Σελίδα 87 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3777828384858687888990919297137 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.291 έως 1.305 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πήρα το extreme pro 128 στα 25€ από πλαίσιο.
    Σκοτώνει.
    300mb/sec για μεταφορά 50-60 GB απροβληματιστα.
    Το είχα σταμπαρει από περισυ.
    Αμ..σας τα ελεγα για τον extreme.

  2. #1292
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Εγώ πάντως σε άκουσα και το πήρα. Πρώτες εντυπώσεις σε USB 2.0, είναι ΟΚ. Γράφει με 27-29 MByte/sec τα μεγάλα αρχεία και αρκετά γρήγορα τα μικρά (1-7 MByte/sec). Το μέγεθός του είναι μια χαρά, δεν το λες μεγάλο, ούτε βέβαια μικρό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αικστρύμ.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	12,1 KB 
ID:	432709


    Έχω μερικά μικρά φλασάκια, κάποια εκ των οποίων σχετικά σβέλτα. Το μικρότερο φλασάκι που έχω είναι το A-Data PD15 Ultra-Slim 4 GByte. Υπάρχει πάντα μέσα στο πορτοφόλι εδώ και χρόνια. Αργό, αλλά αμελητέο στο κουβάλημα, αφού έχει βάρος 3 γραμμάρια και διαστάσεις 39.8mm x 15mm x 2.1mm.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/12/2021 στις 19:38.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1293
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Εχει μεγαλες διαφορες η ταχυτητα απο usb2 σε usb3.

  4. #1294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω μερικά μικρά φλασάκια, κάποια εκ των οποίων σχετικά σβέλτα. Το μικρότερο φλασάκι που έχω είναι το A-Data PD15 Ultra-Slim 4 GByte. Υπάρχει πάντα μέσα στο πορτοφόλι εδώ και χρόνια. Αργό, αλλά αμελητέο στο κουβάλημα, αφού έχει βάρος 3 γραμμάρια και διαστάσεις 39.8mm x 15mm x 2.1mm.
    Επειδή αναφέρεσαι συνεχώς σε USB 2.0 όπου μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο οι ταχύτες USB 3.0. Αν το ζητούμενο είναι οι διαστάσεις υπάρχει και η λύση των SD Cards όπου με έναν (ή και περισσότερους) μίνι reader τύπου Kingston-MicroSD-Reader μπορείς να έχεις μαζί σου πολύ υλικό.

    Αυτό έκανα παλιότερα που δούλευα ως τεχνικός και έπρεπε να κουβαλάω μαζί μου πολλά λειτουργικά και προγράμματα και είχα φτιάξει πολλές bootable sd-cards

  5. #1295
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πριν από μερικά χρόνια είχα δεκάδες κάρτες microSD και δεκάδες USB flash disks, έτοιμα γραμμένα με το υλικό που ήθελα, για άμεση εγκατάσταση λογισμικού. Χρησιμοποιούσα και USB microSD adaptors.

    Πλέον δεν μου χρειάζεται καθημερινά κάτι τέτοιο. Χρειάζομαι λίγα USB 3.1 flash disks με μεγάλη ταχύτητα εγγραφής, μεγέθους 8 έως 64 GByte για περνάω γρήγορα ό,τι χρειάζομαι, καθώς και ένα μεγάλο σαν αποθήκη με τη συλλογή του απαραίτητου λογισμικού. Το μεγάλο το αγόρασα χθες, έχω κι ένα 64άρι. Όμως όλα τα υπόλοιπα είναι από 16 GByte και κάτω, οπότε οσονούπω θα πάρω τουλάχιστον ένα 64άρι ακόμα, μάλλον το Samsung Fit που συζητάμε πιο πάνω.

    Αν πέσουν σε λογικά επίπεδα οι τιμές των φορητών SSD, θα αγοράσω έναν 2 TByte για backup. Προς το παρόν με 240€ τα 2 TByte, δεν συμφέρει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1296
    Γεια σας και χαρά σας φίλοι μου.

    Ο μικρός μεγάλωσε και πλέον δεν τον καλύπτουν laptop για το gaming που θέλει να κάνει και μου ζαλίζει τον έρωτα.

    Να προσθέσω ότι ναι μεν τον καταλαβαίνω, αλλά η κάνουλα του ΚΙΝΑΛ αργεί να ανοίξει

    Οπότε, επειδή έχω χαθεί στο νετ με το τι παίζει, θα ήθελα μια εκτίμηση του τι θα έπρεπε να στήσω ή να πάρω έτοιμο
    για να έχει ένα αξιόπιστο και αξιόμαχο σύστημα, χωρίς να πουλήσω το νεφρό μου.
    Σίγουρα το μπάτζετ, αναλόγως της εποχής που θα αποφασιστεί η μετάβαση, μπορεί να είναι αρκετά φλέξιμπλ,
    αλλά προτιμώ να πάω στα πιο φθηνά πρώτα και μετά να δω τι μπορώ να προσθέσω στο μέλλον.

    Τώρα έχει ένα λαπτοπάκι Dell Inspiron 15 3576 (8G ram, i7 8552U, με GPU AMD Radeon 520 (2GB GDDR5)),
    με το οποίο την παλεύει αξιοπρεπέστατα, αλλά με τα mods κλπ που κατεβάζει κατά καιρούς "χρειάζεται"
    σαφώς καλύτερη κάρτα γραφικών. Η RAM είναι το μόνο που μπορώ να του αναβαθμίσω σε αυτό,
    αλλά από όσο διάβασα, πρακτικά η βελτίωση που θα έχει για αυτό που θέλει μπορεί να είναι από ελάχιστη
    ως και καμμία.

    Όλες οι προτάσεις (ακόμα και οι πανάκριβα παλαβές - π.χ. με έβαλε να δω τους pentagon ) είναι καλοδεχούμενες!

  7. #1297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Αφου απ οτι καταλαβα το θελει για gaming,κανε την πιο σωστη ερωτηση:
    Πιο παιχνιδι θελεις να παιζεις παιδι μου;
    Αν σου πει,γραψε το εδω και αμεσως θα σου πω ποσο θα παει .

  8. #1298
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Λαπτοπ ή desktop μηχάνημα σε ενδιαφέρει;
    Δυστυχώς σημαντικό πρόβλημα η αξία της κάρτας γραφικών,για μια αξιόλογη ώστε να παίξει τα σύγχρονα games θέλεις το λιγότερο 400-450ε (κάρτα που κόστιζε 200-200+ε το 2019).
    Την χρονιά που μας πέρασε αγόρασα gaming laptop και τελείωσα και το pc .
    Να μην πολυλογώ για λαπτοπ είσαι από ~χιλιάρικο πάνω(16ραμ,σχετικά καλό gpu κτλ) ,πιστεύω και το pc κάπου εκεί θα βγει αν δώσεις 400-450 για κάρτα γραφικών.
    Καλό το gaming laptop αλλά πολύ ευαίσθητο μηχάνημα,θα έχει φασαρία από τους ανεμιστήρες όταν παίζει ,χρειάζεται βάση με ανεμιστήρες οπωσδήποτε και γενικά δεν είναι για κακομεταχείριση.
    Επίσης χρειάζεται μια φορά τον χρόνο άνοιγμα σε μάστορα να το καθαρίζει από μέσα,κάποιοι μερακλήδες ιδιοκτήτες αλλάζουν και την πάστα.
    Σαν απόδοση πάντως καλή.Προτιμώ desktop pc 100%,δεν ζεσταίνεται τόσο .
    Μια πιο φτηνή εναλλακτική , να του πάρεις κονσόλα το σκέφτηκες ; Με 300ε παίρνεις ένα PS4 ή Xbox,download τα gamew και ξεμπερδεύεις.
    Βέβαια δεν είναι φτηνά τα παιχνίδια εκεί αλλά νομίζω πως το xbox δίνει αρκετά premium games για κανα μήνα αν έχεις το pass .

    Αυτό πχ είναι δυνατό και σε καλή τιμή https://www.skroutz.gr/s/32629107/HP...-W10-Home.html
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 06/12/2021 στις 10:25.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #1299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αφου απ οτι καταλαβα το θελει για gaming,κανε την πιο σωστη ερωτηση:
    Πιο παιχνιδι θελεις να παιζεις παιδι μου;
    Αν σου πει,γραψε το εδω και αμεσως θα σου πω ποσο θα παει .

    Αχαχαχα, η απάντηση είναι πολύ σχετική! Αν τον ρωτήσεις θα πεί ΟΛΑ!
    Τα βασικά:
    Minecraft (είναι ΟΚ με το στανταρτ, στα mods τον ταλαιπωρεί, βγάζουν με περισσότερες απαιτήσεις)
    Kerbal Space Program (μια από τα ίδια)
    Hyperbolica (έρχεται σύντομα, δεν γνωρίζω specs )
    Και τώρα θέλει να πάρει το XBOX for PC για τα εκεί παιχνίδια

  10. #1300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Αχαχαχα, η απάντηση είναι πολύ σχετική! Αν τον ρωτήσεις θα πεί ΟΛΑ!
    Τα βασικά:
    Minecraft (είναι ΟΚ με το στανταρτ, στα mods τον ταλαιπωρεί, βγάζουν με περισσότερες απαιτήσεις)
    Kerbal Space Program (μια από τα ίδια)
    Hyperbolica (έρχεται σύντομα, δεν γνωρίζω specs )
    Και τώρα θέλει να πάρει το XBOX for PC για τα εκεί παιχνίδια
    Αν θελει να τα παιζει ΟΛΑ, ξεκιναμε με μια καρτα που παει στα 2.500......καλα ειναι;

  11. #1301
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Λαπτοπ ή desktop μηχάνημα σε ενδιαφέρει;
    Δυστυχώς σημαντικό πρόβλημα η αξία της κάρτας γραφικών,για μια αξιόλογη ώστε να παίξει τα σύγχρονα games θέλεις το λιγότερο 400-450ε (κάρτα που κόστιζε 200-200+ε το 2019).
    Την χρονιά που μας πέρασε αγόρασα gaming laptop και τελείωσα και το pc .
    Να μην πολυλογώ για λαπτοπ είσαι από ~χιλιάρικο πάνω(16ραμ,σχετικά καλό gpu κτλ) ,πιστεύω και το pc κάπου εκεί θα βγει αν δώσεις 400-450 για κάρτα γραφικών.
    Καλό το gaming laptop αλλά πολύ ευαίσθητο μηχάνημα,θα έχει φασαρία από τους ανεμιστήρες όταν παίζει ,χρειάζεται βάση με ανεμιστήρες οπωσδήποτε και γενικά δεν είναι για κακομεταχείριση.
    Επίσης χρειάζεται μια φορά τον χρόνο άνοιγμα σε μάστορα να το καθαρίζει από μέσα,κάποιοι μερακλήδες ιδιοκτήτες αλλάζουν και την πάστα.
    Σαν απόδοση πάντως καλή.Προτιμώ desktop pc 100%,δεν ζεσταίνεται τόσο .
    Μια πιο φτηνή εναλλακτική , να του πάρεις κονσόλα το σκέφτηκες ; Με 300ε παίρνεις ένα PS4 ή Xbox,download τα gamew και ξεμπερδεύεις.
    Βέβαια δεν είναι φτηνά τα παιχνίδια εκεί αλλά νομίζω πως το xbox δίνει αρκετά premium games για κανα μήνα αν έχεις το pass .

    Αυτό πχ είναι δυνατό και σε καλή τιμή https://www.skroutz.gr/s/32629107/HP...-W10-Home.html

    Για κονσόλα έχει γίνει η συζήτηση για να αναβαθμίζαμε το xbox που έχει (το 360) αλλά σε αυτές υπάρχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορεί
    να επέμβει με mods από άλλους φανς, τον ενδιαφέρει πολύ να έχει αυτή τη δυνατότητα (και το θέλω και εγώ καθώς μαθαίνει και δεν
    φυτοζωεί απλώς).
    Και εγώ προς desktop κινούμαι, εξάλλου οθόνες κλπ περιφερειακά δεν χρειάζομαι.
    Εξάλλου ακόμη και αν πάρω ένα basic μηχάνημα, ψιλοχοντρόαναβαθμίσεις παίζει να κάνω και αργότερα (μνήμες, σκληρούς, ενδεχομένως
    κάρτα γραφικών κλπ)

  12. #1302

  13. #1303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν θελει να τα παιζει ΟΛΑ, ξεκιναμε με μια καρτα που παει στα 2.500......καλα ειναι;

    Ρε μην ειρωνεύεσαι , το ξέρω , για αυτό έγραψα και τα 2-3 βασικά που ασχολείται τώρα!

  14. #1304
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vga.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	432721

  15. #1305
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ρε μην ειρωνεύεσαι , το ξέρω , για αυτό έγραψα και τα 2-3 βασικά που ασχολείται τώρα!
    χεχεχεχεχεχ πλακα κανω ρε συ.
    Το ξερω οτι κανενας δεν δινει τοσα για καρτα.(δεν ειμαι 100/100 σιγουρος)

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF