Σελίδα 70 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2060656667686970717273747580120 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1036
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Ένα Dell που έχω στο γραφείο πάει αρκετά καλά, είναι του 1000ρικου όμως (δυο χρόνια έψηνα τον IT Manager να μου αλλάξει pc)

  2. #1037
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.496
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ένα Dell που έχω στο γραφείο πάει αρκετά καλά, είναι του 1000ρικου όμως (δυο χρόνια έψηνα τον IT Manager να μου αλλάξει pc)
    Γιατί επέλεξε το συγκεκριμένο; Ζήτησες εσύ small form factor;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1038
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γιατί επέλεξε το συγκεκριμένο; Ζήτησες εσύ small form factor;
    Όχι, τώρα παίρνουμε στο γραφείο μόνο τέτοια, δε ξέρω γιατί
    Μου λέει διάλεξε ενα, βρήκα το 2ο πιο ακριβό (i5 / 16 gb) και περιέργως μου το πήρε

  4. #1039
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχετε δοκιμάσει για εκτεταμένες περιόδους υπολογιστές γραφείου μικρού μεγέθους; Τους θεωρείτε αξιόπιστους;

    Έχω κάνει δοκιμή σε HP και δεν έχει βγει καλός. Επιπλέον βλέπω να πωλούνται κάμποσα HP refurbrished, που με κάνει να υποψιάζομαι μπόλικες επιστροφές από μη ευχαριστημένους πελάτες.

    Γνωρίζω ότι πληρώνεις περισσότερα για μηχάνημα χαμηλότερων προδιαγραφών, καθώς και για περιορισμένες δυνατότητες επιδιόρθωσης και αναβάθμισης, σε σχέση με κανονικό desktop. Όμως είναι φορές που ο χώρος έχει σημασία, όπως και η εμφάνιση ().
    τα refurbished, γενικά, δε σημαινει επιστροφή ελέω μάπα υλικού και γενικότερα απόδοσης αλλά είναι επειδή μια εταιρία ξεφορτώνεται υλικό ανα τριετία π.χ ή μια φίρμα άλλαξε πάροχο υπολογιστών και χρειάζεται να τα σπρώξει κ.ο.κ

    μιλώ εμπειρικά απο φορητούς και sff , που έχω στήσει και δει αρκετά στη πράξη και είδα μηχανήμα απο π.χ Νορβηγία , φορητούς, με εταιρικά αξεσουάρ

    Θα έλεγα σε γενικές γραμμές , για ένα μικρό μηχανηματάκι , εκτός αυτών των χαρακτηριστικών που αναφέρεις , να δεις να ψύχεται καλά (μη το στρουμώξεις πουθενά ) ή έστω βάλτο πάνω σε μια βάση με ανεμιστήρα

    Επίσης, να ξέρεις τι παίρνεις π.χ αν παίρνεις ένα τέτοιο μικρό με ήπιο επεξεργαστή και δουλεύεις Premiere όλη μέρα , προφανώς θα το δεις να ζορίζεται σε όλα του (cpu-gpu-ssd-psu) με άμεσο αντίκτυπο στην διάρκεια ζωής του

  5. #1040
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Τα NUC που έχω βάλει σαν USFF clients έχουν βγεί καλά από αξιοπιστία.Δεν είναι φτηνά,αλλά σε έλλειψη χώρου τα κουμπώνεις πίσω από την οθόνη κι έχεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα πχ για λογιστικά γραφεία και τέτοιου τύπου δουλειές.
    Σε περίπτωση εγγύησης φεύγουν για έλεγχο και επισκευή Intel Τσεχίας.
    Ένα μόνο μου έτυχε τέτοια περίπτωση.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #1041
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Θα ήθελα και εγώ λίγο τη βοήθεια από όσους γνωρίζουν από υπολογιστές.

    Έχω αυτή την στιγμή ένα υπολογιστή ASUS 9ετίας (Intel i3-3220 3.3GHz, 8GB Ram, 2x1TB HDD, NVDIA GeForce GT 620) και έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του. Επειδή από ένα πρόγραμμα του πανεπιστημίου ενδέχεται να βρεθεί ένα κονδύλι της τάξης των 800€ σκεφτόμουν μήπως είναι ευκαιρία να κάνω την κίνηση και να προχωρήσω σε αγορά νέου καθώς τα προγράμματα που θα χρησιμοποιούμε για την ανάλυση των δεδομένων θέλουν σχετικά καλή υπολογιστική δύναμη.

    Τα δεδομένα είναι:
    - Το κουτί να είναι λίγο εμφανίσιμο (RGB αλλά όχι κραυγαλέο)
    - Να έχει επεξεργαστή τουλάχιστον Intel i5
    - Έναν SSD 250MB και εναν HDD 1TB-2TB
    - Μια κάρτα γραφικών να μπορώ να παίζω και κανένα game στον ελευθερο μου χρόνο (όχι πολύ βαριά αλλά τύπου COD, GTA, FarCry, Tomb Raider, κτλ.)
    - Θα κρατήσω την οθόνη που έχω LG 23" (Flatron W2361V) ενώ υπάρχει δυνατότητα και για δεύτερο monitor (ένα LG 24" που δεν χρειάζεται πια ο πατέρας μου)
    - Επίσης θα κρατήσω τα υπόλοιπα περιφερειακά (keyboard, mouse, ηχεία, κτλ.)

    Τι λέτε; Θα μπορέσω να βρω κάτι ικανοποιητικό και αξιόπιστο σε αυτά τα λεφτά;

  7. #1042
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.166
    Εφικτότατο θα έλεγα, αν μιλάμε μόνο για κουτί. Στη χειρότερη να βάλεις 100-200 ευρώ μαξ και να έχεις σύστημα που φυσάει.

    Πέρισυ έκανα μια σύνθεση μόνος μου, θα μπορουσα αργότερα που θα έχω χρόνο να την παραθέσω. Νομίζω κάπου στο 800άρι κόστισε δεν θυμαμαι ακριβώς, τα περισσότερα από Άμαζον.

  8. #1043
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.068
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα και εγώ λίγο τη βοήθεια από όσους γνωρίζουν από υπολογιστές.

    Έχω αυτή την στιγμή ένα υπολογιστή ASUS 9ετίας (Intel i3-3220 3.3GHz, 8GB Ram, 2x1TB HDD, NVDIA GeForce GT 620) και έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του. Επειδή από ένα πρόγραμμα του πανεπιστημίου ενδέχεται να βρεθεί ένα κονδύλι της τάξης των 800€ σκεφτόμουν μήπως είναι ευκαιρία να κάνω την κίνηση και να προχωρήσω σε αγορά νέου καθώς τα προγράμματα που θα χρησιμοποιούμε για την ανάλυση των δεδομένων θέλουν σχετικά καλή υπολογιστική δύναμη.

    Τα δεδομένα είναι:
    - Το κουτί να είναι λίγο εμφανίσιμο (RGB αλλά όχι κραυγαλέο)
    - Να έχει επεξεργαστή τουλάχιστον Intel i5
    - Έναν SSD 250MB και εναν HDD 1TB-2TB
    - Μια κάρτα γραφικών να μπορώ να παίζω και κανένα game στον ελευθερο μου χρόνο (όχι πολύ βαριά αλλά τύπου COD, GTA, FarCry, Tomb Raider, κτλ.)
    - Θα κρατήσω την οθόνη που έχω LG 23" (Flatron W2361V) ενώ υπάρχει δυνατότητα και για δεύτερο monitor (ένα LG 24" που δεν χρειάζεται πια ο πατέρας μου)
    - Επίσης θα κρατήσω τα υπόλοιπα περιφερειακά (keyboard, mouse, ηχεία, κτλ.)

    Τι λέτε; Θα μπορέσω να βρω κάτι ικανοποιητικό και αξιόπιστο σε αυτά τα λεφτά;
    οριακα. δυστυχως η καρτα γραφικων θελει το μισο σου μπατζετ. καλυτερα να φτιαξεις ενα δυνατο μηχανημα χωρις καρτα γραφικων και οταν πεσουν -αν πεσουν- να παρεις μια της ταξης των 300ευρω. οι igpu που εχουν τωρα οι cpu πανω τους ειναι αρκετά καλες για απλα παιχνιδάκια. προφανως οχι για cod.

    κουτι 70ε
    psu 90ε
    mobo 80-100ε
    cpu 240-280ε
    ssd 500+hdd 2t 100ε
    ram 60e

    700 μαζι με καλωδια ανεμιστηρες

  9. #1044
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Για να αρχίσετε να σκέφτεστε σιγά σιγά(γιατί εκεί πάει το πράγμα) να κρατάτε τα παλιά σας μηχανήματα και να σηκώνετε ένα VM στο cloud να κάνει τα χαμαλίκια και τις δουλειές.Πλέον παίζουν και πολύ δυνατές συνθέσεις για διάφορα workflows.
    Με τα ρέστα ανακαινίζετε και το παλιό σας μηχάνημα.
    Μια αξιοπρεπής σύνδεση ίντερνετ χρειάζεται μόνο.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #1045
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.496
    Πρέπει να ανεβάσεις τον προϋπολογισμό σου τουλάχιστον κατά 200€ για να πάρεις κάτι καλό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις που ανέφερες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1046
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχετε δοκιμάσει για εκτεταμένες περιόδους υπολογιστές γραφείου μικρού μεγέθους; Τους θεωρείτε αξιόπιστους;

    Έχω κάνει δοκιμή σε HP και δεν έχει βγει καλός. Επιπλέον βλέπω να πωλούνται κάμποσα HP refurbrished, που με κάνει να υποψιάζομαι μπόλικες επιστροφές από μη ευχαριστημένους πελάτες.

    Γνωρίζω ότι πληρώνεις περισσότερα για μηχάνημα χαμηλότερων προδιαγραφών, καθώς και για περιορισμένες δυνατότητες επιδιόρθωσης και αναβάθμισης, σε σχέση με κανονικό desktop. Όμως είναι φορές που ο χώρος έχει σημασία, όπως και η εμφάνιση ().
    HP στη δουλειά εδώ και χρόνια (edit: OptiPlex 760) και πήρα και ένα Lenovo M73 refurbished για το σπίτι λίγο κατά τύχη (δεν έψαχνα SFF, αλλά η τιμή ήταν δελεαστική). Και τα δύο έχουν βγει άψογα γι'αυτό που είναι, μικρά, εμφανίσιμα και αξιόπιστα. Το Lenovo δεν το έχω ακούσει ποτέ, το HP και λόγω θέσης στο γραφείο ακούγεται, αλλά και πάλι σπάνια είναι ενοχλητικό. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τα δύο κατά τη γνώμη μου και προσοχή σε λεπτομέρειες που βελτιώνουν την εργονομία. Πολύ καλά μηχανήματα αν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ασχολείσαι με αναβαθμίσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 06/09/2021 στις 13:47.

  12. #1047
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.473
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχετε δοκιμάσει για εκτεταμένες περιόδους υπολογιστές γραφείου μικρού μεγέθους; Τους θεωρείτε αξιόπιστους;

    Έχω κάνει δοκιμή σε HP και δεν έχει βγει καλός. Επιπλέον βλέπω να πωλούνται κάμποσα HP refurbrished, που με κάνει να υποψιάζομαι μπόλικες επιστροφές από μη ευχαριστημένους πελάτες.

    Γνωρίζω ότι πληρώνεις περισσότερα για μηχάνημα χαμηλότερων προδιαγραφών, καθώς και για περιορισμένες δυνατότητες επιδιόρθωσης και αναβάθμισης, σε σχέση με κανονικό desktop. Όμως είναι φορές που ο χώρος έχει σημασία, όπως και η εμφάνιση ().
    Όσον αφορά τα refurbished, έχω πάρει 2 φορές και δεν έμεινα ευχαριστημένος, άρχισαν να κουράζονται σχετικά γρήγορα χωρίς καμιά σοβαρή χρήση. Με μτχ πράγματα (πχ από insomnia) είχα καλύτερη τύχη. Αναλυτικότερα, έχω ένα HP https://support.hp.com/us-en/product...ment/c04548612 συνδεδεμένο με την TV μου για χρήση "σμαρτ" (ίντερνετ, νετφλιξ, ταίνιες) και ήταν λίγο αργό, η λύση ήταν ένας ssd και τώρα είναι αξιοπρεπές για την συγκεκριμένη χρήση. Σαν κύριο pc όμως έχω έναν g3258/SSD/8GB RAM σε κουτί turbo-x ssf case https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...f-case_2257025 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, δουλεύει καλά, χωρίς κολλήματα και μόνο η αυξημένη θερμοκρασία δείχνει ότι είναι λίγο στριμωγμένα τα πράγματα εκεί μέσα. Πάντως, τον έχω αρκετά χρόνια ήδη, αρκετές φορές μένει ανοικτός όλο το 24ωρο (αν και πλέον σε sleep mode) και ακόμα τσουλάει μια χαρά!
    Θέλω να πω πως αν βάλεις ποιοτικά πράγματα μέσα, νομίζω πως ένα SSF κουτί θα δουλέψει καλά, τουλάχιστον για ψιλονορμάλ χρήση.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  13. #1048
    Έχουμε και λέμε ,όλα τα sff είναι μια χαρά αρκεί να μην έχουμε απαιτήσεις γραφικών , game κλπ.
    Για απλά πράγματα είναι super , word, youtube, internet κλπ , ότι κάνει ένας καθημερινός χρήστης.
    Από αξιοπιστία είναι σχεδόν τα ίδια, ένα κλικ παραπάνω στα HP γιατί μπορείς μέσα από το bios να ρυθμίσεις το fan τους , και στα dell.
    Αυτό που θέλει προσοχή είναι να είναι τουλάχιστον με 8 gb ram και ssd δίσκο αλλιώς μην το πάρεις καν.
    Υπάρχουν και τα intel nuk αλλά είναι αρκετά ακριβά.
    Σχετικά με τα refurbished , δεν είναι τίποτα άλλο από μηχανήματα που πάει ένας έμπορος και τα αγοράζει από οργανισμούς , ΟΤΕ ,ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ κλπ.
    Παίρνει 1000 κομμάτια τα μαζεύει και τα δίνει . Το κακό είναι ότι ενώ σου δίνουν εγγύηση, αν σου χαλάσει μπορεί να σου πουν άνετα ότι δεν έχουν να σε καλύψουν και να σε πιστώσουν.
    Χωρις να είναι διαφημηση στην ελλαδα δυο είναι που φερνουν refurbished , https://www.alfanet.gr/ και https://www.digitalmountains.gr/ και από Γερμανια https://www.lapstore.de/.
    Αυτά από μένα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #1049
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα και εγώ λίγο τη βοήθεια από όσους γνωρίζουν από υπολογιστές.

    Έχω αυτή την στιγμή ένα υπολογιστή ASUS 9ετίας (Intel i3-3220 3.3GHz, 8GB Ram, 2x1TB HDD, NVDIA GeForce GT 620) και έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του. Επειδή από ένα πρόγραμμα του πανεπιστημίου ενδέχεται να βρεθεί ένα κονδύλι της τάξης των 800€ σκεφτόμουν μήπως είναι ευκαιρία να κάνω την κίνηση και να προχωρήσω σε αγορά νέου καθώς τα προγράμματα που θα χρησιμοποιούμε για την ανάλυση των δεδομένων θέλουν σχετικά καλή υπολογιστική δύναμη.

    Τα δεδομένα είναι:
    - Το κουτί να είναι λίγο εμφανίσιμο (RGB αλλά όχι κραυγαλέο)
    - Να έχει επεξεργαστή τουλάχιστον Intel i5
    - Έναν SSD 250MB και εναν HDD 1TB-2TB
    - Μια κάρτα γραφικών να μπορώ να παίζω και κανένα game στον ελευθερο μου χρόνο (όχι πολύ βαριά αλλά τύπου COD, GTA, FarCry, Tomb Raider, κτλ.)
    - Θα κρατήσω την οθόνη που έχω LG 23" (Flatron W2361V) ενώ υπάρχει δυνατότητα και για δεύτερο monitor (ένα LG 24" που δεν χρειάζεται πια ο πατέρας μου)
    - Επίσης θα κρατήσω τα υπόλοιπα περιφερειακά (keyboard, mouse, ηχεία, κτλ.)

    Τι λέτε; Θα μπορέσω να βρω κάτι ικανοποιητικό και αξιόπιστο σε αυτά τα λεφτά;
    ο i3-3220 για δουλειές καθημερινής χρήσης και γραφείου ακόμα είναι μια χαρά... Δεν του λείπει η υπολογιστική ισχύ. Εχει καλό single core με αποτέλεσμα ακόμα να ανταποκρίνεται θαυμάσια στις εφαρμογές που χρησιμοποιεί το 90% των χρηστών. Θα γονατίσει μόνο άμα τρέξεις απαιτητικές πολυπύρηνες εφαρμογές (συνήθως επεξεργασία video , 3d cad κλπ) και φυσικά σε απαιτητικά παιχνίδια (αν και εκεί η κάρτα γραφικών είναι αυτή που θα πρέπει να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά).
    Βάλτου πάνω έναν ssd, και κράτα τα λεφτά να αναβαθμιστείς σε 2-3 χρόνια...Με έναν ssd σε sata3 που θα έχει πάνω το λειτουργικό, τις εφαρμογές και τα συχνά χρησιμοποιούμενα αρχεία θα δεις μεγάλη διαφορά στην χρήση...

    Αυτή την στιγμή σου γράφω από ένα sff 6300hp του 2013 με I3-3220, με ssd (σε sata2...) και παρ' όλο τα μόλις 4gb ram ddr3 στα 10άρια δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και δεν μου κακοφαίνεται παρ' όλο που είμαι συνηθισμένος στον i5-10gen του σπιτιού μου. Απλά λόγω της χαμηλής ram φροντίζω να μην έχω ανοικτές πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και πολλές καρτέλες στον browser. - με 8gb δεν θα είχα ούτε αυτό... Οι επεξεργαστές πλέον έχουν γίνει τόσο ισχυροί που οι περιοριστικοί παράγοντες είναι αλλού...Καθάρισε καλά το λειτουργικό ή ακόμα καλύτερα κάνε clean insall σε έναν ssd και θα δεις τι εννοώ...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 06/09/2021 στις 18:27.

  15. #1050
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.473
    Πάντως, έχω παρατηρήσει ότι πολύ σημαντικός είναι και ο ρόλος μιας ποιοτικής μητρικής, κάτι που συχνά παραβλέπεται.
    Επίσης, παίζει ρόλο και ο χρήστης, πόσο φορτώνει το pc με χαζομάρες που το κουράζουν αδίκως.
    Στην δουλειά μου, έχω E8400 (core2duo είναι αυτό, έτσι? Υπερδεκαετίας...) /4GB RAM/SSD και δουλεύω illustrator/Photoshop/corel συν τα γραφείου/ίντερνετ χωρίς πρόβλημα.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF