιά στις ρυθμίσεις USB και δοκίμασε διάφορες αλλαγές. Πέρα από το legacy support, μπορεί να θέλει να ρυθμίσεις το USB σαν Floppy Disk Drive για να μπορέσει να bootάρει από εκεί.

    Το σημαντικότερο είναι πάντως η ενεργοποίηση του boot from USB και η απενεργοποίηση του secure boot. Αν δεν παίξει με αυτά, τότε πρέπει να κάνεις δοκιμές στις επιμέρους ρυθμίσεις του USB.

    Και όλα αυτά υποθέτοντας ότι το λογισμικό που χρησιμοποίησες (EtchDroid) έκανε σωστή διαμόρφωση του USB, ώστε να είναι bootable από πληθώρα BIOS/UEFI. Δηλαδή, αν δεν παίξει με τα παραπάνω, ίσως χρειαστεί να δοκιμάσεις άλλο λογισμικό για τη δημιουργία bootable USB drive ή άλλες ρυθμίσεις στο EtchDroid.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #998
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Να σου πω την αλήθεια νεοσσέ, δεν εμπιστεύομαι 100% το πρόγραμμα. Θα φτιάξω ένα με rufus σε υπολογιστή και θα κάνω δοκιμή.

    Να κάνει boot από usb, το έχω κάνει, το secure και το legacy δεν τα έκανα. Θα επιστρέψω αύριο με νεότερα.

  9. #999
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Να σου πω την αλήθεια νεοσσέ, δεν εμπιστεύομαι 100% το πρόγραμμα. Θα φτιάξω ένα με rufus σε υπολογιστή και θα κάνω δοκιμή.

    Να κάνει boot από usb, το έχω κάνει, το secure και το legacy δεν τα έκανα. Θα επιστρέψω αύριο με νεότερα.
    Αν ο υπολογιστής είναι σχετικά καινούριος, τα UEFI διαβάζουν σχεδόν τα πάντα, ακόμα και στικάκι που δεν έχει διαμορφωθεί σαν bootable. Απλά του βάζεις τα αρχεία χύμα μέσα (όχι σε μορφή ISO) και bootάρει από εκεί.

    Αν είναι 10+ ετών κι ΑΝ υποστηρίζει boot από USB, θέλει επιμονή με τις ρυθμίσεις και ψάξιμο. Π.χ. μου έχει τύχει σε εγκατάσταση Windows 10 να μην παίζει με στικάκι διαμορφωμένο με το επίσημο Media Creation Tool της Microsoft, ούτε με τις default ρυθμίσεις του Rufus. Με άλλες ρυθμίσεις στο Rufus, έπαιξε κανονικά, αλλά και πάλι σε συνδυασμό με συγκεκριμένη ρύθμιση στο BIOS ως προς την ανάγνωση στικακιώνε.

    Δες τις ρυθμίσεις της μητρικής που αφορούν σε USB και άλλαζέ τις διαδοχικά. Έτσι κι αλλιώς η κάθε δοκιμή είναι ζήτημα μερικών δευτερολέπτων και reboot.

    Καλή επιτυχία!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι στο μενού advanced και πρέπει να το κάνω enable ή πρέπει να ψάξω κάτι online?
    καθε bios τα εχει και σε διαφορετικα μερη. Ψαξτο. δες το μανουναλι της μητρικής

  11. #1001
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Μπαίνεις στο BIOS και αλλάζεις boot device order.
    Βάζεις πρώτα USB, μετά CD/DVD, μετά HDD.

    Αν δεν πιάσει τίποτα από τα παραπάνω κατεβάζεις αυτό.
    Το ψήνεις σε ένα CD, μπουτάρεις από το CD, σου δίνει δυνατότητα να ενεργοποιήσεις boot από USB ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει το BIOS σου.
    Δοκιμασμένο πολλάκις, μέχρι και την τοστιέρα σου μπορεί να κάνει να μπουτάρει USB.

    Γνώμη μου, μη βιαστείς να κάνεις εγκατάσταση στο distro που κατέβασες, δοκίμασε το λίγο σαν live και δες αν σου πάει.
    Σου είχα προτείνει και το Linux Mint Matte (Matte=Gnome 2), που ίσως να είναι λίγο πιο φιλικό για πρώην χρήστες Windoffs, αλλά εξίσου ελαφρύ με το xfce4.

    Με το καλό να ορίσεις στον κόσμο του FOSS.

  12. #1002
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αφού ξέρεις να το ψιλιψάχνεις, παρακολούθησέ το λίγο ακόμα. Δες ποιες διεργασίες καταναλώνουν πόρους επεξεργαστή και κλείνε τις διαδοχικά, αφού κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο για το τι είναι η καθεμία και πόσο τη χρειάζεσαι. Αν κάτι είναι άχρηστο, το απεγκαθιστάς.
    Ναι ειχα ριξει μια ματια στα γρηγορα, και αυτη η βασικη που καταναλωνει πολυ cpu, η IAStorDataSvc ειναι διεργασια του συστηματος οποτε κατεληξα οτι η μονη λυση ειναι το φορματ.

  13. #1003
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Επιστρέφω με feedback:

    Έχω κάνει τις ρυθμίσεις Bios όπως είπατε.

    Έβαλα το φλασάκι που έφτιαξα με το κινητό. Fail.

    Format το φλασάκι, δοκιμάζω να κάνω φλασάκι με το rufus και κόλλησε πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ύποπτο.

    Δοκιμάζω άλλο πρόγραμμα τα ίδια.

    Άλλαξα φλασάκι, η διαδικασία τρέχει την στιγμή που σας γράφω αλλά πέρασε το στάδιο που κολλούσε το προηγούμενο φλασάκι.

    Περιμένω να ολοκληρωθεί και πάω εκ νέου για δοκιμές.

    Υγ: Κώστα το πρόγραμμα που προτείνεις ίσως το χρειαστώ στο λιγότερο κακό μου λάπτοπ.

  14. #1004
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Τελικά έφταιγε το φλασάκι.

    Στο δεύτερο φλασάκι ολοκληρώθηκε η διαδικασία και έκανε το λάπτοπ boot κανονικά.

    Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το Etcher.

    Όταν βρω χρόνο θα δοκιμάσω και την έκδοση για Android στο καλό φλασάκι.

    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

  15. #1005
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Ηθικό δίδαγμα: σε τέτοιες δουλειές να έχετε πρόχειρα 4-5 φλασάκια γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει με αυτά του διαόλου τα μηχανήματα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF