Σελίδα 76 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2666717273747576777879808186126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.126 έως 1.140 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1126
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Καλά,καλά.Κόβομαι μόνος μου και τρώω πλοκ.
    Συνημμένο 431221
    Ban τον boustη τώρα! Ζηλεύουμε λέμε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #1127
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Και στην τιμή της ελληνικής 50άρας.Και Fiber To Home εδώ και αρκετό καιρό στις πόλεις.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #1128
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Και στην τιμή της ελληνικής 50άρας.Και Fiber To Home εδώ και αρκετό καιρό στις πόλεις.
    Επειδή ο γιος μου ασχολείται σοβαρά με διαδικτυακά παιχνίδια, μου έχει αναφέρει ότι μονίμως κορεάτες και Ιάπωνες τους τσακίζουν. Ο λόγος; Έχουν ξεπεράσει προ πολλού τα 5 γιγα.... Ισχύει η με δουλεύει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #1129
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επειδή ο γιος μου ασχολείται σοβαρά με διαδικτυακά παιχνίδια, μου έχει αναφέρει ότι μονίμως κορεάτες και Ιάπωνες τους τσακίζουν. Ο λόγος; Έχουν ξεπεράσει προ πολλού τα 5 γιγα.... Ισχύει η με δουλεύει;
    Δεν θα το έλεγα απίθανο.Είναι Hi Tech χώρες.
    Όπως επίσης δύο χώρες με το γρηγορότερο ίντερνετ πανευρωπαϊκά είναι η Ουκρανία και η Ρουμανία,κι όλες οι πρώην Ανατολικές.Ας είναι καλά το παλαιό κομμουνιστικό καθεστώς που σε όλα τα μπλόκ κατοικιών είχαν υπόγειες προβλέψεις για καλωδίωση κι έχουν περάσει από εκεί οπτική ίνα.
    Ουκρανία ειδικά το κόστος 1 Gbps γραμμής με 7€/μήνα με κάνει να ετοιμάζομαι να βάλω τα κλάματα ως Έλλην.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #1130
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ναι, λόγω σύνδεσης τους τσακίζουν, όχι επειδή ο εγκέφαλός τους δουλεύει x5.

  6. #1131
    Θέμα ping είναι τα διαδικτυακά παιχνίδια. Τι να το κάνω τα 100gbps αν έχουν υψηλό ping.
    Latency ελληνιστί.
    Με οπτική ινα είσαι στο ελάχιστο....

  7. #1132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Ο μικρός μου γιος κάνει stream ένα game που στην Κορέα γίνεται της κακομοίρας.
    Το Lol.
    Μου λέει λοιπόν ότι κάθε χρόνο γίνεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα και όλες οι ομάδες πάνε για την δεύτερη θέση και πίσω.
    Το δε ίντερνετ τους είναι το καλύτερο που υπάρχει.

  8. #1133
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ο μικρός μου γιος κάνει stream ένα game που στην Κορέα γίνεται της κακομοίρας.
    Το Lol.
    Μου λέει λοιπόν ότι κάθε χρόνο γίνεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα και όλες οι ομάδες πάνε για την δεύτερη θέση και πίσω.
    Το δε ίντερνετ τους είναι το καλύτερο που υπάρχει.
    Αυτό παίζει (κυρίως) και ο δικός μου.... Και επίσης το ίδιο λέει, δεν πιάνονται οι κορεάτες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #1134
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στη γκορέα το πρωτάθλημα online gaming είναι πιο σημαντικό από αθλήματα όπως μπάσκετ και ποδόσφαιρο. Γεμίζουν τα γήπεδα με κόσμο που παρακολουθεί gamers, ενώ πολλοί το παρακολουθούν από online streaming.

    Αν δεν θέλεις να αναμεταδίδεις σε πραγματικό χρόνο το παιχνίδι, αυτό που σε νοιάζει στα παιχνίδια είναι το latency (π.χ. 20 msec) και όχι ο ρυθμός αναμετάδοσης δεδομένων (Mbps, Gbps).

    Το FTTH έχει συνήθως καλύτερο latency από το VDSL2. Επίσης, το ADSL, αν και πιο αργό, κάποιες φορές έχει καλύτερο latency από το VDSL2.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/10/2021 στις 19:46.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό παίζει (κυρίως) και ο δικός μου.... Και επίσης το ίδιο λέει, δεν πιάνονται οι κορεάτες
    Τι τραβαμε εμεις οι πατεραδες!!!!

  11. #1136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    για να μη με ζαλιζει ο μικρος πηρα στο 13888.......
    με δωρεαν αναβαθμιση ρουτερ και προσεκτικες ρυθμισεις σε 50αρα vdsl εχω σταθερα μονοψηφιο ping

  12. #1137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αν το χαμηλό ping είναι η κυρίως προτεραιότητά σας, κάντε ένα τηλ στον πάροχο και ζητήστε το "fast path"... Σαφώς και δεν είναι πανάκεια ούτε κάτι που δεν έχει μειονεκτήματα αλλού, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει αισθητή μείωση στο latency - και είναι και δωρεάν...Αρκεί να πέσετε σε λίγο ψαγμένο τεχνικό που να ξέρει και να κάνει τις σωστές ρυθμίσεις....

  13. #1138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Αυτο μου εφτιαξαν...
    Tο fast path
    Τι μειονεκτηματα εχει;

  14. #1139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Αυτο μου εφτιαξαν...
    Tο fast path
    Τι μειονεκτηματα εχει;
    Απ' όσο γνωρίζω (δεν είμαι ειδικός) μπορεί να επιφέρει μια μείωση της μέγιστης ταχύτητας και του bandwith και μια αυξημένη πιθανότητα για disconnects...
    Όλα όμως είναι σχετικά και εξαρτώνται τόσο από το location του κάθε χρήστη όσο και από την λιγότερη ή περισσότερη αποτελεσματικότητα των ρυθμίσεων που θα εφαρμοστούν...Πάντως σε όσα παραδείγματα ξέρω υπήρξε βελτίωση στο latency με ελάχιστες ή καθόλου παρενέργειες...

  15. #1140
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Αυτο μου εφτιαξαν...
    Tο fast path
    Τι μειονεκτηματα εχει;
    To fast path δουλεύει καλά σε γραμμές που δεν έχουν πολύ θόρυβο και άρα δεν απαιτείται εντατική διόρθωση λαθών σε φυσικό επίπεδο από τα πρωτόκολλα ADSL/VDSL.

    Το interleaved είναι μία από τις πολλές μεθόδους διόρθωσης σφαλμάτων, ώστε να επιτυγχάνεται σταθερότητα στη γραμμή και υψηλή ταχύτητα. Αν υπάρχει κακή ποιότητα καλωδίων και πολύς θόρυβος, τότε είναι απαραίτητη, σε συνδυασμό με άλλες μεθόδους.

    Εφόσον η γραμμή δεν έχει θόρυβο και άλλα μειονεκτήματα από κακής ποιότητας χαλκό, τότε μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να παρεμβαίνουν λιγότεροι αλγόριθμοι διόρθωσης, αφού αυτοί δεν είναι απαραίτητοι.

    Γενικά, στη μετάδοση σημάτων, τα σφάλματα είναι σχεδόν πανταχού παρόντα. Οπότε σε διάφορα επίπεδα της δικτύωσης εφαρμόζονται αλγόριθμοι διόρθωσης, ώστε να φθάνει σωστά η πληροφορία. Αυτοί όμως επιφέρουν καθυστερήσεις στη μετάδοση του σήματος, μιας και παρεμβαίνουν διάφορες ρουτίνες επεξεργασίας. Αυτές σε round trip (πήγαινε-έλα) μπορούν να επιφέρουν από 10 μέχρι 40 msec καθυστέρηση. Στο browsing δεν είναι αισθητά, ούτε στο video streaming, όπου θέλεις καλή ταχύτητα, αλλά στο gaming τα 40 msec είναι κρίσιμα.

    Όμως, στην περίπτωση που ενεργοποιήσεις fast path (ουσιαστικά δηλαδή απενεργοποιείς την αυξημένη δυνατότητα διόρθωσης σφαλμάτων του interleaved) σε γραμμή που δεν είναι καλής ποιότητας, τότε θα φθάνουν συνέχεια αλλοιωμένα σήματα στον αποδέκτη, η ταχύτητα θα πέφτει και τελικά το modem/router θα κάνει αποσύνδεση για να επανασυγχρονίσει σε ταχύτητα που μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή. Ο αποσυγχρονιστμό θα επαναλαμβάνεται περιστασιακά και θα σε αφήνει χωρίς σύνδεση για 1 έως 6 λεπτά.

    Φαντάσου έναν κινητήρα με καρμπυρατέρ να δουλεύει με τέλειο καύσιμο, σε σταθερές περιβαλλοντικές συνθήκες. Του κάνεις μία ωραία ρύθμιση στις βελόνες και δουλεύει τέλεια. Αν όμως αρχίσει ο Βασίλης να βάζει βενζίνη σε κάθε χωριουδάκι και να ανεβοκατεβαίνει βουνά με αλλαγές στην θερμοκρασία και στην περιεκτικότητα οξυγόνου, τότε θέλεις μία πιο γενική ρύθμιση, η οποία δεν αποδίδει τέλεια παντού, αλλά αρκετά καλά στις μεταβλητές συνθήκες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/10/2021 στις 11:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF