Σελίδα 8 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858108 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    στο uefi ρυθμίζεις να κάνει boot μόνο από uefi only σώζεις και στην επανεκκίνηση πατάς F12 για να μπεις στο boot menu. Εκεί επιλέγεις το στικάκι σου και ξεκινάει η διαδικασία
    Ωραια ευχαριστώ. Ειμαι ετοιμος να αποτύχει! Χαχα
    Σκεφτηκα πριν απο ολα να φλασαρω bios μιας και ειναι αρχαια αλλα λεω ασε οτι δουλευει στην ησυχια του. Δεν ειμαι να εχω και αλλα προβλήματα. Ετσι για την ιστορια, το fresh start των win10 δεν εκανε τπτ. Εκτος βεβαια αν εχω αλλο προβλημα στο pc αλλα δεν φαινετε κατι. Μονο το samsung magician μου εβγαλε οτι ο ssd ειναι αργος αλλα το sentinel δεν βρηκε κανενα προβλημα. Λενε και αλλοι οτι το magician δεν δουλευει καλα οποτε δεν ασχολουμε προς το παρον. Αν μετα το φορματ εχω θεμα θα αρχισω να ψάχνομαι. Μεχρι τωρα δουλευε πολυ καλα παντως το μηχανημα.

  2. #107
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Ένας λόγος για να δείχνει το ματζισιαν ότι είναι αργός ο δίσκος είναι να έχεις τον κοντρολερ σε λειτουργία συμβατότητας και όχι σε achi mode. Δες κι αυτό στο BIOS.

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    λοιπον το έκανα το φορματ ολα πηγαν καλα και γυρισε σε uefi. Δυστυχως ο δισκος ενω ειναι σε achi δεν δουλευει σωστα. τον μετρησα και με το crystalmark και ειναι αρκετά χαμηλα. δεν ξερω αν αυτο φαινετε βεβαια πουθενα αλλου εκτος απο bench. Θα μαθω ομως πολύ συντομα. Τωρα που ολα ειναι φρεσκα πρεπει να φυγουν και τα κολλήματα. Το μηχάνημα εχει 5 πράγματα πανω ολα κι ολα. Αν δεν δουλευει σωστα θα κοιτάξω πρωτα τον δίσκο μιας και τα υπολοιπα δεν δειχνουν κατι. Εχω κάνει και memtest, και cpu bench κτλ.

  4. #109
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ένας λόγος για να δείχνει το ματζισιαν ότι είναι αργός ο δίσκος είναι να έχεις τον κοντρολερ σε λειτουργία συμβατότητας και όχι σε achi mode. Δες κι αυτό στο BIOS.
    Από 6η γενιά Intel και μετά έχει εξαφανιστεί η επιλογή για compatibility.Μόνο AHCI.Εξαιρετικά δύσκολο να αναβαθμίσεις π.χ μηχάνημα με ΧΡ.
    Κ6 εξακολουθεί να είναι χρήσιμη η πληροφορία ποιά μητρική φοράει το PC.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Για την εφαρμογή του raid είναι πάντα καλή πρακτική να επιλέξουμε δίσκους ακριβώς ίδιους(μάρκα,τύπο,χωρητικότητα) και εννοείται καινούριους.
    Εγώ πάντως όταν είναι για να φτιάξω raid αποφεύγω μαζικές αγορές των δίσκων. Τους αγοράζω σπαστά και απο διαφορετικές πηγές ωστε να είναι πιο πιθανό να ανήκουν σε διαφορετικές παρτίδες ωστε σε περίπτωση πιθανού κατασκευαστικού λάθους να μην σου σκάσουν όλοι μαζί. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο όταν μιλάμε για SSDs που έχω δεί να σκάει δίσκος να αλλάζει με καινούριο και να σκάει ο 2ος παλιός την ώρα του rebuilt (και μιλάμε για enterprise δίσκους).

    Ωραίο για bedtime reading είναι ενα paper της google σχετικα με flash δίσκους

    Flash Reliability in Production: The Expected and the Unexpected
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Από 6η γενιά Intel και μετά έχει εξαφανιστεί η επιλογή για compatibility.Μόνο AHCI.Εξαιρετικά δύσκολο να αναβαθμίσεις π.χ μηχάνημα με ΧΡ.
    Κ6 εξακολουθεί να είναι χρήσιμη η πληροφορία ποιά μητρική φοράει το PC.
    σορυ δεν ειδα οτι με ρωτησες. αυτη εχω https://www.gigabyte.com/Motherboard...7-EU-rev-10#ov

  7. #112
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σορυ δεν ειδα οτι με ρωτησες. αυτη εχω https://www.gigabyte.com/Motherboard...7-EU-rev-10#ov
    Ωραία,έχεις παιχνιδάδικη μητρική με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.Να υποθέσω ότι πας να κάνεις Raid με δύο δίσκους SSD κανονικούς 2.5" κι όχι δίσκους τύπου Μ2(σκέτο τσιπάκι που κουμπώνει στην μητρική) έτσι?

    Χοντρικά πρέπει να εντοπίσεις τις αριθμημένες υποδοχές SATA που συνδέονται οι δίσκοι.Oι SATA από 0-5 ελέγχονται από τον Intel SATA Controller και οι 6-7 από τον έξτρα controller της ASM.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να έχεις σωστό RAID πρέπει οι δίσκοι να είναι αυστηρά στα SATA 0 έως 6 Ή δύο δίσκοι στο 6 και 7,γιατί διαχειρίζονται από διαφορετικούς controllers.

    Θα βοηθηθείς και από το manual
    http://download.gigabyte.eu/FileList...-gaming7_e.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 02/12/2018 στις 13:10.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ωραία,έχεις παιχνιδάδικη μητρική με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.Να υποθέσω ότι πας να κάνεις Raid με δύο δίσκους SSD κανονικούς 2.5" κι όχι δίσκους τύπου Μ2(σκέτο τσιπάκι που κουμπώνει στην μητρική) έτσι?

    Χοντρικά πρέπει να εντοπίσεις τις αριθμημένες υποδοχές SATA που συνδέονται οι δίσκοι.Oι SATA από 0-5 ελέγχονται από τον Intel SATA Controller και οι 6-7 από τον έξτρα controller της ASM.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να έχεις σωστό RAID πρέπει οι δίσκοι να είναι αυστηρά στα SATA 0 έως 6 Ή δύο δίσκοι στο 6 και 7,γιατί διαχειρίζονται από διαφορετικούς controllers.

    Θα βοηθηθείς και από το manual
    http://download.gigabyte.eu/FileList...-gaming7_e.pdf
    κατσε μπερδευτήκαμε. εγω δεν θελω να κανω raid

  9. #114
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κατσε μπερδευτήκαμε. εγω δεν θελω να κανω raid
    Αν θες λοιπόν με τον ένα δίσκο να τσεκάρεις, σύνδεσέ τον πρώτα σε ένα οποιοδήποτε SATA από 0-5 και ξεκίνα Windows και κάνε τις μετρήσεις σου.Επανέλαβε την διαδικασία συνδέοντας τον δίσκο στο 6 ή το 7,και σύγκρινε τα αποτελέσματα.Άν τα αποτελέσματα είναι ίδια(και όχι καλά) υποπτευόμαστε τον δίσκο,αν έχουμε διαφορά τότε ξαναβλέπουμε τους SATA Controllers.
    Επίσης με το μοντέλο του SSD έχουμε μια ιδέα για τις ονομαστικές ταχύτητες που πρέπει να περιμένουμε και με ένα crystal disk speed μπορούμε να ελέγξουμε εάν είμαστε ΟΚ.
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 02/12/2018 στις 13:35.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Αν θες λοιπόν με τον ένα δίσκο να τσεκάρεις, σύνδεσέ τον πρώτα σε ένα οποιοδήποτε SATA από 0-5 και ξεκίνα Windows και κάνε τις μετρήσεις σου.Επανέλαβε την διαδικασία συνδέοντας τον δίσκο στο 6 ή το 7,και σύγκρινε τα αποτελέσματα.Άν τα αποτελέσματα είναι ίδια(και όχι καλά) υποπτευόμαστε τον δίσκο,αν έχουμε διαφορά τότε ξαναβλέπουμε τους SATA Controllers.
    Επίσης με το μοντέλο του SSD έχουμε μια ιδέα για τις ονομαστικές ταχύτητες που πρέπει να περιμένουμε και με ένα crystal disk speed μπορούμε να ελέγξουμε εάν είμαστε ΟΚ.
    850 evo. βρηκα οτι υπάρχουν νεοι drivers οποτε θα τους περάσω και θα επανέλθω
    Intel SATA Preinstall driver
    (For AHCI / RAID Mode)
    (Note) Win10 ver.1709 \ver.1803 supported.
    (Note) Windows setup to read from USB thumb drive.
    εννοει να τους εχω σε usb και να τους κάνω install απο εκει?!

  11. #116
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    850 evo. βρηκα οτι υπάρχουν νεοι drivers οποτε θα τους περάσω και θα επανέλθω
    Intel SATA Preinstall driver
    (For AHCI / RAID Mode)
    (Note) Win10 ver.1709 \ver.1803 supported
    (Note) Windows setup to read from USB thumb drive.
    εννοει να τους εχω σε usb και να τους κάνω install απο εκει?!
    Eννοεί το εξής:
    Αν έχεις προσέξει κατα την εγκατάσταση των Windows εμφανίζεται στα αρχικά στάδια μια επιλογή κάτω LOAD DRIVERS άν το λειτουργικό σου δεν αναγνωρίζει κάποιο δίσκο με τους native drivers των Windows.Σε αυτήν την περίπτωση μόνο,για να προχωρήσει η εγκατάσταση και να δει τον δίσκο πρέπει να βάλεις ένα στικάκι με τους drivers και να οδηγήσεις να πάει να βρει τους drivers από εκεί στην εγκατάσταση.
    Στην περίπτωση που βλέπει κανονικά τον Samsung,προχωράς κανονικά την εγκατάσταση και μετά εγκαθιστάς τους νεώτερους drivers.Το στικάκι με τους drivers συνήθως χρειάζεται εάν πας να εγκαταστήσεις παλιότερο ή άλλο λειτουργικό που δεν έχει ενσωματωμένους drivers για τον Samsung
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #117
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως όταν είναι για να φτιάξω raid αποφεύγω μαζικές αγορές των δίσκων. Τους αγοράζω σπαστά και απο διαφορετικές πηγές ωστε να είναι πιο πιθανό να ανήκουν σε διαφορετικές παρτίδες ωστε σε περίπτωση πιθανού κατασκευαστικού λάθους να μην σου σκάσουν όλοι μαζί. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο όταν μιλάμε για SSDs που έχω δεί να σκάει δίσκος να αλλάζει με καινούριο και να σκάει ο 2ος παλιός την ώρα του rebuilt (και μιλάμε για enterprise δίσκους).
    Σωστά. Μειώνεις έτσι την πιθανότητα μαζικης αστοχίας. Εγώ την τελευταία πενταετία τουλάχιστον στους raid βάζω και διαφορετική μάρκα δίσκων . Ίδια χωρητικότητα αλλά διαφορετικός κατασκευαστής

  13. #118
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Eννοεί το εξής:
    Αν έχεις προσέξει κατα την εγκατάσταση των Windows εμφανίζεται στα αρχικά στάδια μια επιλογή κάτω LOAD DRIVERS άν το λειτουργικό σου δεν αναγνωρίζει κάποιο δίσκο με τους native drivers των Windows.Σε αυτήν την περίπτωση μόνο,για να προχωρήσει η εγκατάσταση και να δει τον δίσκο πρέπει να βάλεις ένα στικάκι με τους drivers και να οδηγήσεις να πάει να βρει τους drivers από εκεί στην εγκατάσταση.
    Στην περίπτωση που βλέπει κανονικά τον Samsung,προχωράς κανονικά την εγκατάσταση και μετά εγκαθιστάς τους νεώτερους drivers.Το στικάκι με τους drivers συνήθως χρειάζεται εάν πας να εγκαταστήσεις παλιότερο ή άλλο λειτουργικό που δεν έχει ενσωματωμένους drivers για τον Samsung
    Όχι για τον δίσκο ρε συ Γιάννη, οι drivers είναι για τον κοντρολερ της μητρικής, δεν έχουν σχέση με τον κατασκευαστή του δίσκου. Η διαδικασία που περιγράφεις είναι για να δει το λειτουργικό τον κοντρολερ που πάνω του είναι ο δίσκος.

  14. #119
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Σωστά. Μειώνεις έτσι την πιθανότητα μαζικης αστοχίας. Εγώ την τελευταία πενταετία τουλάχιστον στους raid βάζω και διαφορετική μάρκα δίσκων . Ίδια χωρητικότητα αλλά διαφορετικός κατασκευαστής
    Εξαιρετική βέβαια και η δυνατότητα των καλών-ακριβών controller στους server να κάνουν JBOD RAID,οπότε είναι κι αυτό μια καλή επιλογή για να μην ασχολείσαι με τύπο και παρτίδα δίσκου.Στους Dell o H830 το δουλεύει τέλεια μπορώ να πω.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #120
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όχι για τον δίσκο ρε συ Γιάννη, οι drivers είναι για τον κοντρολερ της μητρικής, δεν έχουν σχέση με τον κατασκευαστή του δίσκου. Η διαδικασία που περιγράφεις είναι για να δει το λειτουργικό τον κοντρολερ που πάνω του είναι ο δίσκος.
    Ναι,αλλά οι preintallation drivers είναι αυτό ακριβώς.Και γι'αυτό ρωτώ αν βλέπει ή όχι τον δίσκο κατά την εγκατάσταση.
    Και η Samsung θυμάμαι ότι δίνει drivers ειδικά για τους Μ2 της που συχνά-πυκνά δυσκολεύονται να τους δουν τα Windows στην εγκατάσταση.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 8 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858108 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF