Σελίδα 7 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757107 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ρύθμιση μέσα από το BIOS ή το UEFI του πισιού σου. Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς όμως, κάθε "τυπος" RAID κάνει διαφορετικά πράγματα
    Βασίλη δεν θέλω να το κάνω από το BIOS. Raid 1 χρειάζομαι (mirroring τον δίσκο 1 στον 2) αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι τα win 10 home που έχω δεν μου δίνουν αυτή την δυνατότητα, σε αντίθεση με τα 7, όπου ήταν πανεύκολο. Βασικά, προσπαθώ από την διαχείριση των δίσκων με δεξί κλικ, αλλά δεν..... Εκτός και αν γίνεται κάπως διαφορετικά.
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    https://www.onlinecomputertips.com/s...raid-1-windows


    note: το raid ΔΕΝ ειναι backup.
    Raid 1. Συγνώμη, αλλά ξέχασα να το γράψω.
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ούτε αυτό είναι backup, throughput κερδίζεις. Για backup έχεις σκεφτεί NAS ?

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ούτε αυτό είναι backup, throughput κερδίζεις. Για backup έχεις σκεφτεί NAS ?
    Μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά. Όταν εχουμε 2 δίσκους σε raid1, ότι γράφουμε στον δίσκο 1 δεν γράφεται και στον δίσκο 2; Σαφώς και τα win τους βλέπουν σαν ένα δίσκο, αλλά το ζητούμενο είναι αν καταστραφεί ο ένας να έχουμε τον άλλο.

    Για NAS το έχω σκεφτεί αλλά φεύγουμε μακριά σε κόστος.
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R43 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά. Όταν εχουμε 2 δίσκους σε raid1, ότι γράφουμε στον δίσκο 1 δεν γράφεται και στον δίσκο 2; Σαφώς και τα win τους βλέπουν σαν ένα δίσκο, αλλά το ζητούμενο είναι αν καταστραφεί ο ένας να έχουμε τον άλλο.

    Για NAS το έχω σκεφτεί αλλά φεύγουμε μακριά σε κόστος.

    Σωστά το λές, αν δεις στο link που σου έβαλα ήταν ξεκάθαρα για raid1 αλλά απο το μόνο που σε σώνει είναι απο πρόβλημα στο hardware. Αν για κάποιο λόγο σβήσεις τα data σου σβήνονται και απο τους 2. Αν τους θες για 2ο μέρος αποθήκευσης των δεδομένων σου τότε οκ είναι μια αποδεκτή λύση (αν κ όχι ιδανική)
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #96
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R43 Προβολή μηνύματος
    Βασίλη δεν θέλω να το κάνω από το BIOS. Raid 1 χρειάζομαι (mirroring τον δίσκο 1 στον 2) αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι τα win 10 home που έχω δεν μου δίνουν αυτή την δυνατότητα, σε αντίθεση με τα 7, όπου ήταν πανεύκολο. Βασικά, προσπαθώ από την διαχείριση των δίσκων με δεξί κλικ, αλλά δεν..... Εκτός και αν γίνεται κάπως διαφορετικά.
    O Βασίλης στο έθεσε σωστά.Η διαδικασία γίνεται ΚΑΙ μέσα από τα Windows,είναι όμως λιγότερο ασφαλής και αξιόπιστη.Η σωστότερη διαδικασία είναι απο το BIOS να δείς αν υπάρχει επιλογή να κάνεις raid από εκεί (semi-hardware raid),είτε με raid controller άν έχει η μητρική είτε με τον Intel Rapid Storage.Aν δεν το υποστηρίζει τότε αναγκαστικά θα πας μέσα από τα Windows.
    Για την εφαρμογή του raid είναι πάντα καλή πρακτική να επιλέξουμε δίσκους ακριβώς ίδιους(μάρκα,τύπο,χωρητικότητα) και εννοείται καινούριους.Τα καινούργια Windows υποστηρίζουν storage spaces,αλλά σου συνιστώ(παρότι είναι μια μορφή raid κι αυτό) να μην παίξεις προς το παρόν.

    YΓ Αν δεις και τι μητρική φοράς,θα μας διευκολύνει να σε καθοδηγήσουμε στην διαδικασία
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 01/12/2018 στις 13:10.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    επανέρχομαι και ζητω την βοήθεια σας. Εχω εναν ssd 850evo με win10 σε bios (legacy mode). Θέλω να κάνω ενα φορματάκι και επι τη ευκαιρία να το γυρισω σε uefi. Επειδη το προγραμμα της samsung (secure erase) διαβάζω οτι κάνει κατι περίεργα δεν θελω να μπλέξω. Εχω και 2ο pc αν πρεπει να ξυλώσω τον ssd και να τον βαλω εκει αλλα θα προτιμούσα να το κάνω χωρις το 2ο. Ρωτάω λοιπον....
    Εχω απο το rufus ενα bootable usb για uefi mode. Αυτο σημαινει οτι αλλάζω boot priority και bios mode (bios->uefi) και κανω restart προχωρώντας σε install. εκεί θα μου πει να κανω φορματ αν θελω αλλα θελω? ειναι για τον ssd σωστο αυτο το φορματ? Μετα install win10 κτλ.
    Μπορω να κάνω φορματ τον ssd με κάποιο άλλο προγραμμα και να προχωρήσω μετά στην διαδικασια αλλαγης bios mode και στο install? προτιμότερο ειναι να τον βαλω σε 2ο pc? και αν ναι, με ποιο προγραμμα να κάνω το secure erase?

  8. #98
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    επανέρχομαι και ζητω την βοήθεια σας. Εχω εναν ssd 850evo με win10 σε bios (legacy mode). Θέλω να κάνω ενα φορματάκι και επι τη ευκαιρία να το γυρισω σε uefi. Επειδη το προγραμμα της samsung (secure erase) διαβάζω οτι κάνει κατι περίεργα δεν θελω να μπλέξω. Εχω και 2ο pc αν πρεπει να ξυλώσω τον ssd και να τον βαλω εκει αλλα θα προτιμούσα να το κάνω χωρις το 2ο. Ρωτάω λοιπον....
    Εχω απο το rufus ενα bootable usb για uefi mode. Αυτο σημαινει οτι αλλάζω boot priority και bios mode (bios->uefi) και κανω restart προχωρώντας σε install. εκεί θα μου πει να κανω φορματ αν θελω αλλα θελω? ειναι για τον ssd σωστο αυτο το φορματ? Μετα install win10 κτλ.
    Μπορω να κάνω φορματ τον ssd με κάποιο άλλο προγραμμα και να προχωρήσω μετά στην διαδικασια αλλαγης bios mode και στο install? προτιμότερο ειναι να τον βαλω σε 2ο pc? και αν ναι, με ποιο προγραμμα να κάνω το secure erase?
    Aπλή απάντηση.
    Βάζεις τον SSD επάνω,ένα CDάκι Windows 10,στον υπολογιστή σου βρίσκεις το boot menu(F8 για ASUS μητρικές,F11 ή F12 για κάποιες άλλες).Στο boot menu επιλέγεις εκκίνηση από UEFI στο DVD σου και προχωράς κανονικά.Κάνεις delete τα partitions όταν φτάσεις στο που θα εγκατασταθούν τα Winodws και είσαι ΟΚ.Δεν χρειάζεται κάτι άλλο ιδιαίτερο.
    (Αν θές ντε και καλά secure erase μια καλή επιλογή είναι το Acronis,φτιάχνεις ένα bootable CD και το τρέχεις)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Aπλή απάντηση.
    Βάζεις τον SSD επάνω,ένα CDάκι Windows 10,στον υπολογιστή σου βρίσκεις το boot menu(F8 για ASUS μητρικές,F11 ή F12 για κάποιες άλλες).Στο boot menu επιλέγεις εκκίνηση από UEFI στο DVD σου και προχωράς κανονικά.Κάνεις delete τα partitions όταν φτάσεις στο που θα εγκατασταθούν τα Winodws και είσαι ΟΚ.Δεν χρειάζεται κάτι άλλο ιδιαίτερο.
    (Αν θές ντε και καλά secure erase μια καλή επιλογή είναι το Acronis,φτιάχνεις ένα bootable CD και το τρέχεις)
    cd δεν παιζει οποτε usb. boot menu?!
    εγω μεχρι τωρα διαβασα οτι αν αλλάξω τα settings της μητρικης σε uefi only και ξεκινησω install απο usb, οταν φτασω στα partition -οπως λες- θα τα κανω delete και αυτοματα θα κάνει αλλαγη σε gpt πριν βαλει win. δεν θελω ντε και καλα secure.
    βρηκα επισης αυτο. https://docs.microsoft.com/en-us/win...artition-style

    edit: boot menu εννοεις την συντομευση για το τι θα μπουταρει πρωτο αντι να αλλαξεις τα priority απο bios?

  10. #100
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    cd δεν παιζει οποτε usb. boot menu?!
    εγω μεχρι τωρα διαβασα οτι αν αλλάξω τα settings της μητρικης σε uefi only και ξεκινησω install απο usb, οταν φτασω στα partition -οπως λες- θα τα κανω delete και αυτοματα θα κάνει αλλαγη σε gpt πριν βαλει win. δεν θελω ντε και καλα secure.
    βρηκα επισης αυτο. https://docs.microsoft.com/en-us/win...artition-style

    edit: boot menu εννοεις την συντομευση για το τι θα μπουταρει πρωτο αντι να αλλαξεις τα priority απο bios?
    To priority στο BIOS θα το αλλάξεις και θα βάλεις να ξεκινάει πρώτα από UEFI
    Μετά θα "κάψεις" ένα usb από το ISO των windows που έχεις, στις επιλογές του Rufus θα επιλέξεις GPT και UEFI (πρέπει και το ISO να υποστηρίζει τις επιλογές αυτές)
    Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση του συστήματος και θα επιλέξεις να μπουτάρεις από το στικάκι (συνήθως το κάνουμε από την επιλογή της μητρικής για instant boot πχ F8 ή F11 ανάλογα την μητρική) και όταν φτάσεις να σε ρωτάει η εγκατάσταση που να ρίξει τα windows, θα διαγράψεις όλον τον δίσκο και θα υποδείξεις τον καινό χώρο που έχει δημιουργηθεί από τις διαγραφές. Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το πρόγραμμα εγκατάστασης.

    *** UEFI και GPT δεν είναι κατ' ανάγκην δεμένα, μπορείς να έχεις gpt ακόμα και σε κοινό BIOS (CSM)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    To priority στο BIOS θα το αλλάξεις και θα βάλεις να ξεκινάει πρώτα από UEFI
    Μετά θα "κάψεις" ένα usb από το ISO των windows που έχεις, στις επιλογές του Rufus θα επιλέξεις GPT και UEFI (πρέπει και το ISO να υποστηρίζει τις επιλογές αυτές)
    Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση του συστήματος και θα επιλέξεις να μπουτάρεις από το στικάκι (συνήθως το κάνουμε από την επιλογή της μητρικής για instant boot πχ F8 ή F11 ανάλογα την μητρική) και όταν φτάσεις να σε ρωτάει η εγκατάσταση που να ρίξει τα windows, θα διαγράψεις όλον τον δίσκο και θα υποδείξεις τον καινό χώρο που έχει δημιουργηθεί από τις διαγραφές. Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το πρόγραμμα εγκατάστασης.

    *** UEFI και GPT δεν είναι κατ' ανάγκην δεμένα, μπορείς να έχεις gpt ακόμα και σε κοινό BIOS (CSM)
    ok εχω ετοιμο το στικ απο rufus με το iso που κατεβασα απο την ms. το έκανα gpt απο rufus. Θα κοιοταξω αυτο που λες για το boot priority γιατι δεν θυμαμαι να το εχω δει. εχω αυτα και στο 20.22 εχει την επιλογη. https://www.youtube.com/watch?v=hAukZs53fqQ

  12. #102
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ok εχω ετοιμο το στικ απο rufus με το iso που κατεβασα απο την ms. το έκανα gpt απο rufus. Θα κοιοταξω αυτο που λες για το boot priority γιατι δεν θυμαμαι να το εχω δει. εχω αυτα και στο 20.22 εχει την επιλογη. https://www.youtube.com/watch?v=hAukZs53fqQ
    Θα σου συνιστουσα να μην προσπαθήσεις με το Rufus,κατα καιρούς δεν μου δουλέυει καλά και δεν μπουτάρει σωστά.
    Πηγαινε με τον τρόπο της μαμάς.Βρες στο google το Windows 10 upgrade tool,εγκατέστησε το και φτιάξε ένα ESD bootable USB όπως θέλει η Microsoft.
    Δουλεύει 100%.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Θα σου συνιστουσα να μην προσπαθήσεις με το Rufus,κατα καιρούς δεν μου δουλέυει καλά και δεν μπουτάρει σωστά.
    Πηγαινε με τον τρόπο της μαμάς.Βρες στο google το Windows 10 upgrade tool,εγκατέστησε το και φτιάξε ένα ESD bootable USB όπως θέλει η Microsoft.
    Δουλεύει 100%.
    αν εννοεις το media creation tool δοκίμασα 2 φορες και απετυχε. το ιδιο και αρκετοι αλλοι.

  14. #104
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Θα σου συνιστουσα να μην προσπαθήσεις με το Rufus,κατα καιρούς δεν μου δουλέυει καλά και δεν μπουτάρει σωστά.
    Πηγαινε με τον τρόπο της μαμάς.Βρες στο google το Windows 10 upgrade tool,εγκατέστησε το και φτιάξε ένα ESD bootable USB όπως θέλει η Microsoft.
    Δουλεύει 100%.
    το rufus to 3.3 δουλεύει θαυμάσια, για να αποτύχει θα πρέπει να έχεις κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις ή λάθος iso
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #105
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ok εχω ετοιμο το στικ απο rufus με το iso που κατεβασα απο την ms. το έκανα gpt απο rufus. Θα κοιοταξω αυτο που λες για το boot priority γιατι δεν θυμαμαι να το εχω δει. εχω αυτα και στο 20.22 εχει την επιλογη. https://www.youtube.com/watch?v=hAukZs53fqQ
    στο uefi ρυθμίζεις να κάνει boot μόνο από uefi only σώζεις και στην επανεκκίνηση πατάς F12 για να μπεις στο boot menu. Εκεί επιλέγεις το στικάκι σου και ξεκινάει η διαδικασία
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 7 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757107 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF